wtorek, 13 maj 2025 22:19

Faktura ustrukturyzowana dla konsumenta – czy można wystawić ją w KSeF?

Oceń ten artykuł
(4 głosów)

Z założenia faktury ustrukturyzowane mają dokumentować transakcje zawierane pomiędzy przedsiębiorcami. Jednak w praktyce wiele firm wystawia je także dla konsumentów, a użycie innej formy fakturowania mogłoby być dla nich dość kłopotliwe. Resort finansów przygotował jednak rozwiązania, które umożliwią wystawianie w KSeF faktur ustrukturyzowanych także dla konsumentów.

Faktura ustrukturyzowana to rodzaj elektronicznej faktury zgody ze schematem opublikowanym przez Ministerstwo Finansów. Tego typu dowody księgowe są wystawiane, przekazywane i przechowywane w Krajowym Systemie e-Faktur – zaawansowanym systemie teleinformatycznym prowadzonym przez Krajową Administrację Skarbową.

 

Faktura ustrukturyzowana dla konsumenta

Obowiązek korzystania z KSeF ma objąć wszystkie firmy. Od przedsiębiorców będzie to wymagało dostosowania obecnie wykorzystywanych rozwiązań do nowych wymogów. Podatnicy, którzy już teraz korzystają z nowoczesnego oprogramowania do zarządzania sprzedażą, takiego jak np. Subiekt nexo, mogą liczyć na bieżące aktualizacje tych systemów. W praktyce więc zmiany będą dla nich mniej dotkliwe niż dla tych firm, które wykorzystują przestarzałe lub własne rozwiązania.

Dotychczas obowiązujące przepisy uniemożliwiały wystawianie faktur ustrukturyzowanych dla konsumentów. Transakcje B2C miały być dokumentowane w inny sposób – za pomocą dowodów księgowych spoza KSeF. Ustawodawca przygotował jednak ułatwienia – nowe regulacje, które mają zmienić tę postać rzeczy.

W odpowiedzi na postulaty przedsiębiorców, resort finansów ma dopuścić możliwość dobrowolnego wystawiania faktur ustrukturyzowanych dla konsumentów.

 

Jak wystawić fakturę B2C w KSeF?

Z oczywistych względów osoby fizyczne nieprowadzące firm nie będą mogły rejestrować się w KSeF. Jak zatem będzie można wystawić dla nich fakturę ustrukturyzowaną? Sprzedawca będzie miał dwie opcje:

  • Wystawić fakturÄ™ online w KSeF, zarejestrować w systemie i udostÄ™pnić np. jako plik PDF z kodem QR lub wydruk
  • WystawiÄ™ fakturÄ™ offline w KSeF korzystajÄ…c z trybu offline24, a nastÄ™pnie udostÄ™pnić klientowi w formie wydruku lub PDF z dwoma kodami QR (faktury i certyfikatu wystawcy).

Oczywiście dalej możliwe będzie także tradycyjne wystawienie konsumentowi faktury na zasadach obowiązujących do tej pory.

Co ważne, wystawienie i rejestracja faktury w Krajowym Systemie e-Faktur nie będą wymagały zgody klienta będącego konsumentem. Takie przekazanie danych osobowych odbywać się będzie na podstawie przepisów prawa. Obowiązki podatkowe zostaną zachowane pomiędzy dwoma administratorami danych: przedsiębiorcą oraz Szefem Krajowej Administracji Skarbowej.

 

Korzyści z wystawiania faktur B2C w KSeF

Dzięki możliwości wystawiania faktur ustrukturyzowanych także dla konsumentów firmy, które zdecydują się na korzystanie z KSeF dla wszystkich klientów, będą mogły zachować ujednolicony model dokumentowania transakcji. Pozwoli to oszczędzić czas, uprościć procedury, a także ograniczyć do minimum ryzyko popełnienia błędu.

 

Zobacz także: Obowiązkowy KSeF – od kiedy? Terminy już w 2026 r.

Czytany 186 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 13 maj 2025 22:24

Artykuły powiązane

  • Tryb offline24 w KSeF – na czym polega? Tryb offline24 w KSeF – na czym polega?

    Tryb offline24 w KSeF to rozwiązanie, dzięki któremu przedsiębiorca będzie mógł wystawić fakturę ustrukturyzowaną bez konieczności jej natychmiastowej wysyłki do systemu. Opcja ta będzie wymagała posiadania certyfikatu wystawcy. Zdecydowanie ułatwi funkcjonowanie firmom, u których np. często występują przerwy w działaniu Internetu.

  • Załączniki do faktur ustrukturyzowanych – od kiedy w KSeF? Załączniki do faktur ustrukturyzowanych – od kiedy w KSeF?

    Załączniki do faktur ustrukturyzowanych ułatwią wielu przedsiębiorcom dokumentowanie bardziej złożonych transakcji. Ministerstwo Finansów planuje uruchomić tę funkcję już za kilka miesięcy. Resort zapowiada też zastosowanie dodatkowego zabezpieczenia przed cyberatakami.

  • ObowiÄ…zkowy KSeF – od kiedy? Termin już w 2026 r. ObowiÄ…zkowy KSeF – od kiedy? Termin już w 2026 r.

    Terminy wprowadzenia obowiązkowego KSeF były już kilka razy przesuwane. Powodem zmian były m.in. błędy w systemie. Znamy jednak nowy harmonogram obejmowania wymogiem stosowania faktur ustrukturyzowanych kolejnych, dwóch grup podatników. Sprawdź, od kiedy wchodzi w życie KSeF i jak się do niego przygotować.

  • ObowiÄ…zkowe e-fakturowanie już w 2026 r. - kogo obejmie? Kiedy wejdzie w życie? ObowiÄ…zkowe e-fakturowanie już w 2026 r. - kogo obejmie? Kiedy wejdzie w życie?

    Obligatoryjne e-fakturowanie pierwotnie miało wejść w życie 1 lipca 2024 roku. Już wiemy, że zostało przesunięte w czasie. Dokładnie 9 maja 2024 roku uchwalono ustawę, która przekłada obowiązkowe stosowanie faktur ustrukturyzowanych na 2026 rok. To ważna zmiana dla wielu polskich przedsiębiorców. Dowiedz się, z czym to się wiąże oraz na co trzeba się przygotować.

  • Nowe terminy dla KSeF – rzÄ…d podaÅ‚ ustalenia! Nowe terminy dla KSeF – rzÄ…d podaÅ‚ ustalenia!

    Problemy dotyczące kodu systemu, jego wydajności i funkcjonalności wykryte na początku 2024 roku okazały się drobnostką w porównaniu z nieprawidłowościami, jakie wykazał audyt systemu KSeF. Konieczne okazało się zaprojektowanie jego struktury od podstaw. Rząd podał nowe terminy dla KSeF, tym razem bez podziału na czynnych podatników VAT i nieVAT-owcow.