piÄ…tek, 30 maj 2025 10:23

Załączniki do faktur ustrukturyzowanych – od kiedy w KSeF?

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Załączniki do faktur ustrukturyzowanych ułatwią wielu przedsiębiorcom dokumentowanie bardziej złożonych transakcji. Ministerstwo Finansów planuje uruchomić tę funkcję już za kilka miesięcy. Resort zapowiada też zastosowanie dodatkowego zabezpieczenia przed cyberatakami.

Krajowy System e-Faktur dla pierwszej grupy podatników stanie się obowiązkowy już od 1 lutego 2026 r. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obejmie wszystkich pozostałych przedsiębiorców. Przekazywanie, odbieranie i przechowywanie w KSeF faktur ustrukturyzowanych będzie wymagane niezależnie od branży i wielkości firmy.

 

Załączniki do faktur ustrukturyzowanych

Obecnie wiele firm do wystawianych faktur dołącza też specyfikacje ze szczegółowym nakreśleniem wykonanej usługi czy sprzedanego produktu. Takie dokumenty nie spełniają definicji faktury, są raczej załącznikiem do niej. Nie są też obowiązkowe. Po wejściu w życie przepisów dotyczących KSeF również będzie można przesyłać załączniki do faktur ustrukturyzowanych. W praktyce więc firmy te będą mogły dalej trzymać się swoich zwyczajów w kontaktach z kontrahentami.

Załączniki do faktur ustrukturyzowanych będą obsługiwane w ramach schemy FA3.

 

Co zrobić, by dodawać załączniki do faktur ustrukturyzowanych?

Podatnik, który chce skorzystać z możliwości dodawania załączników do e-faktur wystawianych w KSeF, będzie musiał zgłosić ten fakt za pośrednictwem usługi e-Urząd Skarbowy.

 

Ważne!

Możliwość zgłaszania woli dodawania załączników do faktur ustrukturyzowanych zostanie uruchomiona 1 stycznia 2026 r.

 

Jak podkreśla resort finansów, konieczność zgłaszania zamiaru wysyłania załączników jest podyktowana kwestiami bezpieczeństwa systemowego. Załączniki mogą bowiem stanowić potencjalne źródło wirusów i innych zagrożeń. Większe, bardziej złożone pliki niosą ze sobą ryzyko nadużyć i cyberataków. Składane zawiadomienia mają to ryzyko zminimalizować.

 

Możliwość dodawania załączników w praktyce

Firmy, które zechcą dodawać załączniki do faktur ustrukturyzowanych, będą musiały używać programów księgowych i systemów ERP dostosowanych do schemy FA3. Zastosowanie tego standardu pozwoli przesyłać i przetwarzać dane w rządowym systemie.

Użytkownicy oprogramowania, które jest na bieżąco aktualizowane, nie będą musieli ingerować w techniczne kwestie wykorzystywanych systemów. Programy takie jak Subiekt nexo czy Rachmistrz nexo są z wyprzedzeniem dostosowywane do zmieniających się przepisów. Producent, firma InsERT, dba nie tylko o prawidłowość formalną swoich systemów, ale też o ich zgodność z bieżącymi potrzebami przedsiębiorców.

 

Jak przygotować się na zmiany?

Szczegółowa dokumentacja techniczna i wyjaśnienie zasad funkcjonowania załączników do e-faktur z KSeF mają zostać opublikowane w drugiej połowie 2025 r. Przedsiębiorcy będą więc mieli kilka miesięcy na wdrożenie zmian. Warto już teraz się do nich przygotować, m.in. poprzez zakup oprogramowania przystosowanego do wymogów Krajowego Systemu e-Faktur.

 

Zobacz też: Obowiązkowy KSeF – od kiedy? Termin już w 2026 r.

Czytany 80 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 02 czerwiec 2025 10:27

Artykuły powiązane

  • Tryb offline24 w KSeF – na czym polega? Tryb offline24 w KSeF – na czym polega?

    Tryb offline24 w KSeF to rozwiązanie, dzięki któremu przedsiębiorca będzie mógł wystawić fakturę ustrukturyzowaną bez konieczności jej natychmiastowej wysyłki do systemu. Opcja ta będzie wymagała posiadania certyfikatu wystawcy. Zdecydowanie ułatwi funkcjonowanie firmom, u których np. często występują przerwy w działaniu Internetu.

  • Faktura ustrukturyzowana dla konsumenta – czy można wystawić jÄ… w KSeF? Faktura ustrukturyzowana dla konsumenta – czy można wystawić jÄ… w KSeF?

    Z założenia faktury ustrukturyzowane mają dokumentować transakcje zawierane pomiędzy przedsiębiorcami. Jednak w praktyce wiele firm wystawia je także dla konsumentów, a użycie innej formy fakturowania mogłoby być dla nich dość kłopotliwe. Resort finansów przygotował jednak rozwiązania, które umożliwią wystawianie w KSeF faktur ustrukturyzowanych także dla konsumentów.

  • ObowiÄ…zkowy KSeF – od kiedy? Termin już w 2026 r. ObowiÄ…zkowy KSeF – od kiedy? Termin już w 2026 r.

    Terminy wprowadzenia obowiązkowego KSeF były już kilka razy przesuwane. Powodem zmian były m.in. błędy w systemie. Znamy jednak nowy harmonogram obejmowania wymogiem stosowania faktur ustrukturyzowanych kolejnych, dwóch grup podatników. Sprawdź, od kiedy wchodzi w życie KSeF i jak się do niego przygotować.

  • ObowiÄ…zkowe e-fakturowanie już w 2026 r. - kogo obejmie? Kiedy wejdzie w życie? ObowiÄ…zkowe e-fakturowanie już w 2026 r. - kogo obejmie? Kiedy wejdzie w życie?

    Obligatoryjne e-fakturowanie pierwotnie miało wejść w życie 1 lipca 2024 roku. Już wiemy, że zostało przesunięte w czasie. Dokładnie 9 maja 2024 roku uchwalono ustawę, która przekłada obowiązkowe stosowanie faktur ustrukturyzowanych na 2026 rok. To ważna zmiana dla wielu polskich przedsiębiorców. Dowiedz się, z czym to się wiąże oraz na co trzeba się przygotować.

  • Nowe terminy dla KSeF – rzÄ…d podaÅ‚ ustalenia! Nowe terminy dla KSeF – rzÄ…d podaÅ‚ ustalenia!

    Problemy dotyczące kodu systemu, jego wydajności i funkcjonalności wykryte na początku 2024 roku okazały się drobnostką w porównaniu z nieprawidłowościami, jakie wykazał audyt systemu KSeF. Konieczne okazało się zaprojektowanie jego struktury od podstaw. Rząd podał nowe terminy dla KSeF, tym razem bez podziału na czynnych podatników VAT i nieVAT-owcow.