środa, 16 styczeń 2013 00:00

Najbardziej rewolucyjne zmiany w VAT w 2013 r.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Rok 2013 to rok małych rewolucji w VAT. Niektóre zmiany wprowadzone przez rząd działają na korzyść podatnika, inne nie. Najbardziej znaczące zmiany dotyczą między innymi sposobu rozliczania przez małego podatnika, obowiązku stosowania kas fiskalnych, faktur i stawek VAT na niektóre produkty i usługi.

Początek 2013 roku przyniósł wiele zmian, szykowanych już od dawna przez resort finansów. Zmiany te dotyczą między innymi danych zamieszczanych na fakturze, sposobu rozliczania małych podatników oraz oczywiście limitu zwalniającego z konieczności rejestracji kasy fiskalnej. Przedstawiamy pięć naszym zdaniem najbardziej rewolucyjnych zmian w VAT, które weszły w życie z dniem 1 stycznia 2013 roku. Niestety, nie wszystkie są korzystne dla podatnika.

Zmiany u małego podatnika

Jedną z najważniejszych zmian jest wprowadzenie metody kasowej rozliczeń dla małego podatnika. Od 1 stycznia 2013 mali podatnicy rozliczający się tą metodą muszą płacić podatek dopiero po uregulowaniu przez kontrahenta należności za fakturę. Do tej pory obowiązek podatkowy rodził się po wystawieniu faktury. Aby nie było zbyt różowo, mały podatnik będzie musiał zapłacić podatek, jeśli od wystawienia faktury minęło 180 dni – nawet jeśli nie otrzymał należności za fakturę.

W takiej sytuacji mały podatnik może skorzystać z tak zwanej ulgi za złe długi. Z ulgi tej nie można jednak skorzystać, jeśli dłużnik jest w trakcie postępowania upadłościowego lub likwidacji. W 2013 roku termin uznania wierzytelności za nieściągalną został skrócony do 150 dni. Po upływie tego okresu mały podatnik może dokonać korekty podatku należnego. Warunkiem skorzystania z ulgi za złe długi jest zawiadomienie organu podatkowego. Nowy przepis działa w dwie strony – dłużnik z kolei musi dokonać korekty podatku VAT naliczonego. Jeśli tego nie zrobi, może zostać obciążony karą w wysokości 30% kwoty podatku wynikającego z nieuregulowanych faktur.

Zmiany w kasach fiskalnych

W 2013 roku zmiany objęły również kasy fiskalne, i to w dużej mierze. Największą zmianą jest zmiana wysokości limitu zwalniającego z obowiązku rejestracji kasy fiskalnej z 40.000 zł do 20.000 zł dla wszystkich podatników. Prawo do zwolnienia przedmiotowego straciły też szkoły jazdy. Z dniem 1 stycznia 2013 roku skończyła się ulga na przechowywanie kopii paragonów drukowanych na kasie fiskalnej. Dokumenty te musimy przechowywać już nie 2 lata, lecz – jak to wynika z ustawy – 5 lat od zakończenia roku podatkowego, w którym została rozliczona sprzedaż. Zmiana ta pociąga za sobą spore konsekwencje. Podatnicy, którzy do tej pory korzystali z „klasycznych” kas fiskalnych, w 2013 roku ze względów praktycznych będą musieli je wymienić na kasy z elektroniczną kopią paragonów. Powód? Nadruk na rolce papieru do kas blednie z czasem – dobrze widoczny jest tylko przez jakieś 2 lata.

Zmiany w stawkach VAT

W 2013 roku zostały wprowadzone nowe stawki VAT dla niektórych produktów z dotychczasową stawką 8%. Od 1 stycznia 2013 roku stawka podstawowa 23% obejmie wyroby sztuki ludowej, kawę i herbatę, niektóre niejadalne odpady zwierzęce, wełnę szarpaną oraz usługi radiowe i telewizyjne. Zdaniem Ministerstwa Finansów celem tej zmiany w 2013 roku jest pełniejsze dostosowanie obowiązujących przepisów do dyrektywy 2006/112/WE w zakresie możliwości stosowania obniżonych stawek VAT do dostawy niektórych grup towarów i świadczenia pewnych usług.

Zmiany w fakturach

Najwięcej zmian dotyczy faktur – ich definicji, danych na nich zamieszczonych i sposobu wystawiania. Od 1 stycznia 2013 roku wystawiać można między innymi tak zwane faktury uproszczone, jeśli łączna kwota sprzedaży nie przekroczyła 450 zł lub 100 euro. Łatwiej będzie przebiegało samofakturowanie oraz wystawianie faktur elektronicznych. Jeśli chodzi o te ostatnie, nowe przepisy zdecydowania działają na korzyść podatników stosujących tę metodę przesyłania dokumentów sprzedażowych. Znacznie łatwiejsze jest dostosowanie działań do wymogów zachowania integralności treści i autentyczności pochodzenia faktury elektronicznej. Wprowadzone zostało szerokie pojęcie kontroli biznesowych, które mają ułatwić przedsiębiorcom wywiązanie się z tych dwóch wymogów. W 2013 roku zmienił się też zakres danych na fakturze, między innymi została wprowadzona data dostawy towaru, a na fakturach paliwowych nie trzeba już podawać numeru rejestracyjnego auta.

Zmiana, której nie będzie

O ile zmiany dotyczące faktur pod wieloma względami okazały się korzystne dla podatnika, o tyle zmiany w możliwości odliczenia VAT od samochodów z kratką i zużywanego przez nie paliwa są z pewnością niekorzystne. Zmiana polega na tym, że miała być, a jej nie ma. Ograniczenie możliwości tego odliczenia miało obowiązywać tylko do końca 2012 roku. Niestety, rząd podpierając się argumentami o dziurze budżetowej i sytuacji gospodarczej w kraju zdecydował się utrzymać to ograniczenie także na rok 2013. Podatek można natomiast odliczyć od zakupu lub leasingu aut typu pick-up, pod warunkiem spełnienia kilku wymagań formalnych. Między innymi w dowodzie rejestracyjnym musi być odpowiednia adnotacja, że samochodów rzeczywiście zalicza się do grupy pojazdów typu pick-up.

Czytany 5788 razy Ostatnio zmieniany środa, 14 maj 2014 09:41

Artykuły powiązane

 • Od 1 lipca 2020 r. nowa matryca stawek VAT Od 1 lipca 2020 r. nowa matryca stawek VAT

  Zmieniają się zasady klasyfikacji towarów i usług. Zamiast PKWiU z 2008 r. stosować będziemy PKWiU 2015 i nomenklaturę scaloną (CN). Ma być prościej, łatwiej i przejrzyściej. Nowa matryca stawek VAT od 1 lipca 2020 r. wymaga jednak odpowiednich przygotowań.

 • Informacje o firmach; Jak sprawdzić kontrahenta Informacje o firmach; Jak sprawdzić kontrahenta

  Uzyskanie danych o podmiocie gospodarczym nie wymaga wynajmowania agencji detektywistycznej – wystarczy skorzystać z jednej z kilku bezpłatnych, publicznych wyszukiwarek dostępnych online. Znajdziemy w nich informacje o jednoosobowych firmach, spółkach cywilnych i spółkach handlowych. Sprawdź, jak z nich korzystać i na co zwrócić uwagę, aby uzyskać oczekiwane wyniki.

 • Podatnik VAT UE i VAT czynny – jak potwierdzić numery Podatnik VAT UE i VAT czynny – jak potwierdzić numery

  Potwierdzanie numerów VAT UE kontrahentów unijnych oraz statusu VAT krajowych podmiotów jest obecnie prostsze niż kiedykolwiek wcześniej. Podatnicy mogą korzystać z wyszukiwarek internetowych: dostępnego w 23 językach systemu VIES oraz Portalu Podatkowego. W niektórych przypadkach konieczne okaże się jednak skierowanie zapytania drogą tradycyjną do administracji podatkowej.

 • Limity na 2017 rok: PIT, CIT, VAT, księgi rachunkowe Limity na 2017 rok: PIT, CIT, VAT, księgi rachunkowe

  Średni kurs euro ogłoszony przez NBP na pierwszy dzień roboczy października decyduje o limitach m.in. dla ryczałtu ewidencjonowanego, zachowania statusu małego podatnika czy prowadzenia ksiąg rachunkowych. Znamy już limity na 2017 rok. Sprawdź, z jakich preferencyjnych rozwiązań będziesz mógł korzystać od 1 stycznia 2017 r. Dowiedz się też, jakie zmiany w przepisach dotyczących limitów przygotował ustawodawca.  

 • Kalendarium zmian w VAT 2016 Kalendarium zmian w VAT 2016

  Początek roku 2016 przyniósł podatnikom kolejną porcję ważnych zmian w ustawie o podatku od towarów i usług. Wszystko za sprawą m.in. ustawy z dnia 10 września 2015 r. o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2015 r. poz. 1649) oraz nowelizacji przepisów ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613 ze zm.).