poniedziałek, 14 styczeń 2013 19:15

Kasy fiskalne nie dla jeleni - także w roku 2013

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Celem działań resortu finansów jest doprowadzenie do sytuacji, gdy wszyscy przedsiębiorcy będą prawidłowo ewidencjonować sprzedaż na kasie fiskalnej. Zimowa akcja „Nie bądź jeleń, weź paragon” po raz kolejny obejmie miejscowości turystyczne i nie turystyczne. Warto zadbać o właściwe używanie kas fiskalnych nie tylko w czasie kontroli, ale również przez cały rok.

14 lutego 2013 roku ruszyła kolejna edycja znanej już akcji „Nie bądź jeleń, weź paragon”. Wzmożonych kontroli skarbowych mogą spodziewać się nie tylko przedsiębiorcy działający w miejscowościach turystycznych, ale też wszyscy inni podatnicy prowadzący sprzedaż dla osób fizycznych. Sprawdzane będą głównie kasy fiskalne w barach, dyskotekach, pubach, sklepach, stoiskach handlowych, a także pojazdach przewożących pasażerów. Nie oznacza to oczywiście, że właścicieli innych punktów sprzedażowych ominą kontrole. Kasa fiskalna musi być zarejestrowana, zafiskalizowana, a paragony wydawane w sposób prawidłowy.

Paragon dla klienta

Akcja „Weź paragon” to nie tylko kontrole stanowisk sprzedażowych – hasło to od lat wiązane jest z nazwiskiem Andrzeja Mleczki. Znany rysownik tworzy na potrzeby akcji humorystyczny rysunek – jednocześnie prosty w przekazie i dający do myślenia. Ulotki z takim rysunkiem i hasłem „Nie bądź jeleń, weź paragon” są rozdawane konsumentom w całej Polsce. W rzeczywistości to właśnie konsumenci są głównymi odbiorcami akcji. Celem działań resortu finansów jest wzmocnienie świadomości społecznej wśród tej grupy kupujących. Mają oni jeszcze lepiej zrozumieć, że paragon to najprostsza i podstawowa forma dokumentacji sprzedaży. Paragon wydrukowany na kasie fiskalnej daje konsumentowi gwarancję prawidłowości przeprowadzonej transakcji, podstawę ewentualnej reklamacji i możliwość porównania cen w różnych punktach sprzedażowych. Jednak na tym rola konsumenta się nie kończy. Zdając sobie sprawę z własnych praw i żądając od sprzedawcy wydania paragonu, klient przyczynia się do wzmocnienia uczciwej konkurencji wśród przedsiębiorców i zmniejszenia szarej strefy. Wydanie paragonu daje gwarancję, że kwota podatku zapłacona przez konsumenta nie trafia do kieszeni nieuczciwego sprzedawcy, lecz do skarbu państwa, z którego wszyscy korzystamy.

Nie bądź jeleń, kup kasę fiskalną

Z roku na rok akcja „Weź paragon” wciąż zbiera żniwo w postaci tysięcy wystawionych mandatów. W tym roku kwota nałożonej grzywy może wynosić nawet do 3.000 zł. Ostatecznym celem Ministerstwa Finansów jest doprowadzenie do sytuacji, gdy wszyscy podatnicy będą uczciwie i rzetelnie ewidencjonowali prowadzoną przez siebie sprzedaż dla osób fizycznych na kasie fiskalnej. Zimowa akcja „Weź paragon” ma też wspierać przedsiębiorców, którzy dbają o uczciwe odprowadzanie podatków. Jak twierdzi wiceminister finansów, Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej Andrzej Parafianowicz, rzetelny przedsiębiorca nie jest w stanie sam poradzić sobie w walce z szarą strefą, dlatego potrzebuje odpowiednich działań kontroli skarbowych. Akcja „Nie bądź jeleń, weź paragon” w 2013 roku zyskała poparcie między innymi instytucji i organizacji takich jak Business Centre Club, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów czy Państwowa Inspekcja Pracy, a także władz samorządów wojewódzkich oraz terytorialnych oraz cechów rzemiosł różnych. Akcja potrwa do 24 lutego 2013 r.

Jeśli jeszcze nie zarejestrowaliśmy kasy fiskalnej, a według przepisów powinniśmy to zrobić, nie bądźmy jeleniami – kupmy kasę odpowiednio wcześniej i dbajmy o prawidłowe wydawanie paragonów, a żadne akcje i kontrole nam nie zaszkodzą.

Czytany 14940 razy Ostatnio zmieniany środa, 14 maj 2014 09:39

Artykuły powiązane

  • Klient nie wziął paragonu. Co zrobić? Czy można go wyrzucić? Klient nie wziął paragonu. Co zrobić? Czy można go wyrzucić?

    Wydawanie paragonów z kasy fiskalnej to obowiązek kasjera. Kwestia ta w ostatnich latach stała się szczególnie drażliwa dla organów podatkowych. Mandaty dostawano nawet za położenie dokumentu na ladzie, a nie podanie do ręki. Jak obecnie ustawodawca traktuje tę sprawę? Sprawdź, co zrobić, gdy klient nie wziął paragonu!

  • Jak skorygować błędne dane na paragonie? Jak skorygować błędne dane na paragonie?

    Pomyłki w ewidencjonowaniu sprzedaży mogą zdarzyć się każdemu użytkownikowi kasy fiskalnej. O ile jednak w trakcie wystawianie paragonu dane można skorygować na kasie, o tyle po dokonaniu wydruku – już nie. Urządzenia fiskalne nie dają takiej technicznej możliwości. Oczywiście nie pozbawia to sprzedawcy prawa do skorygowania sprzedaży. W tym celu musi prowadzić dwie dodatkowe ewidencje.

  • Kasa nie ma opcji wydruku NIP nabywcy – jak rejestrować sprzedaż? Kasa nie ma opcji wydruku NIP nabywcy – jak rejestrować sprzedaż?

    Brak możliwości wydruku numeru NIP nabywcy na paragonie nie zwalnia sprzedawcy z obowiązku stosowania aktualnych przepisów! Jeśli wystawi fakturę do paragonu bez NIP, grożą mu konsekwencje skarbowe. Sprawdź, jaką procedurę należy wprowadzić w takich przypadkach.

  • Kasy fiskalne 2019: Kary za brak przeglądu w terminie Kasy fiskalne 2019: Kary za brak przeglądu w terminie

    Nie tylko utrata ulgi, ale też kara pieniężna w wysokości 300 zł – takie konsekwencje grożą za brak terminowego przeglądu technicznego kasy fiskalnej w 2019 r. Sprawdź, jak często musisz dokonywać przeglądów technicznych kasy. Dowiedz się też, dlaczego dziś szybciej niż kiedyś fiskus uzyskuje dane spóźnialskich podatników.

  • Wystawianie i wydawanie paragonu z kasy fiskalnej – zmiany od 1 maja 2019 r. Wystawianie i wydawanie paragonu z kasy fiskalnej – zmiany od 1 maja 2019 r.

    Każdy operator kasy fiskalnej musi podpisać oświadczenie o zapoznaniu się z informacją o zasadach ewidencji – taki wymóg nakładają na niego nowe przepisy. A zasady te uległy istotnym zmianom od 1 maja 2019 r. Doprecyzowano m.in. moment wystawiania paragonu fiskalnego dokumentującego przyjęcie zaliczki – z rozdzieleniem na zaliczki gotówkowe i zapłacone np. przelewem.