Decyzja Ministerstwa Finansów o likwidacji 2-letniego okresu przechowywania kopii paragonów drukowanych na kasie fiskalnej wzbudziła wiele kontrowersji. Wśród osób, które zwracały się do Ministra z pytaniem o możliwość pozostawienia tego skróconego okresu, znaleźli się między innymi Rzecznik Praw Obywatelskich (pismo z dn. 8 listopada 2012 r., sygn. akt RPO-669340-V/11/AB) i jeden z posłów, który złożył interpelację nr 11855. Na początku stycznia 2013 roku Minister potwierdził jednak, że ulga została zniesiona, a resort nie ma w planach podjęcia prac legislacyjnych nad ponownym wprowadzeniem 2-letniego okresu przechowywania paragonów. Zostało również odrzucone założenie projektu ustawy o ułatwieniu warunków wykonywania działalności gospodarczej z 9 października 2012 r. W projekcie tym Ministerstwo Gospodarki zaproponowało wprowadzenie 2-letniego okresu przechowywania kopii jako zasady.
5 lat w ustawie
Przepis przejściowy, według którego paragony wydrukowane do końca roku 2012 można było przechowywać przez 2 lata, został zapisany w § 19 rozporządzenia z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania (Dz. U. nr 212, poz. 1338 ze zm.). Jednak zgodnie z art. 111 ust. 3a pkt 6 ustawy o VAT podatnik, który ewidencjonuje sprzedaż za pomocą kasy fiskalnej ma obowiązek przechowywać kopie paragonów do przedawnienia się obowiązku podatkowego, czyli przez 5 lat od zakończenia roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku.
Czas na kupno nowej kasy
Minister Finansów w oficjalnym piśmie nr PT7/063/2/423/KWA/12/BMI9-16921 z 6 grudnia 2012 r. udzielił wyjaśnienia dotyczącego likwidacji tymczasowego ustępstwa. Zdaniem ustawodawcy wprowadzenie okresu przejściowego, podczas którego paragony mogły być przechowywane przez 2 lata, miało na celu umożliwienie podatnikom wymiany kas fiskalnych z papierową kopią paragonu na urządzenia wyposażone w kopię elektroniczną. Przechowywanie kopii papierowych przez 5 lat rzeczywiście stanowiłoby problem, szczególnie dla podatników obsługujących dziennie wielu klientów.
Ustępstwo tylko czasowe
Regulacja skracająca okres archiwizowania paragonów z 5 lat na 2 lata miała jedynie charakter przejściowy i z założenia nie miała zostać wprowadzona na stałe. Minister Finansów dodatkowo argumentuje, iż podatnicy o bardzo dużej sprzedaży mieli wystarczająco dużo czasu na zaopatrzenie się w kasy z elektroniczną kopią paragonów. Z kolei osoby dokonujące sprzedaży detalicznej jedynie sporadycznie nie mają aż tak dużej ilości rolek z kopiami do archiwizowania, dlatego zapewnienie odpowiednich warunków do przechowywania kopii paragonów nie powinno stanowić dla nich problemu.
Kasa z elektronicznÄ… kopiÄ…
Niezależnie od tego, czy sprzedaż jest duża, czy mała, kasy fiskalne czy drukarki fiskalne z elektroniczną kopią paragonu to urządzenia bardzo praktyczne w prowadzonej działalności. Podatnik posiadający taką kasę właściwie nie musi martwić się o zapewnienie odpowiednich warunków przechowywanym kopiom, ponieważ zachowuje je w formie cyfrowej i może kopiować dowolną ilość razy na dowolny nośnik.
Serwis kas fiskalnych Buchcom na warszawskim Ursynowie w związku ze zmianami od 1 stycznia 2013 roku przygotował specjalną ofertę dla nowych i dotychczasowych klientów. Wysokiej jakości kasy fiskalne z elektroniczną kopią paragonu teraz są jeszcze nowocześniejsze i w jeszcze lepszej cenie.