wtorek, 12 luty 2013 00:00

Kopie paragonów przechowujemy przez 5 lat

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Proponowane między innymi przez Rzecznika Praw Obywatelskich i jednego z posłów wprowadzenie na stałe 2-letniego okresu przechowywania paragonów zostało ostatecznie odrzucone przez Ministerstwo Finansów. Według ustawodawcy okres przejściowy miał jedynie umożliwić podatnikom zamianę tradycyjnych kas fiskalnych na urządzenia z elektroniczną kopią paragonu.

Decyzja Ministerstwa Finansów o likwidacji 2-letniego okresu przechowywania kopii paragonów drukowanych na kasie fiskalnej wzbudziła wiele kontrowersji. Wśród osób, które zwracały się do Ministra z pytaniem o możliwość pozostawienia tego skróconego okresu, znaleźli się między innymi Rzecznik Praw Obywatelskich (pismo z dn. 8 listopada 2012 r., sygn. akt RPO-669340-V/11/AB) i jeden z posłów, który złożył interpelację nr 11855. Na początku stycznia 2013 roku Minister potwierdził jednak, że ulga została zniesiona, a resort nie ma w planach podjęcia prac legislacyjnych nad ponownym wprowadzeniem 2-letniego okresu przechowywania paragonów. Zostało również odrzucone założenie projektu ustawy o ułatwieniu warunków wykonywania działalności gospodarczej z 9 października 2012 r. W projekcie tym Ministerstwo Gospodarki zaproponowało wprowadzenie 2-letniego okresu przechowywania kopii jako zasady.

5 lat w ustawie

Przepis przejściowy, według którego paragony wydrukowane do końca roku 2012 można było przechowywać przez 2 lata, został zapisany w § 19 rozporządzenia z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania (Dz. U. nr 212, poz. 1338 ze zm.). Jednak zgodnie z art. 111 ust. 3a pkt 6 ustawy o VAT podatnik, który ewidencjonuje sprzedaż za pomocą kasy fiskalnej ma obowiązek przechowywać kopie paragonów do przedawnienia się obowiązku podatkowego, czyli przez 5 lat od zakończenia roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku.

Czas na kupno nowej kasy

Minister Finansów w oficjalnym piśmie nr PT7/063/2/423/KWA/12/BMI9-16921 z 6 grudnia 2012 r. udzielił wyjaśnienia dotyczącego likwidacji tymczasowego ustępstwa. Zdaniem ustawodawcy wprowadzenie okresu przejściowego, podczas którego paragony mogły być przechowywane przez 2 lata, miało na celu umożliwienie podatnikom wymiany kas fiskalnych z papierową kopią paragonu na urządzenia wyposażone w kopię elektroniczną. Przechowywanie kopii papierowych przez 5 lat rzeczywiście stanowiłoby problem, szczególnie dla podatników obsługujących dziennie wielu klientów.

Ustępstwo tylko czasowe

Regulacja skracająca okres archiwizowania paragonów z 5 lat na 2 lata miała jedynie charakter przejściowy i z założenia nie miała zostać wprowadzona na stałe. Minister Finansów dodatkowo argumentuje, iż podatnicy o bardzo dużej sprzedaży mieli wystarczająco dużo czasu na zaopatrzenie się w kasy z elektroniczną kopią paragonów. Z kolei osoby dokonujące sprzedaży detalicznej jedynie sporadycznie nie mają aż tak dużej ilości rolek z kopiami do archiwizowania, dlatego zapewnienie odpowiednich warunków do przechowywania kopii paragonów nie powinno stanowić dla nich problemu.

Kasa z elektronicznÄ… kopiÄ…

Niezależnie od tego, czy sprzedaż jest duża, czy mała, kasy fiskalne czy drukarki fiskalne z elektroniczną kopią paragonu to urządzenia bardzo praktyczne w prowadzonej działalności. Podatnik posiadający taką kasę właściwie nie musi martwić się o zapewnienie odpowiednich warunków przechowywanym kopiom, ponieważ zachowuje je w formie cyfrowej i może kopiować dowolną ilość razy na dowolny nośnik.

Serwis kas fiskalnych Buchcom na warszawskim Ursynowie w zwiÄ…zku ze zmianami od 1 stycznia 2013 roku przygotowaÅ‚ specjalnÄ… ofertÄ™ dla nowych i dotychczasowych  klientów. Wysokiej jakoÅ›ci kasy fiskalne z elektronicznÄ… kopiÄ… paragonu teraz sÄ… jeszcze nowoczeÅ›niejsze i w jeszcze lepszej cenie.

Czytany 22526 razy Ostatnio zmieniany środa, 14 maj 2014 10:13

Artykuły powiązane

  • Jak skorygować bÅ‚Ä™dne dane na paragonie? Jak skorygować bÅ‚Ä™dne dane na paragonie?

    Pomyłki w ewidencjonowaniu sprzedaży mogą zdarzyć się każdemu użytkownikowi kasy fiskalnej. O ile jednak w trakcie wystawianie paragonu dane można skorygować na kasie, o tyle po dokonaniu wydruku – już nie. Urządzenia fiskalne nie dają takiej technicznej możliwości. Oczywiście nie pozbawia to sprzedawcy prawa do skorygowania sprzedaży. W tym celu musi prowadzić dwie dodatkowe ewidencje.

  • Kasa nie ma opcji wydruku NIP nabywcy – jak rejestrować sprzedaż? Kasa nie ma opcji wydruku NIP nabywcy – jak rejestrować sprzedaż?

    Brak możliwości wydruku numeru NIP nabywcy na paragonie nie zwalnia sprzedawcy z obowiązku stosowania aktualnych przepisów! Jeśli wystawi fakturę do paragonu bez NIP, grożą mu konsekwencje skarbowe. Sprawdź, jaką procedurę należy wprowadzić w takich przypadkach.

  • Wystawianie i wydawanie paragonu z kasy fiskalnej – zmiany od 1 maja 2019 r. Wystawianie i wydawanie paragonu z kasy fiskalnej – zmiany od 1 maja 2019 r.

    Każdy operator kasy fiskalnej musi podpisać oświadczenie o zapoznaniu się z informacją o zasadach ewidencji – taki wymóg nakładają na niego nowe przepisy. A zasady te uległy istotnym zmianom od 1 maja 2019 r. Doprecyzowano m.in. moment wystawiania paragonu fiskalnego dokumentującego przyjęcie zaliczki – z rozdzieleniem na zaliczki gotówkowe i zapłacone np. przelewem.

  • Ministerstwo Finansów zmienia zdanie: Nie bÄ™dzie paragonu przed pÅ‚atnoÅ›ciÄ… Ministerstwo Finansów zmienia zdanie: Nie bÄ™dzie paragonu przed pÅ‚atnoÅ›ciÄ…

    Wśród przedsiębiorców wzbudziły krytykę i bunt. Eksperci wskazywali na ich niezgodność z ustawą o VAT. Nowe regulacje ustanawiające obowiązek wydania nabywcy paragonu fiskalnego przed przyjęciem zapłaty na szczęście nie zostaną wprowadzone. Rząd pod wpływem napływających argumentów zrezygnował z kontynuacji prac nad tym pomysłem.

  • Wydanie paragonu przed przyjÄ™ciem zapÅ‚aty – nowy projekt rozporzÄ…dzenia w sprawie kas fiskalnych Wydanie paragonu przed przyjÄ™ciem zapÅ‚aty – nowy projekt rozporzÄ…dzenia w sprawie kas fiskalnych

    Wystawienie paragonu za usługę, która nie miała jeszcze miejsca i za towar, który nie został wydany. Wystawienie paragonu przed otrzymaniem zapłaty – na taki absurdalny pomysł wpadli twórcy projektu nowego rozporządzenia w sprawie kas. Gdyby nowe przepisy rzeczywiście weszły w życie 1 stycznia 2019 r., spowodują chaos w firmach i na całym rynku.