czwartek, 14 luty 2013 00:00

Kasy fiskalne w sklepach internetowych w 2013 roku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Od 1 stycznia 2013 roku ogromna liczba podatników straciła prawo do zwolnienia z obowiązku stosowania kas fiskalnych. Nie dotyczy to jednak osób prowadzących sprzedaż wysyłkową. Jeśli tylko podatnik spełni określone wymagania, wciąż może korzystać ze zwolnienia przedmiotowego i nie musi rejestrować kasy fiskalnej.

Prawidłowe ewidencjonowanie sprzedaży na kasie fiskalnej w sklepach internetowych może nieść ze sobą pewne trudności. O ile samo dołączenie paragonu do wysyłki raczej nie jest dużym problemem, o tyle termin wystawienia tego paragonu może już stanowić kłopot. Budząca wątpliwości sytuacja może mieć miejsce na przykład wtedy, gdy dokonana przez klienta przedpłata zostanie zaksięgowana na koncie bankowym sprzedawcy już po godzinach pracy sklepu. Właśnie ze względu na takie trudności ustawodawca przewidział możliwość skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego dla podatników prowadzących sprzedaż wysyłkową.

Zapłaty dokonywane przelewem

Zgodnie z § 2 ust. 1 oraz odpowiednio poz. 36 i 37 załącznika do rozporządzenia z dnia 29 listopada 2012 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2012 r. poz. 1382) podatnik prowadzący sprzedaż wysyłkową może skorzystać ze zwolnienia z obowiązku rejestrowania sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej, jeśli spełni konkretne warunki. Każda zapłata za sprzedany towar lub świadczoną usługę musi być dokonana na rachunek bankowy lub rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej sprzedawcy. Jednocześnie informacje na dowodzie wpłaty muszą jednoznacznie określać nadawcę i odbiorcę zapłaty oraz wskazywać, jakiej konkretnie transakcji dotyczyła. W szczególności należy tu wymienić obowiązek podawania przez klienta jego imienia i nazwiska oraz adresu. Klient może dokonać zapłaty na poczcie, przelewem bankowym lub przelewem ze spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej.

Paragon na aparat fotograficzny

Od powyższej zasady obowiązują jednak wyjątki. Zgodnie z § 4 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia pewne grupy dostaw towarów i usług nie mogą być zwolnione z obowiązku ewidencjonowania na kasie fiskalnej, niezależnie od wysokości obrotów podatnika i sposobu dokonywania wpłat przez klientów. Wśród tych towarów znajdują się między innymi sprzęt telekomunikacyjny, telewizyjny i fotograficzny oraz różne nośniki z zapisanymi danymi – płyty CD i DVD, karty pamięci, kartridże itp. Nie da się nie zauważyć, że produkty tego typu są częstym przedmiotem sprzedaży wysyłkowej. Ministerstwo Finansów argumentuje swoją decyzję dobrem konsumenta, dla którego paragon fiskalny jest podstawowym dokumentem sprzedaży i daje prawo do ewentualnej reklamacji. Sprzedaż towarów i usług wymienionych w § 4 rozporządzenia musi być zawsze dokumentowana paragonem drukowanym na kasie fiskalnej, oczywiście jeśli zostaje dokonana na rzecz klienta detalicznego.

Kasy będą dla każdego

Powyższe zasady obowiązują od 1 stycznia 2013 roku do 31 grudnia 2014 roku. Wprowadzane stopniowo zmiany mają na celu całkowitą likwidację zwolnień z obowiązku stosowania kas fiskalnych. Zgodnie bowiem z ogólną zasadą zapisaną w art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.) każdy podatnik prowadzący sprzedaż dla osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych ma obowiązek rejestrować obroty za pomocą kasy fiskalnej. W rzeczywistości stosowanie kasy fiskalnej w firmie znacznie upraszcza jej funkcjonowanie. Nie trzeba wprowadzać żadnych dodatkowych procedur związanych z ewidencją sprzedaży i odprowadzaniem podatku. Właściciel e-sklepu, który chce swoją sprzedaż dokumentować paragonami, ma oczywiście taką możliwość, nawet jeśli nie sprzedaje towarów czy usług wymienionych w § 4 rozporządzenia.

Czytany 9950 razy Ostatnio zmieniany środa, 14 maj 2014 10:16

Artykuły powiązane

 • Kasa nie ma opcji wydruku NIP nabywcy – jak rejestrować sprzedaż? Kasa nie ma opcji wydruku NIP nabywcy – jak rejestrować sprzedaż?

  Brak możliwości wydruku numeru NIP nabywcy na paragonie nie zwalnia sprzedawcy z obowiązku stosowania aktualnych przepisów! Jeśli wystawi fakturę do paragonu bez NIP, grożą mu konsekwencje skarbowe. Sprawdź, jaką procedurę należy wprowadzić w takich przypadkach.

 • Koniec wsparcia Microsoftu dla Windows 7 Koniec wsparcia Microsoftu dla Windows 7

  Brak najnowszych sterowników, brak ochrony przez nowymi wirusami – z tymi i innymi niedogodnościami muszą zmierzyć się użytkownicy systemu operacyjnego Windows 7. Koncern Microsoft na dobre zakończył wsparcie „starego” systemu. Sprawdź, z czym wiąże się ta zmiana i jak najprościej powrócić do dawnego bezpieczeństwa.

 • Wystawianie i wydawanie paragonu z kasy fiskalnej – zmiany od 1 maja 2019 r. Wystawianie i wydawanie paragonu z kasy fiskalnej – zmiany od 1 maja 2019 r.

  Każdy operator kasy fiskalnej musi podpisać oświadczenie o zapoznaniu się z informacją o zasadach ewidencji – taki wymóg nakładają na niego nowe przepisy. A zasady te uległy istotnym zmianom od 1 maja 2019 r. Doprecyzowano m.in. moment wystawiania paragonu fiskalnego dokumentującego przyjęcie zaliczki – z rozdzieleniem na zaliczki gotówkowe i zapłacone np. przelewem.

 • Ministerstwo Finansów zmienia zdanie: Nie będzie paragonu przed płatnością Ministerstwo Finansów zmienia zdanie: Nie będzie paragonu przed płatnością

  Wśród przedsiębiorców wzbudziły krytykę i bunt. Eksperci wskazywali na ich niezgodność z ustawą o VAT. Nowe regulacje ustanawiające obowiązek wydania nabywcy paragonu fiskalnego przed przyjęciem zapłaty na szczęście nie zostaną wprowadzone. Rząd pod wpływem napływających argumentów zrezygnował z kontynuacji prac nad tym pomysłem.

 • Wydanie paragonu przed przyjęciem zapłaty – nowy projekt rozporządzenia w sprawie kas fiskalnych Wydanie paragonu przed przyjęciem zapłaty – nowy projekt rozporządzenia w sprawie kas fiskalnych

  Wystawienie paragonu za usługę, która nie miała jeszcze miejsca i za towar, który nie został wydany. Wystawienie paragonu przed otrzymaniem zapłaty – na taki absurdalny pomysł wpadli twórcy projektu nowego rozporządzenia w sprawie kas. Gdyby nowe przepisy rzeczywiście weszły w życie 1 stycznia 2019 r., spowodują chaos w firmach i na całym rynku.