poniedziałek, 24 luty 2020 07:57

Koniec wsparcia Microsoftu dla Windows 7

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Brak najnowszych sterowników, brak ochrony przez nowymi wirusami – z tymi i innymi niedogodnościami muszą zmierzyć się użytkownicy systemu operacyjnego Windows 7. Koncern Microsoft na dobre zakończył wsparcie „starego” systemu. Sprawdź, z czym wiąże się ta zmiana i jak najprościej powrócić do dawnego bezpieczeństwa.

Systemy operacyjne Microsoftu to bez wątpienia najczęściej i najchętniej wybierane rozwiązania zarówno wśród osób prywatnych, jak i przedsiębiorców. Znane i intuicyjne, obsługują praktycznie wszystkie programy biurowe, księgowe czy sprzedażowe. Wśród wszystkich dotychczasowych systemów wprowadzonych na rynek przez Microsoft przez wiele lat za najlepszy uznawany był Windows 7.

 

Przyzwyczajenie do Windows 7, niekwestionowana stabilność tego systemu operacyjnego, ale też względy praktyczne, takie jak oszczędność sprawiają, iż wielu użytkowników wciąż stosuje to rozwiązanie w domach, biurach, warsztatach czy zakładach. Mimo iż od „ery” Windows 7 na rynku pojawiły się dwa systemy nowszej generacji – Windows 8 i Windows 10, sporo osób pozostaje wiernych „Siódemce”. Niestety, od 14 stycznia 2020 r. ta wierność przestała się opłacać.

 

Microsoft nie wspiera Windows 7

Jakiś czas temu koncern Microsoft zakończył wsparcie dla legendarnego Windows XP – przed wielu do dziś uznawanego za najlepszy system operacyjny w historii. Po kilku latach przyszedł czas na kolejnego weterana. Microsoft oficjalnie oświadczył, iż od 14 stycznia 2020 r. nie świadczy już usług dla komputerów z zainstalowanym Windows 7.

Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim brak wsparcia technicznego oraz aktualizacji „Siódemki” z witryny Windows Update. Aktualizacje chroniły komputery przed pojawiającymi się w sieci nowymi zagrożeniami. A tych, jak wiadomo, przybywa z każdym dniem, są bardziej zaawansowane i niebezpieczne.

 

Niebezpieczeństwa starego systemu

Użytkownik komputera z nieaktualnym oprogramowaniem naraża się na blokadę systemu i sprzętu przez rozmaite cyberataki. Wystarczy wspomnieć znanego wirusa WannaCry, który zaatakował już 230 tys. komputerów na całym świecie. Zainfekowany komputer to m.in. możliwość zainstalowania oprogramowania szpiegowskiego, który przejmuje kontrolę nad systemem.

Użytkowanie niewspieranego Windows 7 to też znacznie mniej bezpieczne korzystanie z bankowości elektronicznej i realizowanie transakcji finansowych przez internet. Rośnie również ryzyko kradzieży danych, dokumentów, zdjęć czy filmów – zarówno przechowywanych na twardym dysku, jak i w chmurze. Każde podłączenie komputera do dostępnych sieci Wi-Fi lub stałego łącza naraża użytkownika na niebezpieczeństwo przejęcia wrażliwych danych zapisanych na dysku.

Korzystanie z niewspieranego Windows 7 to też inne niedogodności. Ze względu na brak aktualizacji sterowników, użytkowne sprzęty – drukarki, skanery itp. z czasem mogą przestać współpracować z komputerem. Ryzyko to jest największe przy zakupie nowego sprzętu.

 

Jak chronić się przed zagrożeniami

Najlepszym sposobem na zachowanie pełnej ochrony komputera jest zmiana systemu operacyjnego z Windows 7 na rozwiązanie najnowsze – Windows 10. Podobnie jak niegdyś „Siódemka” Windows 10 już teraz zyskał miano najlepiej dopracowanego systemu operacyjnego w historii Microsoft. Koszt zakupu licencji na nowy system jest zdecydowanie mniejszy niż koszt odzyskiwania danych i ratowania komputera w przypadku ataku wirusa.

Warto przy tym pamiętać, iż na bardzo starych komputerach nowe systemy operacyjne nie zawsze wykorzystują wszystkie swoje możliwości. Koniec wsparcia Microsoftu dla Windows 7 może być więc okazją do wymiany sprzętu komputerowego w firmie. Tym bardziej, że kupowane nowe komputery zwykle już zawierają system Windows 10.

 

Zobacz też: Abonament InsERT – teraz do kupienia online

Czytany 1498 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 27 luty 2020 07:49

Artykuły powiązane

  • Faktura ustrukturyzowana w programach InsERT. Przygotuj się na KSeF! Faktura ustrukturyzowana w programach InsERT. Przygotuj się na KSeF!

    Już na pół roku czynni podatnicy VAT obowiązkowo rozpoczną korzystanie z KSeF. Choć termin ten może wydawać się odległy, warto już teraz przygotować się na zmiany. Korzystasz z programów takich jak Subiekt GT, Subiekt nexo czy Subiekt 123? Sprawdź, jak będzie wyglądać faktura ustrukturyzowana w programach InsERT!

  • Producent programów dla firm – InsERT – w finale konkursu HRA Star Award! Producent programów dla firm – InsERT – w finale konkursu HRA Star Award!

    Oprogramowania dla firm InsERT cieszy się niesłabnącą popularnością. Znany i ceniony producent od lat jest też doceniany przez ekspertów z branży. Dowodzi tego chociażby zakwalifikowanie do finału HRA Star Award – prestiżowego konkursu organizowanego w ramach konferencji Strategie HR. Sprawdź, czym wyróżnił się InsERT!

  • Kolejna innowacja od InsERT: POS - interfejs dotykowy dla Subiekta nexo i nexo PRO Kolejna innowacja od InsERT: POS - interfejs dotykowy dla Subiekta nexo i nexo PRO

    Technologie dotykowe otaczają nas niemalże wszędzie. Znajdują swoje zastosowanie zwłaszcza w przestrzeni miejskiej. Kioski samoobsługowe, ściany interaktywne, tablice informacyjne w centrach handlowych i rozrywkowych. Od lat sprzęty z ekranami dotykowymi stanowią także ważne narzędzie w obsłudze sprzedaży w branży gastronomicznej, w sklepach czy np. na stacjach benzynowych. Subiekt nexo i Subiekt nexo PRO to popularne programy, które m.in. umożliwiają wystawianie dokumentów handlowych – faktur i paragonów. Firma InsERT wypuściła na rynek nowy moduł systemu, POS - interfejs dotykowy.             

  • Nowe technologie w biurze rachunkowym – postaw na sprawdzone narzędzia Nowe technologie w biurze rachunkowym – postaw na sprawdzone narzędzia

    Postęp technologiczny nieustannie zmienia codzienność – wpływa na nasze życie prywatne i zawodowe. Cyfryzacja firm z jednej strony stanowi usprawnienie, z drugiej wiąże się z wyzwaniami dla przedsiębiorców, w tym także dla biur rachunkowych. Wydaje się jednak, że nowe technologie są nieuniknione, jeśli nie chcemy zostać w tyle i stale świadczyć usługi na poziomie oczekiwanym przez klientów.

  • InsERT kończy sprzedaż mikroSubiekta – ostatni moment na wymianę! InsERT kończy sprzedaż mikroSubiekta – ostatni moment na wymianę!

    Prosty, przyjazny i w przystępnej cenie. MikroSubiekt to program do ewidencjonowania sprzedaży, który miał wielu zwolenników wśród małych przedsiębiorców. Miał – ponieważ producent systemu, firma InsERT, kończy sprzedaż tego produktu 30 września 2022 r. Obecni użytkownicy mikroSubiekta mogą jednak bezpłatnie przejść na najnowszą wersję innego programu, to ostatni dobry moment na przeprowadzenie tej zmiany.