czwartek, 23 październik 2014 00:00

Zmiana czasu a kasa fiskalna - przygotuj się!

Oceń ten artykuł
(4 głosów)

Czy Twoja kasa fiskalna jest gotowa na zmianę czasu z soboty na niedzielę 26 października 2014 r.? Czy kasjerzy pracujący na nocną zmianę wiedzą, jakie czynności będą musieli wykonać? Dowiedz się już dziś, jak przestawić zegar w kasie fiskalnej. Wymaga to przestrzegania odpowiednich procedur, a w niektórych przypadkach nawet interwencji serwisanta.

 

W nocy z soboty 25 października na niedzielę 26 października 2014 r. zmieniamy czas z letniego na zimowy. Zegarki przestawiamy z godziny 3.00 na godzinę 2.00. Jesienna zmiana czasu jest zdecydowanie bardziej lubiana niż wiosenna - większość z nas śpi wtedy godzinę dłużej. Dodatkową godzinę lubią też kasjerzy pracujący na nocne zmiany, ponieważ przysługuje im za nią pełne wynagrodzenie lub godzina do odebrania.

Jednak zmiana czasu na zimowy nie zawsze wymaga wyłącznie przestawienia tradycyjnego zegarka. Wiedzą o tym kasjerzy pracujący na nocne zmiany, którym zdarzyło się nie zadbać o przestawienie zegarów w kasach fiskalnych. Z zaniedbania pod tym względem mogą wyniknąć spore kłopoty, warto więc już teraz pomyśleć nad przygotowaniem swoich kas fiskalnych na zmianę czasu.

 

Zmiana czasu: Kasa fiskalna wymaga Twojej interwencji

Kasa fiskalna to nie laptop ani smartfon podłączony do internetu - godzina sama się nie przestawi. Cofnięcie zegara urządzenia fiskalnego należy wykonać według ścisłych procedur. Znaleźć je można w instrukcji obsługi praktycznie każdej kasy i drukarki fiskalnej. Zasada jest jedna dla wszystkich kas: Godzinę można zmienić wyłącznie po wydrukowaniu raportu dobowego, a przed zarejestrowaniem pierwszej sprzedaży w kolejnym dniu. Zegar można przestawić maksymalnie 59 minut w jedną lub w drugą stronę.

Jak konkretnie zmienić czas na kasie fiskalnej? Należy w menu urządzenia wybrać funkcję zmiany czasu, wprowadzić odpowiednie dane i zatwierdzić zmiany. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku niektórych modeli urządzeń fiskalnych do zmiany czasu uprawniony jest wyłącznie serwis fiskalny. Wtedy należy zawiadomić serwis odpowiednio wcześniej i umówić się na spotkanie.

 

Przerwa dla kasy

O ile w przypadku sklepów i punktów usługowych zamykanych na noc zmiana czasu w kasach fiskalnych wymaga jedynie dobrej pamięci i skrupulatności użytkownika, o tyle w punktach otwartych całą noc może być nieco bardziej problematyczna. Najprostszym rozwiązaniem okazuje się wprowadzenie przerwy w sprzedaży - np. zamknięcie sklepu czy punktu usługowego na jakiś czas. Warto nawet kilka dni wcześniej wywiesić odpowiednią informację na drzwiach, tak aby klienci nie zirytowali się nieoczekiwanym zamknięciem. Pozwoli to kasjerom uniknąć problemów technicznych związanych z nieprzestawieniem zegarów kas lub próbami przestawienia ich w nieodpowiednim momencie.

 


 

Serwis kas fiskalnych Warszawa BUCHCOM służy pomocą w przypadku konieczności skorzystania z usługi serwisowej przy przestawieniu zegara kasy. Od 2001 roku grono naszych zadowolonych klientów wciąż się rozszerza. O wyborze odpowiedniego serwisu fiskalnego warto pomyśleć już na etapie zakupu kasy fiskalnej. Działający legalnie serwisant musi posiadać aktualny identyfikator, zgodny ze wzorem określonym w przepisach. Wybierając serwis kierujmy się przede wszystkim jakością usług, wiedzą specjalistów oraz podejściem do klienta. Kasy i drukarki fiskalne, jak każde inne urządzenia, wymagają nieraz interwencji czy to z powodu awarii, czy chociażby konieczności przestawienia wewnętrznego zegara urządzenia. Czym szybsza reakcja serwisanta, tym szybszy powrót do normalnego trybu sprzedaży. Pamiętajmy więc o wyborze wysokiej jakości serwisu.

 

Musisz kupić kasę fiskalną lub chcesz zmienić serwis? Skontaktuj się z nami

 

Serwis kas fiskalnych Warszawa BUCHCOM - Kontakt

Czytany 9113 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 02 grudzień 2014 11:36

Artykuły powiązane

 • Awaria kasy fiskalnej, brak prądu: czy można prowadzić sprzedaż wystawiając faktury? Awaria kasy fiskalnej, brak prądu: czy można prowadzić sprzedaż wystawiając faktury?

  Gdy kasa fiskalna odmawia posłuszeństwa, sprzedawca powinien zastosować kasę rezerwową - taką procedurę postępowania wyznacza ustawa o VAT. Co jednak zrobić w przypadku braku urządzenia rezerwowego? Czy można dalej sprzedawać i wystawiać faktury do transakcji? Dowiedz się, co zrobić, gdy kasa fiskalna nie działa i dlaczego warto mieć kasę rezerwową.

   

 • Co robić, GDY KASA fiskalna NIE DZIAŁA? Co robić, GDY KASA fiskalna NIE DZIAŁA?

  Przepisy ustawy o VAT określają jasną procedurę postępowania w przypadku awarii kasy fiskalnej lub innych okoliczności, w których podatnik nie może z niej korzystać - np. chwilowego braku prądu. Sprawdź, czy prowadzenie innych ewidencji bądź wystawianie faktur usprawiedliwia sprzedaż bez kasy. Dowiedz się też, czy każdy musi mieć kasę rezerwową i jakie urządzenie wybrać.

 • Kasa fiskalna u mechanika w 2015 Kasa fiskalna u mechanika w 2015

  Rok 2015 przyniesie istotne zmiany w przepisach dotyczących zwolnień z kas fiskalnych. Z końcem 2014 roku traci moc rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 listopada 2012 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2012 r., poz. 1382).

 • Kasy Fiskalne w 2015 dla kogo? - projektowane zmiany Kasy Fiskalne w 2015 dla kogo? - projektowane zmiany

  Przed nami kolejna fala zmian związanych z obowiązkiem stosowania kas fiskalnych. Prawo do zwolnienia z kas fiskalnych w 2015 roku stracą między innymi lekarze, prawnicy, właściciele warsztatów samochodowych, fryzjerzy, kosmetyczki oraz osoby świadczące usługi gastronomiczne.

  Ministerstwo Finansów przyzwyczaiło już nas do stopniowego zawężania grona podatników mających prawo do zwolnienia z kasy fiskalnej. Wielu przedsiębiorców wciąż ma żywo w pamięci rok 2013, w którym to z powodu obniżenia o połowę limitu do zwolnienia podmiotowego kasę fiskalną musiało zakupić kilkadziesiąt tysięcy polskich podatników. Prawo do zwolnienia straciło tak wiele osób, że u producentów wręcz zabrakło kas.

 • Czy wiesz, jak ewidencjonować zaliczki na kasie fiskalnej w 2014 r.? Czy wiesz, jak ewidencjonować zaliczki na kasie fiskalnej w 2014 r.?

  Przyjmujesz od swoich klientów zaliczki? Pobierasz zaliczki na towary, usługi, organizujesz wesela, komunie, imprezy integracyjne, a może produkujesz towary na zamówienie i przyjmowanie przedpłat jest niezbędnym elementem zabezpieczenia twoich interesów? Dowiedz się, czy musisz ewidencjonować zaliczki na kasie fiskalnej i jak to robić w zgodzie z obowiązującymi przepisami.