niedziela, 07 kwiecień 2013 00:00

Nowe przepisy dotyczące kas fiskalnych weszły w życie 1 kwietnia 2013 r.

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Nowe rozporządzenie w sprawie kas fiskalnych w większości przypadkach zachowuje lub doprecyzowuje dotychczas obowiązujące przepisy. Niektóre zmiany okazują się jednak mocno rewolucyjne. Wśród nich chyba największe znaczenie ma wprowadzenie wymogu precyzyjnego określania nazw towarów i usług na paragonie fiskalnym.

Ministerstwo Finansów jak zapowiadało, tak też zrobiło - nowe rozporządzenie w sprawie kas weszło w życie 1 kwietnia 2013 roku. Z początku planowano wprowadzenie czterech różnych rozporządzeń, jednak ostatecznie zastąpiono je jednym dokumentem. Rozporządzenie z dnia 14 marca 2013 roku w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. poz. 363) zastąpiło obowiązujące do końca marca 2013 roku rozporządzenie Ministra Finansów z 28 listopada 2008 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania (Dz. U. Nr 212, poz. 1338, z późn. zm.).

Przepisy, które się nie zmieniły

Wiele nowych przepisów stanowi odnowienie dotychczas obowiązujących regulacji. Nie zmieniły się na przykład wymagania dotyczące podatnika rozpoczynającego ewidencję za pomocą kasy fiskalnej. Niewielkim modyfikacjom uległy natomiast wzory zawiadomień składanych w urzędzie skarbowym przed fiskalizacją i do 7 dni po niej - zgodnie z § 13 nowego rozporządzenia.

Zmiany doprecyzowujące

Większość modyfikacji wprowadzonych w dotychczas obowiązujących przepisach ma charakter doprecyzowujący. Na przykład § 6 ust. 1 pkt. 4 rozporządzenia określa dokładnie termin, w jakim może być wydrukowany raport miesięczny. Wprowadzono przepis regulujący kwestię przyporządkowania litery do stawki podatku 0%. Ponadto w § 14 szczegółowo uregulowano kwestię czynności, jakie musi podjąć podatnik w związku ze zmianą właściwego dla niego naczelnika urzędu skarbowego oraz zmianą miejsca używania kasy fiskalnej. Zapisy w § 15 - 17 określają wytyczne obowiązujące podatnika w przypadku zakończenia pracy kasy w trybie fiskalnym. Doprecyzowano także kwestię terminu wykonywania przeglądów technicznych. Dotychczasowy zapis „co 24 miesiące” zastąpiono słowami „nie rzadziej niż co 2 lata” w § 33 nowego rozporządzenia. Dzięki temu podatnik ma pewność, że w razie potrzeby może wykonanie takiego przeglądu zlecić wcześniej niż po 24 miesiącach od ostatniego przeglądu.

Nazwy towarów i usług

Nowością jest wprowadzenie obowiązku odrębnego ewidencjonowania pomyłek, reklamacji i zwrotów. Od 1 kwietnia 2013 roku zmieniły się także przepisy dotyczące serwisów fiskalnych. Jednak jedną z najbardziej istotnych zmian, które obejmą nie tylko podatników będących w szczególnej sytuacji, lecz wszystkich - jest wprowadzenie konieczności precyzyjnego określania nazw towarów. Nazwa jednostki sprzedażowej powinna jednoznacznie identyfikować towar bądź usługę. W przypadku wielu podatników wejście w życie nowych przepisów od 1 kwietnia 2013 roku wymaga przeprogramowania nazw towarów i usług w pamięciach kas fiskalnych. W dalszym ciągu można jednak używać skrótów, co w znacznym stopniu ułatwi wdrożenie nowych wymogów. Resort finansów dał podatnikom 6 miesięcy na wprowadzenie zmian w posiadanych urządzeniach. Nowe, prawidłowe nazwy towarów i usług na paragonach fiskalnych będą musiały pojawić się w pamięciach fiskalnych do 30 września 2013 roku.

Kasy zostają

Wejście w życie nowego rozporządzenia dnia 1 kwietnia 2013 roku nie nakłada na podatników obowiązku wymiany dotychczas używanych kas. Wszystkie kasy fiskalne i drukarki fiskalne stosowane obecnie przez podatników mogą być w dalszym ciągu wykorzystywane, aż do zużycia tych urządzeń. Należy również podkreślić, że wymóg umieszczania na paragonie NIP-u nabywcy na jego żądanie oraz wartości rabatów dotyczy właścicieli tylko tych kas, które mają taką techniczną możliwość. Jest to zgodne z § 35 i 36 nowego rozporządzenia. Operatorzy kas, które nie mają technicznych możliwości wydrukowania numeru NIP nabywcy bądź wartości rabatów, będą wydawać paragony bez tych danych. Zgodnie z § 37 kasy tego typu będą mogły być dalej użytkowane nawet po 30 września 2013 roku.

W naszych poradnikach będziemy szczegółówo omawiać wszystkie zmiany i sposoby ich wdrożenia przez podatników.

Zapraszamy też do kontaktu z naszym serwisem Buchcom Kasy Fiskalne Warszawa - Ursynów. Wykwalifikowani specjaliści odpowiedzą na wszelkie Państwa pytania.

Czytany 17611 razy Ostatnio zmieniany środa, 14 maj 2014 12:46

Artykuły powiązane

  • Jaka nazwa towaru lub usługi dla zaliczki na kasie fiskalnej Jaka nazwa towaru lub usługi dla zaliczki na kasie fiskalnej

    Użytkownik kasy fiskalnej musi pamiętać o prawidłowym zaprogramowaniu nazw towarów i usług – muszą być one jednoznaczne i nie mogą być nazwami grup towarowych. Zasada ta dotyczy także konstruowania nazw zaliczek. Sprawdź, jak prawidłowo zaewidencjonować zaliczkę na kasie fiskalnej w 2018 r.

  • Zmiany w działalności a prawidłowa nazwa firmy na paragonie fiskalnym Zmiany w działalności a prawidłowa nazwa firmy na paragonie fiskalnym

    Zamknięcie punktu sprzedaży i przeniesienie posiadanej kasy fiskalnej w nowe miejsce nie wymaga dokonywania odczytu pamięci fiskalnej – podatnik musi jednak dopełnić formalności związanych ze zmianą miejsca użytkowania kasy i zmienić zapisane dane w pamięci urządzenia. Inaczej jest z przekształceniem jednoosobowego przedsiębiorstwa w spółkę kapitałową – w takim wypadku procedura jest bardziej skomplikowana. Sprawdź, jak postępować z kasą fiskalną przy dokonaniu zmian w prowadzonej działalności.

  • Kalendarium zmian w VAT 2016 Kalendarium zmian w VAT 2016

    Początek roku 2016 przyniósł podatnikom kolejną porcję ważnych zmian w ustawie o podatku od towarów i usług. Wszystko za sprawą m.in. ustawy z dnia 10 września 2015 r. o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2015 r. poz. 1649) oraz nowelizacji przepisów ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613 ze zm.).

  • Kiedy składki ZUS od umowy zlecenia w 2016 r.? Kiedy składki ZUS od umowy zlecenia w 2016 r.?

    Składki emerytalno-rentowe od 1 stycznia 2016 r. są obowiązkowe od każdej umowy zlecenie - taka informacja widnieje na oficjalnej stronie ZUS. Zmiany wynikają z nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Sprawdź, w jakich przypadkach mimo wszystko nie trzeba opłacać składek na ubezpieczenia społeczne od umów zlecenia, a kiedy są one bezwzględnie wymagane.

  • Kalendarium zmian w VAT 2015 Kalendarium zmian w VAT 2015

    Początek roku 2015 przyniósł kolejne zmiany w przepisach ustawy o VAT oraz w innych aktach prawnych regulujących sposób rozliczania tego podatku. Poniżej prezentujemy skrót najważniejszych zmian w podatku VAT od 1 stycznia 2015 r. Szczegółowe informacje znajdą Państwo w naszym poradniku.


    Zmiany obowiązujące od 1 stycznia 2015:

     

    VAT od usług nadawczych, elektronicznych i telekomunikacyjnych - zgodnie z art. 28k znowelizowanej ustawy VAT, miejscem świadczenia usług nadawczych, elektronicznych i telekomunikacyjnych na rzecz podmiotów niebędących podatnikami (konsumentów) jest kraj konsumenta, a nie usługodawcy. Podatnik może jednak rozliczać VAT od tych usług za pośrednictwem małego punktu kompleksowej obsługi (MOSS) - dzięki niemu nie musi rejestrować się do VAT w każdym kraju, w którym posiada konsumentów, lecz rozlicza ten podatek w kraju identyfikacji, w którym jest zarejestrowany do VAT. Dowiedz się więcej o rozliczaniu VAT od usług nadawczych, elektronicznych i telekomunikacyjnych w 2015 r.

     

    Kasy fiskalne dla nowych podmiotów - nowe rozporządzenie w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących rozszerzyło katalog czynności, wobec których nie można zastosować żadnego zwolnienia z kas. Wśród czynności, które od 01.01.2015 r. obowiązkowo muszą być ewidencjonowane na kasie znalazły się m.in. usługi fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne, usługi opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów, usługi prawnicze, usługi doradztwa podatkowego (w tym usługi księgowe), usługi naprawy pojazdów silnikowych i motorowerów, usługi związane z wyżywieniem, dostawa perfum i wód toaletowych. Dowiedz się więcej o obowiązkowych kasach fiskalnych dla nowych podmiotów

     

    Podatnicy niemający obowiązku składania zgłoszenia rejestracyjnego VAT - podatnicy spoza UE, którzy wykonują na terytorium kraju wyłącznie czynności wymienione w § 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 14 listopada 2014 roku w sprawie określenia podatników niemających obowiązku składania zgłoszenia rejestracyjnego, nie mają obowiązku składania zgłoszenia rejestracyjnego na formularzu VAT-R. Z dniem 1 stycznia 2015 r. do katalogu tych czynności dodano usługi telekomunikacyjne, usługi nadawcze lub usługi elektroniczne świadczone na rzecz osób niebędących podatnikami, o których mowa w art. 28a ustawy o VAT, rozliczane w ramach szczególnej procedury, o której mowa w dziale XII w rozdziale 6a i 7 tejże ustawy. Dowiedz się więcej o podatnikach niemających obowiązku składania zgłoszenia rejestracyjnego VAT

     

    Potwierdzenie rejestracji VAT - podatnik rejestrujący się dla celów VAT składa do urzędu skarbowego zgłoszenie na formularzu VAT-R. Od 1 stycznia 2015 r. zgłoszenie to nie wymaga potwierdzenia przez naczelnika urzędu skarbowego. Potwierdzenie to zostanie wydane tylko na wniosek podatnika. Dowiedz się więcej o potwierdzeniu rejestracji tylko na wniosek podatnika

     

    Zakup samochodu z UE - zakup środka transportu, którego sprzedaż opodatkowana była na zasadzie marży, nie wymaga już składania do urzędu skarbowego wniosku na formularzu VAT-24. W dalszym ciągu jednak nabycie środka transportu w ramach WNT wymaga złożenia w urzędzie informacji na druku VAT-23. W obu przypadkach urząd nie wydaje już zaświadczeń VAT-25. Dowiedz się więcej o procedurze zakupu samochodu z UE bez VAT-24

     

    Import towarów - zgodnie z nowododanym art. 33a ust. 12 ustawy o VAT, podatnik VAT posiadający status upoważnionego podmiotu gospodarczego (AEO) jest uprawniony do rozliczania kwoty podatku należnego z tytułu importu towarów w deklaracji podatkowej składanej za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy z tego tytułu. Dowiedz się więcej o zmianach w zakresie importu towarów


    Zmiany obowiązujące od 1 kwietnia 2015 r.:

     

    Nowa definicja urzędu skarbowego związana ze zmianą w organizacji administracji podatkowej - w dniu 1 kwietnia 2015 r. weszła w życie Ustawa z dnia 15.01.2015 r. o zmianie ustawy o Służbie Celnej, ustawy o urzędach i izbach skarbowych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2015 r. poz. 211). Art. 17 tej ustawy zmienił pkt 13 w art. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Art. 2 pkt 13 otrzymał brzmienie:

    "13) urzędzie skarbowym - rozumie się przez to urząd skarbowy, przy pomocy którego właściwy dla podatnika naczelnik urzędu skarbowego wykonuje swoje zadania;"

    poprzedni o było:

    „13) urzędzie skarbowym - rozumie się przez to urząd skarbowy, którym kieruje właściwy dla podatnika naczelnik urzędu skarbowego;”


    Zmiany obowiązujące od 1 lipca 2015 r.:

     

    Odwrotne obciążenie tylko dla do czynnych podatników VAT! - zmianie uległ obowiązek rozliczania VAT przez nabywców niebędących czynnymi podatnikami VAT. Do końca czerwca 2015 r. mechanizm odwrotnego obciążenia stosowany był do wszystkich podatników niezależnie od statusu VAT. I tak podatnik niebędący podatnikiem VAT czynnym obowiązany był rozliczyć VAT z tytułu nabycia i odprowadzić go do urzędu skarbowego.

    Od 1 lipca 2015 r. odwrotne obciążenie stosowane jest tylko wobec nabywców towarów (z zał. 11 do ustawy) będących czynnymi podatnikami VAT.

    Nabywca towarów z zał. 11, który jest objęty zwolnieniem od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 i 9, a także ten, który wykonuje wyłącznie czynności zwolnione na podstawie art. 43 ust. 1 oraz przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3 ustawy o VAT, otrzymuje fakturę ze stawką VAT 23% i nie ciąży na nim obowiązek naliczenia i odprowadzenia VATu.

     

    Towary objęte mechanizmem odwrotnego obciążenia - w załączniku nr 11 do ustawy o VAT, zawierającym katalog towarów, dla których obowiązek rozliczenia VAT ciąży na nabywcy znalazły się nowe pozycje. Mechanizmem odwrotnego obciążenia od 1 lipca 2015 r. objęte zostały m.in.:

    • Arkusze żeberkowe ze stali niestopowej
    • Złoto w postaci surowca lub półproduktu oraz złoto inwestycyjne (jeśli podatnik skorzystał z opcji opodatkowania)
    • Aluminium, nikiel i cynk nieobrobione plastycznie
    • Konsole do gier wideo, telefony komórkowe (w tym smartfony), komputery przenośne (tablety, laptopy, notebooki itp.)

    Przy czym dla ostatniej grupy towarów (konsole do gier, telefony i komputery przenośne) mechanizm odwrotnego obciążenia stosuje się po przekroczeniu progu kwotowego (przy jednolitych gospodarczo transakcjach na kwotę powyżej 20.000 zł netto).

     

    Składanie informacji podsumowujących w obrocie krajowym - podatnicy sprzedający towary objęte mechanizmem odwrotnego obciążenia od 1 lipca 2015 r. mają obowiązek składać do naczelnika urzędu skarbowego zbiorcze informacje o transakcjach, dla których podatek musi rozliczyć nabywca. Informacje te składa się w terminach obowiązujących dla deklaracji podatkowych - za okresy rozliczeniowe, w których powstaje obowiązek podatkowy. W rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 5 czerwca 2015 r. w sprawie wzoru informacji podsumowującej w obrocie krajowym (Dz. U. z 2015 r. poz. 849) określono wzór druku VAT-27.

     

    Ulga na złe długi - dłużnik nie ma obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego w przypadku, gdy na koniec miesiąca, w którym upływa 150. dzień od dnia upływu terminu płatności określonego na fakturze bądź w umowie, pozostaje w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji. Od 1 lipca 2015 r. z ulgi na złe długi można skorzystać również wtedy, gdy między wierzycielem a dłużnikiem istnieją powiązania o charakterze rodzinnym, z tytułu przysposobienia, stosunku pracy itp.

     

    Katalog towarów wrażliwych - z listy towarów wymienionych w załączniku nr 13 do ustawy o VAT usunięte zostało złoto w postaci surowca lub półproduktu o próbie 325 tysięcznych lub większej - jednocześnie znalazło się ono w załączniku nr 11, w którym wymieniono towary objęte mechanizmem odwrotnego obciążenia. W załączniku nr 13 znalazły się także nowe pozycje, m.in. aparaty fotograficzne cyfrowe i kamery cyfrowe, tonery bez głowicy drukującej do drukarek do maszyn do automatycznego przetwarzania danych, srebro i platyna w postaci surowca lub półproduktu, emulsje do uczulania powierzchni do stosowania w fotografice itp.

     

    Odpowiedzialność solidarna nabywcy przy sprzedaży towarów wrażliwych - podniesiona została minimalna i maksymalna wysokość kaucji gwarancyjnej dla podatników dokonujących dostaw paliwa. Od 1 lipca 2015 r. kwoty te wynoszą odpowiednio 1.000.000 zł i 10.000.000 zł. W przypadku pozostałych towarów wrażliwych limity wynoszą - podobnie jak to było w poprzednim stanie prawnym - 200.000 zł oraz 3.000.000 zł.