wtorek, 09 kwiecień 2013 20:58

Nowe nazwy towarów i usług na paragonie fiskalnym od 1 kwietnia 2013 r.

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Jedną z najbardziej odczuwalnych zmian wprowadzonych przez nowe rozporządzenie jest konieczność takiego zaprogramowania nazw towarów i usług w pamięciach kas fiskalnych, aby pozwalały na jednoznaczną identyfikację tych pozycji sprzedażowych. Zgodnie z przepisami podatnik musi sam zdecydować, jakie nazwy wprowadzi. Ministerstwo dało na to czas do 30 września 2013 roku.

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 14 marca 2013 roku w sprawie kas rejestrujących (Dz.U. z 15 marca 2013 r., poz. 363), które zastąpiło dotychczas obowiązujące rozporządzenie z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania, wprowadziło sporo modyfikacji. Poza licznymi zmianami doprecyzowującymi i redakcyjnymi, nowe przepisy wprowadzają także zmiany bardzo istotne dla prawidłowego prowadzenia działalności. Jedną z nich jest wymóg stosowania jednoznacznych nazw towarów i usług na paragonie fiskalnym.

Niech będzie jednoznacznie

W § 8 nowego rozporządzenia, które obowiązuje od 1 kwietnia 2013 roku, zawarto wymogi dotyczące danych umieszczanych na paragonie fiskalnym. Ust. 1 pkt 6 tego paragrafu wskazuje, że na paragonie powinna znaleźć się „nazwa towaru lub usługi pozwalająca na jednoznaczną ich identyfikację”. Ustawodawca nie wprowadził jednak katalogów nazw, które można programować w pamięci kas fiskalnych. Zaprogramowanie prawidłowych nazw towarów i usług leży w gestii podatnika i jest ściśle związane ze specyfiką sprzedawanego asortymentu.

Jedna czy pięć nazw

Załóżmy, że w asortymencie sklepu znajdują się orzechy włoskie. Podatnik, który w swoim sklepie ma zarówno takie orzechy, jak i laskowe, nerkowca, ziemne i jeszcze kilka innych rodzajów, przy czym poszczególne towary różnią się ceną, ma obowiązek konkretnie - jednoznacznie - oznaczyć każdy z nich. W pamięci kasy fiskalnej muszą być zaprogramowane nazwy poszczególnych orzechów: „orzechy włoskie”, „orzechy nerkowca” itd. Jednocześnie inny podatnik, który sprzedaje w swoim sklepiku spożywczym tylko orzechy włoskie, może zaprogramować w pamięci kasy nazwę „orzechy”. Istotne jest, aby klient na podstawie danych z paragonu mógł jednoznacznie zidentyfikować, jaki towar został zaewidencjonowany. Nawet jeśli podatnik sprzedaje dwa gatunki orzechów, jednak są one w tej samej cenie, może zaprogramować w pamięci kasy fiskalnej jedną nazwę dla obu tych towarów. W dalszym ciągu można też stosować różne skróty, pamiętając przy tym, że powinny być one zrozumiałe dla konsumenta.

Jest jeszcze trochę czasu

Ministerstwo Finansów podkreśla, że wymóg jednoznacznej identyfikowalności nazw towarów i usług na paragonach nie jest niczym nowym. Dotychczas jednak podatnicy różnie identyfikowali istniejący zapis, dlatego w nowym rozporządzeniu w sprawie kas rejestrujących konieczne było doprecyzowanie przepisu określającego niezbędne dane na paragonie fiskalnym. Ustawodawca dał podatnikom czas na wprowadzenie w życie nowych regulacji do 30 września 2013 roku.

Więcej pozycji do zaprogramowania

Konsekwencją wprowadzonych w 2013 roku zmian z pewnością okaże się znaczny wzrost liczby pozycji sprzedażowych, które podatnicy będą musieli zaprogramować w pamięciach swoich kas fiskalnych. Może się okazać, że wiele placówek sprzedażowych, szczególnie sklepów spożywczych i wielobranżowych, ma więcej asortymentu, niż pozycji w bazie PLU. W bazie PLU programuje się nazwy towarów i usług, których sprzedaż jest ewidencjonowana na kasie fiskalnej. Najtańsze i najstarsze kasy miewają bardzo ograniczoną bazę towarową PLU. Należy pamiętać, że wśród wielu innych wymogów nowe rozporządzenie zawiera wymóg używania przez podatników urządzeń fiskalnych dostosowanych do specyfiki prowadzonej działalność. Sklep z dużym asortymentem powinien mieć kasę z dużą bazą towarową PLU. Za względu na ten obowiązek prawdopodobnie wielu podatników będzie musiało wymienić swoje starsze urządzenia rejestrujące na nowe. W pamięciach nowoczesnych kas fiskalnych można zaprogramować tysiące, a nawet dziesiątki tysięcy nazw różnych towarów i usług.

Jeśli potrzebują Państwo pomocy w dostosowaniu swojej działalności do wymogów nowego rozporządzenia, zapraszamy do kontaktu z naszym serwisem fiskalnym - Buchcom Kasy Fiskalne Warszawa - Ursynów.

Czytany 27997 razy Ostatnio zmieniany środa, 14 maj 2014 12:48

Artykuły powiązane

  • Jak skorygować błędne dane na paragonie? Jak skorygować błędne dane na paragonie?

    Pomyłki w ewidencjonowaniu sprzedaży mogą zdarzyć się każdemu użytkownikowi kasy fiskalnej. O ile jednak w trakcie wystawianie paragonu dane można skorygować na kasie, o tyle po dokonaniu wydruku – już nie. Urządzenia fiskalne nie dają takiej technicznej możliwości. Oczywiście nie pozbawia to sprzedawcy prawa do skorygowania sprzedaży. W tym celu musi prowadzić dwie dodatkowe ewidencje.

  • Kasa nie ma opcji wydruku NIP nabywcy – jak rejestrować sprzedaż? Kasa nie ma opcji wydruku NIP nabywcy – jak rejestrować sprzedaż?

    Brak możliwości wydruku numeru NIP nabywcy na paragonie nie zwalnia sprzedawcy z obowiązku stosowania aktualnych przepisów! Jeśli wystawi fakturę do paragonu bez NIP, grożą mu konsekwencje skarbowe. Sprawdź, jaką procedurę należy wprowadzić w takich przypadkach.

  • Wystawianie i wydawanie paragonu z kasy fiskalnej – zmiany od 1 maja 2019 r. Wystawianie i wydawanie paragonu z kasy fiskalnej – zmiany od 1 maja 2019 r.

    Każdy operator kasy fiskalnej musi podpisać oświadczenie o zapoznaniu się z informacją o zasadach ewidencji – taki wymóg nakładają na niego nowe przepisy. A zasady te uległy istotnym zmianom od 1 maja 2019 r. Doprecyzowano m.in. moment wystawiania paragonu fiskalnego dokumentującego przyjęcie zaliczki – z rozdzieleniem na zaliczki gotówkowe i zapłacone np. przelewem.

  • Ministerstwo Finansów zmienia zdanie: Nie będzie paragonu przed płatnością Ministerstwo Finansów zmienia zdanie: Nie będzie paragonu przed płatnością

    Wśród przedsiębiorców wzbudziły krytykę i bunt. Eksperci wskazywali na ich niezgodność z ustawą o VAT. Nowe regulacje ustanawiające obowiązek wydania nabywcy paragonu fiskalnego przed przyjęciem zapłaty na szczęście nie zostaną wprowadzone. Rząd pod wpływem napływających argumentów zrezygnował z kontynuacji prac nad tym pomysłem.

  • Wydanie paragonu przed przyjęciem zapłaty – nowy projekt rozporządzenia w sprawie kas fiskalnych Wydanie paragonu przed przyjęciem zapłaty – nowy projekt rozporządzenia w sprawie kas fiskalnych

    Wystawienie paragonu za usługę, która nie miała jeszcze miejsca i za towar, który nie został wydany. Wystawienie paragonu przed otrzymaniem zapłaty – na taki absurdalny pomysł wpadli twórcy projektu nowego rozporządzenia w sprawie kas. Gdyby nowe przepisy rzeczywiście weszły w życie 1 stycznia 2019 r., spowodują chaos w firmach i na całym rynku.