Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 14 marca 2013 roku w sprawie kas rejestrujących (Dz.U. z 15 marca 2013 r., poz. 363), które zastąpiło dotychczas obowiązujące rozporządzenie z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania, wprowadziło sporo modyfikacji. Poza licznymi zmianami doprecyzowującymi i redakcyjnymi, nowe przepisy wprowadzają także zmiany bardzo istotne dla prawidłowego prowadzenia działalności. Jedną z nich jest wymóg stosowania jednoznacznych nazw towarów i usług na paragonie fiskalnym.
Niech będzie jednoznacznie
W § 8 nowego rozporządzenia, które obowiązuje od 1 kwietnia 2013 roku, zawarto wymogi dotyczące danych umieszczanych na paragonie fiskalnym. Ust. 1 pkt 6 tego paragrafu wskazuje, że na paragonie powinna znaleźć się „nazwa towaru lub usługi pozwalająca na jednoznaczną ich identyfikację”. Ustawodawca nie wprowadził jednak katalogów nazw, które można programować w pamięci kas fiskalnych. Zaprogramowanie prawidłowych nazw towarów i usług leży w gestii podatnika i jest ściśle związane ze specyfiką sprzedawanego asortymentu.
Jedna czy pięć nazw
Załóżmy, że w asortymencie sklepu znajdują się orzechy włoskie. Podatnik, który w swoim sklepie ma zarówno takie orzechy, jak i laskowe, nerkowca, ziemne i jeszcze kilka innych rodzajów, przy czym poszczególne towary różnią się ceną, ma obowiązek konkretnie - jednoznacznie - oznaczyć każdy z nich. W pamięci kasy fiskalnej muszą być zaprogramowane nazwy poszczególnych orzechów: „orzechy włoskie”, „orzechy nerkowca” itd. Jednocześnie inny podatnik, który sprzedaje w swoim sklepiku spożywczym tylko orzechy włoskie, może zaprogramować w pamięci kasy nazwę „orzechy”. Istotne jest, aby klient na podstawie danych z paragonu mógł jednoznacznie zidentyfikować, jaki towar został zaewidencjonowany. Nawet jeśli podatnik sprzedaje dwa gatunki orzechów, jednak są one w tej samej cenie, może zaprogramować w pamięci kasy fiskalnej jedną nazwę dla obu tych towarów. W dalszym ciągu można też stosować różne skróty, pamiętając przy tym, że powinny być one zrozumiałe dla konsumenta.
Jest jeszcze trochę czasu
Ministerstwo Finansów podkreśla, że wymóg jednoznacznej identyfikowalności nazw towarów i usług na paragonach nie jest niczym nowym. Dotychczas jednak podatnicy różnie identyfikowali istniejący zapis, dlatego w nowym rozporządzeniu w sprawie kas rejestrujących konieczne było doprecyzowanie przepisu określającego niezbędne dane na paragonie fiskalnym. Ustawodawca dał podatnikom czas na wprowadzenie w życie nowych regulacji do 30 września 2013 roku.
Więcej pozycji do zaprogramowania
Konsekwencją wprowadzonych w 2013 roku zmian z pewnością okaże się znaczny wzrost liczby pozycji sprzedażowych, które podatnicy będą musieli zaprogramować w pamięciach swoich kas fiskalnych. Może się okazać, że wiele placówek sprzedażowych, szczególnie sklepów spożywczych i wielobranżowych, ma więcej asortymentu, niż pozycji w bazie PLU. W bazie PLU programuje się nazwy towarów i usług, których sprzedaż jest ewidencjonowana na kasie fiskalnej. Najtańsze i najstarsze kasy miewają bardzo ograniczoną bazę towarową PLU. Należy pamiętać, że wśród wielu innych wymogów nowe rozporządzenie zawiera wymóg używania przez podatników urządzeń fiskalnych dostosowanych do specyfiki prowadzonej działalność. Sklep z dużym asortymentem powinien mieć kasę z dużą bazą towarową PLU. Za względu na ten obowiązek prawdopodobnie wielu podatników będzie musiało wymienić swoje starsze urządzenia rejestrujące na nowe. W pamięciach nowoczesnych kas fiskalnych można zaprogramować tysiące, a nawet dziesiątki tysięcy nazw różnych towarów i usług.
Jeśli potrzebują Państwo pomocy w dostosowaniu swojej działalności do wymogów nowego rozporządzenia, zapraszamy do kontaktu z naszym serwisem fiskalnym - Buchcom Kasy Fiskalne Warszawa - Ursynów.