niedziela, 07 kwiecień 2013 12:56

Zapłaty dokonywane przelewem a zwolnienie z kasy fiskalnej

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Rozporządzenie Ministra Finansów przewiduje możliwość korzystania ze zwolnienia z obowiązku stosowania kasy fiskalnej dla podatników, którzy wszystkie zapłaty za wykonane usługi otrzymują na rachunek bankowy lub rachunek w kasie oszczędnościowo-kredytowej. Należy jednak uważać, ponieważ bardzo łatwo stracić prawo do tego zwolnienia.

Dla bardzo wielu podatników sprzedaż detaliczna jest tylko jedną z gałęzi działalności. Na przykład podatnik wykonujący przede wszystkim czynności zwolnione z podatku VAT zasadniczo nie podlega przepisom ustawy o VAT, a tym samym nie obejmuje go obowiązek instalacji kasy fiskalnej. Jeśli jednak poza czynnościami zwolnionymi wykonuje także inne czynności na rzecz osób prywatnych, to zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy o VAT powinien ewidencjonować tę sprzedaż za pomocą kasy fiskalnej. W niektórych przypadkach może jednak korzystać ze zwolnienia z tego obowiązku.

Przyjęcie przelewu bez kasy

Zgodnie z § 2 ust. 1 i pozycji 37 załącznika do rozporządzenia Ministra Finansów z 29 listopada 2012 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących podatnik ma prawo do korzystania ze zwolnienia z obowiązku stosowania kasy fiskalnej, jeśli należności za wszystkie usługi na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych są opłacane przelewem na rachunek bankowy lub konto w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej. To jednak nie jedyny warunek. Z prowadzonej ewidencji oraz dowodów zapłaty musi wynikać jednoznacznie, jakiej czynności dotyczyła ta zapłata. Płatność może być wykonana przez klienta za pośrednictwem rachunku bankowego, poczty lub konta w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej.

Nie bierz zaliczki

Powyższy przepis bardzo ułatwia działalność podatnikom, którzy wszystkie należności za wykonane usługi przyjmują na rachunek bankowy. Należy jednak uważać, aby nie stracić prawa do tego zwolnienia. Mogłoby się tak stać, gdyby podatnik na przykład przyjął zaliczkę gotówkową od osoby fizycznej, dla której planuje wykonać usługę. Taka wpłata już podlega ewidencjonowaniu na kasie fiskalnej. Podobnie wygląda sytuacja z przyjęciem imiennego przekazu pieniężnego od klienta będącego osobą prywatną. W istocie takie rozwiązanie sprawdza się w przypadku jedynie nielicznych działalności.

Ze zwolnienia ze względu na sposób zapłaty można korzystać bez względu na wysokość osiąganych obrotów. Nie należy jednak zapominać, że przepisy te obowiązują jedynie do 31 grudnia 2014 roku.

Czytany 25080 razy Ostatnio zmieniany środa, 14 maj 2014 12:45

Artykuły powiązane

  • Rejestrowanie zaliczki na kasie fiskalnej Rejestrowanie zaliczki na kasie fiskalnej

    Wystawienie faktury zaliczkowej dla nabywcy będącego konsumentem nie zwalnia sprzedawcy z obowiązku udokumentowania takiej wpłaty paragonem! Sprawdź, w jaki sposób prawidłowo ewidencjonować zaliczki na kasie fiskalnej i jak określić moment powstania przychodu w podatku dochodowym.

  • Jaka nazwa towaru lub usÅ‚ugi dla zaliczki na kasie fiskalnej Jaka nazwa towaru lub usÅ‚ugi dla zaliczki na kasie fiskalnej

    Użytkownik kasy fiskalnej musi pamiętać o prawidłowym zaprogramowaniu nazw towarów i usług – muszą być one jednoznaczne i nie mogą być nazwami grup towarowych. Zasada ta dotyczy także konstruowania nazw zaliczek. Sprawdź, jak prawidłowo zaewidencjonować zaliczkę na kasie fiskalnej w 2018 r.

  • Rejestrowanie zaliczek na kasie fiskalnej w 2018 r. Rejestrowanie zaliczek na kasie fiskalnej w 2018 r.

    Aktualne przepisy wymagają od podatników ewidencjonowania na kasie fiskalnej nie tylko dostawy towaru czy świadczenia usług, ale też otrzymania każdej formy przedpłaty – w tym zaliczek, zadatków itp. Sprawdź, jak to zrobić w praktyce – jaka nazwa towaru powinna znaleźć się na paragonie, w jakim momencie wystawić dokument i czy wręczenie nabywcy faktury zwalnia z obowiązku wydruku paragonu. Dowiedz się też, jaka drukarka fiskalna istotnie ułatwia rejestrowanie zaliczek.

  • Wybór sposobu wpÅ‚acania zaliczek na PIT i CIT w 2017 r. Wybór sposobu wpÅ‚acania zaliczek na PIT i CIT w 2017 r.

    Miesięczne, kwartalne lub w formie uproszczonej – zarówno podatnicy PIT, jak i podatnicy CIT mają do wyboru aż trzy sposoby wpłacania zaliczek na podatek dochodowy. Sprawdź, na czym polega każdy z nich, jak w 2017 r. zmienić formę opłacania zaliczek i do kiedy złożyć w urzędzie skarbowym stosowne zawiadomienie.

  • Kasa fiskalna. Przepisy aktualne w 2016 r. Kasa fiskalna. Przepisy aktualne w 2016 r.

    Prowadzenie sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych zasadniczo wymaga rejestrowania obrotu i kwot podatku za pomocą kasy fiskalnej. Aktualnie obowiązujące przepisy dają jednak podatnikom możliwość korzystania ze zwolnień z tego obowiązku - po spełnieniu dodatkowych wymogów. Znajomość tych przepisów jest niezwykle istotna, ponieważ brak kasy fiskalnej pomimo obowiązku jej posiadania może skutkować dotkliwymi karami dla przedsiębiorcy.