Dla bardzo wielu podatników sprzedaż detaliczna jest tylko jedną z gałęzi działalności. Na przykład podatnik wykonujący przede wszystkim czynności zwolnione z podatku VAT zasadniczo nie podlega przepisom ustawy o VAT, a tym samym nie obejmuje go obowiązek instalacji kasy fiskalnej. Jeśli jednak poza czynnościami zwolnionymi wykonuje także inne czynności na rzecz osób prywatnych, to zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy o VAT powinien ewidencjonować tę sprzedaż za pomocą kasy fiskalnej. W niektórych przypadkach może jednak korzystać ze zwolnienia z tego obowiązku.
Przyjęcie przelewu bez kasy
Zgodnie z § 2 ust. 1 i pozycji 37 załącznika do rozporządzenia Ministra Finansów z 29 listopada 2012 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących podatnik ma prawo do korzystania ze zwolnienia z obowiązku stosowania kasy fiskalnej, jeśli należności za wszystkie usługi na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych są opłacane przelewem na rachunek bankowy lub konto w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej. To jednak nie jedyny warunek. Z prowadzonej ewidencji oraz dowodów zapłaty musi wynikać jednoznacznie, jakiej czynności dotyczyła ta zapłata. Płatność może być wykonana przez klienta za pośrednictwem rachunku bankowego, poczty lub konta w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej.
Nie bierz zaliczki
Powyższy przepis bardzo ułatwia działalność podatnikom, którzy wszystkie należności za wykonane usługi przyjmują na rachunek bankowy. Należy jednak uważać, aby nie stracić prawa do tego zwolnienia. Mogłoby się tak stać, gdyby podatnik na przykład przyjął zaliczkę gotówkową od osoby fizycznej, dla której planuje wykonać usługę. Taka wpłata już podlega ewidencjonowaniu na kasie fiskalnej. Podobnie wygląda sytuacja z przyjęciem imiennego przekazu pieniężnego od klienta będącego osobą prywatną. W istocie takie rozwiązanie sprawdza się w przypadku jedynie nielicznych działalności.
Ze zwolnienia ze względu na sposób zapłaty można korzystać bez względu na wysokość osiąganych obrotów. Nie należy jednak zapominać, że przepisy te obowiązują jedynie do 31 grudnia 2014 roku.