Póki co mogą jednak korzystać z różnych zwolnień. Jak zatem potraktować sprzedaż jednorazową, której kwota przekroczyła przysługujący podatnikowi limit?
Odpowiedź Ministerstwa
W praktyce taka sytuacja zaczęła wzbudzać wątpliwości interpretacyjne, więc zwrócono się do Ministerstwa Finansów z prośbą o wyjaśnienie. W odpowiedzi z dnia 29 marca 2013 roku podkreślono, iż podatnik, który dokona jednorazowej sprzedaży dla osoby prywatnej, ustala dla siebie limit proporcjonalny zwolnienia od dnia dokonania sprzedaży do końca roku podatkowego.
Nie ma ulgi za jednorazową sprzedaż
Z wypowiedzi tej wynikają dwie istotne kwestie: Po pierwsze, fakt, że podatnik dokonał sprzedaży dla osoby nie prowadzącej działalności gospodarczej lub rolnika ryczałtowego tylko jeden raz, nie zwalnia go w żaden sposób z obowiązku instalacji kasy fiskalnej, jeśli przekroczył obowiązujący limit. Po drugie, limit proporcjonalny wyliczamy od dnia dokonania sprzedaży, do końca roku podatkowego, a nie na przykład tylko za ten jeden dzień lub tylko za dany miesiąc.
Zasady obliczania limitu proporcjonalnego oraz omówienie konkretnych przypadków sprzedaży jednorazowej znajdą Państwo w naszym Poradniku - Kasy Fiskalne Limity i Zwolnienia.