piątek, 19 kwiecień 2013 16:05

Kasy fiskalne po 1 kwietnia 2013: Sprzedaż jednorazowa

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Przedsiębiorcom, którzy zasadniczo nie prowadzą sprzedaży detalicznej, może się zdarzyć raz na jakiś czas okazyjnie sprzedać coś osobie prywatnej. Zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy o VAT podatnicy prowadzący sprzedaż dla osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych mają obowiązek ewidencjonowania obrotów za pomocą kasy fiskalnej.

Póki co mogą jednak korzystać z różnych zwolnień. Jak zatem potraktować sprzedaż jednorazową, której kwota przekroczyła przysługujący podatnikowi limit?

Odpowiedź Ministerstwa

W praktyce taka sytuacja zaczęła wzbudzać wątpliwości interpretacyjne, więc zwrócono się do Ministerstwa Finansów z prośbą o wyjaśnienie. W odpowiedzi z dnia 29 marca 2013 roku podkreślono, iż podatnik, który dokona jednorazowej sprzedaży dla osoby prywatnej, ustala dla siebie limit proporcjonalny zwolnienia od dnia dokonania sprzedaży do końca roku podatkowego.

Nie ma ulgi za jednorazową sprzedaż

Z wypowiedzi tej wynikają dwie istotne kwestie: Po pierwsze, fakt, że podatnik dokonał sprzedaży dla osoby nie prowadzącej działalności gospodarczej lub rolnika ryczałtowego tylko jeden raz, nie zwalnia go w żaden sposób z obowiązku instalacji kasy fiskalnej, jeśli przekroczył obowiązujący limit. Po drugie, limit proporcjonalny wyliczamy od dnia dokonania sprzedaży, do końca roku podatkowego, a nie na przykład tylko za ten jeden dzień lub tylko za dany miesiąc.

Zasady obliczania limitu proporcjonalnego oraz omówienie konkretnych przypadków sprzedaży jednorazowej znajdą Państwo w naszym Poradniku - Kasy Fiskalne Limity i Zwolnienia.

Czytany 16086 razy Ostatnio zmieniany środa, 14 maj 2014 13:02

Artykuły powiązane

  • Jednolity Plik Kontrolny – JPK; definicje: duży, Å›redni, maÅ‚y i mikroprzedsiÄ™biorca Jednolity Plik Kontrolny – JPK; definicje: duży, Å›redni, maÅ‚y i mikroprzedsiÄ™biorca

    Przepisy dotyczące obowiązku przekazywania danych w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego wejdą w życie 1 lipca 2016 r. Ustawodawca przewidział jednak okres przygotowawczy na wdrożenie JPK dla małych i średnich przedsiębiorców oraz mikroprzedsiębiorców. Comiesięczny obowiązek tworzenia i przesyłania rejestrów VAT bez wezwania organu podatkowego na mikroprzedsiębiorców zostanie nałożony od 1 stycznia 2018 r., natomiast dla małych i średnich przedsiębiorców – od 1 stycznia 2017 r. Z kolei obowiązek przekazywania danych do e-kontroli w formie JPK zarówno na mikroprzedsiębiorców, jak i małych oraz średnich przedsiębiorców zostanie nałożony od 1 lipca 2018 r.

  • Kasa fiskalna. Przepisy aktualne w 2016 r. Kasa fiskalna. Przepisy aktualne w 2016 r.

    Prowadzenie sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych zasadniczo wymaga rejestrowania obrotu i kwot podatku za pomocą kasy fiskalnej. Aktualnie obowiązujące przepisy dają jednak podatnikom możliwość korzystania ze zwolnień z tego obowiązku - po spełnieniu dodatkowych wymogów. Znajomość tych przepisów jest niezwykle istotna, ponieważ brak kasy fiskalnej pomimo obowiązku jej posiadania może skutkować dotkliwymi karami dla przedsiębiorcy.

  • Limity na 2016 rok: Rachunkowość, VAT, PIT, CIT Limity na 2016 rok: Rachunkowość, VAT, PIT, CIT

    Prowadzenie uproszczonej księgowości, zachowanie statusu małego podatnika w VAT i w podatku dochodowym czy opłacanie podatku w formie ryczałtu ewidencjonowanego - wszystkie te rozwiązania są dostępne wyłącznie dla podatników, których przychody za poprzedni rok podatkowy nie przekroczyły odpowiedniego limitu. Sprawdź, jakie limity w rachunkowości, VAT, PIT i CIT obowiązują na rok 2016.

  • KsiÄ™gi rachunkowe w 2015 r. - Czy nie musisz prowadzić od 01.01.2015? KsiÄ™gi rachunkowe w 2015 r. - Czy nie musisz prowadzić od 01.01.2015?

    Znamy już wysokość limitu przychodów, którego przekroczenie w 2014 roku zobliguje podatników do przejścia na księgi rachunkowe od 1 stycznia 2015 r. Limit ten jest prawie o 49.000 zł niższy niż w roku ubiegłym. Kto w 2015 r. będzie musiał prowadzić pełną księgowość? I jakie w związku z tym ma obowiązki? Sprawdź.

  • Zwolnienia z kas fiskalnych w 2014 r. Zwolnienia z kas fiskalnych w 2014 r.

    Podatnicy prowadzący sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych zgodnie z ogólną zasadą zapisaną w art. 111 ust. 1 ustawy o VAT powinni mieć kasy fiskalne i za ich pomocą prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku. Większość sprzedawców stosuje te urządzenia. Ustawodawca przewidział jednak możliwość korzystania z czasowych zwolnień w tym zakresie dla niektórych grup podatników i niektórych czynności.