poniedziałek, 16 wrzesień 2013 12:18

Sprzedaż opon a zwolnienie z kasy fiskalnej w 2013 r.

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

W rozporzÄ…dzeniu w sprawie zwolnieÅ„ wymieniono szereg czynnoÅ›ci zwiÄ…zanych miÄ™dzy innymi z handlem częściami do pojazdów silnikowych, które muszÄ… być ewidencjonowane na kasie fiskalnej od samego poczÄ…tku. Podatnicy sprzedajÄ…cy opony bieżnikowe nieraz zastanawiajÄ… siÄ™, czy oni również nie majÄ… prawa do skorzystania ze zwolnienia przysÅ‚ugujÄ…cego ze wzglÄ™du na wysokość osiÄ…ganych obrotów. 

Niektóre czynnoÅ›ci wykonywane przez podatników na rzecz osób fizycznych nie prowadzÄ…cych dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej i rolników ryczaÅ‚towych nie mogÄ… korzystać z żadnych zwolnieÅ„ z ewidencjonowania za pomocÄ… kasy fiskalnej. Dotyczy to dostaw towarów i Å›wiadczenia usÅ‚ug wymienionych w § 4 rozporzÄ…dzenia Ministra Finansów z dnia 29 listopada 2012 r. w sprawie zwolnieÅ„ z obowiÄ…zku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujÄ…cych. Wymieniono tam miÄ™dzy innymi towary z grupy PKWiU 29.32.30.0, czyli części i akcesoria do pojazdów silnikowych, gdzie indziej niesklasyfikowanych, z wyÅ‚Ä…czeniem motocykli.

Zwolnienie podmiotowe w 2013 r.

Nad powyższym przepisem nieraz zastanawiają się podatnicy prowadzących sprzedaż opon bieżnikowych do samochodów, przyczep i innych pojazdów. Działalność taką nierzadko wykonują osoby prowadzące warsztaty samochodowe, komisy czy inne punkty handlowo-usługowe. Niektórzy z tych podatników korzystają ze zwolnienia z kasy fiskalnej ze względu na wysokość obrotów osiąganych ze sprzedaży detalicznej. W 2013 i 2014 roku limit obrotów dla tego zwolnienia wynosi 20.000 zł. W przypadku osób dopiero rozpoczynających sprzedaż dla osób prywatnych kwotę tę wyliczamy w proporcji do okresu wykonywania tej sprzedaży - od dnia rozpoczęcia do końca roku kalendarzowego. Zwolnienie ze względu na wysokość obrotów nie ma jednak zastosowania, jeśli podatnik wykonuje którąś z czynności wymienionych w § 4 rozporządzenia, czyli dostawę towarów lub świadczenie usług wyłączonych ze zwolnienia, które należy ewidencjonować na kasie fiskalnej od pierwszej sprzedaży.

Opony w limicie

Powyższe nie dotyczy jednak sprzedawców opon bieżnikowych, ponieważ towarów tych nie klasyfikuje siÄ™ w PKWiU 29.32.30.0, lecz w grupowaniu 22.11 "Opony i dÄ™tki z gumy; bieżnikowane i regenerowane opony z gumy". Sprzedaż opon nie jest wiÄ™c wyÅ‚Ä…czona ze zwolnienia, w zwiÄ…zku z czym podatnik nie musi wprowadzać w swojej dziaÅ‚alnoÅ›ci kasy fiskalnej, jeÅ›li jego obrót ze sprzedaży detalicznej nie przekroczy 20.000 zÅ‚ w skali roku. Wartość obrotu trzeba jednak na bieżąco kontrolować, ponieważ w przypadku jego przekroczenia należy w ciÄ…gu 2 miesiÄ™cy rozpocząć ewidencjonowanie za pomocÄ… kasy fiskalnej.

Więcej informacji na temat między innymi wyłączeń ze zwolnień znajdą Państwa w naszym poradniku Urządzenia fiskalne w rozdziale Dla kogo kasa od 1 kwietnia oraz Jak liczyć proporcję?.

Czytany 18020 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 09 grudzień 2013 11:57

Artykuły powiązane

  • Jednolity Plik Kontrolny – JPK; definicje: duży, Å›redni, maÅ‚y i mikroprzedsiÄ™biorca Jednolity Plik Kontrolny – JPK; definicje: duży, Å›redni, maÅ‚y i mikroprzedsiÄ™biorca

    Przepisy dotyczące obowiązku przekazywania danych w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego wejdą w życie 1 lipca 2016 r. Ustawodawca przewidział jednak okres przygotowawczy na wdrożenie JPK dla małych i średnich przedsiębiorców oraz mikroprzedsiębiorców. Comiesięczny obowiązek tworzenia i przesyłania rejestrów VAT bez wezwania organu podatkowego na mikroprzedsiębiorców zostanie nałożony od 1 stycznia 2018 r., natomiast dla małych i średnich przedsiębiorców – od 1 stycznia 2017 r. Z kolei obowiązek przekazywania danych do e-kontroli w formie JPK zarówno na mikroprzedsiębiorców, jak i małych oraz średnich przedsiębiorców zostanie nałożony od 1 lipca 2018 r.

  • Kasa fiskalna. Przepisy aktualne w 2016 r. Kasa fiskalna. Przepisy aktualne w 2016 r.

    Prowadzenie sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych zasadniczo wymaga rejestrowania obrotu i kwot podatku za pomocą kasy fiskalnej. Aktualnie obowiązujące przepisy dają jednak podatnikom możliwość korzystania ze zwolnień z tego obowiązku - po spełnieniu dodatkowych wymogów. Znajomość tych przepisów jest niezwykle istotna, ponieważ brak kasy fiskalnej pomimo obowiązku jej posiadania może skutkować dotkliwymi karami dla przedsiębiorcy.

  • Limity na 2016 rok: Rachunkowość, VAT, PIT, CIT Limity na 2016 rok: Rachunkowość, VAT, PIT, CIT

    Prowadzenie uproszczonej księgowości, zachowanie statusu małego podatnika w VAT i w podatku dochodowym czy opłacanie podatku w formie ryczałtu ewidencjonowanego - wszystkie te rozwiązania są dostępne wyłącznie dla podatników, których przychody za poprzedni rok podatkowy nie przekroczyły odpowiedniego limitu. Sprawdź, jakie limity w rachunkowości, VAT, PIT i CIT obowiązują na rok 2016.

  • KsiÄ™gi rachunkowe w 2015 r. - Czy nie musisz prowadzić od 01.01.2015? KsiÄ™gi rachunkowe w 2015 r. - Czy nie musisz prowadzić od 01.01.2015?

    Znamy już wysokość limitu przychodów, którego przekroczenie w 2014 roku zobliguje podatników do przejścia na księgi rachunkowe od 1 stycznia 2015 r. Limit ten jest prawie o 49.000 zł niższy niż w roku ubiegłym. Kto w 2015 r. będzie musiał prowadzić pełną księgowość? I jakie w związku z tym ma obowiązki? Sprawdź.

  • Kasa fiskalna Elzab K10 już w sprzedaży! Kasa fiskalna Elzab K10 już w sprzedaży!

    Poszukujesz rozwiązań, które zwiększą zyski Twojej firmy? Chcesz, aby klienci zaczęli postrzegać Twój punkt handlowy czy usługowy jako nowoczesny? Wybierz pierwszą na rynku kasę fiskalną z panelem dotykowym - Elzab K10.

    Nasz salon sprzedaży i serwis kas fiskalnych BUCHCOM w Warszawie rozszerzył swoją ofertę o urządzenia marki Elzab. W sprzedaży jest już między innymi rewolucyjna kasa fiskalna Elzab K10.