poniedziałek, 16 wrzesień 2013 12:18

Sprzedaż opon a zwolnienie z kasy fiskalnej w 2013 r.

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

W rozporządzeniu w sprawie zwolnień wymieniono szereg czynności związanych między innymi z handlem częściami do pojazdów silnikowych, które muszą być ewidencjonowane na kasie fiskalnej od samego początku. Podatnicy sprzedający opony bieżnikowe nieraz zastanawiają się, czy oni również nie mają prawa do skorzystania ze zwolnienia przysługującego ze względu na wysokość osiąganych obrotów. 

Niektóre czynności wykonywane przez podatników na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych nie mogą korzystać z żadnych zwolnień z ewidencjonowania za pomocą kasy fiskalnej. Dotyczy to dostaw towarów i świadczenia usług wymienionych w § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 listopada 2012 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Wymieniono tam między innymi towary z grupy PKWiU 29.32.30.0, czyli części i akcesoria do pojazdów silnikowych, gdzie indziej niesklasyfikowanych, z wyłączeniem motocykli.

Zwolnienie podmiotowe w 2013 r.

Nad powyższym przepisem nieraz zastanawiają się podatnicy prowadzących sprzedaż opon bieżnikowych do samochodów, przyczep i innych pojazdów. Działalność taką nierzadko wykonują osoby prowadzące warsztaty samochodowe, komisy czy inne punkty handlowo-usługowe. Niektórzy z tych podatników korzystają ze zwolnienia z kasy fiskalnej ze względu na wysokość obrotów osiąganych ze sprzedaży detalicznej. W 2013 i 2014 roku limit obrotów dla tego zwolnienia wynosi 20.000 zł. W przypadku osób dopiero rozpoczynających sprzedaż dla osób prywatnych kwotę tę wyliczamy w proporcji do okresu wykonywania tej sprzedaży - od dnia rozpoczęcia do końca roku kalendarzowego. Zwolnienie ze względu na wysokość obrotów nie ma jednak zastosowania, jeśli podatnik wykonuje którąś z czynności wymienionych w § 4 rozporządzenia, czyli dostawę towarów lub świadczenie usług wyłączonych ze zwolnienia, które należy ewidencjonować na kasie fiskalnej od pierwszej sprzedaży.

Opony w limicie

Powyższe nie dotyczy jednak sprzedawców opon bieżnikowych, ponieważ towarów tych nie klasyfikuje się w PKWiU 29.32.30.0, lecz w grupowaniu 22.11 "Opony i dętki z gumy; bieżnikowane i regenerowane opony z gumy". Sprzedaż opon nie jest więc wyłączona ze zwolnienia, w związku z czym podatnik nie musi wprowadzać w swojej działalności kasy fiskalnej, jeśli jego obrót ze sprzedaży detalicznej nie przekroczy 20.000 zł w skali roku. Wartość obrotu trzeba jednak na bieżąco kontrolować, ponieważ w przypadku jego przekroczenia należy w ciągu 2 miesięcy rozpocząć ewidencjonowanie za pomocą kasy fiskalnej.

Więcej informacji na temat między innymi wyłączeń ze zwolnień znajdą Państwa w naszym poradniku Urządzenia fiskalne w rozdziale Dla kogo kasa od 1 kwietnia oraz Jak liczyć proporcję?.

Czytany 16310 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 09 grudzień 2013 11:57

Artykuły powiązane

 • Jednolity Plik Kontrolny – JPK; definicje: duży, średni, mały i mikroprzedsiębiorca Jednolity Plik Kontrolny – JPK; definicje: duży, średni, mały i mikroprzedsiębiorca

  Przepisy dotyczące obowiązku przekazywania danych w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego wejdą w życie 1 lipca 2016 r. Ustawodawca przewidział jednak okres przygotowawczy na wdrożenie JPK dla małych i średnich przedsiębiorców oraz mikroprzedsiębiorców. Comiesięczny obowiązek tworzenia i przesyłania rejestrów VAT bez wezwania organu podatkowego na mikroprzedsiębiorców zostanie nałożony od 1 stycznia 2018 r., natomiast dla małych i średnich przedsiębiorców – od 1 stycznia 2017 r. Z kolei obowiązek przekazywania danych do e-kontroli w formie JPK zarówno na mikroprzedsiębiorców, jak i małych oraz średnich przedsiębiorców zostanie nałożony od 1 lipca 2018 r.

 • Kasa fiskalna. Przepisy aktualne w 2016 r. Kasa fiskalna. Przepisy aktualne w 2016 r.

  Prowadzenie sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych zasadniczo wymaga rejestrowania obrotu i kwot podatku za pomocą kasy fiskalnej. Aktualnie obowiązujące przepisy dają jednak podatnikom możliwość korzystania ze zwolnień z tego obowiązku - po spełnieniu dodatkowych wymogów. Znajomość tych przepisów jest niezwykle istotna, ponieważ brak kasy fiskalnej pomimo obowiązku jej posiadania może skutkować dotkliwymi karami dla przedsiębiorcy.

 • Limity na 2016 rok: Rachunkowość, VAT, PIT, CIT Limity na 2016 rok: Rachunkowość, VAT, PIT, CIT

  Prowadzenie uproszczonej księgowości, zachowanie statusu małego podatnika w VAT i w podatku dochodowym czy opłacanie podatku w formie ryczałtu ewidencjonowanego - wszystkie te rozwiązania są dostępne wyłącznie dla podatników, których przychody za poprzedni rok podatkowy nie przekroczyły odpowiedniego limitu. Sprawdź, jakie limity w rachunkowości, VAT, PIT i CIT obowiązują na rok 2016.

 • Księgi rachunkowe w 2015 r. - Czy nie musisz prowadzić od 01.01.2015? Księgi rachunkowe w 2015 r. - Czy nie musisz prowadzić od 01.01.2015?

  Znamy już wysokość limitu przychodów, którego przekroczenie w 2014 roku zobliguje podatników do przejścia na księgi rachunkowe od 1 stycznia 2015 r. Limit ten jest prawie o 49.000 zł niższy niż w roku ubiegłym. Kto w 2015 r. będzie musiał prowadzić pełną księgowość? I jakie w związku z tym ma obowiązki? Sprawdź.

 • Kasa fiskalna Elzab K10 już w sprzedaży! Kasa fiskalna Elzab K10 już w sprzedaży!

  Poszukujesz rozwiązań, które zwiększą zyski Twojej firmy? Chcesz, aby klienci zaczęli postrzegać Twój punkt handlowy czy usługowy jako nowoczesny? Wybierz pierwszą na rynku kasę fiskalną z panelem dotykowym - Elzab K10.

  Nasz salon sprzedaży i serwis kas fiskalnych BUCHCOM w Warszawie rozszerzył swoją ofertę o urządzenia marki Elzab. W sprzedaży jest już między innymi rewolucyjna kasa fiskalna Elzab K10.