poniedziałek, 16 wrzesień 2013 13:10

Jednoznaczna nazwa towaru na paragonie 2013: MF zmienia stanowisko

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Nowe stanowisko Ministerstwa Finansów rozwiewa wątpliwości - podatnik może stosować jedną nazwę dla dwóch podobnych towarów lub usług o różnych cenach i jednocześnie spełnić wymóg jednoznacznej identyfikowalności. Niewłaściwe jest natomiast stosowanie nazw grup towarowych - właściciele zaprogramowanych w ten sposób kas fiskalnych będą musieli swoje urządzenia przeprogramować.

Wyjaśnienie  Ministerstwa Finansów z 9 sierpnia 2013 roku istotnie zmienia zasady tworzenia nazw towarów i usług drukowanych na paragonie fiskalnym. Nowe stanowisko resortu jest łagodniejsze i pozwala na stosowanie jednej nazwy dla produktów o różnych cenach.

Trzecie wyjaśnienie MF

Jeszcze przed wejściem w życie rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 14 marca 2013 roku w sprawie kas rejestrujących, czyli przed 1 kwietnia 2013 roku, resort opublikował pismo wyjaśniające, w jaki sposób należy zastosować przepis z § 8 ust. 1 pkt 6 tego aktu prawnego. Przepis ten wskazuje, iż nazwa towaru lub usługi drukowana na paragonie fiskalnym musi być jednoznaczna. W wyjaśnieniu podkreślono, iż w przypadku prowadzenia sprzedaży dwóch towarów lub usług w różnych cenach należy zastosować dwie różne nazwy, np. „jabłka jonagold” i „jabłka ligol”, zamiast wspólnej nazwy „jabłka”. Wprowadzenie takich zasad konstruowania nazw towarów i usług wzbudziło sporo kontrowersji - konsekwencją dostosowania działalności do nowych przepisów dla wielu podatników okazała się konieczność wymiany dotychczas stosowanych kas fiskalnych. W odpowiedzi na wątpliwości użytkowników kas Ministerstwo opublikowało pismo, w którym podkreślono, iż podatnicy stosujący kasy o niskich parametrach technicznych mogą stosować nazwy mniej szczegółowe, dostosowane do możliwości urządzenia. Zapewnienia te nie położyły jednak kresu wątpliwościom - w praktyce okazało się, że w wielu przypadkach po prostu nie da się dostosować nazewnictwa do możliwości kasy i jednocześnie spełnić wymogu jednoznacznej identyfikowalności. Pismo z dnia 9 sierpnia 2013 roku, skierowane do Dyrektorów Izb Skarbowych oraz Naczelników Kontroli Skarbowej, jest już trzecim wyjaśnieniem resortu finansów.

Zmiany są, ale mniej radykalne

Nowe stanowisko Ministerstwa Finansów zdaje się być jasne i nie budzi zastrzeżeń. Resort umożliwił podatnikom posiadającym proste urządzenia fiskalne o niskich parametrach technicznych stosowanie jednej nazwy dla towarów lub usług o różnych cenach. Podtrzymano natomiast stanowisko, iż niewłaściwe jest stosowanie nazw grup towarowych. Podatnik, który do tej pory miał zaprogramowane w pamięci swojej kasy fiskalnej nazwy takie jak np. „warzywa/owoce”, „nabiał”, „pieczywo” czy „usługi fryzjerskie”, będzie musiał wprowadzić nazwy wskazujące na konkretny desygnat - towar lub usługę - np. „papryka”, „jabłka”, „twaróg”, „chleb”, „strzyżenie” itp. Zmiany więc są, jednak nie tak radykalne. Większość podatników nie stosuje nazw grup towarowych. Jednak osoby, które posługują się takim nazewnictwem, będą musiały swoje kasy przeprogramować najpóźniej do 30 września 2013 roku.

Odpowiedzialność za podatek

W świetle nowego wyjaśnienia zapewnienia resortu o braku konieczności wymiany kas na nowe okazują się sensowne, choć wielu pracowników kontroli skarbowej już zdążyło ukarać podatników za stosowanie niejednoznacznych nazw towarów i usług, mimo iż do 1 października 2013 r. pozostało jeszcze sporo czasu. Należy też pamiętać, że nowe stanowisko Ministerstwa nie zwalnia podatnika od odpowiedzialności za sposób konstruowania nazw towarów i usług. Przede wszystkim nazwy powinny być tworzone w sposób, który umożliwi weryfikację poprawności stosowanych stawek podatku. Pamiętajmy, że nie można zastosować jednej nazwy na przykład dla takich produktów jak chleb o terminie przydatności do spożycia krótszym niż 14 dni (stawka 5%) i chleb z przedłużonym terminem przydatności do spożycia (stawka 8%), czy chociażby pomidory (stawka 5%) i pomidory suszone (stawka 8%).

Jedna zasada dla wszystkich

Stosowanie rozbudowanego nazewnictwa, które w świetle wcześniejszych interpretacji miało objąć wszystkich użytkowników kas fiskalnych, ma charakter fakultatywny. Podatnik może stosować wskazania takie jak nazwa producenta czy objętość produktu, jednak nie jest to obowiązkowe. Regulacja ta obowiązuje także podatników, których urządzenia fiskalne dają możliwość zaprogramowania dokładnych, szczegółowych nazw towarów i usług, ponieważ mają dużą bazę towarową PLU i dużą liczbę znaków do zaprogramowania. Zrezygnowano więc z budzącego wątpliwości rozróżnienia na podatników, których kasy mają możliwość zaprogramowania jednoznacznych nazw i takich, których kasy takiej możliwości nie mają. Nowa interpretacja obowiązuje wszystkich użytkowników urządzeń fiskalnych bez wyjątku.

Czytany 5476 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 21 październik 2013 06:19

Artykuły powiązane

 • Jak skorygować błędne dane na paragonie? Jak skorygować błędne dane na paragonie?

  Pomyłki w ewidencjonowaniu sprzedaży mogą zdarzyć się każdemu użytkownikowi kasy fiskalnej. O ile jednak w trakcie wystawianie paragonu dane można skorygować na kasie, o tyle po dokonaniu wydruku – już nie. Urządzenia fiskalne nie dają takiej technicznej możliwości. Oczywiście nie pozbawia to sprzedawcy prawa do skorygowania sprzedaży. W tym celu musi prowadzić dwie dodatkowe ewidencje.

 • Kasa nie ma opcji wydruku NIP nabywcy – jak rejestrować sprzedaż? Kasa nie ma opcji wydruku NIP nabywcy – jak rejestrować sprzedaż?

  Brak możliwości wydruku numeru NIP nabywcy na paragonie nie zwalnia sprzedawcy z obowiązku stosowania aktualnych przepisów! Jeśli wystawi fakturę do paragonu bez NIP, grożą mu konsekwencje skarbowe. Sprawdź, jaką procedurę należy wprowadzić w takich przypadkach.

 • Wystawianie i wydawanie paragonu z kasy fiskalnej – zmiany od 1 maja 2019 r. Wystawianie i wydawanie paragonu z kasy fiskalnej – zmiany od 1 maja 2019 r.

  Każdy operator kasy fiskalnej musi podpisać oświadczenie o zapoznaniu się z informacją o zasadach ewidencji – taki wymóg nakładają na niego nowe przepisy. A zasady te uległy istotnym zmianom od 1 maja 2019 r. Doprecyzowano m.in. moment wystawiania paragonu fiskalnego dokumentującego przyjęcie zaliczki – z rozdzieleniem na zaliczki gotówkowe i zapłacone np. przelewem.

 • Ministerstwo Finansów zmienia zdanie: Nie będzie paragonu przed płatnością Ministerstwo Finansów zmienia zdanie: Nie będzie paragonu przed płatnością

  Wśród przedsiębiorców wzbudziły krytykę i bunt. Eksperci wskazywali na ich niezgodność z ustawą o VAT. Nowe regulacje ustanawiające obowiązek wydania nabywcy paragonu fiskalnego przed przyjęciem zapłaty na szczęście nie zostaną wprowadzone. Rząd pod wpływem napływających argumentów zrezygnował z kontynuacji prac nad tym pomysłem.

 • Wydanie paragonu przed przyjęciem zapłaty – nowy projekt rozporządzenia w sprawie kas fiskalnych Wydanie paragonu przed przyjęciem zapłaty – nowy projekt rozporządzenia w sprawie kas fiskalnych

  Wystawienie paragonu za usługę, która nie miała jeszcze miejsca i za towar, który nie został wydany. Wystawienie paragonu przed otrzymaniem zapłaty – na taki absurdalny pomysł wpadli twórcy projektu nowego rozporządzenia w sprawie kas. Gdyby nowe przepisy rzeczywiście weszły w życie 1 stycznia 2019 r., spowodują chaos w firmach i na całym rynku.