piątek, 25 październik 2013 15:45

Zmiana czasu - uwaga na kasy fiskalne!

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

W nocy z soboty na niedzielę przestawiamy zegarki z godziny 3.00 na 2.00 - to dobra wiadomość dla śpiochów, ale nieco gorsza dla użytkowników kas  i drukarek fiskalnych. Pamiętajmy, że zmiana godziny w tych urządzeniach może być wykonana wyłącznie bezpośrednio po sporządzeniu raportu dobowego, a przed zarejestrowaniem pierwszej sprzedaży.

Zmiana czasu w nocy z 26 na 27 października to dodatkowa korzyść dla kasjerów pracujących w godzinach nocnych - za dodatkowy czas pracy przysługuje im bowiem wynagrodzenie lub wolna godzina do odebrania. Przestawienie zegarków z godziny 3.00 na 2.00 przysporzy jednak pewnych trudności użytkownikom kas fiskalnych, którzy planują prowadzić sprzedaż w nocy z soboty na niedzielę.

Przypominamy, iż przestawienie czasu w urządzeniach fiskalnych może być wykonane jedynie po sporządzeniu raportu dobowego, a przed zarejestrowaniem pierwszej sprzedaży. Ponadto w niektórych kasach uprawniony do zmiany godziny jest jedynie serwis fiskalny. Wielu właścicieli urządzeń rejestrujących bagatelizuje kwestię zmiany czasu, przez co narażają kasjerów na dodatkowe trudności techniczne.

Użytkownicy kas i drukarek fiskalnych mają jeszcze trochę czasu, aby przemyśleć, jak technicznie zaplanować przestawienie zegarów urządzeń. W wielu przypadkach najlepszym rozwiązaniem okaże się wprowadzenie chwilowej przerwy w prowadzeniu sprzedaży - klienci świadomi konieczności przestawienia zegarków powinni okazać w związku z tym wyrozumiałość.

Czytany 7186 razy Ostatnio zmieniany piątek, 25 październik 2013 15:59

Artykuły powiązane

 • Awaria kasy fiskalnej, brak prądu: czy można prowadzić sprzedaż wystawiając faktury? Awaria kasy fiskalnej, brak prądu: czy można prowadzić sprzedaż wystawiając faktury?

  Gdy kasa fiskalna odmawia posłuszeństwa, sprzedawca powinien zastosować kasę rezerwową - taką procedurę postępowania wyznacza ustawa o VAT. Co jednak zrobić w przypadku braku urządzenia rezerwowego? Czy można dalej sprzedawać i wystawiać faktury do transakcji? Dowiedz się, co zrobić, gdy kasa fiskalna nie działa i dlaczego warto mieć kasę rezerwową.

   

 • Co robić, GDY KASA fiskalna NIE DZIAŁA? Co robić, GDY KASA fiskalna NIE DZIAŁA?

  Przepisy ustawy o VAT określają jasną procedurę postępowania w przypadku awarii kasy fiskalnej lub innych okoliczności, w których podatnik nie może z niej korzystać - np. chwilowego braku prądu. Sprawdź, czy prowadzenie innych ewidencji bądź wystawianie faktur usprawiedliwia sprzedaż bez kasy. Dowiedz się też, czy każdy musi mieć kasę rezerwową i jakie urządzenie wybrać.

 • Zmiana czasu a kasa fiskalna - przygotuj się! Zmiana czasu a kasa fiskalna - przygotuj się!

  Czy Twoja kasa fiskalna jest gotowa na zmianę czasu z soboty na niedzielę 26 października 2014 r.? Czy kasjerzy pracujący na nocną zmianę wiedzą, jakie czynności będą musieli wykonać? Dowiedz się już dziś, jak przestawić zegar w kasie fiskalnej. Wymaga to przestrzegania odpowiednich procedur, a w niektórych przypadkach nawet interwencji serwisanta.

 • Nowe rozporządzenie w sprawie warunków technicznych kas od 1 października 2013 Nowe rozporządzenie w sprawie warunków technicznych kas od 1 października 2013

  Redefinicja pojęcia programu archiwizującego, określenie nowych wytycznych dotyczących paragonu fiskalnego oraz wydłużenie okresu ważności potwierdzenia dla kas to tylko niektóre zmiany, które wprowadziło nowe rozporządzenie Ministra Gospodarki. Zmodyfikowane przepisy weszły w życie 1 października 2013 roku.

 • Nowe obowiązki użytkowników kas fiskalnych od 1 października Nowe obowiązki użytkowników kas fiskalnych od 1 października

  Minął czas, w którym podatnicy mogli dostosowywać swoje działalności do przepisów rozporządzenia z 14 marca 2013 r. Od 1 października 2013 r. wszyscy użytkownicy kas fiskalnych mają nowe obowiązki, takie jak między innymi stosowanie jednoznacznych nazw towarów i usług oraz ujmowanie korekt paragonów fiskalnych w odrębnych ewidencjach.