Przenośne kasy fiskalne są urządzeniami bardzo popularnymi. W swojej pracy wykorzystują je lekarze świadczący usługi w prywatnych gabinetach, prawnicy, przedsiębiorcy prowadzący handel obwoźny oraz przedstawiciele wielu innych zawodów. Kasa nazywana jest przenośną nie tylko ze względu na swoje małe gabaryty i możliwość przenoszenia jej z miejsca na miejsce. Przenośna kasa bardzo często użytkowana jest w wielu różnych miejscach. W związku z tym niektórzy podatnicy zastanawiają się, w jaki sposób należy zgłosić do urzędu skarbowego rozpoczęcie ewidencjonowania za pomocą takiego typu urządzenia.
Kasa przenośna na tych samych zasadach
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 14 marca 2013 roku w sprawie kas rejestrujących nie przewiduje żadnej odrębnej procedury ani indywidualnego wzoru zgłoszenia do urzędu skarbowego dla kasy fiskalnej przenośnej. Podatnik postępuje dokładnie tak, jak w przypadku wszystkich innych kas: Zgodnie z § 13 rozporządzenia przynajmniej na dzień przed fiskalizacją składa w urzędzie wypełnione Zawiadomienie o rozpoczęciu ewidencjonowania, dokonuje fiskalizacji w terminie, a następnie w ciągu 7 dni wysyła do urzędu skarbowego Zgłoszenie przez podatnika danych dotyczących kasy.
Miejsce instalacji urządzenia
Istotną kwestią jest właściwe wskazanie miejsca instalacji kasy w obu tych dokumentach. Kasa przenośna nie ma miejsca instalacji, ponieważ za jej pomocą ewidencjonuje się obroty w różnych miejscach - nie sposób wymienić ich wszystkich. Z tego względu w rubryce tej należy podać:
- Adres siedziby podatnika - w przypadku osób prawnych
- Adres zamieszkania podatnika lub główny adres prowadzenia działalności podatnika - w przypadku osób fizycznych.
W rubryce „Typ/model kasy” można wpisać, iż stosowana kasa jest kasą przenośną.
Przenośne kasy i drukarki fiskalne funkcjonują na takich samych zasadach, jak wszystkie inne tego typu urządzenia - wymagają więc drukowania paragonu dla każdego nabywcy, sporządzania raportów dobowych i miesięcznych oraz wykonywania obowiązkowych przeglądów technicznych. Istotną różnicą jest jedynie adres instalacji kasy podawany w wypełnionych drukach do urzędu. Te same dane sprzedawcy powinny też znaleźć w się w nagłówku paragonu fiskalnego.