wtorek, 29 październik 2013 13:52

Jak zgłosić do urzędu przenośną kasę fiskalną?

Oceń ten artykuł
(4 głosów)

Stosowane przez wielu podatników przenośne kasy fiskalne należy zgłaszać do urzędu skarbowego według dokładnie takiej samej procedury, jak w przypadku wszystkich innych urządzeń fiskalnych. Istotne jest jednak, aby wskazać prawidłowe dane w rubrykach określających miejsce instalacji kasy - adres siedziby lub adres zamieszkania podatnika, w zależności od tego, czy jest osobą prawną, czy fizyczną.

Przenośne kasy fiskalne są urządzeniami bardzo popularnymi. W swojej pracy wykorzystują je lekarze świadczący usługi w prywatnych gabinetach, prawnicy, przedsiębiorcy prowadzący handel obwoźny oraz przedstawiciele wielu innych zawodów. Kasa nazywana jest przenośną nie tylko ze względu na swoje małe gabaryty i możliwość przenoszenia jej z miejsca na miejsce. Przenośna kasa bardzo często użytkowana jest w wielu różnych miejscach. W związku z tym niektórzy podatnicy zastanawiają się, w jaki sposób należy zgłosić do urzędu skarbowego rozpoczęcie ewidencjonowania za pomocą takiego typu urządzenia.

Kasa przenośna na tych samych zasadach

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 14 marca 2013 roku w sprawie kas rejestrujących nie przewiduje żadnej odrębnej procedury ani indywidualnego wzoru zgłoszenia do urzędu skarbowego dla kasy fiskalnej przenośnej. Podatnik postępuje dokładnie tak, jak w przypadku wszystkich innych kas:  Zgodnie z § 13 rozporządzenia przynajmniej na dzień przed fiskalizacją składa w urzędzie wypełnione Zawiadomienie o rozpoczęciu ewidencjonowania, dokonuje fiskalizacji w terminie, a następnie w ciągu 7 dni wysyła do urzędu skarbowego Zgłoszenie przez podatnika danych dotyczących kasy.

Miejsce instalacji urządzenia

Istotną kwestią jest właściwe wskazanie miejsca instalacji kasy w obu tych dokumentach. Kasa przenośna nie ma miejsca instalacji, ponieważ za jej pomocą ewidencjonuje się obroty w różnych miejscach - nie sposób wymienić ich wszystkich. Z tego względu w rubryce tej należy podać:

 • Adres siedziby podatnika - w przypadku osób prawnych
 • Adres zamieszkania podatnika lub główny adres prowadzenia działalności podatnika - w przypadku osób fizycznych.

W rubryce „Typ/model kasy” można wpisać, iż stosowana kasa jest kasą przenośną.

Przenośne kasy i drukarki fiskalne funkcjonują na takich samych zasadach, jak wszystkie inne tego typu urządzenia - wymagają więc drukowania paragonu dla każdego nabywcy, sporządzania raportów dobowych i miesięcznych oraz wykonywania obowiązkowych przeglądów technicznych. Istotną różnicą jest jedynie adres instalacji kasy podawany w wypełnionych drukach do urzędu. Te same dane sprzedawcy powinny też znaleźć w się w nagłówku paragonu fiskalnego.

Czytany 15052 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 29 październik 2013 21:58

Artykuły powiązane

 • Błędna stawka VAT na paragonie – co robić? Błędna stawka VAT na paragonie – co robić?

  Pomyłka w użytkowaniu kasy fiskalnej może zdarzyć się każdemu – szczególnie przy dużym natężeniu ruchu. O ile jednak w przypadku takich oczywistych błędów wiemy co robić - mówią nam o tym przepisy rozporządzenia w sprawie kas, o tyle przy zaprogramowaniu niewłaściwej stawki VAT sprawa nie jest już tak oczywista. Jak dokonać korekty, gdy pojawi się błędna stawka VAT na paragonie?

 • Zużyta kasa fiskalna – co z nią zrobić Zużyta kasa fiskalna – co z nią zrobić

  Kasy fiskalne to urządzenia, które podlegają rejestracji i kontroli przez urzędy skarbowe. Uzasadnione są więc dylematy przedsiębiorców, co zrobić, gdy zużyta kasa fiskalna nie nadaje się do dalszej eksploatacji. Czy można ją zutylizować? A może należy przechowywać starą kasę przez określony czas, w określonych warunkach? 

 • Faktura do paragonu tylko z NIP-em nabywcy od 1 września 2019 r. Faktura do paragonu tylko z NIP-em nabywcy od 1 września 2019 r.

  Planowane w celu uszczelnienia systemu podatkowego, nowe przepisy mają zapobiec nadużyciom przede wszystkim w branży paliwowej i budowlanej. Obowiązkowy numer NIP nabywcy na paragonie, do którego wystawiana jest faktura, ma zostać wprowadzony już od września 2019 r. Sprawdź, co się zmieni i jakie kary grożą za niedostosowanie się do nowego wymogu ustawodawcy.

 • Faktura do paragonu tylko z NIP-em nabywcy czy od 1 lipca 2019? Faktura do paragonu tylko z NIP-em nabywcy czy od 1 lipca 2019?

  Nowe przepisy mają wyeliminować nadużycia, obecne przede wszystkim w branży paliwowej i budowlanej – tak Ministerstwo Finansów tłumaczy wprowadzenie dodatkowego obowiązkowego elementu paragonu, do którego można wystawić fakturę dla podmiotu gospodarczego. Ten element to numer NIP nabywcy. Sprawdź, jak mają wyglądać nowe regulacje i kiedy zaczną obowiązywać.

 • Rejestrowanie zaliczek na kasie fiskalnej w 2018 r. Rejestrowanie zaliczek na kasie fiskalnej w 2018 r.

  Aktualne przepisy wymagają od podatników ewidencjonowania na kasie fiskalnej nie tylko dostawy towaru czy świadczenia usług, ale też otrzymania każdej formy przedpłaty – w tym zaliczek, zadatków itp. Sprawdź, jak to zrobić w praktyce – jaka nazwa towaru powinna znaleźć się na paragonie, w jakim momencie wystawić dokument i czy wręczenie nabywcy faktury zwalnia z obowiązku wydruku paragonu. Dowiedz się też, jaka drukarka fiskalna istotnie ułatwia rejestrowanie zaliczek.