piątek, 22 listopad 2013 00:00

Dla kogo deklaracja VAT-9M

Oceń ten artykuł
(16 głosów)

Jeżeli  jesteś podatnikiem prowadzącym działalność niezarejestrowanym jako podatnik VAT czynny  np. stowarzyszeniem, szkołą, fundacją, rolnikiem ryczałtowym, osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą (np. lekarz) jesteś zobowiązany do rozliczenia podatku VAT w momencie otrzymania faktury z adnotacją „odwrotne obciążenie”.

Zwrot ten może znajdować się w dowolnym miejscu faktury i oznacza, że sprzedawca nie rozlicza z tej dostawy podatku VAT.
Samonaliczenie nabywca może udokumentować fakturą wewnętrzną. Jednak od 1 stycznia 2013r. wystawianie takich faktur jest fakultatywne. Transakcję tę można rozliczyć również na podstawie innych dokumentów, np. dowodu wewnętrznego czy też odpowiedniej adnotacji bezpośrednio na fakturze zakupu.

Obowiązek podatkowy w w/w przypadku powstaje na ogólnych zasadach, czyli w momencie wydania towaru, a gdy sprzedaż ma być potwierdzona fakturą, obowiązek powstaje z chwilą jej wystawienia, nie później niż w 7. dniu, od dnia wydania towaru.

Zasada ta ulegnie zmianie od 01.01.2014r. Od tej daty obowiązek podatkowy będzie powstawał  z chwilą wydania towaru i nie będzie związany z datą wystawienia faktury przez sprzedawcę.

Wyliczony VAT należny wykazuje się  w deklaracji VAT-9M składanej w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy. 

Więcej na temat rozliczenia faktury "odwrotne obciążenie"

Podatnik niebędący podatnikiem VAT czynnym nie ma prawa do odliczenia naliczonego VAT-u.

 

Aktualny wzór formularzy VAT znajdziesz TUTAJ

Czytany 10807 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 17 luty 2014 15:19

Artykuły powiązane

 • Od 1 lipca 2020 r. nowa matryca stawek VAT Od 1 lipca 2020 r. nowa matryca stawek VAT

  Zmieniają się zasady klasyfikacji towarów i usług. Zamiast PKWiU z 2008 r. stosować będziemy PKWiU 2015 i nomenklaturę scaloną (CN). Ma być prościej, łatwiej i przejrzyściej. Nowa matryca stawek VAT od 1 lipca 2020 r. wymaga jednak odpowiednich przygotowań.

 • Mechanizm podzielonej płatności – zmiany od 1 listopada 2019 r. Mechanizm podzielonej płatności – zmiany od 1 listopada 2019 r.

  Wykonujesz czynności objęte odwrotnym obciążeniem? Odpowiedzialnością solidarną? A może sprzedajesz np. części samochodowe i motocyklowe? Od 1 listopada 2019 r. zmieniły się zasady wystawiania faktur dokumentujących Twoje transakcje! Sprawdź, jak wyglądają nowe przepisy i jak zastosować je w praktyce.

 • Koniec odwrotnego obciążenia – obowiązkowe split payment Koniec odwrotnego obciążenia – obowiązkowe split payment

  Wielkimi krokami nadchodzą zmiany, które mają uszczelnić polski system podatkowy. Odczują je m.in. branża budowlana, dostawcy paliw, wyrobów stalowych i złomu. Wkrótce w niepamięć odejdzie odwrotne obciążenie. Zamiast niego podatnicy będą obowiązkowo stosować mechanizm split payment.

 • Informacje o firmach; Jak sprawdzić kontrahenta Informacje o firmach; Jak sprawdzić kontrahenta

  Uzyskanie danych o podmiocie gospodarczym nie wymaga wynajmowania agencji detektywistycznej – wystarczy skorzystać z jednej z kilku bezpłatnych, publicznych wyszukiwarek dostępnych online. Znajdziemy w nich informacje o jednoosobowych firmach, spółkach cywilnych i spółkach handlowych. Sprawdź, jak z nich korzystać i na co zwrócić uwagę, aby uzyskać oczekiwane wyniki.

 • Odwrotne obciążenie VAT dla usług budowlanych w 2017 r. Odwrotne obciążenie VAT dla usług budowlanych w 2017 r.

  Już od początku 2017 r. podatnicy świadczący usługi budowlane jako podwykonawcy rozliczają wykonywane usługi przy zastosowaniu mechanizmu odwrotnego obciążenia. W ustawie o VAT wymieniono aż 47 takich usług. W związku z wątpliwościami podatników Ministerstwo Finansów wydało objaśnienie podatkowe, w którym udzielono odpowiedzi na osiem najczęściej pojawiających się pytań przedsiębiorców.