środa, 26 lipiec 2017 11:22

Odwrotne obciążenie VAT dla usług budowlanych w 2017 r.

Oceń ten artykuł
(6 głosów)

Już od początku 2017 r. podatnicy świadczący usługi budowlane jako podwykonawcy rozliczają wykonywane usługi przy zastosowaniu mechanizmu odwrotnego obciążenia. W ustawie o VAT wymieniono aż 47 takich usług. W związku z wątpliwościami podatników Ministerstwo Finansów wydało objaśnienie podatkowe, w którym udzielono odpowiedzi na osiem najczęściej pojawiających się pytań przedsiębiorców.

Nowelizacja ustawy o VAT od początku 2017 r. wprowadziła sporo istotnych zmian w przepisach. Jedną z nich jest rozszerzenie katalogu czynności, dla których ciężar rozliczenia VAT został przeniesiony ze sprzedawcy na nabywcę. Do ustawy dodano zupełnie nowy załącznik nr 14, w którym wymieniono aż 47 usług budowlanych. Objęcie tych czynności mechanizmem odwrotnego obciążenia miało na celu ograniczenie nadużyć, jakie zaobserwowano w branży budowlanej, a co za tym idzie uszczelnienie systemu podatkowego w Polsce.

Zgodnie z art. 17 ust. 1h znowelizowanej ustawy o VAT, mechanizm odwrotnego obciążenia w zakresie usług budowlanych ma miejsce, jeśli usługodawca świadczy je jako podwykonawca. Ponadto – podobnie jak w przypadku towarów – mechanizm ten znajduje zastosowanie wyłącznie wtedy, gdy obie strony transakcji – sprzedawca i nabywca – są czynnymi podatnikami VAT.

 

Fakturę dokumentującą transakcję objętą odwrotnym obciążeniem wystawia sprzedawca, jednak nie wykazuje w niej podatku VAT. Dokument taki musi zostać oznaczony wyrażeniem „Odwrotne obciążenie”. Zarówno VAT należny, jak i naliczony z takiej transakcji rozlicza nabywca.

 

Objaśnienie podatkowe dot. usług budowlanych

W praktyce objęcie usług budowlanych mechanizmem odwrotnego obciążenia wzbudziło sporo wątpliwości podatników. Pojawiły się pytania, na które obowiązujące przepisy nie dawały konkretnej odpowiedzi. Do Ministerstwa Finansów kierowano prośby o wyjaśnienie, jak należy postępować w różnych, nieraz dość skomplikowanych przypadkach.

W związku z zaistniałą sytuacją resort finansów dnia 3 lipca 2017 r. wydał objaśnienie podatkowe w zakresie odwróconego obciążenia podatkiem VAT transakcji dotyczących świadczenia usług budowlanych. Udzielono w nim odpowiedzi na najczęściej powtarzające się pytania podatników.

 

Objaśnienia podatkowe to nowa instytucja, powołana przez ustawodawcę na początku 2017 r. Ma ona pomóc podatnikom rozwiać wątpliwości dotyczące rozliczeń podatkowych. Podobnie jak interpretacje ogólne, interpretacje indywidualne oraz opinie zabezpieczające, mają one chronić podatników przed błędnym rozumieniem przepisów prawa podatkowego.

 

Informacja podsumowująca VAT-27

Podatnicy zajmujący się dostawą towarów oraz świadczeniem usług objętych mechanizmem odwrotnego obciążenia mają obowiązek składać, oprócz deklaracji VAT, informację podsumowującą w obrocie krajowym VAT-27. Wykazuje się w niej m.in. wartość tych transakcji z podziałem na poszczególnych nabywców. Należy przy tym pamiętać, iż od 1 stycznia 2017 r. informacje VAT-27 składa się drogą elektroniczną wyłącznie za okresy miesięczne – nawet jeśli podatnik korzysta z rozliczeń kwartalnych VAT.

Składanie elektroniczne informacji podsumowującej VAT-27 zobowiązuje podatnika do przekazywania drogą elektroniczną także deklaracji VAT-7 lub VAT-7K.

 

Więcej: Jak stosować odwrotne obciążenie przy usługach budowlanych w 2017 r.

Czytany 2649 razy Ostatnio zmieniany środa, 26 lipiec 2017 11:29

Artykuły powiązane

 • Mechanizm podzielonej płatności – zmiany od 1 listopada 2019 r. Mechanizm podzielonej płatności – zmiany od 1 listopada 2019 r.

  Wykonujesz czynności objęte odwrotnym obciążeniem? Odpowiedzialnością solidarną? A może sprzedajesz np. części samochodowe i motocyklowe? Od 1 listopada 2019 r. zmieniły się zasady wystawiania faktur dokumentujących Twoje transakcje! Sprawdź, jak wyglądają nowe przepisy i jak zastosować je w praktyce.

 • Koniec odwrotnego obciążenia – obowiązkowe split payment Koniec odwrotnego obciążenia – obowiązkowe split payment

  Wielkimi krokami nadchodzą zmiany, które mają uszczelnić polski system podatkowy. Odczują je m.in. branża budowlana, dostawcy paliw, wyrobów stalowych i złomu. Wkrótce w niepamięć odejdzie odwrotne obciążenie. Zamiast niego podatnicy będą obowiązkowo stosować mechanizm split payment.

 • Ostrzeżenie przed sprzedażą elektroniki jako VAT-marża Ostrzeżenie przed sprzedażą elektroniki jako VAT-marża

  Zastosowanie procedury VAT-marża do nowych towarów z kategorii elektroniki wiąże się z poważnymi konsekwencjami – powstaniem zaległości podatkowej oraz nałożeniem sankcji VAT. Ministerstwo Finansów ostrzega przed takimi działaniami i przypomina, jakie są przepisy ustawy o VAT w tym zakresie.

 • Jak stosować odwrotne obciążenie przy usługach budowlanych w 2017 r. Jak stosować odwrotne obciążenie przy usługach budowlanych w 2017 r.

  Ministerstwo Finansów wydało objaśnienie podatkowe dotyczące odwróconego obciążenia podatkiem VAT transakcji dotyczących usług budowlanych. Udzielono w nim odpowiedzi na najczęstsze pytania podatników. Dowiedz się, czym są objaśnienia podatkowe – nowy instrument ustawodawcy – oraz jak należy rozumieć przepisy dot. odwrotnego obciążenia w zakresie usług budowlanych.

 • Nowe druki VAT-7, VAT-27, VAT-UE, VAT-8, VAT-9M, VAT-R, VAT-Z w 2017 r. Nowe druki VAT-7, VAT-27, VAT-UE, VAT-8, VAT-9M, VAT-R, VAT-Z w 2017 r.

  Od 1 stycznia 2017 r. obowiązują nowe wzory deklaracji, informacji podsumowujących i ich korekt, zgłoszeń oraz potwierdzeń dla celów VAT. Zmiany w formularzach mają związek m.in. z likwidacją prawa do składania deklaracji VAT za okresy kwartalne dla podatników innych niż mali oraz wprowadzeniem wymogu składania informacji podsumowujących drogą elektroniczną za okresy miesięczne. Sprawdź, jakie wzory formularzy VAT obowiązują w 2017 r. i pobierz aktualne druki.