Wprowadzenie mechanizmu podzielonej płatności (ang. split payment) rząd zapowiadał już od 2017 r. Od połowy 2018 r. przedsiębiorcy mogą dokonywać płatności z zastosowaniem tego mechanizmu. Do tej pory jednak dla wszystkich branż było to dobrowolne – ustawodawca korzystał raczej z systemu zachęt niż przymusu. Sytuacja ta zmieni się od 1 listopada 2019 r.
Obowiązkowy split payment dla niektórych branż zastąpi od lat funkcjonujący mechanizm odwrotnego obciążenia, którym obecnie objętych jest szereg towarów oraz m.in. usługi budowlane świadczone przez podwykonawców. Likwidacja odwrotnego obciążenia i wprowadzenie obowiązkowego mechanizmu podzielonej płatności ma przyczynić się do jeszcze lepszego przeciwdziałania nadużyciom i zwiększenia wpływów z podatków do budżetu państwa.
Split payment – obowiązkowy już od 1 listopada 2019 r.
W 2018 r. banki i spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe bezpłatnie otworzyły wszystkim swoim klientom biznesowym rachunki VAT. Od tej pory czynni podatnicy VAT mogą wykonywać przelewy z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności. Polega on na tym, iż kwota netto wynikająca z faktury przekazywana jest na rachunek rozliczeniowy kontrahenta. Natomiast kwota podatku VAT – na jego rachunek VAT. Możliwości korzystania ze środków zgromadzonych na rachunku VAT są mocno ograniczone. Można z nich np. uregulować zobowiązanie podatkowe w VAT lub wykonać przelew na rachunek VAT innego podatnika.
Obowiązkowy split payment będzie stosowany w odniesieniu do dostaw towarów i świadczenia usług, które obecnie zasadniczo objęte są mechanizmem odwrotnego obciążenia lub dotychczasowym zakresem odpowiedzialności podatkowej (wymienione w załącznikach 11, 13 i 14 do ustawy o VAT). Od 1 listopada 2019 r. w ustawie znajdzie się zupełnie nowy załącznik nr 15, w którym znajdzie się lista towarów i usług objętych mechanizmem podzielonej płatności. Znajdą się w nim także czynności takie jak m.in. dostawa części i akcesoriów do pojazdów silnikowych, węgla i produktów węglowych, maszyn i urządzeń elektrycznych, ich części i akcesoriów.
Split payment obejmie transakcje dokonane między podatnikami, których jednorazowa wartość (bez względu na liczbę przelewów) przekroczy 15.000 zł lub równowartość tej kwoty. W przypadku transakcji na niższe kwoty, zastosowanie podzielonej płatności będzie dobrowolne.
Nowe obowiązki związane ze split payment
Każda faktura, której płatność wymaga zastosowania split payment, będzie musiała mieć oznaczenie „mechanizm podzielonej płatności”. Niedostosowanie się do tego wymogu może skutkować nałożeniem przez organ podatkowy sankcji w wysokości 30% kwoty podatku VAT przypadającej na czynność wymienioną w załączniku nr 15 do ustawy. Sankcji tej sprzedawca będzie mógł uniknąć, jeśli o swojej pomyłce poinformuje nabywcę w sposób dający mu szansę na wykonanie przelewu z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności, a nabywca z tej szansy skorzysta.
Oznaczenie takie będzie musiał stosować podatnik VAT dokumentujący fakturą transakcje na rzecz innego podatnika. Jednak z sankcją w takiej wysokości będzie musiał liczyć się także nabywca, który pomimo obowiązku zastosowania split payment, ureguluje należność w inny sposób.