czwartek, 17 październik 2019 06:43

Koniec odwrotnego obciążenia – obowiązkowe split payment

Oceń ten artykuł
(5 głosów)

Wielkimi krokami nadchodzą zmiany, które mają uszczelnić polski system podatkowy. Odczują je m.in. branża budowlana, dostawcy paliw, wyrobów stalowych i złomu. Wkrótce w niepamięć odejdzie odwrotne obciążenie. Zamiast niego podatnicy będą obowiązkowo stosować mechanizm split payment.

Wprowadzenie mechanizmu podzielonej płatności (ang. split payment) rząd zapowiadał już od 2017 r. Od połowy 2018 r. przedsiębiorcy mogą dokonywać płatności z zastosowaniem tego mechanizmu. Do tej pory jednak dla wszystkich branż było to dobrowolne – ustawodawca korzystał raczej z systemu zachęt niż przymusu. Sytuacja ta zmieni się od 1 listopada 2019 r.

Obowiązkowy split payment dla niektórych branż zastąpi od lat funkcjonujący mechanizm odwrotnego obciążenia, którym obecnie objętych jest szereg towarów oraz m.in. usługi budowlane świadczone przez podwykonawców. Likwidacja odwrotnego obciążenia i wprowadzenie obowiązkowego mechanizmu podzielonej płatności ma przyczynić się do jeszcze lepszego przeciwdziałania nadużyciom i zwiększenia wpływów z podatków do budżetu państwa.

 

Split payment – obowiązkowy już od 1 listopada 2019 r.

W 2018 r. banki i spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe bezpłatnie otworzyły wszystkim swoim klientom biznesowym rachunki VAT. Od tej pory czynni podatnicy VAT mogą wykonywać przelewy z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności. Polega on na tym, iż kwota netto wynikająca z faktury przekazywana jest na rachunek rozliczeniowy kontrahenta. Natomiast kwota podatku VAT – na jego rachunek VAT. Możliwości korzystania ze środków zgromadzonych na rachunku VAT są mocno ograniczone. Można z nich np. uregulować zobowiązanie podatkowe w VAT lub wykonać przelew na rachunek VAT innego podatnika.

Obowiązkowy split payment będzie stosowany w odniesieniu do dostaw towarów i świadczenia usług, które obecnie zasadniczo objęte są mechanizmem odwrotnego obciążenia lub dotychczasowym zakresem odpowiedzialności podatkowej (wymienione w załącznikach 11, 13 i 14 do ustawy o VAT). Od 1 listopada 2019 r. w ustawie znajdzie się zupełnie nowy załącznik nr 15, w którym znajdzie się lista towarów i usług objętych mechanizmem podzielonej płatności. Znajdą się w nim także czynności takie jak m.in. dostawa części i akcesoriów do pojazdów silnikowych, węgla i produktów węglowych, maszyn i urządzeń elektrycznych, ich części i akcesoriów.

Split payment obejmie transakcje dokonane między podatnikami, których jednorazowa wartość (bez względu na liczbę przelewów) przekroczy 15.000 zł lub równowartość tej kwoty. W przypadku transakcji na niższe kwoty, zastosowanie podzielonej płatności będzie dobrowolne.

 

Nowe obowiązki związane ze split payment

Każda faktura, której płatność wymaga zastosowania split payment, będzie musiała mieć oznaczenie „mechanizm podzielonej płatności”. Niedostosowanie się do tego wymogu może skutkować nałożeniem przez organ podatkowy sankcji w wysokości 30% kwoty podatku VAT przypadającej na czynność wymienioną w załączniku nr 15 do ustawy. Sankcji tej sprzedawca będzie mógł uniknąć, jeśli o swojej pomyłce poinformuje nabywcę w sposób dający mu szansę na wykonanie przelewu z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności, a nabywca z tej szansy skorzysta.

Oznaczenie takie będzie musiał stosować podatnik VAT dokumentujący fakturą transakcje na rzecz innego podatnika. Jednak z sankcją w takiej wysokości będzie musiał liczyć się także nabywca, który pomimo obowiązku zastosowania split payment, ureguluje należność w inny sposób.

 

Więcej o zmianach w VAT w 2019 r. czytaj w Poradniku

Czytany 2589 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 04 listopad 2019 10:02

Artykuły powiązane

 • Mechanizm podzielonej płatności – zmiany od 1 listopada 2019 r. Mechanizm podzielonej płatności – zmiany od 1 listopada 2019 r.

  Wykonujesz czynności objęte odwrotnym obciążeniem? Odpowiedzialnością solidarną? A może sprzedajesz np. części samochodowe i motocyklowe? Od 1 listopada 2019 r. zmieniły się zasady wystawiania faktur dokumentujących Twoje transakcje! Sprawdź, jak wyglądają nowe przepisy i jak zastosować je w praktyce.

 • Sprzedaż części samochodowych od 1 września i 1 listopada 2019 r. Sprzedaż części samochodowych od 1 września i 1 listopada 2019 r.

  Utrata zwolnienia z VAT i obowiązkowy split payment – takie zmiany przygotował ustawodawca podatnikom zajmującym się sprzedażą części samochodowych i motocyklowych. Sprawdź, jak w praktyce stosować nowe przepisy i kogo dokładnie objęły wprowadzone modyfikacje.

 • Podzielona płatność VAT: jak zrobić przelew za fakturę od 1 lipca 2018 r. Podzielona płatność VAT: jak zrobić przelew za fakturę od 1 lipca 2018 r.

  Korzyści z podzielonej płatności VAT skłaniają wielu przedsiębiorców do stosowania tego mechanizmu. Wykonanie przelewu split payment nie jest skomplikowane, wymaga jednak znajomości m.in. zakresu danych, jakie musi zawierać komunikat przelewu. Sprawdź, jak prawidłowo zrobić przelew z zastosowaniem podzielonej płatności VAT. Dowiedz się też, jak wykonać pierwszą płatność przy braku środków na rachunku VAT, co zrobić w przypadku otrzymania faktury korygującej oraz jak wypełnić polecenie przelewu na druku papierowym.

 • Programy InsERT gotowe na podzieloną płatność VAT Programy InsERT gotowe na podzieloną płatność VAT

  Wkrótce wejdą w życie przepisy dotyczące podzielonej płatności VAT. Przedsiębiorcy będą musieli dostosować swoją bankowość do nowych zasad. Użytkownicy programów linii InsERT nexo oraz InsERT GT będą mieli w tym względzie ułatwione zadanie – nowe wersje programów są już przygotowane na podzieloną płatność VAT. Sprawdź, co zmieniło się w programach oraz jak szybko i skutecznie wprowadzić split payment w działalności.

 • VAT od 1 lipca 2018 r.: Podzielona płatność – Poradnik VAT od 1 lipca 2018 r.: Podzielona płatność – Poradnik

  Stosowanie mechanizmu split payment zasadniczo ma być dobrowolne – ustawodawca przewidział jednak liczne korzyści dla nabywców, którzy się na to zdecydują. Sprawdź, na czym polega podzielona płatność VAT, co w praktyce oznacza dla przedsiębiorców i jaki obowiązek nakłada na banki i SKOK-i. Dowiedz się też między innymi, na co będzie można przeznaczyć środki na rachunku VAT i co się z nimi stanie po zamknięciu rachunku rozliczeniowego.