poniedziałek, 09 grudzień 2013 00:00

Kto odpowiada za zapłatę podatku VAT od 01.10.2013 r.

Oceń ten artykuł
(12 głosów)

Kupujesz stal, paliwa, złoto? Twój dostawca nie zapłacił VAT zawartego w fakturze? Możesz być pociągnięty do odpowiedzialności za zapłatę podatku!

Zgodnie z ustawą z dnia 26.07.2013 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (opublikowano w Dzienniku Ustaw dnia 05.09.2013),

przedsiębiorca ponosi odpowiedzialność za podatek VAT należny wykazany na fakturze otrzymanej od kontrahenta z tytułu zakupu towarów wrażliwych (wykaz towarów zawarto w załączniku nr 13 do ustawy). Dotyczy to przypadków, gdy dostawca nie odprowadzi podatku VAT do Urzędu Skarbowego, a miesięczna wartość netto towarów nabywanych od tego kontrahenta przekroczy kwotę 50.000 zł.

Przedsiębiorca będzie odpowiadał za zapłatę podatku VAT naliczonego wykazanego na otrzymanej przez niego fakturze, jeżeli wiedział lub miał uzasadnione podstawy, aby przypuszczać, że całość lub część kwoty VAT nie zostanie zapłacona przez sprzedawcę. Przy czym, ustawa jako przykład uzasadnionej podstawy wskazuje zakup towaru, gdy jego cena bez ekonomicznego uzasadnienia jest niższa od ceny rynkowej.

Jednym z wyjątków od odpowiedzialności solidarnej będzie sytuacja, w której dostawca złoży kaucję gwarancyjną na poczet podatku VAT. Wykaz dostawców będzie prowadzony przez Ministra Finansów i publicznie dostępny w formie elektronicznej.

JeÅ›li chcesz dowiedzieć siÄ™, czy możesz nadal rozliczać VAT kwartalnie, przeczytaj artykuÅ‚ w naszym poradniku.

Czytany 9871 razy Ostatnio zmieniany sobota, 14 grudzień 2013 12:23

Artykuły powiązane

  • Od 1 lipca 2020 r. nowa matryca stawek VAT Od 1 lipca 2020 r. nowa matryca stawek VAT

    Zmieniają się zasady klasyfikacji towarów i usług. Zamiast PKWiU z 2008 r. stosować będziemy PKWiU 2015 i nomenklaturę scaloną (CN). Ma być prościej, łatwiej i przejrzyściej. Nowa matryca stawek VAT od 1 lipca 2020 r. wymaga jednak odpowiednich przygotowań.

  • Informacje o firmach; Jak sprawdzić kontrahenta Informacje o firmach; Jak sprawdzić kontrahenta

    Uzyskanie danych o podmiocie gospodarczym nie wymaga wynajmowania agencji detektywistycznej – wystarczy skorzystać z jednej z kilku bezpłatnych, publicznych wyszukiwarek dostępnych online. Znajdziemy w nich informacje o jednoosobowych firmach, spółkach cywilnych i spółkach handlowych. Sprawdź, jak z nich korzystać i na co zwrócić uwagę, aby uzyskać oczekiwane wyniki.

  • Podatnik VAT UE i VAT czynny – jak potwierdzić numery Podatnik VAT UE i VAT czynny – jak potwierdzić numery

    Potwierdzanie numerów VAT UE kontrahentów unijnych oraz statusu VAT krajowych podmiotów jest obecnie prostsze niż kiedykolwiek wcześniej. Podatnicy mogą korzystać z wyszukiwarek internetowych: dostępnego w 23 językach systemu VIES oraz Portalu Podatkowego. W niektórych przypadkach konieczne okaże się jednak skierowanie zapytania drogą tradycyjną do administracji podatkowej.

  • Limity na 2017 rok: PIT, CIT, VAT, ksiÄ™gi rachunkowe Limity na 2017 rok: PIT, CIT, VAT, ksiÄ™gi rachunkowe

    Åšredni kurs euro ogÅ‚oszony przez NBP na pierwszy dzieÅ„ roboczy października decyduje o limitach m.in. dla ryczaÅ‚tu ewidencjonowanego, zachowania statusu maÅ‚ego podatnika czy prowadzenia ksiÄ…g rachunkowych. Znamy już limity na 2017 rok. Sprawdź, z jakich preferencyjnych rozwiÄ…zaÅ„ bÄ™dziesz mógÅ‚ korzystać od 1 stycznia 2017 r. Dowiedz siÄ™ też, jakie zmiany w przepisach dotyczÄ…cych limitów przygotowaÅ‚ ustawodawca.  

  • Limity na 2016 rok: Rachunkowość, VAT, PIT, CIT Limity na 2016 rok: Rachunkowość, VAT, PIT, CIT

    Prowadzenie uproszczonej księgowości, zachowanie statusu małego podatnika w VAT i w podatku dochodowym czy opłacanie podatku w formie ryczałtu ewidencjonowanego - wszystkie te rozwiązania są dostępne wyłącznie dla podatników, których przychody za poprzedni rok podatkowy nie przekroczyły odpowiedniego limitu. Sprawdź, jakie limity w rachunkowości, VAT, PIT i CIT obowiązują na rok 2016.