czwartek, 12 grudzień 2013 23:10

Kto musi prowadzić księgi rachunkowe w 2014 roku?

Oceń ten artykuł
(8 głosów)

Osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych i spółki partnerskie, a także spółdzielnie socjalne, które w roku 2013 osiągnęły przychody wyższe niż 1.200.000 euro w przeliczeniu na PLN, muszą prowadzić księgi rachunkowe od 1 stycznia 2014 roku.

W roku 2013 limit ten w przeliczeniu na polską walutę wynosi 5.059.560 zł.

Zgodnie z art. 24a ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o rachunkowości, obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych dotyczy osób fizycznych, spółek cywilnych osób fizycznych, spółek jawnych osób fizycznych oraz spółek partnerskich, których przychody za ubiegły rok podatkowy (obrotowy)były równe lub wyższe od kwoty  1.200.000 euro w przeliczeniu na walutę polską. Według ustawy o rachunkowości obowiązek ten dotyczy także spółdzielni socjalnych.

 

Równowartość 1.200.000 euro w walucie polskiej zmienia się w zależności od kursu ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski. W myśl art. 24a ust. 6 ustawy o PDOF oraz art. 3 ust. 3 ustawy o rachunkowości, kwotę tę określa się na podstawie średniego kursu ogłoszonego na dzień 30 września roku poprzedzającego dany rok podatkowy.

Średni kurs euro na dzień 30 września 2013 roku wynosił 4,2163 zł (tabela kursów średnich NBP z dnia 30 września 2013 r., nr 189/A/NBP/2013). Oznacza to, iż limit na rok 2013 wynosi 5.059.560 zł.

 

Uwaga!   

Jeżeli suma przychodów za rok 2013 wyniesie co najmniej 5.059.560 zł, podatnik ma obowiązek prowadzić księgi rachunkowe od 1 stycznia 2014 roku.

 

PAMIĘTAJ!

W związku ze zmianą prowadzonej ewidencji księgowej należy złożyć formularz aktualizacyjny, w którym wskazuje się rodzaj prowadzonej dokumentacji rachunkowej.

 

Osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych i spółki partnerskie mogą z własnej inicjatywy przejść na księgi rachunkowe, nawet jeśli osiągane przez nich przychody nie przekraczają limitu 5.059.560 zł.

 

PAMIĘTAJ!

Do 31 grudnia 2013 r. należy powiadomić urząd skarbowy o dobrowolnym przejściu na księgi rachunkowe

Czytany 6132 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 19 styczeń 2014 20:03

Artykuły powiązane

  • Kto w 2015 r. może sporządzić uproszczone sprawozdanie finansowe za 2014 rok Kto w 2015 r. może sporządzić uproszczone sprawozdanie finansowe za 2014 rok

    Nowe przepisy dają jednostkom mikro prawo do sporządzenia uproszczonego sprawozdania finansowego już za rok 2014. Konieczne jest jednak spełnienie warunków określonych w znowelizowanej ustawie o rachunkowości. Także podmioty niebędące jednostkami mikro mogą w pewnych przypadkach skorzystać z możliwości sporządzenia uproszczonego sprawozdania. Sprawdź, jakie ułatwienia wprowadzono i kto może sporządzić uproszczone sprawozdanie finansowe za 2014 rok.

  • Sprawozdanie finansowe za 2013 r. - sprawdź, do kiedy musisz je złożyć w US i KRS Sprawozdanie finansowe za 2013 r. - sprawdź, do kiedy musisz je złożyć w US i KRS

    Jednostkom prowadzącym księgi rachunkowe pozostało już niewiele czasu na zatwierdzenie sprawozdania finansowego za 2013 r. A to nie koniec obowiązków: Po zatwierdzeniu sprawozdanie należy przekazać odpowiednim urzędom, a w niektórych przypadkach także do publikacji w „Monitorze Sądowym i Gospodarczym”. Sprawdź, gdzie i do kiedy musisz przekazać roczne sprawozdanie finansowe za 2013 rok. Zostało już niewiele czasu!

  • Ostateczny termin na zatwierdzenie sprawozdania finansowego 2013 - 30.06.2014 Ostateczny termin na zatwierdzenie sprawozdania finansowego 2013 - 30.06.2014

    Prowadzenie ksiąg rachunkowych wiąże się z corocznym obowiązkiem sporządzania sprawozdania finansowego za rok poprzedni. Jednostki, których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, czas na dopełnienie tej formalności miały do 31 marca 2014 r. Dodatkowo przepisy nakładają obowiązek zatwierdzenia sprawozdania finansowego przez organ zatwierdzający. Sprawdź czy musisz również dokonać zatwierdzenia sprawozdania, kiedy upływa termin i jakie obowiązki się z tym wiążą.

     

  • Sprawozdania finansowe za 2013 r. Sprawozdania finansowe za 2013 r.

    Jednostki prowadzące księgi rachunkowe, zgodnie z ustawą z dnia 29.09.1994 r. o rachunkowości, mają obowiązek po zakończeniu każdego roku podatkowego sporządzić sprawozdanie finansowe. Przepisy dokładnie regulują zakres danych zawartych w tym sprawozdaniu, termin jego przekazania do KRS i urzędu skarbowego lub do publikacji w „Monitorze Sądowym i Gospodarczym” bądź „Monitorze Spółdzielczym” oraz wiele innych istotnych kwestii, które omówimy w tym poradniku, podajemy też nowe kwoty opłat w KRS od 30.05.2014 r.

  • Sprawozdanie finansowe za 2013 r. - Czy nie musisz złożyć do 31.03.2014? Sprawozdanie finansowe za 2013 r. - Czy nie musisz złożyć do 31.03.2014?

    Prowadzisz księgi rachunkowe i z zgodnie z ustawą o rachunkowości masz obowiązek sporządzić i złożyć sprawozdanie finansowe za 2013 r.? Pamiętaj, że jeśli rok podatkowy twojej jednostki pokrywa się z rokiem kalendarzowym, czas na dopełnienie tej formalności masz tylko do 31 marca 2014 r. Sprawdź, jakie obowiązki na tobie spoczywają!