czwartek, 26 czerwiec 2014 00:00

Sprawozdanie finansowe za 2013 r. - sprawdź, do kiedy musisz je złożyć w US i KRS

Oceń ten artykuł
(4 głosów)

Jednostkom prowadzącym księgi rachunkowe pozostało już niewiele czasu na zatwierdzenie sprawozdania finansowego za 2013 r. A to nie koniec obowiązków: Po zatwierdzeniu sprawozdanie należy przekazać odpowiednim urzędom, a w niektórych przypadkach także do publikacji w „Monitorze Sądowym i Gospodarczym”. Sprawdź, gdzie i do kiedy musisz przekazać roczne sprawozdanie finansowe za 2013 rok. Zostało już niewiele czasu!

Sporządzenie, zatwierdzenie i przekazanie odpowiednim instytucjom sprawozdania finansowego to coroczny obowiązek wszystkich jednostek prowadzących księgi rachunkowe. Sprawozdanie to powinno zostać sporządzone w ciągu 3 miesięcy i zatwierdzone w ciągu 6 miesięcy od dnia bilansowego. W przypadku jednostek, których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, dzień bilansowy przypadał 31 grudnia 2013 r. Oznacza to, że sprawozdanie należało sporządzić do 31 marca 2014 r., a zatwierdzić trzeba je do 30 czerwca 2014 r. Po zatwierdzeniu sprawozdanie finansowe należy przekazać odpowiednim urzędom.

 

Ważne!

Jednostki prowadzące księgi rachunkowe, których organy zatwierdzające jeszcze nie zatwierdziły sprawozdania finansowego za 2013 r., mają na to czas do 30 czerwca 2014 r. - jeśli ich rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym.

 

Dopiero po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego jednostka prowadząca księgi rachunkowe może dokonać podziału zysku lub pokrycia straty. Jednak to nie koniec obowiązków związanych ze sprawozdaniem finansowym.

 

Przekazanie sprawozdania finansowego do KRS i urzędu skarbowego - osoby prawne

Osoby prawne mają obowiązek przekazać sprawozdanie finansowe  za 2013 rok do Krajowego Rejestru Sądowego oraz do właściwego urzędu skarbowego.

Sprawozdanie należy złożyć do rejestru sądowego w ciągu 15 dni od zatwierdzenia. Należy przy tym pamiętać, iż niezatwierdzenie sprawozdania do 30 czerwca 2014 r. nie zwalnia jednostki z obowiązku przekazania go do KRS. W takiej sytuacji obowiązuje termin 15 dni od dnia, w którym sprawozdanie powinno zostać zatwierdzone. Oznacza to, iż w pewnych przypadkach sprawozdanie finansowe należy złożyć dwa razy: w ciągu 15 dni od upływu terminu zatwierdzenia i w ciągu 15 dni od faktycznego zatwierdzenia sprawozdania przez organ zatwierdzający.

Natomiast do urzędu skarbowego osoby prawne przekazują swoje sprawozdania wraz z załącznikami w ciągu 10 dni od zatwierdzenia.

 

Osoby prawne: Sprawdź, jakie dokumenty muszą przekazać do KRS i urzędu skarbowego

 

Pamiętaj!

Osoby prawne, których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, mają obowiązek przekazać sprawozdanie finansowe za 2013 rok do:
Krajowego Rejestru Sądowego - w terminie 15 dni od zatwierdzenia sprawozdania, nie później jednak niż 15 lipca 2014 r.
Urzędu skarbowego - w terminie 10 dni od zatwierdzenia sprawozdania, nie później jednak niż 10 lipca 2014 r.

 

Osoby prawne od 1 stycznia 2013 r. nie mają obowiązku publikacji sprawozdania finansowego w „Monitorze Polskim B”. Sprawozdanie zostaje opublikowane automatycznie w „Monitorze Sądowym i Gospodarczym”. Nie dotyczy to jednak spółdzielni, które mają obowiązek przekazać sprawozdanie do publikacji w „Monitorze Spółdzielczym” i wnieść odpowiednią opłatę.

 

Przekazanie do urzędu skarbowego i publikacji w „MSiG” - pozostałe jednostki

Jednostki nieobjęte wpisem do KRS, czyli osoby fizyczne oraz jednostki nieposiadające osobowości prawnej, których roczne sprawozdania finansowe objęte są obowiązkiem badania przez biegłego rewidenta, przekazują swoje sprawozdania do urzędu skarbowego oraz do publikacji w „Monitorze Sądowym i Gospodarczym”.

 

Jednostki nieobjęte wpisem do KRS: Sprawdź, jakie dokumenty muszą przekazać do urzędu i do publikacji w „MSiG”

 

W przypadku pozostałych jednostek sprawozdanie finansowe przekazuje się do ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym w ciągu 15 dni od zatwierdzenia, a do właściwego urzędu skarbowego w terminie złożenia rocznego zeznania podatkowego, czyli najpóźniej do 30 kwietnia 2014 r. a. Oznacza to, iż sprawozdanie za rok 2013 należało złożyć wraz z zeznaniem PIT za ten rok.

 

Uwaga!

Osoby fizyczne oraz jednostki nieposiadające osobowości prawnej miały obowiązek złożyć sprawozdanie finansowe za 2013 rok we właściwym urzędzie skarbowym w terminie złożenia rocznego zeznania podatkowego, czyli najpóźniej 30 kwietnia 2014 r., a do ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym w ciągu 15 dni od zatwierdzenia.

 

Jeszcze nie złożyłeś sprawozdania finansowego w urzędzie skarbowym? Zrób to jak najszybciej.

Złożenie sprawozdania finansowego w terminie to nie tylko kwestia możliwości dokonania podziału zysku lub pokrycia straty. Za niezłożenie sprawozdania w terminie grożą poważne konsekwencje - włącznie z karą pozbawienia wolności. Warto więc dbać o terminowe dopełnienie obowiązków.

 

Czytaj więcej o sprawozdaniach finansowych za 2013 r.

Czytany 5631 razy Ostatnio zmieniany piątek, 27 czerwiec 2014 10:53

Artykuły powiązane

 • Urzędy skarbowe z większym dostępem do kont obywateli Urzędy skarbowe z większym dostępem do kont obywateli

  Naczelnik urzędu skarbowego, w związku z postępowaniem przygotowawczym lub czynnościami wyjaśniającymi w sprawie o przestępstwa lub wykroczenia, może uzyskać od banków informacje o liczbie, stanie rachunków i obrotach podatnika. Dotychczas prawo do wnioskowania o taką informację mieli Szef Krajowej Administracji Skarbowej oraz naczelnik urzędu celno-skarbowego. 1 lipca 2022 r. weszła w życie zmiana w ustawie o Krajowej Administracji Skarbowej. Czy nowe uprawnienia dla urzędów skarbowych i ich wgląd w informacje bankowe powinny martwić podatników?

 • Klient nie wziął paragonu. Co zrobić? Czy można go wyrzucić? Klient nie wziął paragonu. Co zrobić? Czy można go wyrzucić?

  Wydawanie paragonów z kasy fiskalnej to obowiązek kasjera. Kwestia ta w ostatnich latach stała się szczególnie drażliwa dla organów podatkowych. Mandaty dostawano nawet za położenie dokumentu na ladzie, a nie podanie do ręki. Jak obecnie ustawodawca traktuje tę sprawę? Sprawdź, co zrobić, gdy klient nie wziął paragonu!

 • CIT-8 i sprawozdania finansowe za 2019 r. odroczone CIT-8 i sprawozdania finansowe za 2019 r. odroczone

  Wprowadzona przez rząd tarcza antykryzysowa wydłuży terminy składania zeznań CIT-8 przez podatników podatku dochodowego od osób prawnych, w tym organizacje pozarządowe, a także zapłaty podatku z nich wynikających. Więcej mamy też czasu na sporządzenie i złożenie sprawozdań finansowych. Sprawdź, jakie zmiany przygotował rząd w związku z panującą epidemią.

 • Kasy fiskalne 2019: Kary za brak przeglądu w terminie Kasy fiskalne 2019: Kary za brak przeglądu w terminie

  Nie tylko utrata ulgi, ale też kara pieniężna w wysokości 300 zł – takie konsekwencje grożą za brak terminowego przeglądu technicznego kasy fiskalnej w 2019 r. Sprawdź, jak często musisz dokonywać przeglądów technicznych kasy. Dowiedz się też, dlaczego dziś szybciej niż kiedyś fiskus uzyskuje dane spóźnialskich podatników.

 • Zeznanie roczne PIT za 2018 r. – jak i do kiedy złożyć Zeznanie roczne PIT za 2018 r. – jak i do kiedy złożyć

  W 2019 r. wielu podatników nie musi składać zeznań rocznych. Administracja skarbowa już je sporządziła, a gdy nie zostaną odrzucone lub złożone samodzielnie przez podatnika – zostaną automatycznie zaakceptowane. Sprawdź, kto może skorzystać z usługi Twój e-PIT, jak w praktyce wygląda rozlicznie na nowych zasadach i jakie modyfikacje można wprowadzić w przygotowanych przez KAS rozliczeniach. Poznaj też terminy składania zeznań rocznych, wersje formularzy, a jeśli wolisz rozliczyć się samodzielnie - pobierz aktualne druki PIT za 2018 r.