poniedziałek, 14 lipiec 2014 00:00

Kasy fiskalne pod kontrolą - „Weź paragon!” latem 2014 r.

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Urzędnicy wystawili już pierwsze wakacyjne mandaty na brak kasy fiskalnej lub nieprawidłowe prowadzenie ewidencji na pomocą tego urządzenia. Jak co roku prowadzone są też działania promocyjne mające na celu uświadomienie konsumentom, jak ważne jest branie paragonów fiskalnych. W przyszłym roku Ministerstwo Finansów chce pójść jeszcze dalej i rozlosować wartościowe nagrody wśród tych, którzy paragony fiskalne biorą i upominają się o ich wydanie.

Wraz z początkiem wakacji ruszyła kolejna letnia edycja akcji Ministerstwa Finansów „Weź paragon!”. Promowana rysunkiem Andrzeja Mleczki letnia akcja rozpoczęła się 22 czerwca. Jak co roku kontrolowani są przede wszystkim przedsiębiorcy działający w miejscowościach turystycznych - nie oznacza to jednak, że podatnicy działający w pozostałych miejscowościach nie muszą spodziewać się wizyty urzędnika. Kontrolowani są przedsiębiorcy prowadzący działalność zarówno sezonową, jak i całoroczną. W ramach akcji „Weź paragon!” pracownicy urzędów kontroli skarbowej oraz izb i urzędów skarbowych sprawdzają prawidłowość ewidencjonowania sprzedaży na kasie fiskalnej w barach, restauracjach, stoiskach z pamiątkami, klubach nocnych, wypożyczalniach sprzętu sportowego, taksówkach oraz wielu innych punktach handlowych i usługowych. Wbrew pozorom nie dokonują kontroli tylko od 8.00 do 16.00 - wizyty urzędnika można spodziewać się także wieczorem, a nawet w środku nocy.

Poza kontrolami wdrażane są także działania edukacyjne - turyści dostają ulotki, zakładki do książek, kalendarzyki, pocztówki itp. zachęcające do brania paragonów fiskalnych. Resort finansów ma na celu podniesienie świadomości konsumentów na temat tego, jak ważne jest branie paragonów. Wydrukowany na kasie fiskalnej paragon stanowi podstawę ewentualnego zwrotu lub reklamacji. Ponadto pozwala konsumentowi dokonać samodzielnej kontroli zakupów oraz informuje go, iż zapłacony podatek trafi do skarbu państwa, a nie do kieszeni nieuczciwego przedsiębiorcy. 

 

„Weź paragon!” osiąga swój cel

Podczas tegorocznej zimowej edycji akcji „Weź paragon” urzędnicy wystawili 18.693 mandaty na łączną kwotę aż 5 mln zł. W samym województwie śląskim liczba mandatów przekroczyła 500. Pomimo tak wielu przypadków nadużyć resort finansów podkreśla, iż prowadzone działania przynoszą efekty - w roku 2013 kontrolerzy wypisali o 25% mniej mandatów niż w roku 2012.

Mimo to wciąż wielu przedsiębiorców świadomie bądź nieświadomie łamie przepisy prawa podatkowego. Pracownicy kontroli w 2013 roku wielokrotnie karali kierowców taksówek i busów za wyłączone kasy fiskalne. Kierowcy próbowali tłumaczyć się, że zapomnieli włączyć kasę lub że urządzenie właśnie się zepsuło. Nie jest to jednak żadna wymówka, ponieważ podatnik mający wprowadzoną w swojej działalności kasę fiskalną nie ma prawa prowadzić sprzedaży z pominięciem tego urządzenia. Jeśli kasa się zepsuje, należy użyć kasy rezerwowej. Jeśli nie ma kasy rezerwowej, użytkownik musi przerwać sprzedaż, do czasu naprawy urządzenia.

Ukarani mandatami zostali także podatnicy, którzy prowadzili sprzedaż „na zeszyt” - zapisywali wszystkie transakcje w zeszycie, a urzędnikom w czasie kontroli tłumaczyli się, że wprowadzają je do pamięci kasy fiskalnej w następnych dniach. Takie postępowanie łamie jednak jedną z podstawowych zasad dotyczących użytkowania kas fiskalnych, zapisaną w § 6 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 14 marca 2013 r. w sprawie kas rejestrujących:

§ 6. 1. Podatnicy, prowadząc ewidencję:
1) wydają nabywcy, bez jego żądania, paragon fiskalny;

Zgodnie z tym przepisem bezwzględnym obowiązkiem użytkownika kasy fiskalnej jest wydrukowanie paragonu po każdej zakończonej transakcji, w obecności klienta, i wręczenie go klientowi. Paragon fiskalny nie jest przecież tylko dokumentem sprzedaży dla przedsiębiorcy - jest też ważnym dokumentem zakupu dla konsumenta, który to dokument daje mu prawo do ewentualnej reklamacji lub dokonania zwrotu towaru.

Nie zabrakło również sprzedawców, którzy kasy fiskalnej w ogóle nie mieli. Należy podkreślić, iż tylko wąska grupa podatników ma prawo do korzystania ze zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji za pomocą tego urządzenia, np. ze względu na nieprzekroczenie limitu obrotów. Pozostali przedsiębiorcy muszą stosować kasy fiskalne w swojej działalności i ewidencjonować za ich pomocą obrót i kwotę podatku z każdej sprzedaży. Dotyczy to także sprzedaży w nowo otwartym punkcie przez podatnika, który już wcześniej był zobligowany do wprowadzenia kasy w swojej działalności.

 

Dowiedz się więcej o zwolnieniach z kas fiskalnych w 2014 r.

 

Sporo nadużyć odnotowano także w kwestii sprzedaży alkoholu. Zgodnie bowiem z § 4 ust. 1 pkt 1 lit. n rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 listopada 2012 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących sprzedaż piwa, papierosów oraz innych towarów akcyzowych musi być ewidencjonowana na kasie fiskalnej bez względu na wysokość obrotu podatnika. Przy sprzedaży tego typu towarów nie można bowiem korzystać z żadnych zwolnień i już od pierwszej czynności należy stosować kasę lub drukarkę fiskalną.

 

Nie daj się ukarać - dowiedz się więcej o zasadach użytkowania kas fiskalnych

 

Samochód za paragon

W przyszłym roku działania mające na celu zachęcanie do wydawania i brania paragonów mają pójść jeszcze dalej. W ramach loterii paragonowej Ministerstwo Finansów ma rozlosować nagrody o dużej wartości - m.in. co miesiąc osoby zgłaszające paragony do konkursu będą mogły wygrać samochód osobowy. Wiceminister finansów Jacek Kapica podczas konferencji prasowej wyjaśnił, iż loterie paragonowe to praktyka stosowana również w niektórych krajach Unii Europejskiej. Dzięki takim akcjom w wielu krajach udało się przekonać konsumentów, że warto brać paragony. Dodatkowo dwa razy w miesiącu mają być losowane inne nagrody o sporej wartości. Kapica zapowiedział, że miesięczna pula nagród ma wynieść około 100 tys. zł.

Liczymy, że to wzmocni postawy obywatelskie i tego rodzaju inwestycja z powodzeniem zwróci się poprzez masowe uczestnictwo obywateli w tym przedsięwzięciu.

- podkreślił wiceminister.

Z drugiej strony w ubiegłym roku słychać było głosy przedsiębiorców skarżących się na zachowanie urzędników, którzy chcieli za wszelką cenę wypisać mandat i prowokowali złamanie przepisów przez operatora kasy. Aby nie ulec takiej prowokacji, trzeba znać najważniejsze zasady użytkowania kas fiskalnych. Świadomy podatnik nie będzie popełniał błędów, które mogłyby go narazić na konsekwencje finansowe. Warto więc jak najszybciej poznać zasady zgodnego z wytycznymi resortu finansów prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas fiskalnych.

 

Nie masz jeszcze kasy fiskalnej? Zobacz naszą ofertę!

Czytany 4759 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 14 lipiec 2014 15:48

Artykuły powiązane

 • Kasa nie ma opcji wydruku NIP nabywcy – jak rejestrować sprzedaż? Kasa nie ma opcji wydruku NIP nabywcy – jak rejestrować sprzedaż?

  Brak możliwości wydruku numeru NIP nabywcy na paragonie nie zwalnia sprzedawcy z obowiązku stosowania aktualnych przepisów! Jeśli wystawi fakturę do paragonu bez NIP, grożą mu konsekwencje skarbowe. Sprawdź, jaką procedurę należy wprowadzić w takich przypadkach.

 • Wystawianie i wydawanie paragonu z kasy fiskalnej – zmiany od 1 maja 2019 r. Wystawianie i wydawanie paragonu z kasy fiskalnej – zmiany od 1 maja 2019 r.

  Każdy operator kasy fiskalnej musi podpisać oświadczenie o zapoznaniu się z informacją o zasadach ewidencji – taki wymóg nakładają na niego nowe przepisy. A zasady te uległy istotnym zmianom od 1 maja 2019 r. Doprecyzowano m.in. moment wystawiania paragonu fiskalnego dokumentującego przyjęcie zaliczki – z rozdzieleniem na zaliczki gotówkowe i zapłacone np. przelewem.

 • Ministerstwo Finansów zmienia zdanie: Nie będzie paragonu przed płatnością Ministerstwo Finansów zmienia zdanie: Nie będzie paragonu przed płatnością

  Wśród przedsiębiorców wzbudziły krytykę i bunt. Eksperci wskazywali na ich niezgodność z ustawą o VAT. Nowe regulacje ustanawiające obowiązek wydania nabywcy paragonu fiskalnego przed przyjęciem zapłaty na szczęście nie zostaną wprowadzone. Rząd pod wpływem napływających argumentów zrezygnował z kontynuacji prac nad tym pomysłem.

 • Wydanie paragonu przed przyjęciem zapłaty – nowy projekt rozporządzenia w sprawie kas fiskalnych Wydanie paragonu przed przyjęciem zapłaty – nowy projekt rozporządzenia w sprawie kas fiskalnych

  Wystawienie paragonu za usługę, która nie miała jeszcze miejsca i za towar, który nie został wydany. Wystawienie paragonu przed otrzymaniem zapłaty – na taki absurdalny pomysł wpadli twórcy projektu nowego rozporządzenia w sprawie kas. Gdyby nowe przepisy rzeczywiście weszły w życie 1 stycznia 2019 r., spowodują chaos w firmach i na całym rynku.

 • Wystawienie faktury sprzedaży gdy brak paragonu fiskalnego Wystawienie faktury sprzedaży gdy brak paragonu fiskalnego

  Nabywca żąda wystawienia faktury do transakcji zarejestrowanej na kasie fiskalnej, ale nie ma paragonu – jak postępować w takim przypadku? Takie wątpliwości przedsiębiorców rozwiewają interpretacje indywidualne organów podatkowych oraz Krajowej Informacji Skarbowej. Sprawdź, kiedy możesz wystawić fakturę, gdy twój nabywca zgubi paragon fiskalny.