poniedziałek, 18 sierpień 2014 00:00

Kasa fiskalna u mechanika w 2015

Oceń ten artykuł
(23 głosów)

Rok 2015 przyniesie istotne zmiany w przepisach dotyczących zwolnień z kas fiskalnych. Z końcem 2014 roku traci moc rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 listopada 2012 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2012 r., poz. 1382).

 

Aby przynajmniej część podatników zachowała prawo do zwolnienia, Ministerstwo Finansów musi opublikować nowe rozporządzenie - gdyby tak się nie stało, z dniem 1 stycznia 2015 roku obowiązek stosowania kas fiskalnych objąłby wszystkich sprzedawców bez wyjątku.

 

 

Uwaga!

Znamy już projekt nowego rozporządzenia. Jedną z najistotniejszych zmian od 1 stycznia 2015 r. będzie rozszerzenie katalogu wyłączeń z wszelkich zwolnień z kas fiskalnych.

 

 

Kasa fiskalna u mechanika w 2015

 

Nowe rozporządzenie pozbawi prawa do korzystania ze zwolnień między innymi podatników świadczących usługi naprawy pojazdów samochodowych, motocykli i motorowerów, usługi w zakresie wymiany opon lub kół oraz usługi w zakresie badań i przeglądów technicznych pojazdów.

Podatnicy wykonujący te czynności, którzy obecnie korzystają ze zwolnienia ze względu na niskie obroty i nie utracą tego prawa do 31 grudnia 2014 roku, mogą się nim cieszyć tylko do 28 lutego 2015 roku.

 

W projekcie nowego rozporządzenia w sprawie zwolnień znalazł się § 4 ust. 1 pkt 2c-e, czytamy w nim:

§ 4. 1. Zwolnień z obowiązku ewidencjonowania, o których mowa w § 2 i § 3, nie stosuje się w przypadku:
(…)
2) świadczenia usług:
(…)
c) naprawy pojazdów samochodowych, motocykli, motorowerów (w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania),
d) w zakresie wymiany opon lub kół,
e) w zakresie badań i przeglądów technicznych pojazdów,

 

W praktyce oznacza to, że kasa fiskalna w warsztacie samochodowym będzie obowiązkowa dla wszystkich - niezależnie od wysokości osiąganego obrotu, niewielkiej liczby usług i formy zapłaty za naprawę samochodu, wymianę opon czy przegląd. Nawet wymiana oleju będzie wymagała kasy fiskalnej.

 

Na potrzeby tego poradnika używamy czasem skrótu myślowego, iż obowiązek stosowania kasy fiskalnej w 2015 roku dotyczy mechaników, właścicieli stacji diagnostycznych oraz właścicieli punktów wymiany opon lub kół. Czasem też piszemy, iż to warsztat samochodowy, stacja diagnostyczna czy punkt wulkanizacyjny musi wprowadzić kasę. Należy jednak podkreślić, iż wyłączenia ze zwolnień dotyczą czynności - usług naprawy pojazdów samochodowych, motocykli i motorowerów, usług w zakresie wymiany opon lub kół oraz usług w zakresie badań i przeglądów technicznych pojazdów, a nie samego podatnika. Samo wykonywanie zawodu mechanika itp. nie ma związku z kwestią utraty lub zachowania prawa do zwolnienia z kas.

 

Przypomnijmy, jak zwolnienia z kas fiskalnych dla mechaników wyglądają w obecnym stanie prawnym, obowiązującym do 31 grudnia 2014 roku:

Podatnik świadczący usługi naprawy pojazdów samochodowych, motocykli i motorowerów, usługi w zakresie badań i przeglądów technicznych pojazdów, czy usługi w zakresie wymiany opon lub kół ma prawo do zwolnienia z kasy fiskalnej, jeśli jego obrót ze sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych nie przekracza 20.000 zł w skali roku. W przypadku podatników rozpoczynających tego typu sprzedaż w trakcie roku podatkowego limit liczy się w proporcji do okresu jej prowadzenia. Właściciele warsztatów samochodowych, wulkanizacji i stacji diagnostycznych, którzy do końca 2014 roku nie przekroczą limitu, z dniem 1 stycznia 2015 roku przestaną spełniać warunki do zachowania zwolnienia podmiotowego.

Zdaniem Ministerstwa Finansów decyzja o pozbawieniu tych czynności prawa do wszelkich zwolnień z kas fiskalnych jest odpowiedzią na postulaty zgłaszane przez organy skarbowe i samych konsumentów. Zdaniem specjalistów szara strefa może w tej branży stanowić nawet 40 proc. rynku motoryzacji - wielu mechaników celowo zaniża osiągany obrót, aby zachować prawo do zwolnienia podmiotowego. Jednak niezależnie od tego, czy właściciel stacji diagnostycznej, warsztatu czy punktu wymiany opon i kół zaniża obrót, czy uczciwie go wykazuje, będzie musiał wprowadzić kasę fiskalną w 2015 roku.

 

Od kiedy warsztat samochodowy musi mieć kasę?

Kasa fiskalna w warsztacie samochodowym, stacji diagnostycznej czy wulkanizacji nie będzie musiała pojawić się od razu 1 stycznia 2015 r., kiedy to wejdzie w życie nowe rozporządzenie w sprawie zwolnień. Ustawodawca przewidział dwumiesięczny okres przejściowy dla podatników wykonujących czynności, które zostaną wprowadzone do katalogu wyłączeń z dniem 1 stycznia 2015 r., czyli m.in. świadczących usługi naprawy samochodów, wymiany opon oraz badań i przeglądów technicznych.

Zgodnie z § 5 ust. 8 projektu nowego rozporządzenia mechanik, który do końca 2014 roku korzysta ze zwolnienia podmiotowego - przysługującego ze względu na niski obrót roczny - kasę fiskalną będzie musiał wprowadzić w swojej działalności najpóźniej 1 marca 2015 roku. Tego dnia kasa lub drukarka fiskalna musi już być zgłoszona w urzędzie skarbowym, zafiskalizowana i gotowa do ewidencjonowania sprzedaży. Zachowanie tego terminu jest bardzo istotne, ponieważ stanowi warunek uzyskania ulgi z urzędu skarbowego - nawet 700 zł za każde urządzenie fiskalne zgłoszone przy rozpoczęciu ewidencjonowania.

 

Uwaga!

Jeśli do końca roku 2014 zachowasz prawo do zwolnienia ze względu na wysokość obrotów, kasę fiskalną w warsztacie mechanicznym będziesz musiał wprowadzić najpóźniej 1 marca 2015 roku.

 

Choć ustawodawca daje warsztatom czas na wprowadzenie kasy fiskalnej aż do 1 marca 2015 roku, warto rozejrzeć się za odpowiednim urządzeniem wcześniej. Dzięki temu masz pewność, że dopełnisz na czas wszystkich formalności. Jeśli skorzystasz ze szkolenia z obsługi wybranej kasy lub drukarki fiskalnej i przetestujesz urządzenie w trybie szkoleniowym, w przyszłości popełnisz mniej błędów i będziesz mógł sprawniej obsługiwać klientów oraz wykorzystywać w pełni możliwości urządzenia. Jednak nie są to jedyne powody, dla których lepiej rozejrzeć się za odpowiednią kasą wcześniej: Czym wcześniej zaczniemy szukać urządzenia fiskalnego dopasowanego do potrzeb naszego warsztatu, tym większy wybór urządzeń będziemy mieli. Wielu podatników ma wciąż żywo w pamięci rok 2013, kiedy to z powodu zmiany przepisów kasy fiskalne musiało zakupić kilkadziesiąt tysięcy podatników - w rezultacie u producentów zabrakło kas, w szczególności tych najtańszych i najprostszych, które miały największe wzięcie. Nie wiadomo, czy historia ta powtórzy się także w roku 2015, jednak lepiej dmuchać na zimne i poszukać odpowiedniej kasy fiskalnej do warsztatu nawet jeszcze w 2014 roku.

 

Kasa fiskalna czy drukarka fiskalna do warsztatu samochodowego?

Wybór urządzenia fiskalnego to jeden z najważniejszych kroków, które musi wykonać mechanik tracący prawo do zwolnienia. Urządzenie dopasowane do potrzeb konkretnego warsztatu samochodowego wspiera skuteczne zarządzanie sprzedażą, ułatwia obsługę klienta i przyczynia się do dynamicznego rozwoju biznesu. Podatnicy, którzy muszą kupić kasę fiskalną ze względu na utratę zwolnienia, mają tendencję do kierowania się wyłącznie ceną - chcą wydać jak najmniej, aby tylko spełnić wymagania ustawodawcy. Takie podejście jest zrozumiałe, jednak nie zawsze praktyczne.

Zastanówmy się zatem, jakimi kryteriami powinien kierować się mechanik kupujący kasę fiskalną w 2015 roku, aby dokonany wybór przyniósł mu jak największą korzyść.

Przede wszystkim należy wybrać pomiędzy kasą fiskalną a drukarką fiskalną w warsztacie samochodowym. Te dwa typy urządzeń wyglądają podobnie i służą do tego samego celu - ewidencjonowania sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych. Jednak jest między nimi istotna różnica - kasa fiskalna działa autonomicznie, czyli nie wymaga podłączenia do komputera, natomiast drukarkę fiskalną obsługuje się za pomocą programu zainstalowanego na komputerze. Aby wybrać urządzenie fiskalne odpowiednie dla Twojego warsztatu samochodowego, poznaj cechy zarówno kasy, jak i drukarki fiskalnej, i zastanów się, które z tym urządzeń lepiej sprawdzi się w Twoim warsztacie.

 

Kasa fiskalna w warsztacie samochodowym

Cena: 1299 PLN (netto)
Cena: 1549 PLN (netto)
Cena: 1490 PLN (netto)
Cena: 1690 PLN (netto)

Jedną z największych zalet, na jakie w pierwszej kolejności zwracają uwagę mechanicy, jest cena kasy fiskalnej. Najtańsze, a przy tym funkcjonalne urządzenie można kupić już za około 1000 zł. Wiele modeli, takich jak na przykład Posnet Mobile EU czy Elzab K10, charakteryzuje się dużą odpornością na czynnik zewnętrzne - upadki, zalania itp. Urządzenia te są proste w obsłudze i mają wiele przydatnych funkcji, takich jak np. klawisze szybkiej sprzedaży, blokada klawiatury czy możliwość zasilania z ładowarki samochodowej. Kasa fiskalna to jedyny dobry wybór w tych warsztatach samochodowych oraz w punktach wymiany opon i kół, gdzie mechanik po prostu nie korzysta z komputera do zarządzania sprzedażą.

 

Drukarka fiskalna w warsztacie samochodowym

Cena: 2499 PLN (netto)
Cena: 2799 PLN (netto)

Większość polskich warsztatów samochodowych, stacji diagnostycznych oraz punktów wymiany i kół korzysta z oprogramowania komputerowego dedykowanego tej branży. Aplikacje te pozwalają na kompleksowe zarządzanie warsztatami samochodowymi czy innymi tego typu punktami. Dzięki takiemu programowi mechanik przyjmie zlecenie, wydrukuje zamówienie, fakturę, wprowadzi dane klienta i może prowadzić historię napraw samochodu ze szczegółowym opisaniem poszczególnych przypadków. Jeśli mechanik zamawia poszczególne części od dostawcy, dzięki takiemu programowi ma bieżący pogląd na jego stany magazynowe i może od razu wygenerować zamówienie - nawet przy kliencie. W tego typu punktach świadczących usługi naprawy samochodów najlepiej sprawdzi się drukarka fiskalna. Urządzenie to na bieżąco współpracuje z programem do zarządzania warsztatem. Wszystko odbywa się za pomocą jednej aplikacji - przyjęcie zlecenia, zamówienie części u dostawcy, a na końcu wystawienie paragonu fiskalnego. Gdy ten sam klient przyjdzie do warsztatu po raz kolejny, osoba obsługująca go będzie wiedziała, jakie naprawy zlecał, ile płacił itd. Stałym klientom można przypisać rabaty, wygenerować różne bonusy itp.

Drukarka fiskalna w warsztacie samochodowym ma też wiele innych bardzo przydatnych funkcji. Jedną z nich jest wydruk faktur. Wielu klientów warsztatów woli dostać fakturę ze swoimi danymi niż „anonimowy” paragon. W takim przypadku wystawia się paragon, następnie fakturę, do kopii faktury podpina się oryginał paragonu, a oryginał faktury daje klientowi. Wszystko za pomocą jednej aplikacji. Drukarki fiskalne drukują dokumenty na szerokim papierze, dzięki czemu wydrukowana faktura wygląda estetycznie i profesjonalnie. Sporządzanie tych wszystkich dokumentów za pomocą jednego urządzenia i jednego programu komputerowego to ogromna oszczędność czasu. W przypadku zwykłej, prostej kasy fiskalnej należałoby najpierw wydrukować paragon, potem wprowadzić dane do programu, wydrukować fakturę i dać klientowi, a następnie dopiero połączyć oryginał paragonu i kopię faktury, aby uniknąć podwójnej płatności podatku. W programie nie ma danych o sprzedaży z kasy fiskalnej. W związku z tym większość profesjonalnych warsztatów samochodowych wybiera drukarki fiskalne, mimo iż są one nieco droższe od zwykłych kas.

Drukarka fiskalna w warsztacie samochodowym to inwestycja, która szybko się zwraca. W niewielkich firmach sprawdzi się na przykład maleńka drukarka Posnet Temo HS EJ, natomiast w większych - stacjonarna drukarka Thermal XL. Droższe i bardziej zaawansowane drukarki fisklane dla mechników - takie jak wspomniana Thermal XL lub Thermal HD marki Posnet dają użytkownikowi ogromne możliwości. Zapewniają nie tylko obsługę klienta na najwyższym poziomie, ale też wspierają działania promocyjne warsztatu. Dzięki takiej drukarce fiskalnej mechanik wydrukuje kupony rabatowe, kody 2D, potwierdzenia płatności kartą, informacje z systemów lojalnościowych i wiele innych. Moduł graficzny umożlwia wydrukowanie na paragonie fiskalnym czarno-białych obrazków: W takim miejscu wielu mechaników umieszcza reklamy, informacje o promocjach, loga i inne komunikaty dla klientów.

 

Wybierając kasę fiskalną lub drukarkę fiskalną warto również zwrócić uwagę na takie czynniki jak:

   • Elektroniczna kopia paragonu fiskalnego - urządzenie wyposażone w taki moduł nie drukuje kopii paragonów na dodatkowej rolce papieru, lecz zapisuje je w formacie cyfrowym na niewielkiej karcie SD/SDHC. Należy pamiętać, iż obowiązkiem każdego podatnika - nie tylko mechanika - jest przechowywanie kopii paragonów fiskalnych przez 5 lat od zakończenia roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku z danej sprzedaży. W przypadku papierowych kopii rodzi to spore problemy logistyczne - zadrukowane rolki trzeba archiwizować w suchym i ciemnym miejscu, tak aby nie wyblakły i nie uległy uszkodzeniu. Dzięki elektronicznej kopii archiwizowanie paragonów jest banalnie proste, w zasadzie nie wymaga od użytkownika żadnych działań. Zapobiegliwi mogą wykonywać dowolną ilość kopii zapasowych, jeśli obawiają się utracić zapisane dane.
   • Wytrzymałość akumulatora - mocny akumulator okazuje się bardzo przydatny wszędzie tam, gdzie dostęp do źródła zasilania jest utrudniony lub występują częste przerwy w dostawie energii elektrycznej. Kasa lub drukarka fiskalna mogą pracować nawet 8 godzin bez konieczności podłączania do prądu.
   • Wytrzymałość obudowy i odporność na czynniki atmosferyczne - niektóre urządzenia fiskalne zostały zaprojektowane właśnie z myślą o punktach usługowych takich jak warsztaty samochodowe, punkty wymiany opon i kół czy stacje diagnostyczne. Dzięki wytrzymałej obudowie nie trzeba na nie szczególnie uważać - mogą leżeć obok narzędzi bez obaw, że się porysują lub uszkodzą. Z kolei odporność na czynniki atmosferyczne to cecha niezwykle przydatna w tych warsztatach, gdzie nieraz niezbędne jest wyniesienie kasy poza budynek w celu wystawienia paragonu dla klienta. Niektóre modele kas fiskalnych mogą pracować nawet w minusowych temperaturach.
   • Prostota obsługi - nie każda kasa fiskalna jest tak samo prosta w obsłudze. Warto wybrać urządzenie z intuicyjnym menu, ponieważ taką kasę z łatwością obsłuży zarówno właściciel warsztatu, jak i sprzedawca czy pomocnik mechanika. Kasę z intuicyjnym menu obsługuje się szybko, sprawnie i bezproblemowo. Przyczynia się to do poprawy jakości obsługi klienta i wzrostu renomy firmy.

Kasy fiskalne dla mechaników - zobacz naszą ofertę

 

Ulga na kasę fiskalną dla warsztatu samochodowego

W 2015 roku wciąż będzie obowiązywało prawo do skorzystania z ulgi na każdą kasę lub drukarkę fiskalną zgłoszoną przy rozpoczęciu ewidencjonowania. Ustawodawca póki co nie przewiduje zmian w sposobie uzyskania tej ulgi. Przypomnijmy, iż kwota odliczenia wynosi do 90% wartości urządzenia fiskalnego - maksymalnie 700 zł. Jeśli zgłosimy dwie kasy do warsztatu mechanicznego, uzyskamy do 1400 zł odliczenia, jeśli 3 - do 2100 zł itd. Przy takim odliczeniu wydatek na kasę fiskalną lub drukarkę fiskalną okazuje się całkiem znośny. Zautomatyzowanie ewidencji sprzedaży oszczędza też czas i pozwala na zarządzanie warsztatem w uporządkowany sposób.

 

Kliknij i sprawdź, jak odebrać ulgę na kasę fiskalną do warsztatu mechanicznego

 

 

Uwaga! Dnia 7 listopada 2014 r. w Dz. U. zostało opublikowane nowe rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Jego treść nieco różni się od pierwotnego projektu. Na podstawie opublikowanego rozporządzenia przygotowaliśmy dla Państwa darmowy, kompleksowy poradnik:

Kasy fiskalne: zmiany na 2015 i 2016 - kto musi instalować, zwolnienia, ulgi - poradnik

Czytany 20487 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 20 listopad 2014 12:56

Artykuły powiązane

 • Integracja kasy online i terminala – obowiązkowy termin przesunięty! Integracja kasy online i terminala – obowiązkowy termin przesunięty!

  Zgodnie z zapisami Polskiego Ładu do dnia 1 lipca 2022 roku przedsiębiorcy mieli zintegrować dwa wykorzystywane w firmach urządzenia: kasę fiskalną online i terminal płatniczy. Kilka tygodni temu Ministerstwo Finansów podjęło jednak decyzję, że termin ten zostanie przesunięty.

 • Otwierasz warsztat samochodowy? Musisz mieć kasę online! Otwierasz warsztat samochodowy? Musisz mieć kasę online!

  Mechanicy i wulkanizatorzy już kilka lat temu zostali wyłączeni z możliwości korzystania ze zwolnień z kas fiskalnych. Obecnie przy otwarciu nowego warsztatu musisz mieć kasę już od początku działalności. Co więcej, musi to być kasa online’owa – taki wymóg nakładają na podatników aktualne. przepisy.

 • Raporty z kasy fiskalnej – czy trzeba je sporządzać przy braku sprzedaży? Raporty z kasy fiskalnej – czy trzeba je sporządzać przy braku sprzedaży?

  Od marca do maja zamknięte były salony fryzjerskie, gabinety kosmetyczne, prywatne przychodnie i wiele innych punktów. Podatnicy nie mieli sprzedaży, nie wystawiali paragonów, a więc nie sporządzali też raportów dobowych i miesięcznych. Czy słusznie? Sprawdź, czy musisz wystawiać raporty z kasy fiskalnej przy braku sprzedaży.

 • Pamiętaj o wymianie! Kasa fiskalna online dla mechanika Pamiętaj o wymianie! Kasa fiskalna online dla mechanika

  Wkrótce kasy fiskalne online staną się obowiązkowe dla każdego mechanika. Sprawdź, czym różnią się nowe urządzenia od tradycyjnych kas i na co zwrócić uwagę przy wyborze. Dowiedz się też, do kiedy musisz kupić kasę online’ową i czy możesz skorzystać z ulgi do 700 zł na jej zakup.

 • Jaka kasa online dla warsztatu samochodowego? Jaka kasa online dla warsztatu samochodowego?

  Stacjonarna, a może mała i mobilna? Kasa fiskalna czy drukarka fiskalna? Producenci zapewnili nam naprawdę duży wybór kas online dla warsztatów samochodowych. Sprawdź, czym się kierować przy wyborze urządzenia dostosowanego do potrzeb konkretnej działalności.