czwartek, 10 listopad 2016 11:34

Masz Windowsa XP lub Vista? Od połowy 2017 r. nie wyślesz e-deklaracji!

Oceń ten artykuł
(11 głosów)

Nowy protokół komunikacyjny dla połączeń z systemem e-Deklaracje nie jest obsługiwany m.in. przez systemy operacyjne Windows XP i Windows Vista. Wprawdzie nowy protokół został uruchomiony na bramce testowej tylko na 3 tygodnie, jednak resort finansów zapowiada wprowadzenie go na stałe już w połowie 2017 r.

Na swojej oficjalnej stronie internetowej Ministerstwo Finansów poinformowało o zmianie protokołu komunikacyjnego wykorzystywanego w połączeniach z serwisem e-Deklaracji. Dnia 10 października 2016 r. protokół 1.0 został zastąpiony wersją 1.2 – jak podkreśla resort, nowszą i bezpieczniejszą. Zmiana została dokonana jedynie w bramce testowej, jednak docelowo ma zostać wprowadzona także w bramce produkcyjnej.

 

Dla użytkowników korzystających z najnowszych wersji przeglądarek zmiana miała pozostać niezauważona – do pozostałych MF zaapelowało o wykonanie aktualizacji do wersji wspierających protokół TLS.

 

Dokonana zmiana może okazać się kłopotliwa dla podatników przesyłających deklaracje elektronicznie, którzy korzystają ze starszych systemów operacyjnych. Protokół komunikacyjny TLS 1.2 nie jest bowiem obsługiwany przez systemy Windows XP, Windows Vista, Windows Server 2003 oraz Windows Server 2008. Wprawdzie 31 października 2016 r. protokół w bramce testowej został cofnięty do starszej wersji 1.0, jednak prace modernizacyjne trwają i należy spodziewać się, iż docelowo protokół TLS 1.2 zostanie wprowadzony w obu bramkach – testowej i produkcyjnej.

 

Początkowo Ministerstwo Finansów planowało zmianę protokołu na TLS 1.2 w bramce produkcyjnej z dniem 1 stycznia 2017 r. Obecnie jednak zapowiedziano, iż nowy protokół zostanie wprowadzony w połowie 2017 r. – przynajmniej miesiąc wcześniej zmiana ma być dokonana w bramce testowej.

 

Dla użytkowników systemu e-Deklaracje oraz podatników wysyłających deklaracje elektronicznie m.in. z programów linii Insert nexo, Insert GT czy Navireo zainstalowanych na starszych systemach operacyjnych oznacza to, iż nie będą mogli wysłać e-deklaracji. Aby w dalszym ciągu korzystać z takiej możliwości, należy przynajmniej na jednym komputerze w firmie zainstalować nowszy system operacyjny, np. Windows 10 lub Windows 8.

 

Uwaga!

Od połowy 2017 r. użytkownicy systemów operacyjnych Windows XP, Windows Vista, Windows Server 2003 oraz Windows Server 2008 nie będą mogli wysłać e-deklaracji. Warto już teraz pomyśleć o zakupie nowszego systemu operacyjnego.

 

Oprogramowanie dla firm Warszawa – zobacz naszą ofertę

Czytany 4115 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 10 listopad 2016 11:40

Artykuły powiązane

 • E-dokumentacja pracownicza w programach InsERT E-dokumentacja pracownicza w programach InsERT

  Zmiany w przepisach dotyczących przechowywania akt pracowniczych uprościły życie pracodawcom. Użytkownicy programów Gratyfikant nexo i Gratyfikant GT mogą teraz korzystać z e-Archiwizacji – wygodnej, oszczędnej i bezpiecznej usługi pozwalającej na elektroniczną archiwizację dokumentacji pracowniczej i przesyłanie jej do ZUS. Sprawdź, dlaczego warto z niej korzystać i testuj za darmo przez 14 dni. 

 • Nowa aplikacja InsERT Mobile już w sprzedaży! Nowa aplikacja InsERT Mobile już w sprzedaży!

  Wiodący producent oprogramowania dla firm oddaje do dyspozycji nowe, znakomite narzędzie wspierające pracę w terenie. Aplikacja InsERT Mobile, wyposażona w dwa funkcjonalne moduły – Klienci i Kalendarz, ułatwi i usprawni działanie serwisantów, sprzedawców, dostawców i wielu innych przedsiębiorców oraz ich pracowników.

 • Oprogramowanie InsERT – gotowe na zmiany podatkowe 2019 Oprogramowanie InsERT – gotowe na zmiany podatkowe 2019

  Zmiany w rozliczaniu pojazdów osobowych w podatku dochodowym, nowy sposób obliczania składek na ubezpieczenia społeczne dla przedsiębiorców osiągających niskie przychody, nowe wzory deklaracji – wszystkie te i wiele innych zmian weszły w życie z początkiem 2019 r. Rachmistrz nexo, Rachmistrz GT, Rewizor nexo i Rewizor GT, a także inne programy InsERT są na nie gotowe już od dawna. Sprawdź, co się zmieniło w oprogramowaniu twojej firmy!

 • InsERT Dobrą Marką 2018 i IT Championem 2018 InsERT Dobrą Marką 2018 i IT Championem 2018

  Kolejne dwie prestiżowe nagrody zostały przyznane jednemu z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych producentów oprogramowania dla firm – marki InsERT. W 2018 r. firma ta uzyskała tytuł Dobrej Marki w kategorii Oprogramowanie dla firm oraz IT Championa w kategorii Oprogramowanie dla MŚP. Sprawdź, za co markę InsERT docenili zarówno eksperci, jak i użytkownicy programów takich jak Subiekt, Rachmistrz, Rewizor, Gratyfikant, Biuro czy Gestor.

 • Programy InsERT gotowe na podzieloną płatność VAT Programy InsERT gotowe na podzieloną płatność VAT

  Wkrótce wejdą w życie przepisy dotyczące podzielonej płatności VAT. Przedsiębiorcy będą musieli dostosować swoją bankowość do nowych zasad. Użytkownicy programów linii InsERT nexo oraz InsERT GT będą mieli w tym względzie ułatwione zadanie – nowe wersje programów są już przygotowane na podzieloną płatność VAT. Sprawdź, co zmieniło się w programach oraz jak szybko i skutecznie wprowadzić split payment w działalności.