Stosowanie kas fiskalnych zostało przez ustawodawcę obwarowane nie tylko wymogami, ale też sankcjami w przypadku niespełnienia tych wymogów. Dlatego to tak ważne, by znać obowiązujące przepisy. Podatnik musi być też na bieżąco z wprowadzanymi zmianami. Ustawy i rozporządzenia wielokrotnie bowiem poddawane są modyfikacjom. Nieznajomość przepisów niestety nie chroni przedsiębiorcy przed konsekwencjami ich niestosowania, dlatego należy je dokładnie znać!
USTAWA O VAT – PRZEPISY DOT. KAS FISKALNYCH 2023
Ustawa o VAT reguluje podstawowe kwestie i ogólne zasady stosowania kas fiskalnych w działalnościach polskich podatników. Przepisy dotyczące stricte urządzeń rejestrujących znajdziesz w art. 111-111b ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jednolity Dz. U. z 2022 r. poz. 931). Opisano tam m.in. ogólny obowiązek, konieczność stosowania kas fiskalnych online, zasady stosowania kas mających postać oprogramowania, obowiązki operatora kasy czy warunki, jakie należy spełnić, by uzyskać ulgę do 700 zł.
USTAWA O VAT – PRZEPISY EPIZODYCZNE DOT. KAS FISKALNYCH
W art. 145b ustawy o VAT znajdujemy listę czynności, które obligują podatnika do posiadania kasy fiskalnej online. Przedstawiony w formie harmonogramu, katalog ten powinien sprawdzić każdy przedsiębiorca, który zastanawia się nad rozpoczęciem sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych.
Przepisy epizodyczne podają terminy wymiany kas na online’owe. W 2020 r. zostały one zmienione ze względu na problemy przedsiębiorców wynikające z pandemii COVID-19. Obecnie minął już każdy z tych terminów, jednak regulacje te pozwalają podatnikom zorientować się, czy powinni mieć kasy fiskalne online w 2023 r.
Czytaj: Ustawa o VAT – przepisy epizodyczne
ROZPORZĄDZENIE W SPRAWIE ZWOLNIEŃ Z KAS 2023
Część polskich podatników może korzystać ze zwolnienia z kasy fiskalnej. Obowiązują zwolnienia podmiotowe – dla przedsiębiorców spełniających określone warunki – oraz zwolnienia przedmiotowe (dla konkretnych czynności). Przepisy określają też katalog czynności, które ze względu na swój szczególny charakter muszą być rejestrowane na kasie już od pierwszej sprzedaży.
W 2023 r. kwestię zwolnień z kas reguluje rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 202a r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2021 r. poz. 2442). Ważną zmianą wprowadzoną w tym akcie prawnym w 2023 r. jest przesunięcie terminu obowiązkowego rejestrowania sprzedaży na kasie dla usług mycia, czyszczenia samochodów i podobnych usług w systemie bezobsługowym (m.in. myjnie automatyczne).
Czytaj: Rozporządzenie w sprawie zwolnień z kas 2022
ROZPORZĄDZENIE W SPRAWIE KAS WIRTUALNYCH
Kasy mające postać oprogramowania to specyficzny rodzaj kasy bezsprzętowej – aplikacji instalowanej na urządzeniach mobilnych. Rozporządzenie Ministra Finansów z 26 maja 2020 r. w sprawie kas rejestrujących mających postać oprogramowania (Dz. U. z 2020 r. poz. 957) określa zasady użytkowania tego typu systemów. Przy czym są one dostępne wyłącznie dla podatników wykonujących określone czynności.
Czytaj: Rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących mających postać oprogramowania
ROZPORZĄDZENIE W SPRAWIE GRUP PODATNIKÓW LUB RODZAJÓW CZYNNOŚCI, W ODNIESIENIU DO KTÓRYCH MOŻLIWE JEST UŻYWANIE KAS MAJĄCYCH POSTAĆ OPROGRAMOWANIA
Kasy mające postać oprogramowania, tzw. kasy wirtualne, są zarezerwowane tylko dla wybranych przez ustawodawcę branż. Lista czynności uprawniających przedsiębiorcę do wyboru tego rodzaju systemu rejestrującego została określona w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 29 maja 2020 r. w sprawie grup podatników lub rodzajów czynności, w odniesieniu do których możliwe jest używanie kas rejestrujących mających postać oprogramowania (Dz. U. z 2020 r. poz. 965).
ROZPORZĄDZENIE W SPRAWIE ODLICZANIA I ZWROTU KWOT WYDANYCH NA ZAKUP KAS REJESTRUJĄCYCH
Zakup kasy fiskalnej to dla przedsiębiorcy niemały wydatek. Na urządzenie zakupione przy rozpoczęciu ewidencjonowania może on jednak skorzystać z ulgi. Wynosi ona maksymalnie 700 zł na każde urządzenie. Szczegółowe regulacje dotyczące zasad, warunków, sposobu odliczania i sytuacji, które powodują konieczność zwrotu ulgi zostały opisane w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 29.04.2019 r. w sprawie odliczania lub zwrotu kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących oraz zwrotu tych kwot przez podatnika (Dz. U. z 2019 r. poz. 820).
Czytaj: Rozporządzenie w sprawie odliczania i zwrotu kwot wydanych na zakup kas rejestrujących
ROZPORZĄDZENIE W SPRAWIE KAS REJESTRUJĄCYCH 2023
Wydawanie paragonów każdemu klientowi, dbanie o prawidłowe zaprogramowanie stawek podatkowych, obowiązki kasjera, terminy przeglądów technicznych, zasady emitowania e-paragonów przez kasy fiskalne online, warunki zorganizowania serwisu fiskalnego – to tylko niektóre kwestie uregulowane w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2019 r. w sprawie kas rejestrujących (tekst jednolity Dz. U. z 2021 r. poz. 1625). Znalazły się w niej bardzo ważne regulacje, które powinien znać każdy operator kasy fiskalnej.
W 2023 r. w rozporządzeniu w sprawie kas znalazły się ważne zmiany dotyczące m.in. zwrotów i reklamacji czy użytkowania kas o zastosowaniu specjalnym.
Czytaj: Rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących 2022
ROZPORZĄDZENIE W SPRAWIE WYMAGAŃ TECHNICZNYCH DLA KAS
Pojawienie się na rynku kas fiskalnych online wymagało wprowadzenia zmian w przepisach dot. warunków technicznych, jakim muszą odpowiadać. Regulacje w tym zakresie znalazły się w rozporządzeniu Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 12.09.2021 r. w sprawie wymagań technicznych dla kas rejestrujących (Dz.U. z 2021 r. poz. 1759). Ten akt prawny interesuje przede wszystkim producentów kas fiskalnych.
Czytaj: Rozporządzenie w sprawie wymagań technicznych dla kas rejestrujących
ROZPORZĄDZENIE W SPRAWIE KRYTERIÓW I WARUNKÓW TECHNICZNYCH DLA KAS Z ELEKTRONICZNYM ZAPISEM KOPII
Kasy fiskalne z elektroniczną kopią paragonu dla większości przedsiębiorców były dostępne do zakupu tylko do końca 2022 r. Ze względu na trudności w dostępie do sprzętu online, pozostawiono możliwość nabycia „starego” typu kas o zastosowaniu specjalnym (m.in. w taksówkach, aptekach) – aż do końca 2023 r. Wymagania techniczne dotyczącego kas z elektronicznym zapisem kopii znajdują się w rozporządzeniu Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 12.09.2021 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące z elektronicznym zapisem kopii (Dz.U. z 2021 r. poz. 1753).
Czytaj: Rozporządzenie w sprawie kryteriów i warunków technicznych dla kas z kopią elektroniczną