środa, 25 styczeń 2023 20:25

Zwolnienia z kasy fiskalnej w 2023 r.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Od początku roku dużo mówi się o wycofaniu ze sprzedaży kas fiskalnych z kopią elektroniczną na rzecz urządzeń online’owych. Wciąż jednak wielu przedsiębiorców nie musi rejestrować sprzedaży za pomocą kasy. Poznaj zwolnienia z kasy fiskalnej w 2023 r. – limit obrotów, zwolnienia przedmiotowe i wyłączenia ze zwolnień. Co zmieniło się od nowego roku?

W 2023 r. wciąż obowiązują przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2021 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2021 r. poz. 2442). Wprowadzony na lata 2022-2023 akt prawny nie przyniósł podatnikom wielu istotnych zmian w zakresie możliwości stosowania zwolnień z kas.

 

Zwolnienia z kasy fiskalnej w 2023 r. – kto skorzysta?

Rozporządzenie przewiduje kilka różnych rodzajów zwolnień z kasy fiskalnej w 2023 r. Najszersze grono podatników skorzysta ze zwolnienia podmiotowego – przysługującego ze względu na stosunkowo niskie obroty ze sprzedaży na rzecz konsumentów.

Przepisy w 2023 r. zachowują popularne zwolnienie dla sprzedaży wysyłkowej, zwolnienie dla usług z zapłatą na rachunek, a także bardzo rozbudowany katalog czynności zwolnionych z kasy fiskalnej przedmiotowo.

Zanim zbadasz, czy w 2023 r. możesz korzystać ze zwolnienia z kasy fiskalnej sprawdź, czy wykonywane przez twoją firmę usługi czy sprzedawane towary nie znajdują się na liście z § 4 rozporządzenia.

Zmiana w wyłączeniach ze zwolnień z kasy fiskalnej w 2023 r.

Katalog czynności, które ze względu na swój charakter i ryzyko nadużyć muszą być ewidencjonowane na kasie bez względu na wysokość rocznego obrotu podatnika, został w 2023 r. uzupełniony o nową pozycję.

§ 4.1. Zwolnień z obowiązku ewidencjonowania, o których mowa w § 2 i § 3, nie stosuje się w przypadku: 

(…)

2) świadczenia usług:

(…)

m) mycia, czyszczenia samochodów i podobnych usług (PKWiU 45.20.30.0), w tym przy użyciu urządzeń obsługiwanych przez klienta, które w systemie bezobsługowym przyjmują należność w bilonie lub banknotach, lub innej formie (bezgotówkowej).

Choć samo rozporządzenie weszło w życie 1 stycznia 2022 roku, powyższy zapis, zgodnie z § 7 tego aktu prawnego, obowiązuje od 1 lutego 2023 r. Podatnicy prowadzący myjnie automatyczne do tego czasu muszą zainstalować w nich kasy fiskalne.

W 2023 roku aktualne pozostają wszystkie wyłączenia ze zwolnień z kas obowiązujące w latach poprzednich.

 

Limit do zwolnienia z kasy fiskalnej w 2023 r.

Korzystanie z najpopularniejszego zwolnienia z kasy fiskalnej w 2023 r. wymaga spełnienia warunków określonych w przepisach. Podobnie jak w latach poprzednich, urządzenia fiskalnego nie muszą mieć podatnicy, których obrót ze sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych w poprzednim roku nie przekroczył 20.000 zł. Przy czym do obrotu tego nie wliczamy sprzedaży nieruchomości oraz środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, pod warunkiem udokumentowania tych czynności fakturą.

Podatnicy rozpoczynający sprzedaż na rzecz ww. osób w trakcie roku limit obliczają w proporcji do okresu prowadzenia tej sprzedaży – od pierwszego dnia do końca roku.

 

Pozostałe zwolnienia

Zwolnienia z kasy fiskalnej w 2023 r. to też popularne zwolnienie dla usług z zapłatą na rachunek, zwolnienie dla sprzedaży wysyłkowej, dzierżawa gruntów, dostawa nieruchomości itp. Przy czym dla z dwóch pierwszych można korzystać wyłącznie po spełnieniu warunków określonych w przepisach.  

Dodatkowo zwolnieniu przedmiotowemu podlegają czynności wymienione w części I załącznika do rozporządzenia. Z dniem 1 stycznia 2023 r. katalog ten nie uległ zmianie.

 

Ulga na kasę fiskalną w 2023 r.

Nie zmieniły się też przepisy dotyczące ulgi na kasę fiskalną do 700 zł na każde zakupione urządzenie. Z odliczenia tego będą mogli skorzystać podatnicy, którzy w 2023 r. stracą prawo do zwolnienia z kasy fiskalnej lub rozpoczną użytkowanie swojej pierwszej kasy. Warunkiem jest m.in. terminowa instalacja urządzenia oraz uregulowanie całości należności wynikającej z faktury zakupu.

 

Zobacz także: Kasy online od 2023 r. – obowiązkowe dla wszystkich?

Czytany 294 razy Ostatnio zmieniany środa, 25 styczeń 2023 20:36

Artykuły powiązane

 • Zwrot towaru bez paragonu. Jak rozliczyć VAT? Zwrot towaru bez paragonu. Jak rozliczyć VAT?

  Zwrot towaru bez paragonu to sytuacja, która wzbudza wątpliwości interpretacyjne. Przepisy wskazują bowiem na konieczność dołączenia do ewidencji „dokumentu potwierdzającego dokonanie sprzedaży”. Czy zatem można przyjąć zwrot, jeśli klient zgubił lub wyrzucił paragon? Jak w takim przypadku rozliczyć VAT? Sprawdzamy, co na to prawo podatkowe.

 • Kasy online od 2023 r. – obowiązkowe dla wszystkich? Kasy online od 2023 r. – obowiązkowe dla wszystkich?

  Wraz z końcem 2022 r. z półek serwisów fiskalnych znikną kasy fiskalne z elektroniczną kopią paragonu. To dalszy ciąg reformy fiskalnej prowadzonej w Polsce od 2019 roku. Co w praktyce oznacza dla przedsiębiorców? Czy musimy obowiązkowo wymienić urządzenia na kasy online od 2023 r.?

 • Kasy fiskalne dla myjni w 2023 – zmiana terminu Kasy fiskalne dla myjni w 2023 – zmiana terminu

  Właściciele myjni samochodowych szykowali się na zakup i wdrożenie kas fiskalnych od 1 października 2022 r. Jednak rząd zdecydował się na odroczenie planowanych przepisów. Sprawdź, kiedy kasy fiskalne w myjniach staną się obowiązkowe!

 • Kasy online 2023 – czy będą obowiązkowe? Kasy online 2023 – czy będą obowiązkowe?

  Nowelizacja ustawy o VAT wprowadziła terminy, po których nie będzie już można kupić kasy z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii. Czy oznacza to, że kasy online 2023 roku będą obowiązkowe? Sprawdź aktualne przepisy!