piątek, 19 styczeń 2018 10:48

Kalendarium zmian w VAT 2018

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Trzy ustawy nowelizacyjne wprowadziły istotne zmiany w przepisach dotyczących podatku od towarów i usług. Modyfikacje te dotyczą przede wszystkim kwestii elektronicznego prowadzenia ewidencji VAT, wysyłki deklaracji VAT i Jednolitego Pliku Kontrolnego. Cyfryzacja życia przedsiębiorców ma pomóc w uszczelnieniu systemu podatkowego, ale nie tylko – wprowadzenie zautomatyzowanych rozwiązań w istotny sposób przekłada się na sprawną pracę przedsiębiorstwa, oszczędność czasu i zminimalizowanie liczby pomyłek.

 

Zmiany od 1 stycznia 2018 r. zostały wprowadzone przede wszystkim w ustawie o VAT oraz w ustawie – Ordynacja podatkowa.

 

Zmiany obowiązujące od 1 stycznia 2018 r.

Elektroniczne ewidencje VAT – wprowadzono wymóg prowadzenia ewidencji VAT wyłącznie w formie elektronicznej przy użyciu programów komputerowych. Od 1 stycznia 2018 r. podatnicy stracili możliwość prowadzenia ewidencji VAT w formie papierowej, np. na przeznaczonych do tego drukach. Nowy wymóg zobowiązał wielu przedsiębiorców do zakupu odpowiedniego oprogramowania. Więcej…

 

Elektroniczne deklaracje VAT – skończył się okres przejściowy na wprowadzenie elektronicznej wysyłki deklaracji VAT przez niektórych podatników. Nowe przepisy zobligowały wszystkich czynnych podatników VAT do przekazywania deklaracji VAT drogą komunikacji elektronicznej – począwszy od rozliczenia za styczeń 2018 r. Deklaracji VAT-7 i VAT-7K nie można już składać w formie papierowej. Więcej…

 

Pliki JPK_VAT dla wszystkich czynnych podatników VAT – obowiązek przesyłania Jednolitego Pliku Kontrolnego zawierającego dane z ewidencji zakupu i sprzedaży VAT objął ostatnią grupę podmiotów – podatników spełniających warunki dla zachowania statusu mikroprzedsiębiorcy w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Tym samym obowiązek przesyłania plików JPK_VAT objął wszystkich czynnych podatników VAT. Pierwsze obowiązkowe pliki JPK_VAT mikroprzedsiębiorców będą zawierać dane ze stycznia 2018 r. Więcej…

 

Zmiany obowiązujące od 1 lipca 2018 r.

Podzielona płatność VAT (split payment) – banki i SKOK-i zostały zobligowane do otwarcia każdemu klientowi prowadzącemu działalność gospodarczą rachunku VAT. Nabywca, który zdecyduje się dokonać płatności z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności VAT, wartość netto wynikającą z faktury wpłaca na rachunek rozliczeniowy kontrahenta, natomiast kwotę podatku VAT – na jego rachunek VAT. Możliwość dysponowania środkami zgromadzonymi na rachunku VAT jest ograniczona – można nimi uregulować swoje zobowiązania podatkowe lub wykonać przelew na inny rachunek VAT. Więcej…

 

Nowe deklaracje VAT w związku z wejściem w życie podzielonej płatności – zmieniono wzory deklaracji dla podatku od towarów i usług VAT-7, VAT-7K, VAT-8, VAT-9M, a także skróconej deklaracji dla podatku od towarów i usług w zakresie usług taksówek osobowych opodatkowanych w formie ryczałtu VAT-12. Zmiany te mają związek z wprowadzeniem możliwości dokonywania podzielonej płatności VAT oraz m.in. korzystania z obniżenia zobowiązania podatkowego według ustalonego wzoru.  

 

Zobacz: Nowe druki deklaracji VAT od 1 lipca 2018 r.

Czytany 865 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 05 lipiec 2018 21:47

Artykuły powiązane

 • VAT od 1 stycznia 2019 r. – Poradnik VAT od 1 stycznia 2019 r. – Poradnik

  Nowe zasady rozliczania VAT od usług elektronicznych; nowe definicje i sposób opodatkowania bonów; skorzystanie z ulgi na złe długi w krótszym terminie; likwidacja kolejnych zwolnień z obowiązku stosowania kasy fiskalnej – to tylko niektóre z wielu zmian w VAT wprowadzonych w 2019 r. Sprawdź, jakie to zmiany i kogo w praktyce dotyczą.

 • Sprawozdania finansowe w formie plików JPK od 1 października 2018 r. Sprawozdania finansowe w formie plików JPK od 1 października 2018 r.

  Wkrótce podmioty zobowiązane do składania sprawozdań finansowych będą wysyłać dokumenty w formie plików JPK. Sprawdź, dla których sprawozdań finansowych resort finansów opublikował struktury logiczne Jednolitego Pliku Kontrolnego w Biuletynie Informacji Publicznej, a które należy wysyłać w postaci elektronicznej nieustrukturyzowanej.

 • Jak odliczyć ulgę na kasę fiskalną w deklaracji VAT? Jak odliczyć ulgę na kasę fiskalną w deklaracji VAT?

  Czynni podatnicy VAT, którzy rozpoczynają pracę z kasą fiskalną i spełnili warunki określone w przepisach, mogą skorzystać z ulgi na zakup tego urządzenia – przysługującą im kwotę odliczają w deklaracji VAT-7 lub VAT-7K. Sprawdź, jak to zrobić w praktyce. Dowiedz się też, czy ulgę można odliczyć przy nadwyżce podatku naliczonego nad należnym i co powinni zrobić podatnicy korzystający ze zwolnienia z VAT.

 • Jak wprowadzić dane do JPK_VAT; Wyjaśnienia Ministerstwa Finansów Jak wprowadzić dane do JPK_VAT; Wyjaśnienia Ministerstwa Finansów

  Resort finansów na swojej oficjalnej stronie internetowej zamieścił kolejne wyjaśnienia dotyczące prawidłowego tworzenia plików JPK_VAT. Informacje te skierowane są m.in. do podatników biorących udział w transakcjach objętych mechanizmem odwrotnego obciążenia. Podano także wskazówki, z których skorzystać mogą wszyscy przedsiębiorcy – mają one związek z prawidłowym wprowadzeniem do JPK_VAT danych z faktur.

 • VAT od 1 lipca 2018 r.: Podzielona płatność – Poradnik VAT od 1 lipca 2018 r.: Podzielona płatność – Poradnik

  Stosowanie mechanizmu split payment zasadniczo ma być dobrowolne – ustawodawca przewidział jednak liczne korzyści dla nabywców, którzy się na to zdecydują. Sprawdź, na czym polega podzielona płatność VAT, co w praktyce oznacza dla przedsiębiorców i jaki obowiązek nakłada na banki i SKOK-i. Dowiedz się też między innymi, na co będzie można przeznaczyć środki na rachunku VAT i co się z nimi stanie po zamknięciu rachunku rozliczeniowego.