piątek, 19 styczeń 2018 10:48

Kalendarium zmian w VAT 2018

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Trzy ustawy nowelizacyjne wprowadziły istotne zmiany w przepisach dotyczących podatku od towarów i usług. Modyfikacje te dotyczą przede wszystkim kwestii elektronicznego prowadzenia ewidencji VAT, wysyłki deklaracji VAT i Jednolitego Pliku Kontrolnego. Cyfryzacja życia przedsiębiorców ma pomóc w uszczelnieniu systemu podatkowego, ale nie tylko – wprowadzenie zautomatyzowanych rozwiązań w istotny sposób przekłada się na sprawną pracę przedsiębiorstwa, oszczędność czasu i zminimalizowanie liczby pomyłek.

 

Zmiany od 1 stycznia 2018 r. zostały wprowadzone przede wszystkim w ustawie o VAT oraz w ustawie – Ordynacja podatkowa.

 

Zmiany obowiązujące od 1 stycznia 2018 r.

Elektroniczne ewidencje VAT – wprowadzono wymóg prowadzenia ewidencji VAT wyłącznie w formie elektronicznej przy użyciu programów komputerowych. Od 1 stycznia 2018 r. podatnicy stracili możliwość prowadzenia ewidencji VAT w formie papierowej, np. na przeznaczonych do tego drukach. Nowy wymóg zobowiązał wielu przedsiębiorców do zakupu odpowiedniego oprogramowania. Więcej…

 

Elektroniczne deklaracje VAT – skończył się okres przejściowy na wprowadzenie elektronicznej wysyłki deklaracji VAT przez niektórych podatników. Nowe przepisy zobligowały wszystkich czynnych podatników VAT do przekazywania deklaracji VAT drogą komunikacji elektronicznej – począwszy od rozliczenia za styczeń 2018 r. Deklaracji VAT-7 i VAT-7K nie można już składać w formie papierowej. Więcej…

 

Pliki JPK_VAT dla wszystkich czynnych podatników VAT – obowiązek przesyłania Jednolitego Pliku Kontrolnego zawierającego dane z ewidencji zakupu i sprzedaży VAT objął ostatnią grupę podmiotów – podatników spełniających warunki dla zachowania statusu mikroprzedsiębiorcy w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Tym samym obowiązek przesyłania plików JPK_VAT objął wszystkich czynnych podatników VAT. Pierwsze obowiązkowe pliki JPK_VAT mikroprzedsiębiorców będą zawierać dane ze stycznia 2018 r. Więcej…

 

Zmiany obowiązujące od 1 lipca 2018 r.

Podzielona płatność VAT (split payment) – banki i SKOK-i zostały zobligowane do otwarcia każdemu klientowi prowadzącemu działalność gospodarczą rachunku VAT. Nabywca, który zdecyduje się dokonać płatności z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności VAT, wartość netto wynikającą z faktury wpłaca na rachunek rozliczeniowy kontrahenta, natomiast kwotę podatku VAT – na jego rachunek VAT. Możliwość dysponowania środkami zgromadzonymi na rachunku VAT jest ograniczona – można nimi uregulować swoje zobowiązania podatkowe lub wykonać przelew na inny rachunek VAT. Więcej…

 

Nowe deklaracje VAT w związku z wejściem w życie podzielonej płatności – zmieniono wzory deklaracji dla podatku od towarów i usług VAT-7, VAT-7K, VAT-8, VAT-9M, a także skróconej deklaracji dla podatku od towarów i usług w zakresie usług taksówek osobowych opodatkowanych w formie ryczałtu VAT-12. Zmiany te mają związek z wprowadzeniem możliwości dokonywania podzielonej płatności VAT oraz m.in. korzystania z obniżenia zobowiązania podatkowego według ustalonego wzoru.  

 

Zobacz: Nowe druki deklaracji VAT od 1 lipca 2018 r.

Czytany 2677 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 05 lipiec 2018 21:47

Artykuły powiązane

  • Faktura dla osoby fizycznej bez paragonu. Jak naprawić błąd? Jak ująć taką fakturę w JPK_V7? Faktura dla osoby fizycznej bez paragonu. Jak naprawić błąd? Jak ująć taką fakturę w JPK_V7?

    Niewystawienie paragonu dla osoby fizycznej wiąże się z sankcjami. Nie pomoże fakt, że pracownik daną transakcję udokumentował fakturą. Określona procedura postepowania pozwoli naprawić błąd. Sprawdź, co zrobić, gdy została wystawiona faktura dla osoby fizycznej bez paragonu i jak uniknąć konsekwencji finansowych.

  • Zwrot towaru bez paragonu. Jak rozliczyć VAT? Zwrot towaru bez paragonu. Jak rozliczyć VAT?

    Zwrot towaru bez paragonu to sytuacja, która wzbudza wątpliwości interpretacyjne. Przepisy wskazują bowiem na konieczność dołączenia do ewidencji „dokumentu potwierdzającego dokonanie sprzedaży”. Czy zatem można przyjąć zwrot, jeśli klient zgubił lub wyrzucił paragon? Jak w takim przypadku rozliczyć VAT? Sprawdzamy, co na to prawo podatkowe.

  • Błędna stawka VAT na paragonie – co robić? Błędna stawka VAT na paragonie – co robić?

    Pomyłka w użytkowaniu kasy fiskalnej może zdarzyć się każdemu – szczególnie przy dużym natężeniu ruchu. O ile jednak w przypadku takich oczywistych błędów wiemy co robić - mówią nam o tym przepisy rozporządzenia w sprawie kas, o tyle przy zaprogramowaniu niewłaściwej stawki VAT sprawa nie jest już tak oczywista. Jak dokonać korekty, gdy pojawi się błędna stawka VAT na paragonie?

  • Jak skorygować błędne dane na paragonie? Jak skorygować błędne dane na paragonie?

    Pomyłki w ewidencjonowaniu sprzedaży mogą zdarzyć się każdemu użytkownikowi kasy fiskalnej. O ile jednak w trakcie wystawianie paragonu dane można skorygować na kasie, o tyle po dokonaniu wydruku – już nie. Urządzenia fiskalne nie dają takiej technicznej możliwości. Oczywiście nie pozbawia to sprzedawcy prawa do skorygowania sprzedaży. W tym celu musi prowadzić dwie dodatkowe ewidencje.

  • Jak skorygować sprzedaż zarejestrowaną na kasie fiskalnej? Jak skorygować sprzedaż zarejestrowaną na kasie fiskalnej?

    Kasa fiskalna nie ma funkcji korekty zaewidencjonowanej wcześniej sprzedaży. Konieczne jest prowadzenie odrębnych ewidencji zwrotów i reklamacji oraz oczywistych pomyłek. Sprawdź, jak powinna wyglądać taka dokumentacja i co zrobić, gdy wymagana korekta nie wpisuje się w żaden schemat określony przez ustawodawcę.