piątek, 19 styczeń 2018 10:48

Kalendarium zmian w VAT 2018

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Trzy ustawy nowelizacyjne wprowadziły istotne zmiany w przepisach dotyczących podatku od towarów i usług. Modyfikacje te dotyczą przede wszystkim kwestii elektronicznego prowadzenia ewidencji VAT, wysyłki deklaracji VAT i Jednolitego Pliku Kontrolnego. Cyfryzacja życia przedsiębiorców ma pomóc w uszczelnieniu systemu podatkowego, ale nie tylko – wprowadzenie zautomatyzowanych rozwiązań w istotny sposób przekłada się na sprawną pracę przedsiębiorstwa, oszczędność czasu i zminimalizowanie liczby pomyłek.

 

Zmiany od 1 stycznia 2018 r. zostały wprowadzone przede wszystkim w ustawie o VAT oraz w ustawie – Ordynacja podatkowa.

 

Zmiany obowiązujące od 1 stycznia 2018 r.

Elektroniczne ewidencje VAT – wprowadzono wymóg prowadzenia ewidencji VAT wyłącznie w formie elektronicznej przy użyciu programów komputerowych. Od 1 stycznia 2018 r. podatnicy stracili możliwość prowadzenia ewidencji VAT w formie papierowej, np. na przeznaczonych do tego drukach. Nowy wymóg zobowiązał wielu przedsiębiorców do zakupu odpowiedniego oprogramowania. Więcej…

 

Elektroniczne deklaracje VAT – skończył się okres przejściowy na wprowadzenie elektronicznej wysyłki deklaracji VAT przez niektórych podatników. Nowe przepisy zobligowały wszystkich czynnych podatników VAT do przekazywania deklaracji VAT drogą komunikacji elektronicznej – począwszy od rozliczenia za styczeń 2018 r. Deklaracji VAT-7 i VAT-7K nie można już składać w formie papierowej. Więcej…

 

Pliki JPK_VAT dla wszystkich czynnych podatników VAT – obowiązek przesyłania Jednolitego Pliku Kontrolnego zawierającego dane z ewidencji zakupu i sprzedaży VAT objął ostatnią grupę podmiotów – podatników spełniających warunki dla zachowania statusu mikroprzedsiębiorcy w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Tym samym obowiązek przesyłania plików JPK_VAT objął wszystkich czynnych podatników VAT. Pierwsze obowiązkowe pliki JPK_VAT mikroprzedsiębiorców będą zawierać dane ze stycznia 2018 r. Więcej…

 

Zmiany obowiązujące od 1 lipca 2018 r.

Podzielona płatność VAT (split payment) – banki i SKOK-i zostały zobligowane do otwarcia każdemu klientowi prowadzącemu działalność gospodarczą rachunku VAT. Nabywca, który zdecyduje się dokonać płatności z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności VAT, wartość netto wynikającą z faktury wpłaca na rachunek rozliczeniowy kontrahenta, natomiast kwotę podatku VAT – na jego rachunek VAT. Możliwość dysponowania środkami zgromadzonymi na rachunku VAT jest ograniczona – można nimi uregulować swoje zobowiązania podatkowe lub wykonać przelew na inny rachunek VAT. Więcej…

 

Nowe deklaracje VAT w związku z wejściem w życie podzielonej płatności – zmieniono wzory deklaracji dla podatku od towarów i usług VAT-7, VAT-7K, VAT-8, VAT-9M, a także skróconej deklaracji dla podatku od towarów i usług w zakresie usług taksówek osobowych opodatkowanych w formie ryczałtu VAT-12. Zmiany te mają związek z wprowadzeniem możliwości dokonywania podzielonej płatności VAT oraz m.in. korzystania z obniżenia zobowiązania podatkowego według ustalonego wzoru.  

 

Zobacz: Nowe druki deklaracji VAT od 1 lipca 2018 r.

Czytany 2400 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 05 lipiec 2018 21:47

Artykuły powiązane

 • Błędna stawka VAT na paragonie – co robić? Błędna stawka VAT na paragonie – co robić?

  Pomyłka w użytkowaniu kasy fiskalnej może zdarzyć się każdemu – szczególnie przy dużym natężeniu ruchu. O ile jednak w przypadku takich oczywistych błędów wiemy co robić - mówią nam o tym przepisy rozporządzenia w sprawie kas, o tyle przy zaprogramowaniu niewłaściwej stawki VAT sprawa nie jest już tak oczywista. Jak dokonać korekty, gdy pojawi się błędna stawka VAT na paragonie?

 • Jak skorygować błędne dane na paragonie? Jak skorygować błędne dane na paragonie?

  Pomyłki w ewidencjonowaniu sprzedaży mogą zdarzyć się każdemu użytkownikowi kasy fiskalnej. O ile jednak w trakcie wystawianie paragonu dane można skorygować na kasie, o tyle po dokonaniu wydruku – już nie. Urządzenia fiskalne nie dają takiej technicznej możliwości. Oczywiście nie pozbawia to sprzedawcy prawa do skorygowania sprzedaży. W tym celu musi prowadzić dwie dodatkowe ewidencje.

 • Jak skorygować sprzedaż zarejestrowaną na kasie fiskalnej? Jak skorygować sprzedaż zarejestrowaną na kasie fiskalnej?

  Kasa fiskalna nie ma funkcji korekty zaewidencjonowanej wcześniej sprzedaży. Konieczne jest prowadzenie odrębnych ewidencji zwrotów i reklamacji oraz oczywistych pomyłek. Sprawdź, jak powinna wyglądać taka dokumentacja i co zrobić, gdy wymagana korekta nie wpisuje się w żaden schemat określony przez ustawodawcę.

 • Za błąd w pliku JPK_VAT zapłacisz 500 zł Za błąd w pliku JPK_VAT zapłacisz 500 zł

  Zdyscyplinowanie podatników – taki cel postawiło sobie Ministerstwo Finansów w związku z pomyłkami w przesyłanych Jednolitych Plikach Kontrolnych z ewidencjami VAT. Każdy błąd w ewidencji będzie narażał przedsiębiorcę na karę finansową w wysokości 500 zł. Sprawdź, kiedy wejdą w życie nowe przepisy.

 • Sprawozdanie finansowe za 2018 r. – jak sporządzić w 2019 r.? Sprawozdanie finansowe za 2018 r. – jak sporządzić w 2019 r.?

  Na stronie resortu finansów pojawiły się odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania przedsiębiorców zobowiązanych do przesyłania sprawozdania finansowego. Obecnie można tego dokonać tylko drogą elektroniczną w formie plików JPK. Sprawdź, jakie wyjaśnienia znalazły się na stronie Ministerstwa.