poniedziałek, 18 czerwiec 2018 10:00

Nowe druki deklaracji VAT od 1 lipca 2018 r.

Oceń ten artykuł
(10 głosów)

Wprowadzenie mechanizmu podzielonej płatności VAT wiąże się z koniecznością dostosowania obowiązujących druków deklaracji VAT do nowych realiów po 1 lipca 2018 r. Sprawdź, jakie zmiany zostały wprowadzone w deklaracjach VAT-7, VAT-7K, VAT-8, VAT-9M oraz skróconej deklaracji VAT-12. Dowiedz się też więcej o podzielonej płatności VAT.

Z dniem 1 lipca 2018 r. wejdzie w życie rozporządzenie Ministra Finansów z dn. 18 kwietnia 2018 r. w sprawie wzorów deklaracji dla podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2018 r. poz. 856), a także rozporządzenie Ministra Finansów z dn. 27 kwietnia 2018 r. w sprawie wzoru skróconej deklaracji dla podatku od towarów i usług w zakresie usług taksówek osobowych opodatkowanych w formie ryczałtu (Dz. U. z 2018 r. poz. 837). Te dwa akty prawne określają nowe wzory deklaracji VAT.

 

Zmiany w deklaracjach VAT mają związek z wprowadzeniem od 1 lipca 2018 r. podzielonej płatności VAT (tzw. split payment). Banki i spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe już otwierają swoim klientom dodatkowe rachunki VAT – wkrótce nabywcy będą mogli zdecydować, czy skorzystać z mechanizmu podzielonej płatności VAT przy dokonywaniu płatności za towar czy usługę. W takim wypadku wynikającą z faktury wartość sprzedaży netto wpłacać będą na główny rachunek sprzedawcy, natomiast kwotę VAT – na jego specjalny rachunek VAT.

 

Podzielona płatność VAT – co zmieni się w drukach deklaracji

Nowe rozporządzenia zmieniają wzory druków deklaracji dla podatku od towarów i usług VAT-7, VAT-7K, VAT-8, VAT-9M, a także wzór skróconej deklaracji dla podatku od towarów i usług w zakresie usług taksówek osobowych opodatkowanych w formie ryczałtu VAT-12.

 

Wśród zmian dokonanych w deklaracjach VAT-7 i VAT-7K można wymienić m.in. wprowadzenie w części E „Obliczenie wysokości zobowiązania podatkowego lub kwoty zwrotu” pole 58 dot. zwrotu VAT o treści „na rachunek VAT”, a także nowe pole 67 z opisem „Podatnik korzysta z obniżenia zobowiązania podatkowego, o którym mowa w art. 108d ustawy” w części F „Informacje dodatkowe”. Do wprowadzonych zmian zostały również dostosowane Objaśnienia do deklaracji dla podatku od towarów i usług.

 

Ważne!

Od 1 lipca 2018 r. obowiązywać będą następujące wersje druków deklaracji VAT:

VAT-7(18) – Deklaracja dla podatku od towarów i usług
VAT-7K(12) - Deklaracja dla podatku od towarów i usług
VAT-8(9) - Deklaracja dla podatku od towarów i usług
VAT-9M(8) - Deklaracja dla podatku od towarów i usług
VAT-12(4) – Skrócona deklaracja dla podatku od towarów i usług w zakresie usług taksówek osobowych opodatkowanych w formie ryczałtu

 

Nowe wzory miesięcznych deklaracji VAT będzie trzeba stosować począwszy od rozliczenia za lipiec 2018 r., natomiast kwartalnych – od rozliczenia za III kwartał 2018 r. Natomiast „stare” wzory deklaracji miesięcznych będzie można stosować nie dłużej niż do rozliczeń za wrzesień 2018 r., z kolei deklaracji kwartalnych – nie dłużej niż do rozliczeń za III kwartał 2018 r.

 

Określony w poprzednim rozporządzeniu wzór skróconej deklaracji dla podatku od towarów i usług w zakresie usług taksówek osobowych opodatkowanych w formie ryczałtu VAT-12 będzie można stosować nie dłużej niż do rozliczenia za grudzień 2018 r.

 

WIĘCEJ O PODZIELONEJ PŁATNOŚCI VAT CZYTAJ W PORADNIKU

 

Kliknij po aktualne druki deklaracji VAT

Czytany 5045 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 03 lipiec 2018 21:49

Artykuły powiązane

 • Koniec odwrotnego obniżenia – obowiązkowe split payment Koniec odwrotnego obniżenia – obowiązkowe split payment

  Wielkimi krokami nadchodzą zmiany, które mają uszczelnić polski system podatkowy. Odczują je m.in. branża budowlana, dostawcy paliw, wyrobów stalowych i złomu. Wkrótce w niepamięć odejdzie odwrotne obciążenie. Zamiast niego podatnicy będą obowiązkowo stosować mechanizm split payment.

 • VAT w 2019 r. – Poradnik VAT w 2019 r. – Poradnik

  Nowe zasady rozliczania VAT od usług elektronicznych; nowe definicje i sposób opodatkowania bonów; skorzystanie z ulgi na złe długi w krótszym terminie; likwidacja kolejnych zwolnień z obowiązku stosowania kasy fiskalnej – to tylko niektóre z wielu zmian w VAT wprowadzonych w 2019 r. Sprawdź, jakie to zmiany i kogo w praktyce dotyczą.

 • Jak odliczyć ulgę na kasę fiskalną w deklaracji VAT? Jak odliczyć ulgę na kasę fiskalną w deklaracji VAT?

  Czynni podatnicy VAT, którzy rozpoczynają pracę z kasą fiskalną i spełnili warunki określone w przepisach, mogą skorzystać z ulgi na zakup tego urządzenia – przysługującą im kwotę odliczają w deklaracji VAT-7 lub VAT-7K. Sprawdź, jak to zrobić w praktyce. Dowiedz się też, czy ulgę można odliczyć przy nadwyżce podatku naliczonego nad należnym i co powinni zrobić podatnicy korzystający ze zwolnienia z VAT.

 • Podzielona płatność VAT: jak zrobić przelew za fakturę od 1 lipca 2018 r. Podzielona płatność VAT: jak zrobić przelew za fakturę od 1 lipca 2018 r.

  Korzyści z podzielonej płatności VAT skłaniają wielu przedsiębiorców do stosowania tego mechanizmu. Wykonanie przelewu split payment nie jest skomplikowane, wymaga jednak znajomości m.in. zakresu danych, jakie musi zawierać komunikat przelewu. Sprawdź, jak prawidłowo zrobić przelew z zastosowaniem podzielonej płatności VAT. Dowiedz się też, jak wykonać pierwszą płatność przy braku środków na rachunku VAT, co zrobić w przypadku otrzymania faktury korygującej oraz jak wypełnić polecenie przelewu na druku papierowym.

 • Programy InsERT gotowe na podzieloną płatność VAT Programy InsERT gotowe na podzieloną płatność VAT

  Wkrótce wejdą w życie przepisy dotyczące podzielonej płatności VAT. Przedsiębiorcy będą musieli dostosować swoją bankowość do nowych zasad. Użytkownicy programów linii InsERT nexo oraz InsERT GT będą mieli w tym względzie ułatwione zadanie – nowe wersje programów są już przygotowane na podzieloną płatność VAT. Sprawdź, co zmieniło się w programach oraz jak szybko i skutecznie wprowadzić split payment w działalności.