poniedziałek, 27 marzec 2017 11:02

Nowe kody ubezpieczeń ZUS od 1.03.2017 w Płatniku 10.01.001

Oceń ten artykuł
(16 głosów)

W związku ze zmianami w przepisach od 1 marca 2017 r., w programie Płatnik pojawił się nowy kod przyczyny wyrejestrowania ubezpieczonego - 800. Wprowadzono też zmiany w opisie kodu tytułu ubezpieczenie 11 34. Sprawdź, jak dokonać aktualizacji programu, aby móc korzystać z nowych kodów ubezpieczeń.

Dnia 1 marca 2017 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 16 lutego 2017 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących, zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz innych dokumentów (Dz.U. z 2017 r. poz. 319).

Na mocy tego aktu prawnego wprowadzono nowy kod przyczyny wyrejestrowania ubezpieczonego oraz zmieniono opis kodu tytułu ubezpieczenia 11 34.

 

Aby korzystać z nowego kodu i zmienionego opisu w programie Płatnik, należy dokonać aktualizacji słowników i komponentów. Aktualizacja zostanie dokonana w metryce 98.

 

Nowy kod przyczyny wyrejestrowania ubezpieczonego:

800 – wyrejestrowanie pracownika w związku z przejściem zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę w trybie art. 231 kodeksu pracy.

 

Natomiast w opisie kodu tytułu ubezpieczenia 11 34 wyrazy „funkcjonariusz Służby Celnej” zastąpiono wyrazami „funkcjonariusz Służby Celno-Skarbowej”. Zmiana ta ma związek z wprowadzeniem od 1 marca 2017 r. Krajowej Administracji Skarbowej i zmianami w strukturach administracji podatkowej.

 

Jak zaktualizować słowniki w programie Platnik 10.01.001

Aktualizacja słowników i komponentów może odbywać się na dwa sposoby: automatycznie poprzez pobranie aktualizacji bezpośrednio z ZUS oraz poprzez import danych z pliku.

 

Aktualizacja automatyczna odbywa się przy uruchomieniu programu Płatnik – za każdym razem system sprawdza, czy baza słowników i komponentów jest w najnowszej wersji. Jeśli wykryje nowszą wersję, po zalogowaniu pojawi się okno „Aktualizacja programu i danych płatnika”. Należy wtedy kliknąć przycisk „Pobierz aktualizacje” – program automatycznie wykona odpowiednie czynności. Po zakończeniu procesu pojawi się komunikat „Zaktualizowano”. Jeżeli dane są aktualne, przy pozycji Komponenty i słowniki będzie widniał status „Aktualne”.

Istnieje również możliwość dokonania aktualizacji w trakcie pracy z programem Płatnik. Z menu należy wybrać polecenie „Administracja”, a następnie „Aktualizuj komponenty programu i dane płatnika”. Po wykonaniu tych czynności pojawi się okno „Aktualizacja komponentów programu i danych płatnika” – dalsza procedura postępowania jest dokładnie taka sama, jak w przypadku dokonywania aktualizacji Płatnika przy uruchamianiu.

 

Aktualizacja ręczna polega na wgraniu odpowiedniego pliku. Należy go pobrać ze strony pue.zus.pl, a następnie rozpakować zawartość do wybranego katalogu. Po wykonaniu tych czynności z menu programu wybieramy „Administracja” > „Aktualizuj komponenty programu – z dysku…”. Pojawi się okno „Aktualizacja programu i danych płatnika” – należy wybrać opcję „Pobierz aktualizacje”. W oknie z zawartością dysku należy wybrać katalog z rozpakowanym pobranym plikiem metryka.xml – zostanie on załadowany do programu i nastąpi aktualizacja. Poprawnie przeprowadzona aktualizacja zakończy się statusem „Zaktualizowano”.

 

Czytaj też: Poprzednia zmiana kodów ubezpieczenia

 

Zobacz też: Nowe metryki i certyfikaty w programie Płatnik 10.01.001 od 24 maja 2017

Czytany 13348 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 06 czerwiec 2017 12:27

Artykuły powiązane

 • Kod tytułu ubezpieczenia i inne kody ZUS w Płatniku 10.01.001 w 2017 r. Kod tytułu ubezpieczenia i inne kody ZUS w Płatniku 10.01.001 w 2017 r.

   Prawidłowe wypełnianie dokumentów ubezpieczeniowych i rozliczeniowych do ZUS wymaga m.in. znajomości obowiązujących kodów – zostały one określone w rozporządzeniu z dnia 23.10.2009. Sprawdź, jakiego kodu m.in. ubezpieczenia musisz użyć w programie Płatnik, aby składane dokumenty odpowiadały aktualnym wymogom.

 • Płatnik 10.01.001 – nowe metryki, błędy i porady w 2017 r. Płatnik 10.01.001 – nowe metryki, błędy i porady w 2017 r.

  Zakład Ubezpieczeń Społecznych zamieścił na swojej stronie internetowej kilka istotnych informacji dotyczących programu Płatnik 10.01.001. Dowiedz się, co zrobić w przypadku pojawienia się nieoczekiwanych komunikatów w trakcie pobierania aktualizacji i pracy z programem, jakie błędy już usunięto i dlaczego od lipca 2017 r. nie można wysłać deklaracji DRA z komputerów z zainstalowanymi starszymi systemami operacyjnymi.

 • Płatnik 10.01.001: Nie wyślesz deklaracji DRA z Windows XP Płatnik 10.01.001: Nie wyślesz deklaracji DRA z Windows XP

  Pracujesz na komputerze z zainstalowanym starszym systemem operacyjnym, np. Windows XP? Po najnowszych aktualizacjach programu Płatnik ZUS nie wyślesz już deklaracji DRA elektronicznie! Wszystko za sprawą nowych mechanizmów weryfikacji certyfikatów. Sprawdź, jakie zmiany wprowadzono w systemie Płatnik i co zrobić, by w dalszym ciągu móc wysyłać dokumenty elektronicznie.

 • Nowe metryki i certyfikaty w programie Płatnik 10.01.001 od 24 maja 2017 Nowe metryki i certyfikaty w programie Płatnik 10.01.001 od 24 maja 2017

  Poprawione błędy, dwie zupełnie nowe metryki, ale także zmiany w obsłudze certyfikatów – właśnie takie nowości wprowadziła aktualizacja programu Płatnik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Sprawdź, co się zmieniło i jak obsługiwać nową wersję systemu. Dowiedz się też, jak postąpić w przypadku wystąpienia błędów w trakcie elektronicznej wysyłki dokumentów do ZUS.

 • Zgłoszenie do ZUS złożysz razem z wnioskiem CEIDG w urzędzie gminy Zgłoszenie do ZUS złożysz razem z wnioskiem CEIDG w urzędzie gminy

  Z dniem 20 maja 2017 r. zostaną wprowadzone kolejne uproszczenia dla przedsiębiorców. Rozpoczynający działalność wraz z wnioskiem CEIDG-1 będą mogli złożyć m.in. zgłoszenia do ubezpieczeń dla siebie i członków rodziny. W urzędzie miasta, dzielnicy lub gminy będzie można zgłosić także zmianę danych identyfikacyjnych i wyrejestrować się z ubezpieczeń.

Bądź na bieżąco

kasy fiskalne 2018

towary uslugi2018

vat2018zmiany