czwartek, 23 marzec 2017 12:41

Jak w 2017 i 2018 r. ująć w ewidencji VAT i pliku JPK faktury wystawiane do paragonów

Oceń ten artykuł
(14 głosów)

Nowelizacja ustawy o VAT od 1 stycznia 2017 r. zmieniła zakres danych, jakie powinny znaleźć się w ewidencji VAT. W związku z tym organy podatkowe w wydawanych interpretacjach indywidualnych stwierdziły, iż każda faktura do transakcji udokumentowanej paragonem fiskalnym wystawionym na rzecz podmiotu gospodarczego musi być ujęta w ewidencji VAT i w pliku JPK_VAT. Sprawdź, w jakich przypadkach faktury do paragonów muszą znaleźć się w takiej ewidencji, a w jakich wystarczą dane zawarte w miesięcznym raporcie fiskalnym.

Sprzedaż dokonywana na rzecz podmiotów gospodarczych co do zasady powinna być dokumentowana za pomocą faktur. W kasie fiskalnej natomiast rejestruje się sprzedaż dokonaną na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych.

Przepisy dotyczące VAT nie zabraniają jednak ewidencjonowania sprzedaży na rzecz podmiotów gospodarczych za pomocą kasy fiskalnej. Co więcej, do transakcji udokumentowanej paragonem można na żądanie nabywcy wystawić fakturę – w takim wypadku oryginał paragonu podpina się pod egzemplarz faktury pozostający u podatnika, natomiast nabywca otrzymuje tylko fakturę.

 

W związku z wprowadzeniem od 1 stycznia 2017 r. wymogu przesyłania rejestrów VAT w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego dla małych i średnich przedsiębiorców, pojawiły się wątpliwości związane z ujmowaniem faktur dokumentujących taką sprzedaż w ewidencji VAT oraz w pliku JPK_VAT.

 

Ujęcie faktur do paragonów w ewidencji VAT w 2017 i 2018 r.

W związku ze zmianą od 1 stycznia 2017 r. brzmienia art. 109 ust. 3 ustawy o VAT, zostały wydane interpretacje indywidualne organów podatkowych, które pozwalają rozwiać wątpliwości w tej kwestii.

Nowelizacja ustawy zmieniła zakres danych, które powinna zawierać ewidencja VAT. W zmienionym art. 109 ust. 3 czytamy:

Art. 109

(…)

3. Podatnicy, z wyjÄ…tkiem podatników wykonujÄ…cych wyłącznie czynnoÅ›ci zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 lub przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3 oraz podatników, u których sprzedaż jest zwolniona od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 lub 9, sÄ… obowiÄ…zani prowadzić ewidencjÄ™ zawierajÄ…cÄ… dane niezbÄ™dne do prawidÅ‚owego sporzÄ…dzenia deklaracji podatkowej oraz informacji podsumowujÄ…cej. Ewidencja powinna zawierać w szczególnoÅ›ci dane niezbÄ™dne do okreÅ›lenia przedmiotu i podstawy opodatkowania, wysokoÅ›ci kwoty podatku należnego, korekt podatku należnego, kwoty podatku naliczonego obniżajÄ…cej kwotÄ™ podatku należnego, korekt podatku naliczonego, kwoty podatku podlegajÄ…cej wpÅ‚acie do urzÄ™du skarbowego lub zwrotowi z tego urzÄ™du, a także inne dane sÅ‚użące identyfikacji poszczególnych transakcji, w tym numer, za pomocÄ… którego kontrahent jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartoÅ›ci dodanej.

 

W poprzednim stanie prawnym zasadniczo przyjmowało się, iż faktur wystawionych do transakcji udokumentowanej paragonem nie ujmuje się w ewidencji VAT – dotyczyło to zarówno faktur wystawionych dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych, jak i faktur wystawionych dla podmiotów gospodarczych. Podatnicy stosowali różne metody. Ważne było aby prawidłowe kwoty sprzedaży i podatku VAT wykazane zostały w deklaracji VAT. Jednak nowelizacja ustawy wprowadziła wymóg zawarcia w ewidencji VAT m.in. numeru NIP nabywcy.

 

W kwestii ujmowania w ewidencji VAT faktury do transakcji udokumentowanej paragonem fiskalnym, wystawionym na rzecz podmiotu gospodarczego, wypowiedziaÅ‚ siÄ™ Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 21 listopada 2016 r., nr 1462-IPPP2.4512.748.2016.1.RR. PodkreÅ›lono w niej, iż ewidencja VAT powinna zawierać wszystkie elementy wymienione w art. 109 ust. 3 ustawy w brzemieniu od 1 stycznia 2017 r. Przepis ten nakÅ‚ada na czynnych podatników VAT obowiÄ…zek uwzglÄ™dniania w prowadzonej ewidencji – oprócz danych dot. rozliczenia podatku – również danych sÅ‚użących identyfikacji poszczególnych transakcji, w tym numeru, za pomocÄ… którego kontrahent jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartoÅ›ci dodanej.

 

Oznacza to, iż w stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2017 r. podatnik ma obowiązek ujmować w ewidencji VAT wszystkie faktury wystawione dla podmiotów gospodarczych. Konieczne jest przy tym wpisywanie numerów NIP tychże kontrahentów.

 

 

Takie samo stanowisko zajÄ…Å‚ Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 21 grudnia 2016 r., nr 3063-ILPP2-2.4512.169.2016.1. Ponadto wskazano w niej:

(…) jeżeli sprzedaż na rzecz podmiotów prowadzÄ…cych dziaÅ‚alność gospodarczÄ…, która obowiÄ…zkowo powinna być dokumentowana fakturami bÄ™dzie ewidencjonowana również za pomocÄ… kasy rejestrujÄ…cej, to w zwiÄ…zku ze zmianÄ… brzmienia przepisu art. 109 ust. 3 ustawy, od 1 stycznia 2017 r. bÄ™dzie istniaÅ‚ obowiÄ…zek ewidencjonowania tej sprzedaży w odrÄ™bnym rejestrze.

Zatem, aby uniknąć podwójnego opodatkowania należy pomniejszyć obrót wynikajÄ…cy z ewidencji kasy rejestrujÄ…cej o obrót ze sprzedaży dokonanej na rzecz podmiotów prowadzÄ…cych dziaÅ‚alność gospodarczÄ… wykazany w odrÄ™bnym rejestrze sprzedaży.

 

Podatnik nie ma natomiast obowiązku ujmowania w ewidencji VAT faktury wystawionej do transakcji udokumentowanej paragonem, jeśli nabywcą jest osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej lub rolnik ryczałtowy. Osoba taka nie wymaga bowiem identyfikacji na potrzeby VAT lub podatku od wartości dodanej. Podatnik nie wpisuje w ewidencji VAT numerów PESEL takich nabywców. Wystarczy, iż w ewidencji tej zostanie ujęty raport miesięczny z kasy fiskalnej.

 

Ważne!

Od 1 stycznia 2017 r. czynni podatnicy VAT mają obowiązek w prowadzonej ewidencji VAT ujmować odrębnie każdą fakturę dokumentującą transakcję zawieraną z podmiotem gospodarczym. Dotyczy to również faktur wystawionych do transakcji rejestrowanych na kasie fiskalnej i potwierdzonych paragonem fiskalnym.

 

Ujęcie faktur do paragonów w pliku JPK_VAT w 2017 i 2018 r.

Obowiązek ujmowania w ewidencji VAT wszystkich faktur dokumentujących sprzedaż dokonaną na rzecz podmiotów gospodarczych automatycznie przekłada się na obowiązek wykazywania tych danych w pliku JPK_VAT.

 

W cytowanej interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu czytamy ponadto:

(...) ProwadzÄ…c ewidencje VAT trzeba mieć przede wszystkim na uwadze cel, wyraźnie okreÅ›lony w ustawie o VAT, któremu ma sÅ‚użyć naÅ‚ożenie na podatnika obowiÄ…zków ewidencyjnych. Jest nim dysponowanie przez podatnika danymi «sÅ‚użącymi do prawidÅ‚owego sporzÄ…dzenia deklaracji podatkowej oraz informacji podsumowujÄ…cej» (art. 109 ust. 3).

 

Plik JPK_VAT powinien więc zawierać wykazane odrębnie wszystkie faktury wystawione dla podmiotów gospodarczych, a także dane z miesięcznego raportu fiskalnego.

 

W broszurze informacyjnej Ministerstwa Finansów dot. struktury JPK_VAT wskazano, iż ewidencja VAT zawarta w pliku powinna obejmować:

  • Część szczegółowÄ… zawierajÄ…cÄ… dla każdej pozycji m.in.: datÄ™ sprzedaży, datÄ™ wystawienia, nr dokumentu, nazwÄ™ nabywcy i jego adres, kwoty netto i kwoty podatku należnego w zależnoÅ›ci od poszczególnych stawek;
  • Podsumowanie, w którym znajdÄ… siÄ™ dane dot. liczby wierszy oraz podatek należny wedÅ‚ug ewidencji sprzedaży, w okresie którego dotyczy dany plik JPK_VAT

 

Więcej o JPK czytaj w Poradniku

Czytany 20717 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 08 styczeń 2018 21:50

Artykuły powiązane

  • Powrót do zwolnienia z VAT w 2018 r. a pliki JPK_VAT Powrót do zwolnienia z VAT w 2018 r. a pliki JPK_VAT

    Przedsiębiorcy, którym zależy na uniknięciu obowiązku comiesięcznej wysyłki plików JPK_VAT, mogą rozważyć ponowne skorzystanie ze zwolnienia z VAT. Wymaga to jednak spełnienia określonych warunków i nie zawsze okazuje się korzystne dla przedsiębiorcy – nie tylko pod względem finansowym. Sprawdź, kto może wrócić do zwolnienia z VAT w 2018 r. i w jakich okolicznościach konieczne jest skorygowanie odliczonego wcześniej VAT w związku ze zmianą przeznaczenia towarów i usług.

  • Jakie kary w 2018 r. za nieprzekazanie plików JPK_VAT w terminie Jakie kary w 2018 r. za nieprzekazanie plików JPK_VAT w terminie

    W lutym wszyscy czynni podatnicy VAT bez wyjątku wysyłają pliki JPK_VAT za styczeń 2018 r. Jeśli się spóźnią, grożą im poważne konsekwencje w postaci grzywny za wykroczenie skarbowe lub nawet przestępstwo skarbowe. Kara taka może wynieść nawet 20 mln złotych. W przypadku lżejszego sklasyfikowania czynu – do 42 tys. zł. Sprawdź, co grozi za nieprzekazanie plików JPK_VAT w 2018 r., kto ponosi odpowiedzialność za spóźnienie i czy możliwe jest odroczenie terminu przekazania informacji podatkowej.

  • Kary za nieprzekazanie plików JPK z ewidencji VAT w 2018 r. Kary za nieprzekazanie plików JPK z ewidencji VAT w 2018 r.

    Ponad 20 mln złotych – tyle w 2018 r. może wynieść maksymalna kara za nieprzesłanie w terminie pliku JPK_VAT. Nawet jeśli czyn zostanie zakwalifikowany jako wykroczenie, a nie przestępstwo skarbowe, grzywna wciąż może być wysoka – do 42 tys. zł. Sprawdź, co w 2018 r. grozi za nieprzekazanie pliku JPK_VAT w terminie, kto ponosi odpowiedzialność za niedopełnienie obowiązku i w jakich okolicznościach możliwe jest odroczenie terminu złożenia informacji podatkowej.

  • Termin wysÅ‚ania JPK_VAT za styczeÅ„ 2018 przez mikroprzedsiÄ™biorców Termin wysÅ‚ania JPK_VAT za styczeÅ„ 2018 przez mikroprzedsiÄ™biorców

    Wszyscy czynni podatnicy VAT, w tym taksówkarze, rolnicy oraz podatnicy rozliczający zryczałtowany podatek od prywatnego najmu od 1 stycznia 2018 r. muszą co miesiąc przesyłać pliki JPK_VAT. Sprawdź, kiedy mija termin pierwszego obowiązkowego przesłania tych plików przez mikroprzedsiębiorców. Dowiedz się też, jakie dane powinien zawierać JPK_VAT i czy jego przesłanie zwalnia z obowiązku złożenia deklaracji VAT-7 lub VAT-7K.

  • PrzesÅ‚anie JPK_VAT – czy zwalnia z obowiÄ…zku zÅ‚ożenia deklaracji VAT PrzesÅ‚anie JPK_VAT – czy zwalnia z obowiÄ…zku zÅ‚ożenia deklaracji VAT

    Choć wydawałoby się, że już wszystkie wątpliwości dotyczące Jednolitego Pliku Kontrolnego zostały wyjaśnione, pojawiły się nowe pytania podatników. Ministerstwo Finansów odpowiada na nie na swojej oficjalnej stronie internetowej. Sprawdź, czy przesłanie pliku JPK_VAT zwalnia z obowiązku złożenia w formie elektronicznej deklaracji VAT-7 lub VAT-7K i do kiedy mikroprzedsiębiorcy muszą przesłać pierwsze obowiązkowe pliki z ewidencjami zakupu i sprzedaży VAT.

Bądź na bieżąco

kasy fiskalne 2018

towary uslugi2018

vat2018zmiany