czwartek, 27 lipiec 2017 12:22

Płatnik 10.01.001 – nowe metryki, błędy i porady w 2017 r.

Oceń ten artykuł
(12 głosów)

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zamieścił na swojej stronie internetowej kilka istotnych informacji dotyczących programu Płatnik 10.01.001. Dowiedz się, co zrobić w przypadku pojawienia się nieoczekiwanych komunikatów w trakcie pobierania aktualizacji i pracy z programem, jakie błędy już usunięto i dlaczego od lipca 2017 r. nie można wysłać deklaracji DRA z komputerów z zainstalowanymi starszymi systemami operacyjnymi.

Aktualizacja programu Płatnik 10.01.001 wprowadziła sporo istotnych zmian, m.in. nowe metryki 107 i 108. Zakład Ubezpieczeń Społecznych na swojej oficjalnej stronie internetowej opublikował kilka komunikatów opisujących modyfikacje oraz sposób postępowania w przypadku wystąpienia błędów. Pojawiły się także porady dla użytkowników odnośnie postępowania w określonych sytuacjach.

 

W przypadku problemów z użytkowaniem Płatnika warto zaglądać na stronę internetową ZUS – często można tu znaleźć rozwiązanie napotkanej trudności. 

 

Naprawione błędy i nowe metryki w Płatniku

Po dokonaniu aktualizacji w programie Płatnik 10.01.001 nie występują już błędy, które pojawiały się w poprzednich wersjach. System umożliwia już pobieranie potwierdzeń dla zestawów dokumentów ubezpieczeniowych wysłanych przed pobraniem metryk od 103. Ponadto, zaktualizowany Płatnik pozwala już na pobranie pakietu z nośnika (w trybie offline), jeśli pobieranie pakietu z sieci (w trybie online) zakończy się niepowodzeniem.

 

W nowej wersji Płatnika wdrożono dwie nowe metryki – 107 i 108. Po pobraniu pakietu z metryką 107 na ekranie pojawia się komunikat o wymaganym restarcie systemu. Gdy komputer uruchamia się ponownie, w tle pobierana jest metryka 108.

 

Płatnik – porady ZUS dla użytkowników

Zarówno podczas pobierania aktualizacji, jak i korzystania z programu Płatnik mogą pojawić się błędy i komunikaty, często niezrozumiałe dla użytkownika. W związku z tym na stronie ZUS pojawiły się porady odnośnie sposobu postępowania w określonych przypadkach.

 

  • Komunikat: Błąd losowania adresów

Jeśli przy uruchamianiu programu pojawi się komunikat „Błąd losowania adresów. Przekazany parametr adresu: jest niepoprawny” należy wykonać migrację bazy danych w celu zmiany hasła do pliku z danymi i jej lokalizacji. Baza ta musi zostać przeniesiona z folderu instalacyjnego Płatnika).

Z menu „Administracja” wybieramy „ustawienia bazy danych” -> „baza” -> „migracja bazy danych”. Następnie wskazujemy bezpieczną lokalizację bazy, nadajemy jej nazwę oraz nowe hasło. Na koniec należy zaznaczyć, aby została ona ustawiona jako robocza.

 

  • Komunikaty: „Nupdater_com” i „NUSZklient_COM”

Jeżeli podczas pracy z programem Płatnik, po aktualizacji metryk 107 i 108, pojawiają się powyższe komunikaty dotyczące bibliotek, należy skontaktować się Centrum Obsługi Telefonicznej. W odpowiedzi ZUS przesyła skrypt (pilk) naprawczy wraz z instrukcją jego wykonania.

 

  • Komunikat: „Określono nieprawidłowy algorytm”

Jeżeli powyższy komunikat pojawi się przy pobieraniu komponentów, przy podpisywaniu oświadczenia, należy w pierwszej kolejności sprawdzić, czy oprogramowanie dostarczone przez usługodawcę usług kryptograficznych (certyfikatu) zainstalowane na naszym komputerze jest w najwyższej możliwej wersji. Jeśli jego aktualizacja nie przyniesie efektu, należy odinstalować to oprogramowanie i zainstalować ponownie w najnowszej wersji.

Jeśli po wykonaniu tych czynności błąd nadal będzie występował, należy zamknąć program Płatnik, po czym kliknąć prawnym przyciskiem myszy na jego ikonie i wybrać „Właściwości” -> „Zgodność”. Jeżeli zaznaczone jest „uruchom ten program w trybie zgodności z …”, należy tę opcję odznaczyć i potwierdzić „Zastosuj” oraz „OK”.

 

Na stronie ZUS wyjaśniono także sposób postępowania w przypadku wyświetlenia komunikatu „Błąd kopiowania” podczas pobierania komponentów oraz „Wymagany restart aplikacji” po aktualizacji programu i danych płatnika.

 

Sprawdź też, co zrobić, jeśli w programie Płatnik nie są widoczne certyfikaty

 

Wysyłanie deklaracji DRA z Windows XP

Po aktualizacji Płatnika weryfikacja certyfikatów oparta jest o zupełnie nowe mechanizmy. Działają one w oparciu o listy TSL, które nie są pobierane przez starsze systemy operacyjne: Windows XP, Windows 2000, Windows ME oraz Windows 98 SE. Brak obsługi certyfikatów uniemożliwia elektroniczne wysłanie deklaracji DRA – użytkownik starszego systemu operacyjnego z zainstalowanym i włączonym .NET Framework 4.0 może jedynie przygotować i wydrukować dokumenty ubezpieczeniowe. Jeżeli chce dalej wysyłać je elektronicznie, jedynym rozwiązaniem jest zakup nowszego systemu operacyjnego.

Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku wysyłania dokumentów przez e-Deklaracje oraz Uniwersalną Bramkę Dokumentów. Brak możliwości elektronicznej wysyłki dokumentów dotyczy użytkowników systemów Windows XP, Windows Vista oraz Windows Server 2003 i 2008. Również w tym wypadku dalsza wysyłka dokumentów drogą elektroniczną wymaga zaopatrzenia się w nowy system operacyjny.

 

Czytaj też: Nowe kody ubezpieczeń ZUS od 1.03.2017 w Płatniku 10.01.001

Czytany 9275 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 27 lipiec 2017 12:30

Artykuły powiązane

  • Zwrot nadpłaty składki ZUS w 2024 r. – do kiedy złożyć wniosek? Zwrot nadpłaty składki ZUS w 2024 r. – do kiedy złożyć wniosek?

    Zmiana sposobu rozliczania składniki zdrowotnej wprowadzona przepisami Polskiego Ładu spowodowała konieczność corocznego rozliczania wpłaconych do ZUS kwot. Jeśli na Twoim koncie widnieje nadpłata, należy Ci się zwrot nadpłaty składki ZUS. Sprawdź, jak ją uzyskać i poznaj ostateczny termin na dopełnienie tej formalności.

  • Nowa wersja programu Płatnik 10.02.002 od 26.01.2019 r. Nowa wersja programu Płatnik 10.02.002 od 26.01.2019 r.

    Zmieniono wzory druków formularzy przekazywanych do ZUS. Wprowadzono zupełnie nowe kody ubezpieczeń, a w przypadku innych zmodyfikowano m.in. opisy. Sprawdź, jakie zmiany w kodach ZUS i wzorach druków wprowadzono w 2019 r. Dowiedz się też, kto musi pobrać nową wersję programu Płatnik 10.02.002. 

  • Mały ZUS: Jaki kod ubezpieczenia w Płatniku w 2019 r. Mały ZUS: Jaki kod ubezpieczenia w Płatniku w 2019 r.

    Przedsiębiorcy, którzy w 2019 r. chcą opłacać składki na ubezpieczenia społeczne na nowych, korzystnych zasadach, muszą przekazać odpowiednie zgłoszenie do ZUS – mają na to bardzo niewiele czasu! Sprawdź, kto może korzystać z „małego ZUS-u”, jak obliczyć podstawę wymiaru składek i jakich formalności dopełnić. Zobacz też listę kodów ubezpieczenia ZUS. 

  • Niższe składki ZUS prowadzących działalność od 2019 r. uzależnione od przychodu Niższe składki ZUS prowadzących działalność od 2019 r. uzależnione od przychodu

    Już wkrótce przedsiębiorcy osiągający niewielkie przychody z działalności będą mogli opłacać niższe składki na ubezpieczenia społeczne. Ich wymiar uzależniony będzie od wysokości rocznego przychodu. Sprawdź, komu nowe prawo będzie przysługiwało w 2019 r., jak obliczyć składkę na nowych zasadach i jakich formalności dopełnić.

  • E-zwolnienia; Każdy pracodawca musi założyć profil na PUE ZUS w 2018 r. E-zwolnienia; Każdy pracodawca musi założyć profil na PUE ZUS w 2018 r.

    Szybciej, wygodniej i bez zbędnych formalności – tak ma wyglądać obieg zwolnień lekarskich już od grudnia 2018 r. Wprowadzenie obowiązku wystawiania e-zwolnień odczują zarówno lekarze, jak i pacjenci oraz płatnicy składek. Sprawdź, do kiedy należy założyć profil na PUE ZUS i z czym wiąże się to w praktyce.