Najnowsze aktualizacje programu Płatnik 10.01.001 wprowadziły kilka istotnych zmian związanych m.in. z obsługą certyfikatów. Od 24 maja 2017 r. wdrożono także dwie zupełnie nowe metryki 107 i 108. Poprawiono też błędy, które pojawiały się w poprzednich wersjach programu.
Dokonanie stosownej aktualizacji ułatwi użytkowanie Płatnika. Znajomość wprowadzonych zmian jest jednak niezbędna, by prawidłowo obsługiwać program.
Aktualizacja programu Płatnik: nowe metryki
W systemie wdrożono dwie zupełnie nowe metryki: 107 i 108. Po pobraniu pakietu 107 wyświetla się komunikat o wymaganym restarcie komputera. Gdy program zostanie uruchomiony ponownie, metryka 108 pobierać się będzie w tle.
Aktualizacja programu Płatnik: poprawione błędy
W najnowszej wersji Płatnika nie ma już błędów, które pojawiały się w wersjach poprzednich. Dla zestawów dokumentów ubezpieczeniowych wysłanych przed pobraniem metryk od nr 103 można już pobierać potwierdzenia. Można też pobierać pakiety w trybie offline - z nośnika – w przypadku nieudanego pobrania pakietu online (z sieci).
Aktualizacja programu Płatnik: obsługa certyfikatów
W metrykach 103 i 104 zaktualizowanego Płatnika zmianie uległa obsługa certyfikatów. Zreorganizowano widoki związane z elektronicznym przekazem dokumentów do ZUS. Wybór certyfikatu w ustawieniach przekazu elektronicznego odbywa się z magazynów systemowych – bez rejestracji w programie Płatnik.
Na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pojawiła się także informacja o procedurze postępowania w przypadku wystąpienia błędów w trakcie wysyłki elektronicznego dokumentu. W takim wypadku w pierwszej kolejności należy sprawdzić ustawienia certyfikatu (Menu przekaz -> Ustawienia przekazu elektronicznego -> Certyfikaty).
W polu „Certyfikat użytkownika” powinien być wyświetlony certyfikat do podpisywania przesyłek do ZUS. Jeśli go tam nie ma, należy kliknąć „Wybierz”, zaznaczyć odpowiedni certyfikat i potwierdzić wybór przyciskiem „Ok”.
W polu „Certyfikat Zakładu Ubezpieczeń Społecznych” powinna wyświetlać się nazwa aktualnego certyfikatu ZUS: PE-2-ZUS-EWD – jest to nazwa domyślnie ustawiana przez program. Jeśli nie jest wyświetlona, należy kliknąć „Pobierz”, zaznaczyć pobrany certyfikat i potwierdzić przyciskiem „Ok” – system pobierze i zarejestruje certyfikat ZUS.
W sytuacji, gdy certyfikat ZUS nie został skonfigurowany lub został z konfiguracji usunięty, kliknięcie przycisku „Pobierz” uruchomi okno wyboru certyfikatu – należy w nim wskazać certyfikat PE-2-ZUS-EWD i kliknąć „Ok”.
Zmiany w konfiguracji zatwierdza się przyciskiem „Zapisz” lub „Ok”.
Aby przeprowadzić weryfikację wstępną ustawień przekazu elektronicznego, należy z menu „Przekaz” wybrać „Uruchom weryfikację wstępną” bądź w oknie „Ustawienia przekazu elektronicznego” na zakładce „Certyfikaty” kliknąć „Weryfikuj teraz”. Jeśli certyfikaty zostały poprawnie skonfigurowane, wyświetli się komunikat „Obecny stan certyfikatów pozwala na przekazywanie przesyłek do ZUS”.
Jeśli użytkownik wysyła dokumenty do ZUS w imieniu różnych płatników, dla każdego z nich weryfikację należy przeprowadzić osobno.
Czasowo aktualne metryki
ZUS informuje również, że aktualnie prawidłowymi metrykami w Płatniku są metryki 99 i 104. Jeżeli aktualizacja programu nie została dokonana po 19 maja 2017 r., prawidłowa jest metryka 99. Jeśli natomiast aktualizacja została pobrana po tym terminie, prawidłowa jest metryka 104.
Ponadto w programie przywrócona została możliwość komunikacji elektronicznej z ZUS.
Czytaj też: Elektroniczne zwolnienia lekarskie – od kiedy obowiązkowe?