poniedziałek, 05 czerwiec 2017 18:28

Nowe metryki i certyfikaty w programie Płatnik 10.01.001 od 24 maja 2017

Oceń ten artykuł
(12 głosów)

Poprawione błędy, dwie zupełnie nowe metryki, ale także zmiany w obsłudze certyfikatów – właśnie takie nowości wprowadziła aktualizacja programu Płatnik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Sprawdź, co się zmieniło i jak obsługiwać nową wersję systemu. Dowiedz się też, jak postąpić w przypadku wystąpienia błędów w trakcie elektronicznej wysyłki dokumentów do ZUS.

Najnowsze aktualizacje programu Płatnik 10.01.001 wprowadziły kilka istotnych zmian związanych m.in. z obsługą certyfikatów. Od 24 maja 2017 r. wdrożono także dwie zupełnie nowe metryki 107 i 108. Poprawiono też błędy, które pojawiały się w poprzednich wersjach programu.

 

Dokonanie stosownej aktualizacji ułatwi użytkowanie Płatnika. Znajomość wprowadzonych zmian jest jednak niezbędna, by prawidłowo obsługiwać program.

 

Aktualizacja programu Płatnik: nowe metryki

W systemie wdrożono dwie zupełnie nowe metryki: 107 i 108. Po pobraniu pakietu 107 wyświetla się komunikat o wymaganym restarcie komputera. Gdy program zostanie uruchomiony ponownie, metryka 108 pobierać się będzie w tle.

 

Aktualizacja programu Płatnik: poprawione błędy

W najnowszej wersji Płatnika nie ma już błędów, które pojawiały się w wersjach poprzednich. Dla zestawów dokumentów ubezpieczeniowych wysłanych przed pobraniem metryk od nr 103 można już pobierać potwierdzenia. Można też pobierać pakiety w trybie offline - z nośnika – w przypadku nieudanego pobrania pakietu online (z sieci).

 

Aktualizacja programu Płatnik: obsługa certyfikatów

W metrykach 103 i 104 zaktualizowanego Płatnika zmianie uległa obsługa certyfikatów. Zreorganizowano widoki związane z elektronicznym przekazem dokumentów do ZUS. Wybór certyfikatu w ustawieniach przekazu elektronicznego odbywa się z magazynów systemowych – bez rejestracji w programie Płatnik.

 

Na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pojawiła się także informacja o procedurze postępowania w przypadku wystąpienia błędów w trakcie wysyłki elektronicznego dokumentu. W takim wypadku w pierwszej kolejności należy sprawdzić ustawienia certyfikatu (Menu przekaz -> Ustawienia przekazu elektronicznego -> Certyfikaty).

W polu „Certyfikat użytkownika” powinien być wyświetlony certyfikat do podpisywania przesyłek do ZUS. Jeśli go tam nie ma, należy kliknąć „Wybierz”, zaznaczyć odpowiedni certyfikat i potwierdzić wybór przyciskiem „Ok”.

W polu „Certyfikat Zakładu Ubezpieczeń Społecznych” powinna wyświetlać się nazwa aktualnego certyfikatu ZUS: PE-2-ZUS-EWD – jest to nazwa domyślnie ustawiana przez program. Jeśli nie jest wyświetlona, należy kliknąć „Pobierz”, zaznaczyć pobrany certyfikat i potwierdzić przyciskiem „Ok” – system pobierze i zarejestruje certyfikat ZUS.

 

W sytuacji, gdy certyfikat ZUS nie został skonfigurowany lub został z konfiguracji usunięty, kliknięcie przycisku „Pobierz” uruchomi okno wyboru certyfikatu – należy w nim wskazać certyfikat PE-2-ZUS-EWD i kliknąć „Ok”.

Zmiany w konfiguracji zatwierdza się przyciskiem „Zapisz” lub „Ok”.

 

Aby przeprowadzić weryfikację wstępną ustawień przekazu elektronicznego, należy z menu „Przekaz” wybrać „Uruchom weryfikację wstępną” bądź w oknie „Ustawienia przekazu elektronicznego” na zakładce „Certyfikaty” kliknąć „Weryfikuj teraz”. Jeśli certyfikaty zostały poprawnie skonfigurowane, wyświetli się komunikat „Obecny stan certyfikatów pozwala na przekazywanie przesyłek do ZUS”.

Jeśli użytkownik wysyła dokumenty do ZUS w imieniu różnych płatników, dla każdego z nich weryfikację należy przeprowadzić osobno.

 

Czasowo aktualne metryki

ZUS informuje również, że aktualnie prawidłowymi metrykami w Płatniku są metryki 99 i 104. Jeżeli aktualizacja programu nie została dokonana po 19 maja 2017 r., prawidłowa jest metryka 99. Jeśli natomiast aktualizacja została pobrana po tym terminie, prawidłowa jest metryka 104.

Ponadto w programie przywrócona została możliwość komunikacji elektronicznej z ZUS.

 

Czytaj też: Elektroniczne zwolnienia lekarskie – od kiedy obowiązkowe? 

Czytany 9832 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 06 czerwiec 2017 06:58

Artykuły powiązane

 • Nowa wersja programu Płatnik 10.02.002 od 26.01.2019 r. Nowa wersja programu Płatnik 10.02.002 od 26.01.2019 r.

  Zmieniono wzory druków formularzy przekazywanych do ZUS. Wprowadzono zupełnie nowe kody ubezpieczeń, a w przypadku innych zmodyfikowano m.in. opisy. Sprawdź, jakie zmiany w kodach ZUS i wzorach druków wprowadzono w 2019 r. Dowiedz się też, kto musi pobrać nową wersję programu Płatnik 10.02.002. 

 • Mały ZUS: Jaki kod ubezpieczenia w Płatniku w 2019 r. Mały ZUS: Jaki kod ubezpieczenia w Płatniku w 2019 r.

  Przedsiębiorcy, którzy w 2019 r. chcą opłacać składki na ubezpieczenia społeczne na nowych, korzystnych zasadach, muszą przekazać odpowiednie zgłoszenie do ZUS – mają na to bardzo niewiele czasu! Sprawdź, kto może korzystać z „małego ZUS-u”, jak obliczyć podstawę wymiaru składek i jakich formalności dopełnić. Zobacz też listę kodów ubezpieczenia ZUS. 

 • Niższe składki ZUS prowadzących działalność od 2019 r. uzależnione od przychodu Niższe składki ZUS prowadzących działalność od 2019 r. uzależnione od przychodu

  Już wkrótce przedsiębiorcy osiągający niewielkie przychody z działalności będą mogli opłacać niższe składki na ubezpieczenia społeczne. Ich wymiar uzależniony będzie od wysokości rocznego przychodu. Sprawdź, komu nowe prawo będzie przysługiwało w 2019 r., jak obliczyć składkę na nowych zasadach i jakich formalności dopełnić.

 • E-zwolnienia; Każdy pracodawca musi założyć profil na PUE ZUS w 2018 r. E-zwolnienia; Każdy pracodawca musi założyć profil na PUE ZUS w 2018 r.

  Szybciej, wygodniej i bez zbędnych formalności – tak ma wyglądać obieg zwolnień lekarskich już od grudnia 2018 r. Wprowadzenie obowiązku wystawiania e-zwolnień odczują zarówno lekarze, jak i pacjenci oraz płatnicy składek. Sprawdź, do kiedy należy założyć profil na PUE ZUS i z czym wiąże się to w praktyce.

 • ZUS PUE: Od kiedy elektroniczne zwolnienia lekarskie w 2018 r. ZUS PUE: Od kiedy elektroniczne zwolnienia lekarskie w 2018 r.

  Wkrótce skończy się era papierowych zwolnień lekarskich. Wszyscy lekarze i wszyscy płatnicy składek będą musieli posiadać profile na PUE ZUS i korzystać z elektronicznych zwolnień lekarskich. Sprawdź, od kiedy e-zwolnienia staną się obowiązkowe dla wszystkich i co to oznacza w praktyce. Dowiedz się też, jakie korzyści z nowego systemu przesyłania zwolnień odniosą lekarze, pacjenci, a także płatnicy składek.