piÄ…tek, 23 czerwiec 2017 10:02

JPK z wyciągami bankowymi codziennie od 1 września 2017 r.

Oceń ten artykuł
(17 głosów)

Po ewidencji zakupu i sprzedaży VAT przyszedł czas na wyciągi bankowe – rząd planuje wprowadzenie obowiązku codziennego przesyłania plików JPK_WB. Obecnie przekazuje się je wyłącznie na wezwanie organu podatkowego. Sprawdź, na kim będzie spoczywał obowiązek przesyłania plików JPK_WB, kogo ominą planowane zmiany i kiedy nowe przepisy wejdą w życie.

Szykują się kolejne zmiany w przepisach dotyczących przekazywania Szefowi Administracji Skarbowej danych w postaci Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK). Planowana nowelizacja ustawy – Ordynacja podatkowa ma wprowadzić obowiązek codziennego przekazywania wyciągów z rachunków bankowych w pliku JPK_WB.

Zmiany mają pozwolić na szybszą identyfikację podejrzanych transakcji oraz weryfikację zgodności deklarowanych przez podatnika przychodów i kosztów z jego rzeczywistymi obrotami wykazanymi w rachunkach bankowych.

ObowiÄ…zek przekazywania danych w postaci Jednolitego Pliku Kontrolnego wynika z art. 193a Ordynacji podatkowej.

 

JPK_WB codziennie – dla kogo?

Nowy obowiązek ma objąć małych, średnich oraz tzw. dużych przedsiębiorców. Nie będzie natomiast dotyczył najmniejszych podmiotów – spełniających wymagania do zachowania statusu mikroprzedsiębiorcy w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Obowiązek ten ominie również jednostki sektora finansów publicznych.

Codzienne przesyłanie plików JPK_WB będzie realizowane przez banki oraz spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe, w których przedsiębiorcy posiadają rachunki. Bezpośrednio natomiast pliki JPK_WB mają przekazywać podatnicy posiadający rachunek w banku, którego adres siedziby bądź oddziału znajduje się poza terytorium Polski.

 

Nowe przepisy dotyczące dobowego przesyłania JPK_WB mają wejść w życie już 1 września 2017 r.

 

WyciÄ…gi bankowe w plikach JPK

Obecnie pliki JPK_WB przekazuje siÄ™ elektronicznie lub na noÅ›niku danych wyÅ‚Ä…cznie na żądanie organu podatkowego. Bez wezwania przesyÅ‚a siÄ™ natomiast pliki JPK_VAT – do 25. dnia każdego miesiÄ…ca za miesiÄ…c poprzedni – zgodnie z art. 82 § 1b Ordynacji podatkowej. Od 1 lipca 2016 r. dane z ewidencji VAT w formie plików JPK obligatoryjnie przesyÅ‚ajÄ… najwiÄ™ksze podmioty, tzw. duzi przedsiÄ™biorcy. MaÅ‚ych i Å›rednich przedsiÄ™biorców obowiÄ…zek ten objÄ…Å‚ 1 stycznia 2017 r., natomiast mikroprzedsiÄ™biorców obejmie od 1 stycznia 2018 r. 

Szacuje się, iż planowana zmiana przepisów zwiększy wpływy do budżetu państwa nawet o 11,5 mld zł.

 

Czytaj też: Jednolity Plik Kontrolny JPK; definicje – duży, średni, mały i mikroprzedsiębiorca

Czytany 13642 razy Ostatnio zmieniany piÄ…tek, 23 czerwiec 2017 10:17

Artykuły powiązane

  • Za bÅ‚Ä…d w pliku JPK_VAT zapÅ‚acisz 500 zÅ‚ Za bÅ‚Ä…d w pliku JPK_VAT zapÅ‚acisz 500 zÅ‚

    Zdyscyplinowanie podatników – taki cel postawiło sobie Ministerstwo Finansów w związku z pomyłkami w przesyłanych Jednolitych Plikach Kontrolnych z ewidencjami VAT. Każdy błąd w ewidencji będzie narażał przedsiębiorcę na karę finansową w wysokości 500 zł. Sprawdź, kiedy wejdą w życie nowe przepisy.

  • Sprawozdanie finansowe za 2018 r. – jak sporzÄ…dzić w 2019 r.? Sprawozdanie finansowe za 2018 r. – jak sporzÄ…dzić w 2019 r.?

    Na stronie resortu finansów pojawiły się odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania przedsiębiorców zobowiązanych do przesyłania sprawozdania finansowego. Obecnie można tego dokonać tylko drogą elektroniczną w formie plików JPK. Sprawdź, jakie wyjaśnienia znalazły się na stronie Ministerstwa.

  • Jak sporzÄ…dzić sprawozdanie finansowe JPK za 2018 r. w 2019 r. Jak sporzÄ…dzić sprawozdanie finansowe JPK za 2018 r. w 2019 r.

    W związku z wejściem w życie przepisów, które wprowadziły obowiązek przekazywania sprawozdania finansowego wyłącznie drogą elektroniczną w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego, Ministerstwo Finansów na swojej oficjalnej stronie internetowej opublikowało odpowiedzi na najczęściej zadawane przez przedsiębiorców pytania.

  • Sprawozdania finansowe w formie plików JPK od 1 października 2018 r. Sprawozdania finansowe w formie plików JPK od 1 października 2018 r.

    Wkrótce podmioty zobowiązane do składania sprawozdań finansowych będą wysyłać dokumenty w formie plików JPK. Sprawdź, dla których sprawozdań finansowych resort finansów opublikował struktury logiczne Jednolitego Pliku Kontrolnego w Biuletynie Informacji Publicznej, a które należy wysyłać w postaci elektronicznej nieustrukturyzowanej.

  • Jak wprowadzić dane do JPK_VAT; WyjaÅ›nienia Ministerstwa Finansów Jak wprowadzić dane do JPK_VAT; WyjaÅ›nienia Ministerstwa Finansów

    Resort finansów na swojej oficjalnej stronie internetowej zamieścił kolejne wyjaśnienia dotyczące prawidłowego tworzenia plików JPK_VAT. Informacje te skierowane są m.in. do podatników biorących udział w transakcjach objętych mechanizmem odwrotnego obciążenia. Podano także wskazówki, z których skorzystać mogą wszyscy przedsiębiorcy – mają one związek z prawidłowym wprowadzeniem do JPK_VAT danych z faktur.