piątek, 07 lipiec 2017 06:00

Od 1 lipca 2017 r. nie wyślesz e-deklaracji z systemów Windows XP lub Vista!

Oceń ten artykuł
(5 głosów)

Korzystasz ze starszej wersji systemu operacyjnego, np. Windows XP lub Vista? Jeśli chcesz dalej wysyłać dokumenty za pośrednictwem e-Deklaracji lub Uniwersalnej Bramki Dokumentów, musisz zaopatrzyć się w nowszy system. Programy InsERT są już gotowe na nowy protokół wprowadzony przez Ministerstwo Finansów – wystarczy tylko dokonać aktualizacji.

Zapowiadana już od zeszłego roku zmiana protokołu komunikacyjnego w bramce produkcyjnej systemu e-Deklaracje stała się faktem – od 1 lipca 2017 r. wprowadzono wyższą wersję protokołu TLS 1.2, nowszą i bezpieczniejszą. Wcześniej na jakiś czas nowa wersja została uruchomiona na bramce testowej. Obecnie już na stałe obowiązuje ona na bramce produkcyjnej.

Użytkownicy nowszych wersji systemu operacyjnego Windows nie odczują z tego powodu zmian. Problem pojawi się jednak u tych podatników, którzy korzystają z systemów Windows XP, Windows Vista, a także Windows Server w wersjach 2003 i 2008. Nowy protokół nie jest przez te systemy obsługiwany, w związku z czym nie ma możliwości wysłania z nich e-deklaracji.

 

Programy dostosowane do TLS 1.2

Ministerstwo Finansów zaapelowało do producentów oprogramowania dla firm o dostosowanie swoich rozwiązań do komunikacji z Bramką e-Deklaracji z wykorzystaniem protokołu TLS 1.2.

W odpowiedzi na zmiany wprowadzone przez Ministerstwo firma InsERT przygotowała aktualizację 16.0.1 systemu InsERT nexo. Instalacja tej aktualizacji jest niezbędna do poprawnej wysyłki deklaracji skarbowych do systemu e-Deklaracje oraz do Uniwersalnej Bramki Dokumentów w przypadku wysyłki zbiorczej.

Użytkownicy programów InsERT posiadający Abonament na ulepszenia mogą korzystać ze wszystkich funkcji dodawanych do programu, automatycznej aktualizacji kursów walut oraz parametrów podatkowych. Natomiast osoby, które takiego Abonamentu nie wykupiły, muszą ręcznie pobrać i zainstalować nową wersję programu – umożliwi ona poprawne wysyłanie e-Deklaracji, jednak nie udostępni nowych funkcji programu.

 

Należy jednak podkreślić, iż nawet po dokonaniu aktualizacji wysyłka deklaracji drogą elektroniczną przez e-Deklaracje nie będzie możliwa, jeśli użytkownik korzysta z systemu operacyjnego Windows XP, Windows Vista, Windows Server 2003 lub Windows Server 2008. Jeśli chce dalej wysyłać dokumenty drogą elektroniczną, musi zakupić licencję na nowszy system operacyjny. Może skończyć się to koniecznością zakupu nowego komputera.

 

Uwaga!

W związku z wprowadzeniem nowego protokołu komunikacyjnego TLS 1.2 od 1 lipca 2017 r. użytkownicy systemów operacyjnych Windows XP, Windows Vista, a także Windows Server 2003 i 2008 nie wyślą deklaracji skarbowych do systemu e-Deklaracje i Uniwersalnej Bramki Dokumentów.

Użytkownicy nowszych systemów muszą dokonać aktualizacji posiadanego oprogramowania.

Czytany 2168 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 24 lipiec 2017 11:46

Artykuły powiązane

 • Aplikacja mobilna SaleoSMART – już dostępna! Aplikacja mobilna SaleoSMART – już dostępna!

  Innowacyjny program do odczytu danych z faktur i wyciągów bankowych zyskał swoją mobilną wersję. Teraz praca z SaldeoSMART jest jeszcze prostsza niż dotychczas! Aplikacja mobilna SaldeoSMART dostępna jest za darmo dla użytkowników i klientów biur rachunkowych.

 • E-dokumentacja pracownicza w programach InsERT E-dokumentacja pracownicza w programach InsERT

  Zmiany w przepisach dotyczących przechowywania akt pracowniczych uprościły życie pracodawcom. Użytkownicy programów Gratyfikant nexo i Gratyfikant GT mogą teraz korzystać z e-Archiwizacji – wygodnej, oszczędnej i bezpiecznej usługi pozwalającej na elektroniczną archiwizację dokumentacji pracowniczej i przesyłanie jej do ZUS. Sprawdź, dlaczego warto z niej korzystać i testuj za darmo przez 14 dni. 

 • Nowa aplikacja InsERT Mobile już w sprzedaży! Nowa aplikacja InsERT Mobile już w sprzedaży!

  Wiodący producent oprogramowania dla firm oddaje do dyspozycji nowe, znakomite narzędzie wspierające pracę w terenie. Aplikacja InsERT Mobile, wyposażona w dwa funkcjonalne moduły – Klienci i Kalendarz, ułatwi i usprawni działanie serwisantów, sprzedawców, dostawców i wielu innych przedsiębiorców oraz ich pracowników.

 • Oprogramowanie InsERT – gotowe na zmiany podatkowe 2019 Oprogramowanie InsERT – gotowe na zmiany podatkowe 2019

  Zmiany w rozliczaniu pojazdów osobowych w podatku dochodowym, nowy sposób obliczania składek na ubezpieczenia społeczne dla przedsiębiorców osiągających niskie przychody, nowe wzory deklaracji – wszystkie te i wiele innych zmian weszły w życie z początkiem 2019 r. Rachmistrz nexo, Rachmistrz GT, Rewizor nexo i Rewizor GT, a także inne programy InsERT są na nie gotowe już od dawna. Sprawdź, co się zmieniło w oprogramowaniu twojej firmy!

 • InsERT Dobrą Marką 2018 i IT Championem 2018 InsERT Dobrą Marką 2018 i IT Championem 2018

  Kolejne dwie prestiżowe nagrody zostały przyznane jednemu z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych producentów oprogramowania dla firm – marki InsERT. W 2018 r. firma ta uzyskała tytuł Dobrej Marki w kategorii Oprogramowanie dla firm oraz IT Championa w kategorii Oprogramowanie dla MŚP. Sprawdź, za co markę InsERT docenili zarówno eksperci, jak i użytkownicy programów takich jak Subiekt, Rachmistrz, Rewizor, Gratyfikant, Biuro czy Gestor.