piątek, 07 lipiec 2017 06:00

Od 1 lipca 2017 r. nie wyślesz e-deklaracji z systemów Windows XP lub Vista!

Oceń ten artykuł
(5 głosów)

Korzystasz ze starszej wersji systemu operacyjnego, np. Windows XP lub Vista? Jeśli chcesz dalej wysyłać dokumenty za pośrednictwem e-Deklaracji lub Uniwersalnej Bramki Dokumentów, musisz zaopatrzyć się w nowszy system. Programy InsERT są już gotowe na nowy protokół wprowadzony przez Ministerstwo Finansów – wystarczy tylko dokonać aktualizacji.

Zapowiadana już od zeszłego roku zmiana protokołu komunikacyjnego w bramce produkcyjnej systemu e-Deklaracje stała się faktem – od 1 lipca 2017 r. wprowadzono wyższą wersję protokołu TLS 1.2, nowszą i bezpieczniejszą. Wcześniej na jakiś czas nowa wersja została uruchomiona na bramce testowej. Obecnie już na stałe obowiązuje ona na bramce produkcyjnej.

Użytkownicy nowszych wersji systemu operacyjnego Windows nie odczują z tego powodu zmian. Problem pojawi się jednak u tych podatników, którzy korzystają z systemów Windows XP, Windows Vista, a także Windows Server w wersjach 2003 i 2008. Nowy protokół nie jest przez te systemy obsługiwany, w związku z czym nie ma możliwości wysłania z nich e-deklaracji.

 

Programy dostosowane do TLS 1.2

Ministerstwo Finansów zaapelowało do producentów oprogramowania dla firm o dostosowanie swoich rozwiązań do komunikacji z Bramką e-Deklaracji z wykorzystaniem protokołu TLS 1.2.

W odpowiedzi na zmiany wprowadzone przez Ministerstwo firma InsERT przygotowała aktualizację 16.0.1 systemu InsERT nexo. Instalacja tej aktualizacji jest niezbędna do poprawnej wysyłki deklaracji skarbowych do systemu e-Deklaracje oraz do Uniwersalnej Bramki Dokumentów w przypadku wysyłki zbiorczej.

Użytkownicy programów InsERT posiadający Abonament na ulepszenia mogą korzystać ze wszystkich funkcji dodawanych do programu, automatycznej aktualizacji kursów walut oraz parametrów podatkowych. Natomiast osoby, które takiego Abonamentu nie wykupiły, muszą ręcznie pobrać i zainstalować nową wersję programu – umożliwi ona poprawne wysyłanie e-Deklaracji, jednak nie udostępni nowych funkcji programu.

 

Należy jednak podkreślić, iż nawet po dokonaniu aktualizacji wysyłka deklaracji drogą elektroniczną przez e-Deklaracje nie będzie możliwa, jeśli użytkownik korzysta z systemu operacyjnego Windows XP, Windows Vista, Windows Server 2003 lub Windows Server 2008. Jeśli chce dalej wysyłać dokumenty drogą elektroniczną, musi zakupić licencję na nowszy system operacyjny. Może skończyć się to koniecznością zakupu nowego komputera.

 

Uwaga!

W związku z wprowadzeniem nowego protokołu komunikacyjnego TLS 1.2 od 1 lipca 2017 r. użytkownicy systemów operacyjnych Windows XP, Windows Vista, a także Windows Server 2003 i 2008 nie wyślą deklaracji skarbowych do systemu e-Deklaracje i Uniwersalnej Bramki Dokumentów.

Użytkownicy nowszych systemów muszą dokonać aktualizacji posiadanego oprogramowania.

Czytany 2570 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 24 lipiec 2017 11:46

Artykuły powiązane

 • InsERT GT współpracuje z Portalem Biura! InsERT GT współpracuje z Portalem Biura!

  Korzystasz z programów klasycznej linii InsERT GT? Rewizora GT lub Rachmistrza GT? Teraz możesz udostępnić swoim klientom dostęp do Portalu Biura! To niezwykle proste, a zarazem funkcjonalne rozwiązanie, które wzmocni pozycję biura rachunkowego na rynku – nawet w obliczu pandemii i ograniczenia kontaktów.

 • Jak rozpoznać dobre, nowoczesne biuro rachunkowe? Jak rozpoznać dobre, nowoczesne biuro rachunkowe?

  Czasy, w których firma z Ursynowa koniecznie szukała biura rachunkowego na Ursynowie, powoli odchodzą w zapomnienie. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom informatycznym z powodzeniem możesz przesyłać dokumenty do księgowego z drugiej strony Polski! To nie tylko szersze możliwości, ale też wygoda, oszczędność i więcej czasu na rozwój własnego biznesu.

 • Czy warto przesyłać dokumenty księgowemu online? Czy warto przesyłać dokumenty księgowemu online?

  Nowa rzeczywistość wymaga nowoczesnych rozwiązań. Przesyłanie dokumentów księgowemu online to nie tylko bezpieczeństwo, ale też niesamowita wygoda i oszczędność! Poznaj możliwości, jakie daje przedsiębiorcom i ich księgowym SaldeoSMART – program zintegrowany m.in. z systemami InsERT.

 • Nie idź do biura rachunkowego! Prześlij dokumenty online przez Portal Biura Nie idź do biura rachunkowego! Prześlij dokumenty online przez Portal Biura

  Księgowość online to przyszłość biznesu. Epidemia koronawirusa tylko przyspieszyła proces, który do tej pory powoli obejmował kolejnych przedsiębiorców. Sprawdź, jak możesz szybko, prosto i bezpiecznie przesłać do swojego biura rachunkowego faktury, umowy i wszelkie inne dokumenty! Umożliwia Ci to Portal Biura.

 • Sprzedajesz online? Zacznij robić to szybciej i wygodniej! Sprzedajesz online? Zacznij robić to szybciej i wygodniej!

  Przenosisz biznes do internetu? Poznaj Sello - program do zarządzania sprzedażą Allegro. Ułatwia pracę, skraca i automatyzuje wiele procesów, generuje dokumenty! Dzięki niemu zyskasz zaufanie klientów, a co za tym idzie wysokie oceny i pozytywne komentarze. W czasie kwarantanny nie zamykaj biznesu, sprzedawaj w sieci! Prosto i wygodnie.