czwartek, 10 sierpień 2017 11:04

Czy JPK wyciąg bankowy wejdzie od 1 września 2017 r.?

Oceń ten artykuł
(8 głosów)

Nowy obowiązek codziennego przesyłania wyciągów bankowych w formie plików JPK_WB ma objąć wszystkich podatników z wyjątkiem najmniejszych podmiotów i jednostek sektora finansów publicznych. Sprawdź, kto będzie odpowiedzialny za przesyłanie plików JPK_WB i jaka jest szansa, iż zmienione przepisy wejdą w życie już 1 września 2017 r.

Wprowadzenie obowiązkowego przesyłania Szefowi Administracji Skarbowej danych z wyciągów bankowych w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK) to jedno z wielu działań rządu mających na celu uszczelnienie systemu podatkowego. Po plikach JPK_VAT obowiązkowo przesyłanych za okresy miesięczne przyszedł czas na pliki JPK_WB – te mają być przekazywane do administracji podatkowej każdego dnia.

 

Zmiany mają zostać wprowadzone w ustawie – Ordynacja podatkowa. Znamy już projekt ustawy nowelizacyjnej. Wejście w życie tego nowego aktu prawnego zaplanowane zostało na 1 września 2017 r.

 

Obowiązek przesyłania wyciągów bankowych w formie JPK

Odpowiedzialnymi za codzienne przesyłanie plików JPK_WB mają być banki oraz spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe, w których podatnicy prowadzą rachunki. W przypadku posiadania konta w banku, którego siedziba lub oddział znajduje się poza terytorium Polski, odpowiedzialność ta spoczywać ma na samym przedsiębiorcy.

 

Obowiązek przesyłania JPK_WB obejmie tzw. dużych przedsiębiorców, a także małych i średnich przedsiębiorców w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Nie planuje się w tym względzie żadnych okresów przejściowych. Wymóg codziennego przesyłania wyciągów bankowych w formie JPK nie będzie dotyczył mikroprzedsiębiorców oraz jednostek sektora finansów publicznych.

 

Obecnie pliki JPK_WB należy przekazywać jedynie na wezwanie organu podatkowego. Obowiązek ten wynika z art. 193a Ordynacji podatkowej. Przy czym mali i średni przedsiębiorcy oraz mikroprzedsiębiorcy mogą korzystać w tym zakresie z okresu przejściowego – zgodnie z obecnymi przepisami będą zobowiązani przekazywać pliki od 1 lipca 2018 r.

 

JPK_WB codziennie – na jakim etapie są nowe przepisy?

Mimo iż nowe przepisy miały wejść w życie 1 września 2017 r., a obowiązek codziennego przesyłania JPK_WB objąć podatników właśnie od tej daty, jest mało prawdopodobne, aby tak się stało. Projekt ustawy nowelizacyjnej jest obecnie dopiero na etapie konsultacji publicznych, przy czym ostatnia modyfikacja została dokonana 23 maja 2017 r. Trudno spodziewać się, by w tak krótkim czasie, jaki pozostał do 1 września 2017 r., ustawa nowelizacyjna przeszła wszystkie kolejne etapy aż do ogłoszenia.

 

Oczywiście nie znaczy to, iż nowy obowiązek nie wejdzie w życie. Uczciwi przedsiębiorcy nie mają się jednak czego obawiać. Jak zapowiedziano, codzienne przesyłanie plików JPK_WB ma pomóc administracji podatkowej szybciej i skuteczniej wykrywać podejrzane transakcje. Weryfikacji ma także podlegać zgodność przychodów i kosztów deklarowanych przez podatników z ich rzeczywistymi transakcjami i obrotami wykazanymi na rachunkach bankowych.

Rząd przewiduje, iż zmiana ta przyniesie nawet 11,5 mld zł wpływu do skarbu państwa.

 

Aktualizacja:

W toku prac legislacyjnych na początku września 2017 r. ministerstwo wycofało się z projektu wprowadzenia obowiązku przesyłanie plików JPK_WB. Oznacza to, że podatnicy nie mają obowiązku codziennego przekazywania wyciągów z rachunków bankowych w postaci elektronicznej.

 

Zobacz też: Nowe komunikaty Ministerstwa Finansów w sprawie plików JPK

Czytany 3629 razy Ostatnio zmieniany piątek, 27 październik 2017 16:37

Artykuły powiązane

 • JPK dla mikroprzedsiębiorców – odpowiedzi ministerstwa na pytania podatników JPK dla mikroprzedsiębiorców – odpowiedzi ministerstwa na pytania podatników

  Kto składa JPK_VAT, w jaki sposób i w jakich terminach należy dopełnić tego obowiązku, co grozi za nieterminowe złożenie pliku – odpowiedzi na te i wiele innych pytań znalazły się na stronie Portalu Podatkowego. Sprawdź, jak oficjalnie Ministerstwo Finansów wyjaśnia wątpliwe kwestie dotyczące JPK_VAT.

 • Nowa struktura JPK_VAT od 1 stycznia 2018 r. Nowa struktura JPK_VAT od 1 stycznia 2018 r.

  Wprowadzenie nowej struktury Jednolitego Pliku Kontrolnego zawierającego ewidencje VAT ma ułatwić życie polskim przedsiębiorcom. Mniej będzie obowiązkowych pól do wypełnienia, za to pojawią się nowe, które ułatwią kontakt podatnika z urzędem skarbowym. Uporządkowane też zostanie oznaczenie plików składanych za ten sam okres. Sprawdź, gdzie znaleźć nową strukturę JPK_VAT i od kiedy należy z niej korzystać. 

 • JPK w InsERT nexo JPK w InsERT nexo

  Od 1 lipca 2016 r. zaczął obowiązywać przepis art. 193a w ustawie Ordynacja podatkowa, który nakłada na przedsiębiorców obowiązek udostępniania organom podatkowym informacji w spójnej formie, co oznacza, że organy te mają prawo żądania Jednolitego Pliku Kontrolnego od podatników prowadzących księgi rachunkowe w formie elektronicznej. Obowiązek generowania Jednolitego Pliku Kontrolnego dotyczy od 1 lipca 2016 r. dużych przedsiębiorców, a od dnia 1 stycznia 2017 r. małe i średnie firmy.

 • JPK w InsERT GT JPK w InsERT GT

  Od 1 lipca 2016 przedsiębiorcy mają obowiązek udostępniania organom podatkowym ksiąg podatkowych i dowodów księgowych w postaci elektronicznej w formacie Jednolitego Pliku Kontrolnego. Od tej daty obowiązek ten dotyczy dużych firm, a małe i średnie będą musiały posługiwać się JPK od 1 lipca 2018. Już teraz mogą przekazywać organom podatkowym dane w postaci JPK, dzięki czemu mogą uniknąć wizyty pracowników kontroli podatkowej w siedzibie swojej firmy.

 • JPK_VAT dla mikroprzedsiębiorcy od 1 stycznia 2018 r. JPK_VAT dla mikroprzedsiębiorcy od 1 stycznia 2018 r.

  Wkrótce wszyscy czynni podatnicy VAT będą musieli każdego miesiąca przesyłać elektronicznie dane z ewidencji VAT w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego. Dotyczy to nawet tych podmiotów, które obecnie wciąż prowadzą tę ewidencję w formie papierowej – od 1 stycznia 2018 r. wejdą bowiem w życie przepisy, które pozbawią ich takiej możliwości. Sprawdź, czym jest JPK_VAT i jak w praktyce wygląda comiesięczne przesyłanie tych plików.

Bądź na bieżąco

kasy fiskalne 2017

towary uslugi2017

vat2017zmiany