czwartek, 10 sierpień 2017 11:04

Czy JPK wyciąg bankowy wejdzie od 1 września 2017 r.?

Oceń ten artykuł
(13 głosów)

Nowy obowiązek codziennego przesyłania wyciągów bankowych w formie plików JPK_WB ma objąć wszystkich podatników z wyjątkiem najmniejszych podmiotów i jednostek sektora finansów publicznych. Sprawdź, kto będzie odpowiedzialny za przesyłanie plików JPK_WB i jaka jest szansa, iż zmienione przepisy wejdą w życie już 1 września 2017 r.

Wprowadzenie obowiązkowego przesyłania Szefowi Administracji Skarbowej danych z wyciągów bankowych w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK) to jedno z wielu działań rządu mających na celu uszczelnienie systemu podatkowego. Po plikach JPK_VAT obowiązkowo przesyłanych za okresy miesięczne przyszedł czas na pliki JPK_WB – te mają być przekazywane do administracji podatkowej każdego dnia.

 

Zmiany mają zostać wprowadzone w ustawie – Ordynacja podatkowa. Znamy już projekt ustawy nowelizacyjnej. Wejście w życie tego nowego aktu prawnego zaplanowane zostało na 1 września 2017 r.

 

Obowiązek przesyłania wyciągów bankowych w formie JPK

Odpowiedzialnymi za codzienne przesyłanie plików JPK_WB mają być banki oraz spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe, w których podatnicy prowadzą rachunki. W przypadku posiadania konta w banku, którego siedziba lub oddział znajduje się poza terytorium Polski, odpowiedzialność ta spoczywać ma na samym przedsiębiorcy.

 

Obowiązek przesyłania JPK_WB obejmie tzw. dużych przedsiębiorców, a także małych i średnich przedsiębiorców w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Nie planuje się w tym względzie żadnych okresów przejściowych. Wymóg codziennego przesyłania wyciągów bankowych w formie JPK nie będzie dotyczył mikroprzedsiębiorców oraz jednostek sektora finansów publicznych.

 

Obecnie pliki JPK_WB należy przekazywać jedynie na wezwanie organu podatkowego. Obowiązek ten wynika z art. 193a Ordynacji podatkowej. Przy czym mali i średni przedsiębiorcy oraz mikroprzedsiębiorcy mogą korzystać w tym zakresie z okresu przejściowego – zgodnie z obecnymi przepisami będą zobowiązani przekazywać pliki od 1 lipca 2018 r.

 

JPK_WB codziennie – na jakim etapie są nowe przepisy?

Mimo iż nowe przepisy miały wejść w życie 1 września 2017 r., a obowiązek codziennego przesyłania JPK_WB objąć podatników właśnie od tej daty, jest mało prawdopodobne, aby tak się stało. Projekt ustawy nowelizacyjnej jest obecnie dopiero na etapie konsultacji publicznych, przy czym ostatnia modyfikacja została dokonana 23 maja 2017 r. Trudno spodziewać się, by w tak krótkim czasie, jaki pozostał do 1 września 2017 r., ustawa nowelizacyjna przeszła wszystkie kolejne etapy aż do ogłoszenia.

 

Oczywiście nie znaczy to, iż nowy obowiązek nie wejdzie w życie. Uczciwi przedsiębiorcy nie mają się jednak czego obawiać. Jak zapowiedziano, codzienne przesyłanie plików JPK_WB ma pomóc administracji podatkowej szybciej i skuteczniej wykrywać podejrzane transakcje. Weryfikacji ma także podlegać zgodność przychodów i kosztów deklarowanych przez podatników z ich rzeczywistymi transakcjami i obrotami wykazanymi na rachunkach bankowych.

Rząd przewiduje, iż zmiana ta przyniesie nawet 11,5 mld zł wpływu do skarbu państwa.

 

Aktualizacja:

W toku prac legislacyjnych na początku września 2017 r. ministerstwo wycofało się z projektu wprowadzenia obowiązku przesyłanie plików JPK_WB. Oznacza to, że podatnicy nie mają obowiązku codziennego przekazywania wyciągów z rachunków bankowych w postaci elektronicznej.

 

Zobacz też: Nowe komunikaty Ministerstwa Finansów w sprawie plików JPK

Czytany 4703 razy Ostatnio zmieniany piątek, 27 październik 2017 16:37

Artykuły powiązane

 • Jednolity Plik Kontrolny na żądanie już od 1 lipca 2018 r. Jednolity Plik Kontrolny na żądanie już od 1 lipca 2018 r.

  Kończy się okres przejściowy na wdrożenie Jednolitego Pliku Kontrolnego na żądanie organu podatkowego dla małych, średnich i mikroprzedsiębiorców. Sprawdź, jakie struktury JPK trzeba przekazywać od 1 lipca 2018 r., jak zrobić to w praktyce oraz co grozi za niedopełnienie wymogu udostępnienia danych z ksiąg na żądanie organu podatkowego w obowiązującym terminie.

 • Powrót do zwolnienia z VAT w 2018 r. a pliki JPK_VAT Powrót do zwolnienia z VAT w 2018 r. a pliki JPK_VAT

  Przedsiębiorcy, którym zależy na uniknięciu obowiązku comiesięcznej wysyłki plików JPK_VAT, mogą rozważyć ponowne skorzystanie ze zwolnienia z VAT. Wymaga to jednak spełnienia określonych warunków i nie zawsze okazuje się korzystne dla przedsiębiorcy – nie tylko pod względem finansowym. Sprawdź, kto może wrócić do zwolnienia z VAT w 2018 r. i w jakich okolicznościach konieczne jest skorygowanie odliczonego wcześniej VAT w związku ze zmianą przeznaczenia towarów i usług.

 • Jakie kary w 2018 r. za nieprzekazanie plików JPK_VAT w terminie Jakie kary w 2018 r. za nieprzekazanie plików JPK_VAT w terminie

  W lutym wszyscy czynni podatnicy VAT bez wyjątku wysyłają pliki JPK_VAT za styczeń 2018 r. Jeśli się spóźnią, grożą im poważne konsekwencje w postaci grzywny za wykroczenie skarbowe lub nawet przestępstwo skarbowe. Kara taka może wynieść nawet 20 mln złotych. W przypadku lżejszego sklasyfikowania czynu – do 42 tys. zł. Sprawdź, co grozi za nieprzekazanie plików JPK_VAT w 2018 r., kto ponosi odpowiedzialność za spóźnienie i czy możliwe jest odroczenie terminu przekazania informacji podatkowej.

 • Kary za nieprzekazanie plików JPK z ewidencji VAT w 2018 r. Kary za nieprzekazanie plików JPK z ewidencji VAT w 2018 r.

  Ponad 20 mln złotych – tyle w 2018 r. może wynieść maksymalna kara za nieprzesłanie w terminie pliku JPK_VAT. Nawet jeśli czyn zostanie zakwalifikowany jako wykroczenie, a nie przestępstwo skarbowe, grzywna wciąż może być wysoka – do 42 tys. zł. Sprawdź, co w 2018 r. grozi za nieprzekazanie pliku JPK_VAT w terminie, kto ponosi odpowiedzialność za niedopełnienie obowiązku i w jakich okolicznościach możliwe jest odroczenie terminu złożenia informacji podatkowej.

 • Termin wysłania JPK_VAT za styczeń 2018 przez mikroprzedsiębiorców Termin wysłania JPK_VAT za styczeń 2018 przez mikroprzedsiębiorców

  Wszyscy czynni podatnicy VAT, w tym taksówkarze, rolnicy oraz podatnicy rozliczający zryczałtowany podatek od prywatnego najmu od 1 stycznia 2018 r. muszą co miesiąc przesyłać pliki JPK_VAT. Sprawdź, kiedy mija termin pierwszego obowiązkowego przesłania tych plików przez mikroprzedsiębiorców. Dowiedz się też, jakie dane powinien zawierać JPK_VAT i czy jego przesłanie zwalnia z obowiązku złożenia deklaracji VAT-7 lub VAT-7K.

Bądź na bieżąco

kasy fiskalne 2018

towary uslugi2018

vat2018zmiany