czwartek, 10 sierpień 2017 11:04

Czy JPK wyciąg bankowy wejdzie od 1 września 2017 r.?

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Nowy obowiązek codziennego przesyłania wyciągów bankowych w formie plików JPK_WB ma objąć wszystkich podatników z wyjątkiem najmniejszych podmiotów i jednostek sektora finansów publicznych. Sprawdź, kto będzie odpowiedzialny za przesyłanie plików JPK_WB i jaka jest szansa, iż zmienione przepisy wejdą w życie już 1 września 2017 r.

Wprowadzenie obowiązkowego przesyłania Szefowi Administracji Skarbowej danych z wyciągów bankowych w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK) to jedno z wielu działań rządu mających na celu uszczelnienie systemu podatkowego. Po plikach JPK_VAT obowiązkowo przesyłanych za okresy miesięczne przyszedł czas na pliki JPK_WB – te mają być przekazywane do administracji podatkowej każdego dnia.

 

Zmiany mają zostać wprowadzone w ustawie – Ordynacja podatkowa. Znamy już projekt ustawy nowelizacyjnej. Wejście w życie tego nowego aktu prawnego zaplanowane zostało na 1 września 2017 r.

 

Obowiązek przesyłania wyciągów bankowych w formie JPK

Odpowiedzialnymi za codzienne przesyłanie plików JPK_WB mają być banki oraz spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe, w których podatnicy prowadzą rachunki. W przypadku posiadania konta w banku, którego siedziba lub oddział znajduje się poza terytorium Polski, odpowiedzialność ta spoczywać ma na samym przedsiębiorcy.

 

Obowiązek przesyłania JPK_WB obejmie tzw. dużych przedsiębiorców, a także małych i średnich przedsiębiorców w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Nie planuje się w tym względzie żadnych okresów przejściowych. Wymóg codziennego przesyłania wyciągów bankowych w formie JPK nie będzie dotyczył mikroprzedsiębiorców oraz jednostek sektora finansów publicznych.

 

Obecnie pliki JPK_WB należy przekazywać jedynie na wezwanie organu podatkowego. Obowiązek ten wynika z art. 193a Ordynacji podatkowej. Przy czym mali i średni przedsiębiorcy oraz mikroprzedsiębiorcy mogą korzystać w tym zakresie z okresu przejściowego – zgodnie z obecnymi przepisami będą zobowiązani przekazywać pliki od 1 lipca 2018 r.

 

JPK_WB codziennie – na jakim etapie są nowe przepisy?

Mimo iż nowe przepisy miały wejść w życie 1 września 2017 r., a obowiązek codziennego przesyłania JPK_WB objąć podatników właśnie od tej daty, jest mało prawdopodobne, aby tak się stało. Projekt ustawy nowelizacyjnej jest obecnie dopiero na etapie konsultacji publicznych, przy czym ostatnia modyfikacja została dokonana 23 maja 2017 r. Trudno spodziewać się, by w tak krótkim czasie, jaki pozostał do 1 września 2017 r., ustawa nowelizacyjna przeszła wszystkie kolejne etapy aż do ogłoszenia.

 

Oczywiście nie znaczy to, iż nowy obowiązek nie wejdzie w życie. Uczciwi przedsiębiorcy nie mają się jednak czego obawiać. Jak zapowiedziano, codzienne przesyłanie plików JPK_WB ma pomóc administracji podatkowej szybciej i skuteczniej wykrywać podejrzane transakcje. Weryfikacji ma także podlegać zgodność przychodów i kosztów deklarowanych przez podatników z ich rzeczywistymi transakcjami i obrotami wykazanymi na rachunkach bankowych.

Rząd przewiduje, iż zmiana ta przyniesie nawet 11,5 mld zł wpływu do skarbu państwa.

 

Zobacz też: Nowe komunikaty Ministerstwa Finansów w sprawie plików JPK

Czytany 2596 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 10 sierpień 2017 11:09

Artykuły powiązane

 • Wystawianie faktur w 2018 r. – kiedy wejdzie Centralny Rejestr Faktur? Wystawianie faktur w 2018 r. – kiedy wejdzie Centralny Rejestr Faktur?

  Pilotażowa wersja systemu miała zostać uruchomiona w połowie 2017 r. – tymczasem wciąż trwają prace koncepcyjne nad Centralnym Rejestrem Faktur. Rząd nie zrezygnował jednak z tego projektu. Sprawdź, jak będzie wyglądało fakturowanie po wdrożeniu CRF i dlaczego w 2018 r. wszyscy podatnicy VAT będą musieli wystawiać faktury elektronicznie za pomocą programów komputerowych. 

 • Nowe komunikaty Ministerstwa Finansów w sprawie plików JPK Nowe komunikaty Ministerstwa Finansów w sprawie plików JPK

  Wyeliminowanie błędów, nowe funkcjonalności, rozbudowany system weryfikacji oraz nowe typy komunikatów – te i inne zmiany zostały wprowadzone po aktualizacji aplikacji JPK 2.0. Sprawdź, czego się spodziewać po nowej wersji. Dowiedz się też, jak system traktuje kilka plików JPK_VAT wysłanych za ten sam okres i jak postępować, by nie otrzymać informacji zwrotnej o nieprawidłowościach.

 • JPK z wyciągami bankowymi codziennie od 1 września 2017 r. JPK z wyciągami bankowymi codziennie od 1 września 2017 r.

  Po ewidencji zakupu i sprzedaży VAT przyszedł czas na wyciągi bankowe – rząd planuje wprowadzenie obowiązku codziennego przesyłania plików JPK_WB. Obecnie przekazuje się je wyłącznie na wezwanie organu podatkowego. Sprawdź, na kim będzie spoczywał obowiązek przesyłania plików JPK_WB, kogo ominą planowane zmiany i kiedy nowe przepisy wejdą w życie.

 • Ministerstwo Finansów sprawdza Jednolity Plik Kontrolny JPK_VAT Ministerstwo Finansów sprawdza Jednolity Plik Kontrolny JPK_VAT

  Na oficjalnej stronie internetowej resortu finansów pojawiła się pierwsza informacja o wykryciu przypadków poważnych nieprawidłowości w przesłanych plikach JPK_VAT. Dotyczą one m.in. rozbieżności z deklaracją VAT i rozbieżności w kwotach transakcji podanych przez kontrahentów. Ministerstwo ma przesłać podatnikom e-maile z pismem dotyczącym tych rozbieżności.

 • Jak w 2017 r. ująć w ewidencji VAT i pliku JPK faktury wystawiane do paragonów Jak w 2017 r. ująć w ewidencji VAT i pliku JPK faktury wystawiane do paragonów

  Nowelizacja ustawy o VAT od 1 stycznia 2017 r. zmieniła zakres danych, jakie powinny znaleźć się w ewidencji VAT. W związku z tym organy podatkowe w wydawanych interpretacjach indywidualnych stwierdziły, iż każda faktura do transakcji udokumentowanej paragonem fiskalnym wystawionym na rzecz podmiotu gospodarczego musi być ujęta w ewidencji VAT i w pliku JPK_VAT. Sprawdź, w jakich przypadkach faktury do paragonów muszą znaleźć się w takiej ewidencji, a w jakich wystarczą dane zawarte w miesięcznym raporcie fiskalnym.

Bądź na bieżąco

kasy fiskalne 2017

towary uslugi2017

vat2017zmiany