czwartek, 10 sierpień 2017 11:04

Czy JPK wyciąg bankowy wejdzie od 1 września 2017 r.?

Oceń ten artykuł
(14 głosów)

Nowy obowiązek codziennego przesyłania wyciągów bankowych w formie plików JPK_WB ma objąć wszystkich podatników z wyjątkiem najmniejszych podmiotów i jednostek sektora finansów publicznych. Sprawdź, kto będzie odpowiedzialny za przesyłanie plików JPK_WB i jaka jest szansa, iż zmienione przepisy wejdą w życie już 1 września 2017 r.

Wprowadzenie obowiązkowego przesyłania Szefowi Administracji Skarbowej danych z wyciągów bankowych w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK) to jedno z wielu działań rządu mających na celu uszczelnienie systemu podatkowego. Po plikach JPK_VAT obowiązkowo przesyłanych za okresy miesięczne przyszedł czas na pliki JPK_WB – te mają być przekazywane do administracji podatkowej każdego dnia.

 

Zmiany mają zostać wprowadzone w ustawie – Ordynacja podatkowa. Znamy już projekt ustawy nowelizacyjnej. Wejście w życie tego nowego aktu prawnego zaplanowane zostało na 1 września 2017 r.

 

Obowiązek przesyłania wyciągów bankowych w formie JPK

Odpowiedzialnymi za codzienne przesyłanie plików JPK_WB mają być banki oraz spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe, w których podatnicy prowadzą rachunki. W przypadku posiadania konta w banku, którego siedziba lub oddział znajduje się poza terytorium Polski, odpowiedzialność ta spoczywać ma na samym przedsiębiorcy.

 

Obowiązek przesyłania JPK_WB obejmie tzw. dużych przedsiębiorców, a także małych i średnich przedsiębiorców w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Nie planuje się w tym względzie żadnych okresów przejściowych. Wymóg codziennego przesyłania wyciągów bankowych w formie JPK nie będzie dotyczył mikroprzedsiębiorców oraz jednostek sektora finansów publicznych.

 

Obecnie pliki JPK_WB należy przekazywać jedynie na wezwanie organu podatkowego. Obowiązek ten wynika z art. 193a Ordynacji podatkowej. Przy czym mali i średni przedsiębiorcy oraz mikroprzedsiębiorcy mogą korzystać w tym zakresie z okresu przejściowego – zgodnie z obecnymi przepisami będą zobowiązani przekazywać pliki od 1 lipca 2018 r.

 

JPK_WB codziennie – na jakim etapie są nowe przepisy?

Mimo iż nowe przepisy miały wejść w życie 1 września 2017 r., a obowiązek codziennego przesyłania JPK_WB objąć podatników właśnie od tej daty, jest mało prawdopodobne, aby tak się stało. Projekt ustawy nowelizacyjnej jest obecnie dopiero na etapie konsultacji publicznych, przy czym ostatnia modyfikacja została dokonana 23 maja 2017 r. Trudno spodziewać się, by w tak krótkim czasie, jaki pozostał do 1 września 2017 r., ustawa nowelizacyjna przeszła wszystkie kolejne etapy aż do ogłoszenia.

 

Oczywiście nie znaczy to, iż nowy obowiązek nie wejdzie w życie. Uczciwi przedsiębiorcy nie mają się jednak czego obawiać. Jak zapowiedziano, codzienne przesyłanie plików JPK_WB ma pomóc administracji podatkowej szybciej i skuteczniej wykrywać podejrzane transakcje. Weryfikacji ma także podlegać zgodność przychodów i kosztów deklarowanych przez podatników z ich rzeczywistymi transakcjami i obrotami wykazanymi na rachunkach bankowych.

Rząd przewiduje, iż zmiana ta przyniesie nawet 11,5 mld zł wpływu do skarbu państwa.

 

Aktualizacja:

W toku prac legislacyjnych na poczÄ…tku wrzeÅ›nia 2017 r. ministerstwo wycofaÅ‚o siÄ™ z projektu wprowadzenia obowiÄ…zku przesyÅ‚anie plików JPK_WB. Oznacza to, że podatnicy nie majÄ… obowiÄ…zku codziennego przekazywania wyciÄ…gów z rachunków bankowych w postaci elektronicznej.

 

Zobacz też: Nowe komunikaty Ministerstwa Finansów w sprawie plików JPK

Czytany 7130 razy Ostatnio zmieniany piątek, 27 październik 2017 16:37

Artykuły powiązane

  • Faktura dla osoby fizycznej bez paragonu. Jak naprawić bÅ‚Ä…d? Jak ująć takÄ… fakturÄ™ w JPK_V7? Faktura dla osoby fizycznej bez paragonu. Jak naprawić bÅ‚Ä…d? Jak ująć takÄ… fakturÄ™ w JPK_V7?

    Niewystawienie paragonu dla osoby fizycznej wiąże się z sankcjami. Nie pomoże fakt, że pracownik daną transakcję udokumentował fakturą. Określona procedura postepowania pozwoli naprawić błąd. Sprawdź, co zrobić, gdy została wystawiona faktura dla osoby fizycznej bez paragonu i jak uniknąć konsekwencji finansowych.

  • Za bÅ‚Ä…d w pliku JPK_VAT zapÅ‚acisz 500 zÅ‚ Za bÅ‚Ä…d w pliku JPK_VAT zapÅ‚acisz 500 zÅ‚

    Zdyscyplinowanie podatników – taki cel postawiło sobie Ministerstwo Finansów w związku z pomyłkami w przesyłanych Jednolitych Plikach Kontrolnych z ewidencjami VAT. Każdy błąd w ewidencji będzie narażał przedsiębiorcę na karę finansową w wysokości 500 zł. Sprawdź, kiedy wejdą w życie nowe przepisy.

  • Sprawozdanie finansowe za 2018 r. – jak sporzÄ…dzić w 2019 r.? Sprawozdanie finansowe za 2018 r. – jak sporzÄ…dzić w 2019 r.?

    Na stronie resortu finansów pojawiły się odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania przedsiębiorców zobowiązanych do przesyłania sprawozdania finansowego. Obecnie można tego dokonać tylko drogą elektroniczną w formie plików JPK. Sprawdź, jakie wyjaśnienia znalazły się na stronie Ministerstwa.

  • Jak sporzÄ…dzić sprawozdanie finansowe JPK za 2018 r. w 2019 r. Jak sporzÄ…dzić sprawozdanie finansowe JPK za 2018 r. w 2019 r.

    W związku z wejściem w życie przepisów, które wprowadziły obowiązek przekazywania sprawozdania finansowego wyłącznie drogą elektroniczną w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego, Ministerstwo Finansów na swojej oficjalnej stronie internetowej opublikowało odpowiedzi na najczęściej zadawane przez przedsiębiorców pytania.

  • VAT w 2019 r. – Poradnik VAT w 2019 r. – Poradnik

    Nowe zasady rozliczania VAT od usług elektronicznych; nowe definicje i sposób opodatkowania bonów; skorzystanie z ulgi na złe długi w krótszym terminie; likwidacja kolejnych zwolnień z obowiązku stosowania kasy fiskalnej – to tylko niektóre z wielu zmian w VAT wprowadzonych w 2019 r. Sprawdź, jakie to zmiany i kogo w praktyce dotyczą.