czwartek, 10 sierpień 2017 11:04

Czy JPK wyciąg bankowy wejdzie od 1 września 2017 r.?

Oceń ten artykuł
(12 głosów)

Nowy obowiązek codziennego przesyłania wyciągów bankowych w formie plików JPK_WB ma objąć wszystkich podatników z wyjątkiem najmniejszych podmiotów i jednostek sektora finansów publicznych. Sprawdź, kto będzie odpowiedzialny za przesyłanie plików JPK_WB i jaka jest szansa, iż zmienione przepisy wejdą w życie już 1 września 2017 r.

Wprowadzenie obowiązkowego przesyłania Szefowi Administracji Skarbowej danych z wyciągów bankowych w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK) to jedno z wielu działań rządu mających na celu uszczelnienie systemu podatkowego. Po plikach JPK_VAT obowiązkowo przesyłanych za okresy miesięczne przyszedł czas na pliki JPK_WB – te mają być przekazywane do administracji podatkowej każdego dnia.

 

Zmiany mają zostać wprowadzone w ustawie – Ordynacja podatkowa. Znamy już projekt ustawy nowelizacyjnej. Wejście w życie tego nowego aktu prawnego zaplanowane zostało na 1 września 2017 r.

 

Obowiązek przesyłania wyciągów bankowych w formie JPK

Odpowiedzialnymi za codzienne przesyłanie plików JPK_WB mają być banki oraz spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe, w których podatnicy prowadzą rachunki. W przypadku posiadania konta w banku, którego siedziba lub oddział znajduje się poza terytorium Polski, odpowiedzialność ta spoczywać ma na samym przedsiębiorcy.

 

Obowiązek przesyłania JPK_WB obejmie tzw. dużych przedsiębiorców, a także małych i średnich przedsiębiorców w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Nie planuje się w tym względzie żadnych okresów przejściowych. Wymóg codziennego przesyłania wyciągów bankowych w formie JPK nie będzie dotyczył mikroprzedsiębiorców oraz jednostek sektora finansów publicznych.

 

Obecnie pliki JPK_WB należy przekazywać jedynie na wezwanie organu podatkowego. Obowiązek ten wynika z art. 193a Ordynacji podatkowej. Przy czym mali i średni przedsiębiorcy oraz mikroprzedsiębiorcy mogą korzystać w tym zakresie z okresu przejściowego – zgodnie z obecnymi przepisami będą zobowiązani przekazywać pliki od 1 lipca 2018 r.

 

JPK_WB codziennie – na jakim etapie są nowe przepisy?

Mimo iż nowe przepisy miały wejść w życie 1 września 2017 r., a obowiązek codziennego przesyłania JPK_WB objąć podatników właśnie od tej daty, jest mało prawdopodobne, aby tak się stało. Projekt ustawy nowelizacyjnej jest obecnie dopiero na etapie konsultacji publicznych, przy czym ostatnia modyfikacja została dokonana 23 maja 2017 r. Trudno spodziewać się, by w tak krótkim czasie, jaki pozostał do 1 września 2017 r., ustawa nowelizacyjna przeszła wszystkie kolejne etapy aż do ogłoszenia.

 

Oczywiście nie znaczy to, iż nowy obowiązek nie wejdzie w życie. Uczciwi przedsiębiorcy nie mają się jednak czego obawiać. Jak zapowiedziano, codzienne przesyłanie plików JPK_WB ma pomóc administracji podatkowej szybciej i skuteczniej wykrywać podejrzane transakcje. Weryfikacji ma także podlegać zgodność przychodów i kosztów deklarowanych przez podatników z ich rzeczywistymi transakcjami i obrotami wykazanymi na rachunkach bankowych.

Rząd przewiduje, iż zmiana ta przyniesie nawet 11,5 mld zł wpływu do skarbu państwa.

 

Aktualizacja:

W toku prac legislacyjnych na początku września 2017 r. ministerstwo wycofało się z projektu wprowadzenia obowiązku przesyłanie plików JPK_WB. Oznacza to, że podatnicy nie mają obowiązku codziennego przekazywania wyciągów z rachunków bankowych w postaci elektronicznej.

 

Zobacz też: Nowe komunikaty Ministerstwa Finansów w sprawie plików JPK

Czytany 4164 razy Ostatnio zmieniany piątek, 27 październik 2017 16:37

Artykuły powiązane

 • Termin wysłania JPK_VAT za styczeń przez mikroprzedsiębiorców Termin wysłania JPK_VAT za styczeń przez mikroprzedsiębiorców

  Wszyscy czynni podatnicy VAT, w tym taksówkarze, rolnicy oraz podatnicy rozliczający zryczałtowany podatek od prywatnego najmu od 1 stycznia 2018 r. muszą co miesiąc przesyłać pliki JPK_VAT. Sprawdź, kiedy mija termin pierwszego obowiązkowego przesłania tych plików przez mikroprzedsiębiorców. Dowiedz się też, jakie dane powinien zawierać JPK_VAT i czy jego przesłanie zwalnia z obowiązku złożenia deklaracji VAT-7 lub VAT-7K.

 • Przesłanie JPK_VAT – czy zwalnia z obowiązku złożenia deklaracji VAT Przesłanie JPK_VAT – czy zwalnia z obowiązku złożenia deklaracji VAT

  Choć wydawałoby się, że już wszystkie wątpliwości dotyczące Jednolitego Pliku Kontrolnego zostały wyjaśnione, pojawiły się nowe pytania podatników. Ministerstwo Finansów odpowiada na nie na swojej oficjalnej stronie internetowej. Sprawdź, czy przesłanie pliku JPK_VAT zwalnia z obowiązku złożenia w formie elektronicznej deklaracji VAT-7 lub VAT-7K i do kiedy mikroprzedsiębiorcy muszą przesłać pierwsze obowiązkowe pliki z ewidencjami zakupu i sprzedaży VAT.

 • W 2018 r. JPK_VAT składają wszyscy podatnicy, w tym taksówkarz i rolnik W 2018 r. JPK_VAT składają wszyscy podatnicy, w tym taksówkarz i rolnik

  Obowiązek przesyłania drogą elektroniczną plików JPK_VAT dotyczy wszystkich podatników VAT – także rolników i taksówkarzy rozliczających się ryczałtem. Sprawdź, kogo dokładnie od 1 stycznia 2018 r. objął nowy obowiązek, kto jest z niego zwolniony i jak w praktyce należy składać pliki JPK_VAT.

 • Zawieszenie działalności a obowiązek przesyłania JPK_VAT Zawieszenie działalności a obowiązek przesyłania JPK_VAT

  Ministerstwo Finansów wyjaśnia kolejne wątpliwości podatników związane z obowiązkiem przesyłania plików JPK_VAT. Tym razem dotyczą one sytuacji zawieszenia działalności gospodarczej – czy za okresy rozliczeniowe, w których działalność była zawieszona, również trzeba przesyłać pliki JPK_VAT? Dowiedz się, kiedy podatnik jest zwolniony z tego obowiązku, a kiedy mimo wszystko musi składać deklaracje podatkowe, w tym pliki JPK_VAT.

 • Najem prywatny a pliki JPK_VAT Najem prywatny a pliki JPK_VAT

  Kwestia ujmowania w deklaracji VAT, a co za tym idzie także w pliku JPK_VAT, obrotu z wynajmu nieruchomości niebędącej składnikiem majątku firmy budzi wątpliwości przedsiębiorców. Aby je rozwiać, należy posłużyć się interpretacjami indywidualnymi oraz interpretacją ogólną Ministra Finansów. Dowiedz się, jak traktować najem prywatny w świetle obowiązku przesyłania plików JPK_VAT i czy obowiązek ten dotyczy także podatników nieprowadzących działalności gospodarczej.

Bądź na bieżąco

kasy fiskalne 2018

towary uslugi2018

vat2018zmiany