poniedziałek, 04 grudzień 2017 13:22

Nowa struktura JPK_VAT od 1 stycznia 2018 r.

Oceń ten artykuł
(9 głosów)

Wprowadzenie nowej struktury Jednolitego Pliku Kontrolnego zawierającego ewidencje VAT ma ułatwić życie polskim przedsiębiorcom. Mniej będzie obowiązkowych pól do wypełnienia, za to pojawią się nowe, które ułatwią kontakt podatnika z urzędem skarbowym. Uporządkowane też zostanie oznaczenie plików składanych za ten sam okres. Sprawdź, gdzie znaleźć nową strukturę JPK_VAT i od kiedy należy z niej korzystać. 

Wkrótce obowiązek przesyłania plików JPK_VAT zawierających dane z ewidencji VAT obejmie ostatnią grupę podatników, których obowiązywał okres przejściowy – podmioty spełniające wymogi określone w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej dla zachowania statusu mikroprzedsiębiorcy. Ponadto od 1 stycznia 2018 r. w ustawie o VAT zostanie wprowadzony wymóg prowadzenia ewidencji VAT wyłącznie elektronicznie przy użyciu programów komputerowych. Oznacza to, iż od nowego roku obowiązek przesyłania plików JPK_VAT obejmie wszystkich czynnych podatników VAT bez wyjątku.

Ministerstwo Finansów dba, aby comiesięczne przesyłanie plików JPK_VAT było dla podatników jak najprostsze. Od momentu wdrożenia systemu Jednolitego Pliku Kontrolnego naprawiono wiele technicznych błędów, które pojawiały się w trakcie wysyłki.

 

Od 1 stycznia 2018 r. będzie obowiązywała nowa struktura JPK_VAT – to już trzecia wersja struktury plików z ewidencjami VAT.

 

Nowa struktura JPK_VAT – ma być łatwiej i lepiej

Jak poinformował resort finansów na swojej oficjalnej stronie internetowej, wprowadzenie nowej struktury JPK_VAT to wynik konsultacji podatkowych przeprowadzonych z przedsiębiorcami. Jakie zmiany wprowadzono? Między innymi ograniczono liczbę obowiązkowych pól do wypełnienia, np. dotyczących danych adresowych podmiotu składającego JPK_VAT.

 

Ponadto uporządkowane zostało oznaczenie kolejnych plików przesyłanych za ten sam okres. W nowej strukturze JPK_VAT pierwszy plik w polu „cel złożenia” będzie miał oznaczenie „0”. Pierwsza korekta – „1”, a kolejne pliki będą miały kolejne numery. Co więcej, plików o danym oznaczeniu np.  0, 1, 2 itd. nie będzie można przesłać więcej niż raz.

 

W danych nagłówkowych pojawi się nowe pole „adres e-mail”. Wypełnienie go będzie nieobowiązkowe, ma natomiast ułatwić urzędom skarbowym kontakt z podatnikami. W razie wykrycia niezgodności w złożonym pliku JPK_VAT urząd będzie mógł szybko wysłać podatnikowi powiadomienie, dzięki któremu możliwe będzie szybkie skorygowanie rozliczenia bez konsekwencji oraz bez konieczności osobistej wizyty w urzędzie skarbowym.

 

Uwaga!

Od 1 stycznia 2018 r. obowiązuje nowa struktura JPK_VAT(3). Pliki z ewidencjami VAT za listopad i grudzień 2017 r. należy przesyłać w zgodzie z obecną strukturą.

 

Nową strukturę JPK_VAT można znaleźć na stronie Krajowej Administracji Skarbowej. Przedsiębiorcy przesyłający pliki JPK_VAT za pomocą dedykowanych do prowadzenia ewidencji VAT programów komputerowych (np. Rachmistrz nexo, Rewizor nexo lub Rachmistrz GT czy Rewizor GT) nie muszą martwić się o dostosowywanie pracy do nowych wymagań. Producent oprogramowania zrobi to za nich – użytkownicy muszą jedynie pamiętać o wykonywaniu bieżących aktualizacji.

Obowiązek przesyłania plików JPK_VAT wynika z art. 193 a § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2017 r. poz. 201).

 

Więcej o JPK_VAT czytaj w Poradniku

 

Zobacz też: Jak prowadzić ewidencje VAT – zmiany od 1 stycznia 2018 r.

Czytany 1962 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 18 grudzień 2017 19:30

Artykuły powiązane

 • Za błąd w pliku JPK_VAT zapłacisz 500 zł Za błąd w pliku JPK_VAT zapłacisz 500 zł

  Zdyscyplinowanie podatników – taki cel postawiło sobie Ministerstwo Finansów w związku z pomyłkami w przesyłanych Jednolitych Plikach Kontrolnych z ewidencjami VAT. Każdy błąd w ewidencji będzie narażał przedsiębiorcę na karę finansową w wysokości 500 zł. Sprawdź, kiedy wejdą w życie nowe przepisy.

 • Sprawozdanie finansowe za 2018 r. – jak sporządzić w 2019 r.? Sprawozdanie finansowe za 2018 r. – jak sporządzić w 2019 r.?

  Na stronie resortu finansów pojawiły się odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania przedsiębiorców zobowiązanych do przesyłania sprawozdania finansowego. Obecnie można tego dokonać tylko drogą elektroniczną w formie plików JPK. Sprawdź, jakie wyjaśnienia znalazły się na stronie Ministerstwa.

 • Jak sporządzić sprawozdanie finansowe JPK za 2018 r. w 2019 r. Jak sporządzić sprawozdanie finansowe JPK za 2018 r. w 2019 r.

  W związku z wejściem w życie przepisów, które wprowadziły obowiązek przekazywania sprawozdania finansowego wyłącznie drogą elektroniczną w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego, Ministerstwo Finansów na swojej oficjalnej stronie internetowej opublikowało odpowiedzi na najczęściej zadawane przez przedsiębiorców pytania.

 • VAT w 2019 r. – Poradnik VAT w 2019 r. – Poradnik

  Nowe zasady rozliczania VAT od usług elektronicznych; nowe definicje i sposób opodatkowania bonów; skorzystanie z ulgi na złe długi w krótszym terminie; likwidacja kolejnych zwolnień z obowiązku stosowania kasy fiskalnej – to tylko niektóre z wielu zmian w VAT wprowadzonych w 2019 r. Sprawdź, jakie to zmiany i kogo w praktyce dotyczą.

 • Sprawozdania finansowe w formie plików JPK od 1 października 2018 r. Sprawozdania finansowe w formie plików JPK od 1 października 2018 r.

  Wkrótce podmioty zobowiązane do składania sprawozdań finansowych będą wysyłać dokumenty w formie plików JPK. Sprawdź, dla których sprawozdań finansowych resort finansów opublikował struktury logiczne Jednolitego Pliku Kontrolnego w Biuletynie Informacji Publicznej, a które należy wysyłać w postaci elektronicznej nieustrukturyzowanej.