poniedziałek, 04 grudzień 2017 13:22

Nowa struktura JPK_VAT od 1 stycznia 2018 r.

Oceń ten artykuł
(9 głosów)

Wprowadzenie nowej struktury Jednolitego Pliku Kontrolnego zawierającego ewidencje VAT ma ułatwić życie polskim przedsiębiorcom. Mniej będzie obowiązkowych pól do wypełnienia, za to pojawią się nowe, które ułatwią kontakt podatnika z urzędem skarbowym. Uporządkowane też zostanie oznaczenie plików składanych za ten sam okres. Sprawdź, gdzie znaleźć nową strukturę JPK_VAT i od kiedy należy z niej korzystać. 

Wkrótce obowiązek przesyłania plików JPK_VAT zawierających dane z ewidencji VAT obejmie ostatnią grupę podatników, których obowiązywał okres przejściowy – podmioty spełniające wymogi określone w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej dla zachowania statusu mikroprzedsiębiorcy. Ponadto od 1 stycznia 2018 r. w ustawie o VAT zostanie wprowadzony wymóg prowadzenia ewidencji VAT wyłącznie elektronicznie przy użyciu programów komputerowych. Oznacza to, iż od nowego roku obowiązek przesyłania plików JPK_VAT obejmie wszystkich czynnych podatników VAT bez wyjątku.

Ministerstwo Finansów dba, aby comiesięczne przesyłanie plików JPK_VAT było dla podatników jak najprostsze. Od momentu wdrożenia systemu Jednolitego Pliku Kontrolnego naprawiono wiele technicznych błędów, które pojawiały się w trakcie wysyłki.

 

Od 1 stycznia 2018 r. będzie obowiązywała nowa struktura JPK_VAT – to już trzecia wersja struktury plików z ewidencjami VAT.

 

Nowa struktura JPK_VAT – ma być łatwiej i lepiej

Jak poinformował resort finansów na swojej oficjalnej stronie internetowej, wprowadzenie nowej struktury JPK_VAT to wynik konsultacji podatkowych przeprowadzonych z przedsiębiorcami. Jakie zmiany wprowadzono? Między innymi ograniczono liczbę obowiązkowych pól do wypełnienia, np. dotyczących danych adresowych podmiotu składającego JPK_VAT.

 

Ponadto uporządkowane zostało oznaczenie kolejnych plików przesyłanych za ten sam okres. W nowej strukturze JPK_VAT pierwszy plik w polu „cel złożenia” będzie miał oznaczenie „0”. Pierwsza korekta – „1”, a kolejne pliki będą miały kolejne numery. Co więcej, plików o danym oznaczeniu np.  0, 1, 2 itd. nie będzie można przesłać więcej niż raz.

 

W danych nagłówkowych pojawi się nowe pole „adres e-mail”. Wypełnienie go będzie nieobowiązkowe, ma natomiast ułatwić urzędom skarbowym kontakt z podatnikami. W razie wykrycia niezgodności w złożonym pliku JPK_VAT urząd będzie mógł szybko wysłać podatnikowi powiadomienie, dzięki któremu możliwe będzie szybkie skorygowanie rozliczenia bez konsekwencji oraz bez konieczności osobistej wizyty w urzędzie skarbowym.

 

Uwaga!

Od 1 stycznia 2018 r. obowiązuje nowa struktura JPK_VAT(3). Pliki z ewidencjami VAT za listopad i grudzień 2017 r. należy przesyłać w zgodzie z obecną strukturą.

 

Nową strukturę JPK_VAT można znaleźć na stronie Krajowej Administracji Skarbowej. Przedsiębiorcy przesyłający pliki JPK_VAT za pomocą dedykowanych do prowadzenia ewidencji VAT programów komputerowych (np. Rachmistrz nexo, Rewizor nexo lub Rachmistrz GT czy Rewizor GT) nie muszą martwić się o dostosowywanie pracy do nowych wymagań. Producent oprogramowania zrobi to za nich – użytkownicy muszą jedynie pamiętać o wykonywaniu bieżących aktualizacji.

Obowiązek przesyłania plików JPK_VAT wynika z art. 193 a § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2017 r. poz. 201).

 

Więcej o JPK_VAT czytaj w Poradniku

 

Zobacz też: Jak prowadzić ewidencje VAT – zmiany od 1 stycznia 2018 r.

Czytany 1298 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 18 grudzień 2017 19:30

Artykuły powiązane

 • Sprawozdania finansowe w formie plików JPK od 1 października 2018 r. Sprawozdania finansowe w formie plików JPK od 1 października 2018 r.

  Wkrótce podmioty zobowiązane do składania sprawozdań finansowych będą wysyłać dokumenty w formie plików JPK. Sprawdź, dla których sprawozdań finansowych resort finansów opublikował struktury logiczne Jednolitego Pliku Kontrolnego w Biuletynie Informacji Publicznej, a które należy wysyłać w postaci elektronicznej nieustrukturyzowanej.

 • Jak wprowadzić dane do JPK_VAT; Wyjaśnienia Ministerstwa Finansów Jak wprowadzić dane do JPK_VAT; Wyjaśnienia Ministerstwa Finansów

  Resort finansów na swojej oficjalnej stronie internetowej zamieścił kolejne wyjaśnienia dotyczące prawidłowego tworzenia plików JPK_VAT. Informacje te skierowane są m.in. do podatników biorących udział w transakcjach objętych mechanizmem odwrotnego obciążenia. Podano także wskazówki, z których skorzystać mogą wszyscy przedsiębiorcy – mają one związek z prawidłowym wprowadzeniem do JPK_VAT danych z faktur.

 • Jednolity Plik Kontrolny na żądanie już od 1 lipca 2018 r. Jednolity Plik Kontrolny na żądanie już od 1 lipca 2018 r.

  Kończy się okres przejściowy na wdrożenie Jednolitego Pliku Kontrolnego na żądanie organu podatkowego dla małych, średnich i mikroprzedsiębiorców. Sprawdź, jakie struktury JPK trzeba przekazywać od 1 lipca 2018 r., jak zrobić to w praktyce oraz co grozi za niedopełnienie wymogu udostępnienia danych z ksiąg na żądanie organu podatkowego w obowiązującym terminie.

 • Powrót do zwolnienia z VAT w 2018 r. a pliki JPK_VAT Powrót do zwolnienia z VAT w 2018 r. a pliki JPK_VAT

  Przedsiębiorcy, którym zależy na uniknięciu obowiązku comiesięcznej wysyłki plików JPK_VAT, mogą rozważyć ponowne skorzystanie ze zwolnienia z VAT. Wymaga to jednak spełnienia określonych warunków i nie zawsze okazuje się korzystne dla przedsiębiorcy – nie tylko pod względem finansowym. Sprawdź, kto może wrócić do zwolnienia z VAT w 2018 r. i w jakich okolicznościach konieczne jest skorygowanie odliczonego wcześniej VAT w związku ze zmianą przeznaczenia towarów i usług.

 • Jakie kary w 2018 r. za nieprzekazanie plików JPK_VAT w terminie Jakie kary w 2018 r. za nieprzekazanie plików JPK_VAT w terminie

  W lutym wszyscy czynni podatnicy VAT bez wyjątku wysyłają pliki JPK_VAT za styczeń 2018 r. Jeśli się spóźnią, grożą im poważne konsekwencje w postaci grzywny za wykroczenie skarbowe lub nawet przestępstwo skarbowe. Kara taka może wynieść nawet 20 mln złotych. W przypadku lżejszego sklasyfikowania czynu – do 42 tys. zł. Sprawdź, co grozi za nieprzekazanie plików JPK_VAT w 2018 r., kto ponosi odpowiedzialność za spóźnienie i czy możliwe jest odroczenie terminu przekazania informacji podatkowej.