poniedziałek, 04 grudzień 2017 13:22

Nowa struktura JPK_VAT od 1 stycznia 2018 r.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Wprowadzenie nowej struktury Jednolitego Pliku Kontrolnego zawierającego ewidencje VAT ma ułatwić życie polskim przedsiębiorcom. Mniej będzie obowiązkowych pól do wypełnienia, za to pojawią się nowe, które ułatwią kontakt podatnika z urzędem skarbowym. Uporządkowane też zostanie oznaczenie plików składanych za ten sam okres. Sprawdź, gdzie znaleźć nową strukturę JPK_VAT i od kiedy należy z niej korzystać. 

Wkrótce obowiązek przesyłania plików JPK_VAT zawierających dane z ewidencji VAT obejmie ostatnią grupę podatników, których obowiązywał okres przejściowy – podmioty spełniające wymogi określone w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej dla zachowania statusu mikroprzedsiębiorcy. Ponadto od 1 stycznia 2018 r. w ustawie o VAT zostanie wprowadzony wymóg prowadzenia ewidencji VAT wyłącznie elektronicznie przy użyciu programów komputerowych. Oznacza to, iż od nowego roku obowiązek przesyłania plików JPK_VAT obejmie wszystkich czynnych podatników VAT bez wyjątku.

Ministerstwo Finansów dba, aby comiesięczne przesyłanie plików JPK_VAT było dla podatników jak najprostsze. Od momentu wdrożenia systemu Jednolitego Pliku Kontrolnego naprawiono wiele technicznych błędów, które pojawiały się w trakcie wysyłki.

 

Od 1 stycznia 2018 r. będzie obowiązywała nowa struktura JPK_VAT – to już trzecia wersja struktury plików z ewidencjami VAT.

 

Nowa struktura JPK_VAT – ma być łatwiej i lepiej

Jak poinformował resort finansów na swojej oficjalnej stronie internetowej, wprowadzenie nowej struktury JPK_VAT to wynik konsultacji podatkowych przeprowadzonych z przedsiębiorcami. Jakie zmiany wprowadzono? Między innymi ograniczono liczbę obowiązkowych pól do wypełnienia, np. dotyczących danych adresowych podmiotu składającego JPK_VAT.

 

Ponadto uporządkowane zostało oznaczenie kolejnych plików przesyłanych za ten sam okres. W nowej strukturze JPK_VAT pierwszy plik w polu „cel złożenia” będzie miał oznaczenie „0”. Pierwsza korekta – „1”, a kolejne pliki będą miały kolejne numery. Co więcej, plików o danym oznaczeniu np.  0, 1, 2 itd. nie będzie można przesłać więcej niż raz.

 

W danych nagłówkowych pojawi się nowe pole „adres e-mail”. Wypełnienie go będzie nieobowiązkowe, ma natomiast ułatwić urzędom skarbowym kontakt z podatnikami. W razie wykrycia niezgodności w złożonym pliku JPK_VAT urząd będzie mógł szybko wysłać podatnikowi powiadomienie, dzięki któremu możliwe będzie szybkie skorygowanie rozliczenia bez konsekwencji oraz bez konieczności osobistej wizyty w urzędzie skarbowym.

 

Uwaga!

Od 1 stycznia 2018 r. obowiązuje nowa struktura JPK_VAT(3). Pliki z ewidencjami VAT za listopad i grudzień 2017 r. należy przesyłać w zgodzie z obecną strukturą.

 

Nową strukturę JPK_VAT można znaleźć na stronie Krajowej Administracji Skarbowej. Przedsiębiorcy przesyłający pliki JPK_VAT za pomocą dedykowanych do prowadzenia ewidencji VAT programów komputerowych (np. Rachmistrz nexo, Rewizor nexo lub Rachmistrz GT czy Rewizor GT) nie muszą martwić się o dostosowywanie pracy do nowych wymagań. Producent oprogramowania zrobi to za nich – użytkownicy muszą jedynie pamiętać o wykonywaniu bieżących aktualizacji.

Obowiązek przesyłania plików JPK_VAT wynika z art. 193 a § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2017 r. poz. 201).

 

Więcej o JPK_VAT czytaj w Poradniku

 

Zobacz też: Jak prowadzić ewidencje VAT – zmiany od 1 stycznia 2018 r.

Czytany 98 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 04 grudzień 2017 15:19

Artykuły powiązane

 • JPK dla mikroprzedsiębiorców – odpowiedzi ministerstwa na pytania podatników JPK dla mikroprzedsiębiorców – odpowiedzi ministerstwa na pytania podatników

  Kto składa JPK_VAT, w jaki sposób i w jakich terminach należy dopełnić tego obowiązku, co grozi za nieterminowe złożenie pliku – odpowiedzi na te i wiele innych pytań znalazły się na stronie Portalu Podatkowego. Sprawdź, jak oficjalnie Ministerstwo Finansów wyjaśnia wątpliwe kwestie dotyczące JPK_VAT.

 • Jak prowadzić ewidencje VAT – zmiany od 1 stycznia 2018 r. Jak prowadzić ewidencje VAT – zmiany od 1 stycznia 2018 r.

  Prawidłowe prowadzenie ewidencji VAT jest bardzo ważne, szczególnie w świetle zbliżającego się obowiązku przesyłania plików JPK_VAT przez ostatnią grupę podmiotów – mikroprzedsiębiorców. W 2018 r. w przepisach ustawy o VAT wprowadzona zostanie jedna bardzo istotna zmiana, która zobowiąże wszystkich podatników do elektronicznego prowadzenia ewidencji VAT. Sprawdź, jak powinny one wyglądać i jakie dane zawierać w 2018 r.

 • JPK w InsERT nexo JPK w InsERT nexo

  Od 1 lipca 2016 r. zaczął obowiązywać przepis art. 193a w ustawie Ordynacja podatkowa, który nakłada na przedsiębiorców obowiązek udostępniania organom podatkowym informacji w spójnej formie, co oznacza, że organy te mają prawo żądania Jednolitego Pliku Kontrolnego od podatników prowadzących księgi rachunkowe w formie elektronicznej. Obowiązek generowania Jednolitego Pliku Kontrolnego dotyczy od 1 lipca 2016 r. dużych przedsiębiorców, a od dnia 1 stycznia 2017 r. małe i średnie firmy.

 • JPK w InsERT GT JPK w InsERT GT

  Od 1 lipca 2016 przedsiębiorcy mają obowiązek udostępniania organom podatkowym ksiąg podatkowych i dowodów księgowych w postaci elektronicznej w formacie Jednolitego Pliku Kontrolnego. Od tej daty obowiązek ten dotyczy dużych firm, a małe i średnie będą musiały posługiwać się JPK od 1 lipca 2018. Już teraz mogą przekazywać organom podatkowym dane w postaci JPK, dzięki czemu mogą uniknąć wizyty pracowników kontroli podatkowej w siedzibie swojej firmy.

 • JPK_VAT dla mikroprzedsiębiorcy od 1 stycznia 2018 r. JPK_VAT dla mikroprzedsiębiorcy od 1 stycznia 2018 r.

  Wkrótce wszyscy czynni podatnicy VAT będą musieli każdego miesiąca przesyłać elektronicznie dane z ewidencji VAT w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego. Dotyczy to nawet tych podmiotów, które obecnie wciąż prowadzą tę ewidencję w formie papierowej – od 1 stycznia 2018 r. wejdą bowiem w życie przepisy, które pozbawią ich takiej możliwości. Sprawdź, czym jest JPK_VAT i jak w praktyce wygląda comiesięczne przesyłanie tych plików.

Bądź na bieżąco

kasy fiskalne 2017

towary uslugi2017

vat2017zmiany