poniedziałek, 04 grudzień 2017 13:22

Nowa struktura JPK_VAT od 1 stycznia 2018 r.

Oceń ten artykuł
(4 głosów)

Wprowadzenie nowej struktury Jednolitego Pliku Kontrolnego zawierającego ewidencje VAT ma ułatwić życie polskim przedsiębiorcom. Mniej będzie obowiązkowych pól do wypełnienia, za to pojawią się nowe, które ułatwią kontakt podatnika z urzędem skarbowym. Uporządkowane też zostanie oznaczenie plików składanych za ten sam okres. Sprawdź, gdzie znaleźć nową strukturę JPK_VAT i od kiedy należy z niej korzystać. 

Wkrótce obowiązek przesyłania plików JPK_VAT zawierających dane z ewidencji VAT obejmie ostatnią grupę podatników, których obowiązywał okres przejściowy – podmioty spełniające wymogi określone w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej dla zachowania statusu mikroprzedsiębiorcy. Ponadto od 1 stycznia 2018 r. w ustawie o VAT zostanie wprowadzony wymóg prowadzenia ewidencji VAT wyłącznie elektronicznie przy użyciu programów komputerowych. Oznacza to, iż od nowego roku obowiązek przesyłania plików JPK_VAT obejmie wszystkich czynnych podatników VAT bez wyjątku.

Ministerstwo Finansów dba, aby comiesięczne przesyłanie plików JPK_VAT było dla podatników jak najprostsze. Od momentu wdrożenia systemu Jednolitego Pliku Kontrolnego naprawiono wiele technicznych błędów, które pojawiały się w trakcie wysyłki.

 

Od 1 stycznia 2018 r. będzie obowiązywała nowa struktura JPK_VAT – to już trzecia wersja struktury plików z ewidencjami VAT.

 

Nowa struktura JPK_VAT – ma być łatwiej i lepiej

Jak poinformował resort finansów na swojej oficjalnej stronie internetowej, wprowadzenie nowej struktury JPK_VAT to wynik konsultacji podatkowych przeprowadzonych z przedsiębiorcami. Jakie zmiany wprowadzono? Między innymi ograniczono liczbę obowiązkowych pól do wypełnienia, np. dotyczących danych adresowych podmiotu składającego JPK_VAT.

 

Ponadto uporządkowane zostało oznaczenie kolejnych plików przesyłanych za ten sam okres. W nowej strukturze JPK_VAT pierwszy plik w polu „cel złożenia” będzie miał oznaczenie „0”. Pierwsza korekta – „1”, a kolejne pliki będą miały kolejne numery. Co więcej, plików o danym oznaczeniu np.  0, 1, 2 itd. nie będzie można przesłać więcej niż raz.

 

W danych nagłówkowych pojawi się nowe pole „adres e-mail”. Wypełnienie go będzie nieobowiązkowe, ma natomiast ułatwić urzędom skarbowym kontakt z podatnikami. W razie wykrycia niezgodności w złożonym pliku JPK_VAT urząd będzie mógł szybko wysłać podatnikowi powiadomienie, dzięki któremu możliwe będzie szybkie skorygowanie rozliczenia bez konsekwencji oraz bez konieczności osobistej wizyty w urzędzie skarbowym.

 

Uwaga!

Od 1 stycznia 2018 r. obowiązuje nowa struktura JPK_VAT(3). Pliki z ewidencjami VAT za listopad i grudzień 2017 r. należy przesyłać w zgodzie z obecną strukturą.

 

Nową strukturę JPK_VAT można znaleźć na stronie Krajowej Administracji Skarbowej. Przedsiębiorcy przesyłający pliki JPK_VAT za pomocą dedykowanych do prowadzenia ewidencji VAT programów komputerowych (np. Rachmistrz nexo, Rewizor nexo lub Rachmistrz GT czy Rewizor GT) nie muszą martwić się o dostosowywanie pracy do nowych wymagań. Producent oprogramowania zrobi to za nich – użytkownicy muszą jedynie pamiętać o wykonywaniu bieżących aktualizacji.

Obowiązek przesyłania plików JPK_VAT wynika z art. 193 a § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2017 r. poz. 201).

 

Więcej o JPK_VAT czytaj w Poradniku

 

Zobacz też: Jak prowadzić ewidencje VAT – zmiany od 1 stycznia 2018 r.

Czytany 809 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 18 grudzień 2017 19:30

Artykuły powiązane

 • Przesłanie JPK_VAT – czy zwalnia z obowiązku złożenia deklaracji VAT Przesłanie JPK_VAT – czy zwalnia z obowiązku złożenia deklaracji VAT

  Choć wydawałoby się, że już wszystkie wątpliwości dotyczące Jednolitego Pliku Kontrolnego zostały wyjaśnione, pojawiły się nowe pytania podatników. Ministerstwo Finansów odpowiada na nie na swojej oficjalnej stronie internetowej. Sprawdź, czy przesłanie pliku JPK_VAT zwalnia z obowiązku złożenia w formie elektronicznej deklaracji VAT-7 lub VAT-7K i do kiedy mikroprzedsiębiorcy muszą przesłać pierwsze obowiązkowe pliki z ewidencjami zakupu i sprzedaży VAT.

 • W 2018 r. JPK_VAT składają wszyscy podatnicy, w tym taksówkarz i rolnik W 2018 r. JPK_VAT składają wszyscy podatnicy, w tym taksówkarz i rolnik

  Obowiązek przesyłania drogą elektroniczną plików JPK_VAT dotyczy wszystkich podatników VAT – także rolników i taksówkarzy rozliczających się ryczałtem. Sprawdź, kogo dokładnie od 1 stycznia 2018 r. objął nowy obowiązek, kto jest z niego zwolniony i jak w praktyce należy składać pliki JPK_VAT.

 • Zawieszenie działalności a obowiązek przesyłania JPK_VAT Zawieszenie działalności a obowiązek przesyłania JPK_VAT

  Ministerstwo Finansów wyjaśnia kolejne wątpliwości podatników związane z obowiązkiem przesyłania plików JPK_VAT. Tym razem dotyczą one sytuacji zawieszenia działalności gospodarczej – czy za okresy rozliczeniowe, w których działalność była zawieszona, również trzeba przesyłać pliki JPK_VAT? Dowiedz się, kiedy podatnik jest zwolniony z tego obowiązku, a kiedy mimo wszystko musi składać deklaracje podatkowe, w tym pliki JPK_VAT.

 • Najem prywatny a pliki JPK_VAT Najem prywatny a pliki JPK_VAT

  Kwestia ujmowania w deklaracji VAT, a co za tym idzie także w pliku JPK_VAT, obrotu z wynajmu nieruchomości niebędącej składnikiem majątku firmy budzi wątpliwości przedsiębiorców. Aby je rozwiać, należy posłużyć się interpretacjami indywidualnymi oraz interpretacją ogólną Ministra Finansów. Dowiedz się, jak traktować najem prywatny w świetle obowiązku przesyłania plików JPK_VAT i czy obowiązek ten dotyczy także podatników nieprowadzących działalności gospodarczej.

 • Kalendarium zmian w VAT 2018 Kalendarium zmian w VAT 2018

  Trzy ustawy nowelizacyjne wprowadziły istotne zmiany w przepisach dotyczących podatku od towarów i usług. Modyfikacje te dotyczą przede wszystkim kwestii elektronicznego prowadzenia ewidencji VAT, wysyłki deklaracji VAT i Jednolitego Pliku Kontrolnego. Cyfryzacja życia przedsiębiorców ma pomóc w uszczelnieniu systemu podatkowego, ale nie tylko – wprowadzenie zautomatyzowanych rozwiązań w istotny sposób przekłada się na sprawną pracę przedsiębiorstwa, oszczędność czasu i zminimalizowanie liczby pomyłek.

Bądź na bieżąco

kasy fiskalne 2018

towary uslugi2018

vat2018zmiany