poniedziałek, 04 grudzień 2017 21:55

Zwolnienia z kas fiskalnych 2018 – jest projekt nowego rozporządzenia

Oceń ten artykuł
(17 głosów)

Nie będzie spodziewanej likwidacji zwolnień z kas fiskalnych od 1 stycznia 2018 r. – znamy projekt rozporządzenia, które zachowuje m.in. zwolnienie podmiotowe z kas, przysługujące ze względu na osiąganie niskich obrotów ze sprzedaży. Rozszerzony za to zostanie katalog czynności, które muszą być ewidencjonowane na kasie bez względu na wysokość obrotu podatnika. Sprawdź, kto będzie mógł korzystać ze zwolnień z kas fiskalnych w 2018 r.

Przedsiębiorcy już od wielu miesięcy wyczekiwali wieści na temat zwolnień z kas fiskalnych w 2018 r. Spodziewano się nawet, iż obecny rok jest ostatnim rokiem obowiązywania tych preferencji, a z dniem 1 stycznia 2018 r. wszyscy podatnicy będą musieli mieć kasy fiskalne bez wyjątku. Planowane wprowadzenie kas fiskalnych online od 2018 r. tylko utwierdziło przedsiębiorców w przekonaniu, że wkrótce nastąpi duża rewolucja w kwestii stosowania zwolnień.

 

Ministerstwo Finansów zdecydowało się jednak przedłużyć prawo do korzystania z tych preferencji dla niektórych podatników oraz niektórych czynności. Na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się nowy projekt rozporządzenia z sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Projekt z 27 listopada 2017 r. jest obecnie na etapie opiniowania. Nowy akt prawny ma wejść w życie 1 stycznia 2018 r.

 

Jak można było się spodziewać, nowe rozporządzenie ma zawęzić krąg podatników uprawnionych do korzystania ze zwolnień z kas fiskalnych w 2018 r. Wciąż jednak niektórzy podatnicy będą mogli z nich korzystać.

 

 

Zwolnienia z kas fiskalnych od 1 stycznia 2018 r.

Projektowane przepisy zachowują prawo do zwolnienia podmiotowego z kas w 2018 r. dla podatników, których obrót ze sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych w poprzednim roku nie przekroczył 20.000 zł lub kwoty mniejszej liczonej w proporcji, w przypadku podmiotów rozpoczynających tę sprzedaż w trakcie roku.

W załączniku do rozporządzenia wciąż będzie można znaleźć czynności zwolnione z kas przedmiotowo. W przypadku wykonywania w przeważającej części czynności z części I tego załącznika podatnik będzie mógł korzystać ze zwolnienia podmiotowo-przedmiotowego.

 

Przewidziano jednak zmianę w poz. 25 załącznika. Zgodnie z regulacjami obecnego rozporządzenia, zwolnieniu z kas podlegają usługi finansowe i ubezpieczeniowe. Od 1 stycznia 2018 r. wyłączono z tego zwolnienia usługi w zakresie wymiany walut świadczone przez inne podmioty niż banki i spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe

 

Nowe czynności wyłączone ze zwolnień z kas w 2018 r.

W § 4 projektu rozporządzenia znajduje się katalog czynności, których wykonywanie pozbawia podatnika prawa do korzystania m.in. ze zwolnienia podmiotowego z kas fiskalnych. W katalogu tym zachowano wszystkie czynności wyłączone ze zwolnień w 2017 r.

Od 1 stycznia 2018 r. resort planuje objęcie obowiązkiem ewidencjonowania przy zastosowaniu kas rejestrujących, bez względu na poziom osiąganych obrotów:

a) usług kulturalnych i rozrywkowych - wyłącznie w zakresie wstępu na przedstawienia cyrkowe,

b) usług związanych z rozrywką i rekreacją - wyłącznie w zakresie wstępu do wesołych miasteczek, parków rozrywki, na dyskoteki, sale taneczne,

c) usług w zakresie wymiany walut, z wyłączeniem usług świadczonych przez banki i spółdzielcze kasy oszczędnościowo - kredytowe.

 

Okres dostosowawczy na wprowadzenie kasy w 2018 r.

Twórcy projektu rozporządzenia planują wprowadzenie okresu dostosowawczego na wprowadzenie kasy fiskalnej dla podatników świadczących wymienione powyżej usługi. Co istotne, ma on być dłuższy niż we wcześniejszych latach. Podatnicy wykonujący takie czynności będą musieli rozpocząć ewidencjonowanie sprzedaży za pomocą kasy z dniem 1 kwietnia 2018 r. Okres dostosowawczy nie będzie więc trwał 2, lecz aż 3 miesiące.

W § 8 projektu rozporządzenia zawarto regulacje, zgodnie z którymi podatnicy, którzy nie przestali spełniać warunków do zwolnienia z kas na mocy obecnego rozporządzenia, ale przestaną je spełniać w związku z wejściem w życie nowych przepisów, kasę fiskalną w działalności muszą wprowadzić do 1 kwietnia 2018 r.

 

Cel nowych przepisów dot. zwolnień z kas

Jak podkreśla resort finansów w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia, zmiany w kwestii stosowania zwolnień z kas korzystnie wpłyną na sytuację gospodarczą małych i średnich przedsiębiorców oraz mikroprzedsiębiorców. Działania w kierunku uszczelnienia systemu podatkowego mają na celu nie tylko zwiększenie wpływów do budżetu państwa, ale też wspieranie uczciwej konkurencji poprzez ograniczenie działań podatników zaangażowanych w nieuczciwą działalność.

 

Rozporządzenie ma wejść w życie 1 stycznia 2018 r. i obowiązywać przez rok. Obecnie projekt aktu prawnego jest na etapie opiniowania – należy więc liczyć się z możliwością wprowadzenia w nim jeszcze pewnych zmian przed ostatecznym opublikowaniem w Dzienniku Ustaw.

 

Więcej o kasach fiskalnych online dowiesz się z naszego Poradnika

 

Uwaga!

Nowe rozporządzenie w sprawie zwolnień z kas fiskalnych zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw z 2017 r. pod pozycją 2454 - weszło ono w życie 1 stycznia 2018 r. Więcej o nowych przepisach dowiesz się z naszego Poradnika:

 

Zwolnienia z kas fiskalnych w 2018 r. - poradnik

Czytany 5560 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 07 styczeń 2018 12:23

Artykuły powiązane

  • Limity VAT w 2018 i 2019 r.; Powrót do zwolnienia Limity VAT w 2018 i 2019 r.; Powrót do zwolnienia

    Przekroczenie limitu wartości sprzedaży lub rezygnacja ze zwolnienia z VAT w przeszłości nie pozbawia podatnika prawa do ponownego skorzystania z tej preferencji. Sprawdź, kto może korzystać ze zwolnienia z VAT w 2018 i 2019 r., komu opłaca się taka zmiana, jakich formalności należy dopełnić i czy powrót do zwolnienia możliwy jest w trakcie roku. Zobacz też katalog wyłączeń z prawa do zwolnienia z VAT.

  • Jaka nazwa towaru lub usÅ‚ugi dla zaliczki na kasie fiskalnej Jaka nazwa towaru lub usÅ‚ugi dla zaliczki na kasie fiskalnej

    Użytkownik kasy fiskalnej musi pamiętać o prawidłowym zaprogramowaniu nazw towarów i usług – muszą być one jednoznaczne i nie mogą być nazwami grup towarowych. Zasada ta dotyczy także konstruowania nazw zaliczek. Sprawdź, jak prawidłowo zaewidencjonować zaliczkę na kasie fiskalnej w 2018 r.

  • Sprzedaż samochodu firmowego a kasa fiskalna w 2018 r. Sprzedaż samochodu firmowego a kasa fiskalna w 2018 r.

    Dokonanie dostawy środka trwałego, np. samochodu firmowego osobie fizycznej, może w istotny sposób zawyżyć obrót firmy liczony na potrzeby zastosowania zwolnienia z kasy fiskalnej. Na szczęście przepisy są przychylne podatnikom w tym zakresie. Sprawdź, jak postępować w przypadku sprzedaży m.in. samochodu firmowego przy korzystaniu ze zwolnienia z kasy fiskalnej w 2018 r.

  • Limity na 2019 rok: PIT, CIT, VAT, ksiÄ™gi rachunkowe Limity na 2019 rok: PIT, CIT, VAT, ksiÄ™gi rachunkowe

    Wiemy już, kto w 2019 r. skorzysta z preferencji, jakie daje status małego podatnika VAT i w podatku dochodowym, kto będzie mógł opłacać ryczałt ewidencjonowany, a kto prowadzić uproszczoną księgowość. Znamy tez limit jednorazowych odpisów amortyzacyjnych. Sprawdź, jakie limity obowiązują w 2019 r. po przeliczeniu euro na polską walutę.

  • Sklep internetowy a kasa fiskalna w 2018 r. Sklep internetowy a kasa fiskalna w 2018 r.

    Po spełnieniu warunków określonych w przepisach, podatnik dokonujący dostawy towarów w systemie wysyłkowym może korzystać ze zwolnienia z kasy fiskalnej. Sprawdź, komu przysługuje do niego prawo w 2018 r. Dowiedz się też, jakie czynności muszą być obowiązkowo ewidencjonowane na kasie i dlaczego niektórzy sprzedawcy internetowi decydują się drukować paragony fiskalne nawet wtedy, gdy teoretycznie nie mają takiego obowiązku.