W dniu 20 lutego 2019 r. w Sejmie odbyło się posiedzenie Komisji Finansów Publicznych. Celem tego spotkania było m.in. rozpatrzenie sprawozdania Podkomisji stałej do monitorowania systemu podatkowego w rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach.
Ustawa nowelizacyjna, która według pierwotnych założeń miała wejść w życie jeszcze w 2018 r., na ponad pół roku utkwiła w procesie legislacyjnym na etapie zatwierdzenia przez Sejm. Zdezaktualizowały się terminy wejścia w życie obowiązku stosowania kas fiskalnych online przez niektóre grupy podatników oraz końcowy termin uzyskiwania homologacji dla kas fiskalnych z papierową kopią paragonu.
Nowy termin wejścia w życie ustawy o kasach online
Temat kas online’owych został ponownie podjęty przez rząd na posiedzeniu Podkomisji, które odbyło się 29 stycznia 2019 r. Zaproponowano nowe terminy wprowadzenia obowiązku stosowania urządzeń nowego typu przez określone branże. W założeniu ustawa nowelizacyjna miała wejść w życie już 1 marca 2019 r. Pozostało więc niewiele czasu na zatwierdzenie zmian w projekcie.
Debata w Sejmie dotyczyła m.in. poprawek wniesionych wcześniej przez Podkomisję do projektu ustawy o kasach online. Większość z nich miała charakter redakcyjny. Najważniejsza modyfikacja – przesunięcie o rok terminu obowiązkowego wprowadzenia kas online przez niektóre branże – została przez Komisję przyjęta bez zmian.
Przesunięto jednak termin wejścia w życie nowych przepisów z 1 marca 2019 r. na 1 maja 2019 r.
Ważne!
Ustawa o kasach online ma wejść w życie w dniu 1 maja 2019 r. - tak wskazuje aktualny projekt nowego aktu prawnego.
To jeszcze nie koniec procesu legislacyjnego nowej ustawy. Został on przekazany do drugiego czytania w Sejmie. Należy podkreślić, iż proces uzyskiwania homologacji dla kas online’owych będzie można rozpocząć dopiero po wejściu w życie omawianej ustawy. Na pojawienie się pierwszych urządzeń online będzie więc trzeba poczekać – najprawdopodobniej pojawią się one na półkach salonów sprzedaży kas fiskalnych w Warszawie i innych miastach w połowie roku.
Zgodnie z projektowanymi przepisami, obowiązek stosowania kas online’owych miałby wejść w życie:
Od 1 stycznia 2020 r.: dla świadczenia usług naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów, w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania, regenerowania, oraz w zakresie wymiany opon i kół dla pojazdów silnikowych i motorowerów, sprzedaży benzyny silnikowej, oleju napędowego, gazu do napędów silników spalinowych.
Od 1 lipca 2020 r.: dla świadczenia usług związanych z wyżywieniem wyłącznie świadczonych przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo oraz w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania, sprzedaży węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych.
Od 1 stycznia 2021 r.: dla świadczenia usług fryzjerskich, kosmetycznych, kosmetologicznych, budowlanych, w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i dentystów, prawniczych, związanych z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej - wyłącznie w zakresie wstępu.
Kasy fiskalne z papierową kopią paragonu mają uzyskiwać potwierdzenia Prezesa Głównego Urzędu Miar do 30 czerwca 2019 r.