czwartek, 21 marzec 2019 10:03

E-dokumentacja pracownicza w programach InsERT

Oceń ten artykuł
(5 głosów)

Zmiany w przepisach dotyczących przechowywania akt pracowniczych uprościły życie pracodawcom. Użytkownicy programów Gratyfikant nexo i Gratyfikant GT mogą teraz korzystać z e-Archiwizacji – wygodnej, oszczędnej i bezpiecznej usługi pozwalającej na elektroniczną archiwizację dokumentacji pracowniczej i przesyłanie jej do ZUS. Sprawdź, dlaczego warto z niej korzystać i testuj za darmo przez 14 dni. 

Od 1 stycznia 2019 r. obowiązują nowe przepisy dotyczące przechowywania dokumentacji dotyczącej pracowników. Jedną z najważniejszych zmian jest skrócenie z 50 lat do 10 lat okresu obowiązkowego przechowywania akt pracowniczych. Ponadto w nowym stanie prawnym dokumenty nie muszą być już archiwizowane w formie papierowej – mogą mieć formę elektroniczną. Pojawiła się też możliwość przekazywania do ZUS danych ważnych dla ubezpieczonych w formie elektronicznej. Ponadto wprowadzono domyślne przekazywanie pensji na konto bankowe pracownika.

Dla przedsiębiorców to bardzo duże ułatwienie. Firmy oszczędzają na zakupie papieru, regałów i szaf pancernych, druku, a przede wszystkim na kosztach pracy. Obsługa kadrowa jest prostsza i szybsza. Wiodący producent oprogramowania dla firm – InsERT – wprowadził w związku z tym ważne zmiany w programach Gratyfikant GT oraz Gratyfikant nexo.

 

Przechowywanie e-dokumentacji

Po wejściu w życie nowych przepisów pracodawcy mogą przesyłać do ZUS imienne raporty miesięczne pracowników. Otrzymane dane zapisywane są na ich indywidualnych kontach i archiwizowane w formie elektronicznej. Proces dostosowywania firm do zmian podzielono na kilka etapów – w zależności od daty zatrudnienia pracownika.

 • Dla zatrudnionych przed 1 stycznia 1999 roku akta muszą być przechowywane przez pracodawcę przez 50 lat.
 • Dla zatrudnionych od 1 stycznia 1999 r. do 31 grudnia 2018 r. czas archiwizowania dokumentów pracodawca może skrócić do 10 lat. Ma jednak obowiązek złożyć w ZUS raport z informacjami niezbędnymi do wyliczenia emerytury lub renty. W przeciwnym wypadku musi przechowywać akta przez 50 lat. Wybór e-dokumentacji wiąże pracodawcę nieodwołalnie dla wszystkich pracowników.
 • Dla zatrudnionych od 1 stycznia 2019 r. dokumentację przechowuje się przez 10 lat. Pracodawca ma obowiązek wysyłania do ZUS imiennych raportów miesięcznych zawierających dane niezbędne dla ustalenia wysokości emerytury lub renty.

 

Programy InsERT gotowe na e-Dokumentację

Użytkownicy programów Gratyfikant nexo (od wersji 24) i Gratyfikant GT (od wersji 1.56) mogą przechowywać akta swoich pracowników w formie elektronicznej. Dzięki e-Archiwizacji wymagane kopie zapasowe przechowywane są bezpiecznie – system zapewnia danym najwyższą ochronę. Kopie zapasowe tworzone są z wykorzystaniem chmury. W razie potrzeby akta mogą zostać przekazane w formie skompresowanego archiwum.

Korzystanie z e-Archiwizacji to oszczędność – odchodzą koszty zakupu nośników czy usług serwisowych związanych z odzyskiwaniem danych w razie awarii sprzętu. Oszczędzamy też czas pracy – archiwizacja odbywa się w tle i nie obciąża systemu, dane wysyłane są do chmury zgodnie z ustalonym harmonogramem. A dzięki innowacyjnej technologii Cloud Computing użytkownik może sięgać do zgromadzonych danych w dowolnym miejscu, o każdej porze.

 

Usługa e-Archiwizacja dostępna jest bezpłatnie przez 14 dni w wersji próbnej. Jeśli użytkownik się na nią zdecyduje, może wybrać jeden z sześciu atrakcyjnych cenowo pakietów – dostosowanych do potrzeb przedsiębiorcy związanych z przestrzenią dyskową oraz transferem danych.

 


 

BUCHCOM Programy dla firm Warszawa to Partner Handlowy i Punkt Serwisowy InsERT. Zespół doświadczonych specjalistów posiadających uprawnienia serwisowe dysponuje kompletną ofertą tego wiodącego producenta, wdraża systemy zgodnie z potrzebami klienta i zapewnia opiekę serwisową. Kompleksowo wyposażamy stanowiska sprzedażowe – oferujemy kasy i drukarki fiskalne Posnet, Elzab i Novitus, wagi sklepowe, czytniki kodów kreskowych i inne urządzenia. Zawieramy bardzo atrakcyjne umowy na płatności elektroniczne z terminalem płatniczym. Nasi certyfikowani księgowi specjalizują się w obsłudze księgowej oraz kadrowo-płacowej małych i średnich przedsiębiorstw. W naszym serwisie fiskalnym wyposażamy firmy w sprzęt i oprogramowanie, szkolimy i zapewniamy optymalne opcje dla każdej działalności.

 

Programy dla firm Warszawa – zobacz naszą ofertę

Czytany 2958 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 21 marzec 2019 10:34

Artykuły powiązane

 • Aplikacja mobilna SaleoSMART – już dostępna! Aplikacja mobilna SaleoSMART – już dostępna!

  Innowacyjny program do odczytu danych z faktur i wyciągów bankowych zyskał swoją mobilną wersję. Teraz praca z SaldeoSMART jest jeszcze prostsza niż dotychczas! Aplikacja mobilna SaldeoSMART dostępna jest za darmo dla użytkowników i klientów biur rachunkowych.

 • Nowa aplikacja InsERT Mobile już w sprzedaży! Nowa aplikacja InsERT Mobile już w sprzedaży!

  Wiodący producent oprogramowania dla firm oddaje do dyspozycji nowe, znakomite narzędzie wspierające pracę w terenie. Aplikacja InsERT Mobile, wyposażona w dwa funkcjonalne moduły – Klienci i Kalendarz, ułatwi i usprawni działanie serwisantów, sprzedawców, dostawców i wielu innych przedsiębiorców oraz ich pracowników.

 • Oprogramowanie InsERT – gotowe na zmiany podatkowe 2019 Oprogramowanie InsERT – gotowe na zmiany podatkowe 2019

  Zmiany w rozliczaniu pojazdów osobowych w podatku dochodowym, nowy sposób obliczania składek na ubezpieczenia społeczne dla przedsiębiorców osiągających niskie przychody, nowe wzory deklaracji – wszystkie te i wiele innych zmian weszły w życie z początkiem 2019 r. Rachmistrz nexo, Rachmistrz GT, Rewizor nexo i Rewizor GT, a także inne programy InsERT są na nie gotowe już od dawna. Sprawdź, co się zmieniło w oprogramowaniu twojej firmy!

 • InsERT Dobrą Marką 2018 i IT Championem 2018 InsERT Dobrą Marką 2018 i IT Championem 2018

  Kolejne dwie prestiżowe nagrody zostały przyznane jednemu z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych producentów oprogramowania dla firm – marki InsERT. W 2018 r. firma ta uzyskała tytuł Dobrej Marki w kategorii Oprogramowanie dla firm oraz IT Championa w kategorii Oprogramowanie dla MŚP. Sprawdź, za co markę InsERT docenili zarówno eksperci, jak i użytkownicy programów takich jak Subiekt, Rachmistrz, Rewizor, Gratyfikant, Biuro czy Gestor.

 • Programy InsERT gotowe na podzieloną płatność VAT Programy InsERT gotowe na podzieloną płatność VAT

  Wkrótce wejdą w życie przepisy dotyczące podzielonej płatności VAT. Przedsiębiorcy będą musieli dostosować swoją bankowość do nowych zasad. Użytkownicy programów linii InsERT nexo oraz InsERT GT będą mieli w tym względzie ułatwione zadanie – nowe wersje programów są już przygotowane na podzieloną płatność VAT. Sprawdź, co zmieniło się w programach oraz jak szybko i skutecznie wprowadzić split payment w działalności.