czwartek, 21 marzec 2019 10:03

E-dokumentacja pracownicza w programach InsERT

Oceń ten artykuł
(5 głosów)

Zmiany w przepisach dotyczących przechowywania akt pracowniczych uprościły życie pracodawcom. Użytkownicy programów Gratyfikant nexo i Gratyfikant GT mogą teraz korzystać z e-Archiwizacji – wygodnej, oszczędnej i bezpiecznej usługi pozwalającej na elektroniczną archiwizację dokumentacji pracowniczej i przesyłanie jej do ZUS. Sprawdź, dlaczego warto z niej korzystać i testuj za darmo przez 14 dni. 

Od 1 stycznia 2019 r. obowiązują nowe przepisy dotyczące przechowywania dokumentacji dotyczącej pracowników. Jedną z najważniejszych zmian jest skrócenie z 50 lat do 10 lat okresu obowiązkowego przechowywania akt pracowniczych. Ponadto w nowym stanie prawnym dokumenty nie muszą być już archiwizowane w formie papierowej – mogą mieć formę elektroniczną. Pojawiła się też możliwość przekazywania do ZUS danych ważnych dla ubezpieczonych w formie elektronicznej. Ponadto wprowadzono domyślne przekazywanie pensji na konto bankowe pracownika.

Dla przedsiębiorców to bardzo duże ułatwienie. Firmy oszczędzają na zakupie papieru, regałów i szaf pancernych, druku, a przede wszystkim na kosztach pracy. Obsługa kadrowa jest prostsza i szybsza. Wiodący producent oprogramowania dla firm – InsERT – wprowadził w związku z tym ważne zmiany w programach Gratyfikant GT oraz Gratyfikant nexo.

 

Przechowywanie e-dokumentacji

Po wejściu w życie nowych przepisów pracodawcy mogą przesyłać do ZUS imienne raporty miesięczne pracowników. Otrzymane dane zapisywane są na ich indywidualnych kontach i archiwizowane w formie elektronicznej. Proces dostosowywania firm do zmian podzielono na kilka etapów – w zależności od daty zatrudnienia pracownika.

 • Dla zatrudnionych przed 1 stycznia 1999 roku akta muszą być przechowywane przez pracodawcę przez 50 lat.
 • Dla zatrudnionych od 1 stycznia 1999 r. do 31 grudnia 2018 r. czas archiwizowania dokumentów pracodawca może skrócić do 10 lat. Ma jednak obowiązek złożyć w ZUS raport z informacjami niezbędnymi do wyliczenia emerytury lub renty. W przeciwnym wypadku musi przechowywać akta przez 50 lat. Wybór e-dokumentacji wiąże pracodawcę nieodwołalnie dla wszystkich pracowników.
 • Dla zatrudnionych od 1 stycznia 2019 r. dokumentację przechowuje się przez 10 lat. Pracodawca ma obowiązek wysyłania do ZUS imiennych raportów miesięcznych zawierających dane niezbędne dla ustalenia wysokości emerytury lub renty.

 

Programy InsERT gotowe na e-Dokumentację

Użytkownicy programów Gratyfikant nexo (od wersji 24) i Gratyfikant GT (od wersji 1.56) mogą przechowywać akta swoich pracowników w formie elektronicznej. Dzięki e-Archiwizacji wymagane kopie zapasowe przechowywane są bezpiecznie – system zapewnia danym najwyższą ochronę. Kopie zapasowe tworzone są z wykorzystaniem chmury. W razie potrzeby akta mogą zostać przekazane w formie skompresowanego archiwum.

Korzystanie z e-Archiwizacji to oszczędność – odchodzą koszty zakupu nośników czy usług serwisowych związanych z odzyskiwaniem danych w razie awarii sprzętu. Oszczędzamy też czas pracy – archiwizacja odbywa się w tle i nie obciąża systemu, dane wysyłane są do chmury zgodnie z ustalonym harmonogramem. A dzięki innowacyjnej technologii Cloud Computing użytkownik może sięgać do zgromadzonych danych w dowolnym miejscu, o każdej porze.

 

Usługa e-Archiwizacja dostępna jest bezpłatnie przez 14 dni w wersji próbnej. Jeśli użytkownik się na nią zdecyduje, może wybrać jeden z sześciu atrakcyjnych cenowo pakietów – dostosowanych do potrzeb przedsiębiorcy związanych z przestrzenią dyskową oraz transferem danych.

 


 

BUCHCOM Programy dla firm Warszawa to Partner Handlowy i Punkt Serwisowy InsERT. Zespół doświadczonych specjalistów posiadających uprawnienia serwisowe dysponuje kompletną ofertą tego wiodącego producenta, wdraża systemy zgodnie z potrzebami klienta i zapewnia opiekę serwisową. Kompleksowo wyposażamy stanowiska sprzedażowe – oferujemy kasy i drukarki fiskalne Posnet, Elzab i Novitus, wagi sklepowe, czytniki kodów kreskowych i inne urządzenia. Zawieramy bardzo atrakcyjne umowy na płatności elektroniczne z terminalem płatniczym. Nasi certyfikowani księgowi specjalizują się w obsłudze księgowej oraz kadrowo-płacowej małych i średnich przedsiębiorstw. W naszym serwisie fiskalnym wyposażamy firmy w sprzęt i oprogramowanie, szkolimy i zapewniamy optymalne opcje dla każdej działalności.

 

Programy dla firm Warszawa – zobacz naszą ofertę

Czytany 3179 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 21 marzec 2019 10:34

Artykuły powiązane

 • InsERT GT współpracuje z Portalem Biura! InsERT GT współpracuje z Portalem Biura!

  Korzystasz z programów klasycznej linii InsERT GT? Rewizora GT lub Rachmistrza GT? Teraz możesz udostępnić swoim klientom dostęp do Portalu Biura! To niezwykle proste, a zarazem funkcjonalne rozwiązanie, które wzmocni pozycję biura rachunkowego na rynku – nawet w obliczu pandemii i ograniczenia kontaktów.

 • Jak rozpoznać dobre, nowoczesne biuro rachunkowe? Jak rozpoznać dobre, nowoczesne biuro rachunkowe?

  Czasy, w których firma z Ursynowa koniecznie szukała biura rachunkowego na Ursynowie, powoli odchodzą w zapomnienie. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom informatycznym z powodzeniem możesz przesyłać dokumenty do księgowego z drugiej strony Polski! To nie tylko szersze możliwości, ale też wygoda, oszczędność i więcej czasu na rozwój własnego biznesu.

 • Czy warto przesyłać dokumenty księgowemu online? Czy warto przesyłać dokumenty księgowemu online?

  Nowa rzeczywistość wymaga nowoczesnych rozwiązań. Przesyłanie dokumentów księgowemu online to nie tylko bezpieczeństwo, ale też niesamowita wygoda i oszczędność! Poznaj możliwości, jakie daje przedsiębiorcom i ich księgowym SaldeoSMART – program zintegrowany m.in. z systemami InsERT.

 • Nie idź do biura rachunkowego! Prześlij dokumenty online przez Portal Biura Nie idź do biura rachunkowego! Prześlij dokumenty online przez Portal Biura

  Księgowość online to przyszłość biznesu. Epidemia koronawirusa tylko przyspieszyła proces, który do tej pory powoli obejmował kolejnych przedsiębiorców. Sprawdź, jak możesz szybko, prosto i bezpiecznie przesłać do swojego biura rachunkowego faktury, umowy i wszelkie inne dokumenty! Umożliwia Ci to Portal Biura.

 • Sprzedajesz online? Zacznij robić to szybciej i wygodniej! Sprzedajesz online? Zacznij robić to szybciej i wygodniej!

  Przenosisz biznes do internetu? Poznaj Sello - program do zarządzania sprzedażą Allegro. Ułatwia pracę, skraca i automatyzuje wiele procesów, generuje dokumenty! Dzięki niemu zyskasz zaufanie klientów, a co za tym idzie wysokie oceny i pozytywne komentarze. W czasie kwarantanny nie zamykaj biznesu, sprzedawaj w sieci! Prosto i wygodnie.