czwartek, 21 marzec 2019 10:03

E-dokumentacja pracownicza w programach InsERT

Oceń ten artykuł
(5 głosów)

Zmiany w przepisach dotyczących przechowywania akt pracowniczych uprościły życie pracodawcom. Użytkownicy programów Gratyfikant nexo i Gratyfikant GT mogą teraz korzystać z e-Archiwizacji – wygodnej, oszczędnej i bezpiecznej usługi pozwalającej na elektroniczną archiwizację dokumentacji pracowniczej i przesyłanie jej do ZUS. Sprawdź, dlaczego warto z niej korzystać i testuj za darmo przez 14 dni. 

Od 1 stycznia 2019 r. obowiązują nowe przepisy dotyczące przechowywania dokumentacji dotyczącej pracowników. Jedną z najważniejszych zmian jest skrócenie z 50 lat do 10 lat okresu obowiązkowego przechowywania akt pracowniczych. Ponadto w nowym stanie prawnym dokumenty nie muszą być już archiwizowane w formie papierowej – mogą mieć formę elektroniczną. Pojawiła się też możliwość przekazywania do ZUS danych ważnych dla ubezpieczonych w formie elektronicznej. Ponadto wprowadzono domyślne przekazywanie pensji na konto bankowe pracownika.

Dla przedsiębiorców to bardzo duże ułatwienie. Firmy oszczędzają na zakupie papieru, regałów i szaf pancernych, druku, a przede wszystkim na kosztach pracy. Obsługa kadrowa jest prostsza i szybsza. Wiodący producent oprogramowania dla firm – InsERT – wprowadził w związku z tym ważne zmiany w programach Gratyfikant GT oraz Gratyfikant nexo.

 

Przechowywanie e-dokumentacji

Po wejściu w życie nowych przepisów pracodawcy mogą przesyłać do ZUS imienne raporty miesięczne pracowników. Otrzymane dane zapisywane są na ich indywidualnych kontach i archiwizowane w formie elektronicznej. Proces dostosowywania firm do zmian podzielono na kilka etapów – w zależności od daty zatrudnienia pracownika.

 • Dla zatrudnionych przed 1 stycznia 1999 roku akta muszą być przechowywane przez pracodawcę przez 50 lat.
 • Dla zatrudnionych od 1 stycznia 1999 r. do 31 grudnia 2018 r. czas archiwizowania dokumentów pracodawca może skrócić do 10 lat. Ma jednak obowiązek złożyć w ZUS raport z informacjami niezbędnymi do wyliczenia emerytury lub renty. W przeciwnym wypadku musi przechowywać akta przez 50 lat. Wybór e-dokumentacji wiąże pracodawcę nieodwołalnie dla wszystkich pracowników.
 • Dla zatrudnionych od 1 stycznia 2019 r. dokumentację przechowuje się przez 10 lat. Pracodawca ma obowiązek wysyłania do ZUS imiennych raportów miesięcznych zawierających dane niezbędne dla ustalenia wysokości emerytury lub renty.

 

Programy InsERT gotowe na e-Dokumentację

Użytkownicy programów Gratyfikant nexo (od wersji 24) i Gratyfikant GT (od wersji 1.56) mogą przechowywać akta swoich pracowników w formie elektronicznej. Dzięki e-Archiwizacji wymagane kopie zapasowe przechowywane są bezpiecznie – system zapewnia danym najwyższą ochronę. Kopie zapasowe tworzone są z wykorzystaniem chmury. W razie potrzeby akta mogą zostać przekazane w formie skompresowanego archiwum.

Korzystanie z e-Archiwizacji to oszczędność – odchodzą koszty zakupu nośników czy usług serwisowych związanych z odzyskiwaniem danych w razie awarii sprzętu. Oszczędzamy też czas pracy – archiwizacja odbywa się w tle i nie obciąża systemu, dane wysyłane są do chmury zgodnie z ustalonym harmonogramem. A dzięki innowacyjnej technologii Cloud Computing użytkownik może sięgać do zgromadzonych danych w dowolnym miejscu, o każdej porze.

 

Usługa e-Archiwizacja dostępna jest bezpłatnie przez 14 dni w wersji próbnej. Jeśli użytkownik się na nią zdecyduje, może wybrać jeden z sześciu atrakcyjnych cenowo pakietów – dostosowanych do potrzeb przedsiębiorcy związanych z przestrzenią dyskową oraz transferem danych.

 


 

BUCHCOM Programy dla firm Warszawa to Partner Handlowy i Punkt Serwisowy InsERT. Zespół doświadczonych specjalistów posiadających uprawnienia serwisowe dysponuje kompletną ofertą tego wiodącego producenta, wdraża systemy zgodnie z potrzebami klienta i zapewnia opiekę serwisową. Kompleksowo wyposażamy stanowiska sprzedażowe – oferujemy kasy i drukarki fiskalne Posnet, Elzab i Novitus, wagi sklepowe, czytniki kodów kreskowych i inne urządzenia. Zawieramy bardzo atrakcyjne umowy na płatności elektroniczne z terminalem płatniczym. Nasi certyfikowani księgowi specjalizują się w obsłudze księgowej oraz kadrowo-płacowej małych i średnich przedsiębiorstw. W naszym serwisie fiskalnym wyposażamy firmy w sprzęt i oprogramowanie, szkolimy i zapewniamy optymalne opcje dla każdej działalności.

 

Programy dla firm Warszawa – zobacz naszą ofertę

Czytany 3531 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 21 marzec 2019 10:34

Artykuły powiązane

 • Odzyskaj zaległe należności dzięki nowej usłudze w programach InsERT! Odzyskaj zaległe należności dzięki nowej usłudze w programach InsERT!

  Samodzielne odzyskiwane zaległych należności pochłania czas i energię pracowników. Często też, pomimo wielu prób, okazuje się nieskuteczne. W rezultacie nie tylko tracimy nerwy, ale też… swoich kontrahentów. Z myślą o odzyskiwaniu należności w czasach, gdy wiele przedsiębiorców ma problemy z płynnością finansową, firma InsERT zaoferowała użytkownikom swoich programów nową usługę.

 • Nowości w wersji 33 InsERT nexo - sprawdź, co się zmieniło! Nowości w wersji 33 InsERT nexo - sprawdź, co się zmieniło!

  Jak co roku 1 stycznia przyniósł sporo zmian w przepisach prawa podatkowego. Aby dostosować swoje narzędzia nie tylko do wymagań ustawodawcy, ale też do potrzeb użytkowników, producent programów linii InsERT nexo wprowadził w nich sporo zmian. Systemy Subiekt nexo, Rachmistrz nexo, Rewizor nexo i Gratyfikant nexo już od grudnia dostępne są w nowej wersji InsERT nexo 33.

 • Nowa wersja 1.65 InsERT GT – sprawdź, co się zmieniło! Nowa wersja 1.65 InsERT GT – sprawdź, co się zmieniło!

  Subiekt GT, Rachmistrz GT, Rewizor – wszystkie programy linii InsERT GT zostały dostosowane nie tylko do zmian w przepisach, ale też do potrzeb użytkowników. Wprowadzono ułatwienia dla przedsiębiorców, ale też uwzględniono postulaty zgłaszane przez biura rachunkowe. Sprawdź, co zmieniło się w nowej wersji 1.65 InsERT GT!

 • Portal Biura wyróżniony za wspieranie małych i średnich firm! Portal Biura wyróżniony za wspieranie małych i średnich firm!

  Aplikacja webowa Portal Biura została wyróżniona tytułem Najlepszego Produktu dla MŚP w ramach raportu Turbiny Polskiej Gospodarki 2020. Ten nowoczesny produkt został doceniony przez specjalistów m.in. za wsparcie zapewniane małym i średnim przedsiębiorstwom w procesie szybkiego i bezkontaktowego przekazywania dokumentów.

 • InsERT GT współpracuje z Portalem Biura! InsERT GT współpracuje z Portalem Biura!

  Korzystasz z programów klasycznej linii InsERT GT? Rewizora GT lub Rachmistrza GT? Teraz możesz udostępnić swoim klientom dostęp do Portalu Biura! To niezwykle proste, a zarazem funkcjonalne rozwiązanie, które wzmocni pozycję biura rachunkowego na rynku – nawet w obliczu pandemii i ograniczenia kontaktów.