piątek, 22 marzec 2019 14:15

Kasy fiskalne online zatwierdzone przez Senat!

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Znamy już ostatecznie brzmienie przepisów ustawy o kasach online! Znamy terminy i branże, które obowiązkowo wymienią kasy. Nowelizacja została zaakceptowana przez Senat i przekazana do podpisu Prezydenta. Wkrótce wejdzie w życie, a na półkach salonów sprzedaży pojawią się pierwsze kasy fiskalne online.

Po długiej ciszy, prace legislacyjne nad ustawą o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach pędzą pełną parę. Po tym, jak dnia 15 marca 2019 r. nowe przepisy zostały zaakceptowane przez Sejm, projekt aktu prawnego trafił do Senatu. Czasu na zatwierdzenie zmian rząd nie miał wiele – według założeń nowa ustawa ma bowiem wejść w życie już 1 maja 2019 r.

Dnia 19 marca 2019 r. odbyło się posiedzenie Senackiej Komisji Budżetu i Finansów Publicznych, na którym rozpatrywano treść ustawy o kasach online. Nie zgłoszono żadnych poprawek. Dnia 21 marca 2019 r., na 75 posiedzeniu Senatu RP, ustawa została ostatecznie zatwierdzona i przekazana do podpisu Prezydenta.

 

Na tym etapie zaakceptowana przez Sejm i Senat treść ustawy nowelizacyjnej nie ulegnie już żadnym zmianom. Aby producenci mogli rozpocząć starania o uzyskiwanie potwierdzeń Prezesa Głównego Urzędu Miar dla kas online’owych, czekamy już tylko na opublikowanie tego aktu prawnego w Dzienniku Ustaw.

 

Kasy fiskalne online – branże i terminy

Ostatecznie zatwierdzona ustawa o kasach online określa nowe terminy obowiązkowej wymiany obecnie stosowanych urządzeń na kasy fiskalne online. Zgodnie z nowymi regulacjami, kasy fiskalne online będą musieli stosować:

Od 1 stycznia 2020 r. – podatnicy świadczący usługi naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów, w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania, regenerowania, oraz w zakresie wymiany opon i kół dla pojazdów silnikowych i motorowerów, a także zajmujący się sprzedażą benzyny silnikowej, oleju napędowego, gazu do napędów silników spalinowych.

Od 1 lipca 2020 r. - podatnicy świadczący usługi związane z wyżywieniem wyłącznie świadczone przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo oraz w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania, a także zajmujący się sprzedażą węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych.

Od 1 stycznia 2021 r. - podatnicy świadczący usługi fryzjerskie, kosmetyczne, kosmetologiczne, budowlane, w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i dentystów, prawnicze, związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej - wyłącznie w zakresie wstępu.

 

Przedsiębiorcy wymieniający kasy na urządzenia online’owe w związku z wprowadzonym obowiązkiem, będą mogli skorzystać z ulgi w wysokości 700 zł na każdą kasę zgłoszoną do urzędu skarbowego.

 

Kasy fiskalne online zastąpią obecne urządzenia

Podatnicy działający w pozostałych branżach będą mogli użytkować obecnie stosowane kasy fiskalne. W ich wypadku wymiana urządzeń będzie następować stopniowo. Nowelizacja przewiduje jednak terminy wycofania ze sprzedaży kas starego typu:

Do 31 sierpnia 2019 r. będzie można kupić kasę fiskalną z papierową kopią paragonu.

Do 31 grudnia 2022 r. będzie można kupić kasę fiskalną z elektroniczną kopią paragonu.

 

Kasy fiskalne online to urządzenia nowej generacji, których najważniejszym zadaniem (zaraz po ewidencjonowaniu sprzedaży i wydawaniu paragonów) będzie przesyłanie danych o transakcjach i nie tylko do Centralnego Repozytorium Kas. Ten zaawansowany system teleinformatyczny prowadzony przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej ma na bieżąco analizować dane w celu wychwycenia nadużyć podatkowych i przeciwdziałania im. Zdaniem rządu nowy system kasowy ma ograniczyć szarą strefę i zwiększyć wpływy z podatków do budżetu państwa.

 

Kasy fiskalne online – więcej przeczytasz w Poradniku

Czytany 384 razy Ostatnio zmieniany piątek, 22 marzec 2019 14:19

Artykuły powiązane

 • Kasy fiskalne online od 1 maja 2019 roku Kasy fiskalne online od 1 maja 2019 roku

  Termin wprowadzenia kas fiskalnych online na polski rynek jest już pewny – nowe przepisy wejdą w życie 1 maja 2019 r. Ustawa nowelizacyjna została ostatecznie podpisana przez prezydenta. W terminie tym wejdzie też w życie rozporządzenie w sprawie odliczania i zwrotu kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących. Sprawdź, kiedy pojawią się pierwsze kasy online’owe i kto w nowym stanie prawnym będzie mógł skorzystać z ulgi na kasę.

 • Kasy fiskalne online od stycznia 2020 roku! Kasy fiskalne online od stycznia 2020 roku!

  Stało się! Ustawa o kasach online po niekończących się pracach legislacyjnych wreszcie została uchwalona przez Sejm. W stosunku do poprzedniego projektu zmieniono m.in. końcowy termin uzyskiwania homologacji dla kas fiskalnych z papierową kopią paragonu. Sprawdź, od kiedy musisz stosować kasy fiskalne online w swojej działalności.

 • Ministerstwo Finansów zmienia zdanie: Nie będzie paragonu przed płatnością Ministerstwo Finansów zmienia zdanie: Nie będzie paragonu przed płatnością

  Wśród przedsiębiorców wzbudziły krytykę i bunt. Eksperci wskazywali na ich niezgodność z ustawą o VAT. Nowe regulacje ustanawiające obowiązek wydania nabywcy paragonu fiskalnego przed przyjęciem zapłaty na szczęście nie zostaną wprowadzone. Rząd pod wpływem napływających argumentów zrezygnował z kontynuacji prac nad tym pomysłem.

 • Kasy fiskalne online – ustawa ma wejść w życie 2 miesiące później Kasy fiskalne online – ustawa ma wejść w życie 2 miesiące później

  Komisja Finansów Publicznych przyjęła poprawki do projektu tzw. ustawy o kasach online. Utrzymane zostały nowe, przesunięte o rok w stosunku do pierwotnego projektu terminy obowiązkowej wymiany kas dla niektórych branż. Zmieniono za to termin wejścia w życie samej ustawy. Sprawdź, kiedy na półkach salonów sprzedaży pojawią się pierwsze kasy fiskalne online.

 • Kasa fiskalna dla firmy sprzątającej – jaką wybrać? Kasa fiskalna dla firmy sprzątającej – jaką wybrać?

  W 2019 r. wiele firm sprzątających straci prawo do zwolnienia z kasy fiskalnej. Jakie urządzenie wybrać, by odpowiadało ono potrzebom tego typu działalności? Do kiedy należy wprowadzić kasę? Dowiedz się, jakie przepisy obowiązują od 1 styczna 2019 r. i poznaj modele kas i drukarek fiskalnych optymalnie trafiających w potrzeby firm sprzątających.