piątek, 22 marzec 2019 14:15

Kasy fiskalne online zatwierdzone przez Senat!

Oceń ten artykuł
(4 głosów)

Znamy już ostatecznie brzmienie przepisów ustawy o kasach online! Znamy terminy i branże, które obowiązkowo wymienią kasy. Nowelizacja została zaakceptowana przez Senat i przekazana do podpisu Prezydenta. Wkrótce wejdzie w życie, a na półkach salonów sprzedaży pojawią się pierwsze kasy fiskalne online.

Po długiej ciszy, prace legislacyjne nad ustawą o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach pędzą pełną parę. Po tym, jak dnia 15 marca 2019 r. nowe przepisy zostały zaakceptowane przez Sejm, projekt aktu prawnego trafił do Senatu. Czasu na zatwierdzenie zmian rząd nie miał wiele – według założeń nowa ustawa ma bowiem wejść w życie już 1 maja 2019 r.

Dnia 19 marca 2019 r. odbyło się posiedzenie Senackiej Komisji Budżetu i Finansów Publicznych, na którym rozpatrywano treść ustawy o kasach online. Nie zgłoszono żadnych poprawek. Dnia 21 marca 2019 r., na 75 posiedzeniu Senatu RP, ustawa została ostatecznie zatwierdzona i przekazana do podpisu Prezydenta.

 

Na tym etapie zaakceptowana przez Sejm i Senat treść ustawy nowelizacyjnej nie ulegnie już żadnym zmianom. Aby producenci mogli rozpocząć starania o uzyskiwanie potwierdzeń Prezesa Głównego Urzędu Miar dla kas online’owych, czekamy już tylko na opublikowanie tego aktu prawnego w Dzienniku Ustaw.

 

Kasy fiskalne online – branże i terminy

Ostatecznie zatwierdzona ustawa o kasach online określa nowe terminy obowiązkowej wymiany obecnie stosowanych urządzeń na kasy fiskalne online. Zgodnie z nowymi regulacjami, kasy fiskalne online będą musieli stosować:

Od 1 stycznia 2020 r. – podatnicy świadczący usługi naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów, w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania, regenerowania, oraz w zakresie wymiany opon i kół dla pojazdów silnikowych i motorowerów, a także zajmujący się sprzedażą benzyny silnikowej, oleju napędowego, gazu do napędów silników spalinowych.

Od 1 lipca 2020 r. - podatnicy świadczący usługi związane z wyżywieniem wyłącznie świadczone przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo oraz w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania, a także zajmujący się sprzedażą węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych.

Od 1 stycznia 2021 r. - podatnicy świadczący usługi fryzjerskie, kosmetyczne, kosmetologiczne, budowlane, w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i dentystów, prawnicze, związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej - wyłącznie w zakresie wstępu.

 

Przedsiębiorcy wymieniający kasy na urządzenia online’owe w związku z wprowadzonym obowiązkiem, będą mogli skorzystać z ulgi w wysokości 700 zł na każdą kasę zgłoszoną do urzędu skarbowego.

 

Kasy fiskalne online zastąpią obecne urządzenia

Podatnicy działający w pozostałych branżach będą mogli użytkować obecnie stosowane kasy fiskalne. W ich wypadku wymiana urządzeń będzie następować stopniowo. Nowelizacja przewiduje jednak terminy wycofania ze sprzedaży kas starego typu:

Do 31 sierpnia 2019 r. będzie można kupić kasę fiskalną z papierową kopią paragonu.

Do 31 grudnia 2022 r. będzie można kupić kasę fiskalną z elektroniczną kopią paragonu.

 

Kasy fiskalne online to urządzenia nowej generacji, których najważniejszym zadaniem (zaraz po ewidencjonowaniu sprzedaży i wydawaniu paragonów) będzie przesyłanie danych o transakcjach i nie tylko do Centralnego Repozytorium Kas. Ten zaawansowany system teleinformatyczny prowadzony przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej ma na bieżąco analizować dane w celu wychwycenia nadużyć podatkowych i przeciwdziałania im. Zdaniem rządu nowy system kasowy ma ograniczyć szarą strefę i zwiększyć wpływy z podatków do budżetu państwa.

 

Kasy fiskalne online – więcej przeczytasz w Poradniku

Czytany 1364 razy Ostatnio zmieniany piątek, 22 marzec 2019 14:19

Artykuły powiązane

 • Kasy online odroczone dla usług budowlanych! Kasy online odroczone dla usług budowlanych!

  Przesunięcie terminów różnych obowiązków podatkowych objęło też wymianę kas fiskalnych na urządzenia online’owe. Zmiany dotyczą szeregu branż, w tym tych najbardziej poszkodowanych w wyniku epidemii. Kasy online odroczone dla usług budowlanych to już pewnik!

 • Kasy online odroczone dla usług kosmetycznych i kosmetologicznych! Kasy online odroczone dla usług kosmetycznych i kosmetologicznych!

  Kosmetyczki nie muszą kupować kas fiskalnych online do końca roku. Odroczenie kas online dla usług kosmetycznych i kosmetologicznych to jedno z założeń Tarczy Antykryzysowej. Jeśli jednak wymieniłeś kasę wcześniej lub zamierzasz to zrobić, nie stracisz prawa do ulgi!

 • Kasy online odroczone dla usług fryzjerskich! Kasy online odroczone dla usług fryzjerskich!

  Nie tylko lokale gastronomiczne, ale też m.in. salony fryzjerskie i gabinety kosmetyczne będą mogły wymienić kasy fiskalne w późniejszym terminie! Kasy online odroczone dla usług fryzjerskich to element Tarczy antykryzysowej. Sprawdź nowy harmonogram wymiany kas.

 • Kasy online: E-paragony można już wydawać nabywcom! Kasy online: E-paragony można już wydawać nabywcom!

  Długo oczekiwane e-paragony stały się rzeczywistością! Wszystko za sprawą przepisów, które weszły w życie w kwietniu. Paragony w formie elektronicznej mogą wystawiać posiadacze kas fiskalnych online. Sprawdź, co jeszcze zmieniło się w rozporządzeniu w sprawie kas.

 • Kasy fiskalne online – odroczenie dla usług związanych z wyżywieniem Kasy fiskalne online – odroczenie dla usług związanych z wyżywieniem

  To już pewne – kasy fiskalne online dla usług związanych z wyżywieniem nie będą obowiązkowe od 1 lipca 2020 r. Rząd potwierdził przesunięcie planowanego terminu ze względu na epidemię i wprowadzone obostrzenia gospodarcze. Co więcej, na odroczenie kas online mogą liczyć też pozostałe branże.