piątek, 22 marzec 2019 14:15

Kasy fiskalne online zatwierdzone przez Senat!

Oceń ten artykuł
(4 głosów)

Znamy już ostatecznie brzmienie przepisów ustawy o kasach online! Znamy terminy i branże, które obowiązkowo wymienią kasy. Nowelizacja została zaakceptowana przez Senat i przekazana do podpisu Prezydenta. Wkrótce wejdzie w życie, a na półkach salonów sprzedaży pojawią się pierwsze kasy fiskalne online.

Po długiej ciszy, prace legislacyjne nad ustawą o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach pędzą pełną parę. Po tym, jak dnia 15 marca 2019 r. nowe przepisy zostały zaakceptowane przez Sejm, projekt aktu prawnego trafił do Senatu. Czasu na zatwierdzenie zmian rząd nie miał wiele – według założeń nowa ustawa ma bowiem wejść w życie już 1 maja 2019 r.

Dnia 19 marca 2019 r. odbyło się posiedzenie Senackiej Komisji Budżetu i Finansów Publicznych, na którym rozpatrywano treść ustawy o kasach online. Nie zgłoszono żadnych poprawek. Dnia 21 marca 2019 r., na 75 posiedzeniu Senatu RP, ustawa została ostatecznie zatwierdzona i przekazana do podpisu Prezydenta.

 

Na tym etapie zaakceptowana przez Sejm i Senat treść ustawy nowelizacyjnej nie ulegnie już żadnym zmianom. Aby producenci mogli rozpocząć starania o uzyskiwanie potwierdzeń Prezesa Głównego Urzędu Miar dla kas online’owych, czekamy już tylko na opublikowanie tego aktu prawnego w Dzienniku Ustaw.

 

Kasy fiskalne online – branże i terminy

Ostatecznie zatwierdzona ustawa o kasach online określa nowe terminy obowiązkowej wymiany obecnie stosowanych urządzeń na kasy fiskalne online. Zgodnie z nowymi regulacjami, kasy fiskalne online będą musieli stosować:

Od 1 stycznia 2020 r. – podatnicy świadczący usługi naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów, w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania, regenerowania, oraz w zakresie wymiany opon i kół dla pojazdów silnikowych i motorowerów, a także zajmujący się sprzedażą benzyny silnikowej, oleju napędowego, gazu do napędów silników spalinowych.

Od 1 lipca 2020 r. - podatnicy świadczący usługi związane z wyżywieniem wyłącznie świadczone przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo oraz w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania, a także zajmujący się sprzedażą węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych.

Od 1 stycznia 2021 r. - podatnicy świadczący usługi fryzjerskie, kosmetyczne, kosmetologiczne, budowlane, w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i dentystów, prawnicze, związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej - wyłącznie w zakresie wstępu.

 

Przedsiębiorcy wymieniający kasy na urządzenia online’owe w związku z wprowadzonym obowiązkiem, będą mogli skorzystać z ulgi w wysokości 700 zł na każdą kasę zgłoszoną do urzędu skarbowego.

 

Kasy fiskalne online zastąpią obecne urządzenia

Podatnicy działający w pozostałych branżach będą mogli użytkować obecnie stosowane kasy fiskalne. W ich wypadku wymiana urządzeń będzie następować stopniowo. Nowelizacja przewiduje jednak terminy wycofania ze sprzedaży kas starego typu:

Do 31 sierpnia 2019 r. będzie można kupić kasę fiskalną z papierową kopią paragonu.

Do 31 grudnia 2022 r. będzie można kupić kasę fiskalną z elektroniczną kopią paragonu.

 

Kasy fiskalne online to urządzenia nowej generacji, których najważniejszym zadaniem (zaraz po ewidencjonowaniu sprzedaży i wydawaniu paragonów) będzie przesyłanie danych o transakcjach i nie tylko do Centralnego Repozytorium Kas. Ten zaawansowany system teleinformatyczny prowadzony przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej ma na bieżąco analizować dane w celu wychwycenia nadużyć podatkowych i przeciwdziałania im. Zdaniem rządu nowy system kasowy ma ograniczyć szarą strefę i zwiększyć wpływy z podatków do budżetu państwa.

 

Kasy fiskalne online – więcej przeczytasz w Poradniku

Czytany 1094 razy Ostatnio zmieniany piątek, 22 marzec 2019 14:19

Artykuły powiązane

 • Pamiętaj o wymianie! Kasa fiskalna online dla mechanika Pamiętaj o wymianie! Kasa fiskalna online dla mechanika

  Wkrótce kasy fiskalne online staną się obowiązkowe dla każdego mechanika. Sprawdź, czym różnią się nowe urządzenia od tradycyjnych kas i na co zwrócić uwagę przy wyborze. Dowiedz się też, do kiedy musisz kupić kasę online’ową i czy możesz skorzystać z ulgi do 700 zł na jej zakup.

 • Kasy fiskalne online z Wi-Fi dla mechaników samochodowych i wulkanizatorów Kasy fiskalne online z Wi-Fi dla mechaników samochodowych i wulkanizatorów

  Małe warsztaty samochodowe, przydomowe „garażowe” działalności – w takich miejscach często najlepszym rozwiązaniem są kasy fiskalne online z Wi-Fi. Sprawdź, jakie opcje masz do wyboru, i poznaj sprawdzone urządzenia online’owe dla mechaników i wulkanizatorów.

 • Kiedy wulkanizator musi kupić kasę online Kiedy wulkanizator musi kupić kasę online

  Obowiązek posiadania kas online przez wulkanizatorów, mechaników itp. wchodzi w życie z początkiem 2020 r. Jednak odpowiednie urządzenie należy zakupić wcześniej. Sprawdź, dlaczego terminowa instalacja kasy online u wulkanizatora jest tak ważna i jaką kasę wybrać.

 • Kasy fiskalne online dla mechaników – ile kosztują w Warszawie Kasy fiskalne online dla mechaników – ile kosztują w Warszawie

  Wymiana kasy fiskalnej na urządzenie online’owe wiąże się z wydatkiem – patrząc na ceny kas, wydatkiem całkiem sporym. Na szczęście ustawodawca umożliwił branżom wymieniającym kasy skorzystanie z ulgi do 700 zł na urządzenie. Sprawdź, co wziąć pod uwagę określając koszt zakupu kasy fiskalnej online dla mechanika w Warszawie.

 • Sprawdzanie uprawnień serwisanta kas fiskalnych w 2019 r. Sprawdzanie uprawnień serwisanta kas fiskalnych w 2019 r.

  Przedsiębiorca kupujący kasę fiskalną ma spory wybór sprzedawców - wybrany serwis fiskalny towarzyszy mu przez cały okres użytkowania urządzenia. Zanim jednak dokonasz wyboru, sprawdź nowego serwisanta. Dane o jego uprawnieniach znajdziesz w wyszukiwarce prowadzonej przez Krajową Administrację Skarbową, aktualizowanej na podstawie danych przesyłanych przez serwisy główne.