czwartek, 09 kwiecień 2020 06:48

Nowa matryca stawek VAT dopiero od 1 lipca 2020 r.

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Pandemia koronawirusa COVID-19 skłania rząd do przesuwania wielu terminów podatkowych. Tak stało się też z nową matrycą stawek VAT. Sprawdź, jak będzie wyglądała nowa klasyfikacja, jakie towary zyskaną niższą stawkę i jak cel przyświecał ustawodawcy przy wprowadzaniu nowych przepisów.

Nowa matryca stawek VAT została wprowadzona mocą ustawy z 9 sierpnia 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2019 r. poz. 1751). Dla niektórych towarów (wydawnictwa książkowe i prasowe) obowiązuje już od 1 listopada 2019 r. Dla pozostałych towarów i usług miała zostać wprowadzona od 1 kwietnia 2020 r.

 

Nowa matryca stawek VAT

Modernizacja systemu klasyfikacji towarów i usług była w Polsce planowana już od dawna. Obecnie bowiem opiera się na Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) z 2008 r. Rozbudowany system sprawia, iż na podobne towary stawki stosowane są niekonsekwentnie. Budzi to wiele wątpliwości przedsiębiorców i przyczynia się do popełniania błędów.

Nowa matryca stawek VAT opiera się na o PKWiU 2015 dla usług i nomenklaturę scaloną (CN) dla towarów. Nomenklatura scalona jest systemem opracowanym przez Światową Organizację Celną – porządkuje towary na potrzeby handlu międzynarodowego. Nowy system jest znacznie prostszy i jaśniejszy. Towary grupowane są według stawki VAT.

 

Obniżenie stawek VAT w 2020 r.

Dla niektórych towarów stawki VAT zostaną obniżone. Twórcy nowelizacji kierowali się bowiem zasadą „równania w dół”. Tylko w nielicznych przypadkach stawki VAT wzrosną.

 

Stawki VAT zostaną obniżone m.in. na:

 • wyroby ciastkarskie z 8% lub 23% na 5%,
 • owoce tropikalne i cytrusowe z 8% na 5%,
 • pieczywo o wydłużonej przydatności do spożycia z 8% na 5%,
 • zupy, buliony, żywność homogenizowaną z 8% do 5%,
 • musztardę, niektóre przyprawy przetworzone (np. pieprz, gałka muszkatołowa, tymianek) – z 23% do 8%,
 • produkty dla niemowląt i dzieci z 8% do 5%,
 • artykuły higieniczne z 8% do 5%.

 

Natomiast podwyższone zostaną stawki VAT m.in. na:

 • drewno opałowe z 8% do 23%,
 • lód do celów spożywczych z 8% do 23%,
 • skorupiaki, mięczaki, bezkręgowce (np. małże, ośmiornice, homary, ślimaki, ostrygi) z 5%, z 8% na 23%.

 

Zmiana matrycy wymaga od przedsiębiorcy m.in. zaktualizowania danych księgowych i magazynowych pod kątem nowych symboli klasyfikacyjnych i nowych stawek podatku VAT. Trzeba będzie zaktualizować programy księgowe i wprowadzić odpowiednie zmiany w zakresie ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kas fiskalnych.

 

Nowa matryca stawek VAT dopiero od 1 lipca 2020 r.

Ze względu na pandemię koronawirusa COVID-19 i związanymi z nią licznymi utrudnieniami w funkcjonowaniu polskich przedsiębiorstw, rząd zdecydował się odsunąć w czasie wprowadzenie nowej matrycy stawek VAT. Ustawa z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych z nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 374) przesuwa termin zmiany matrycy stawek VAT z 1 kwietnia na 1 lipca 2020 r.

 

Ważne!

Nowa matryca stawek VAT zacznie obowiązywać od 1 lipca 2020 r.

 

Polscy przedsiębiorcy chwilowo nie muszą wprowadzać zmian w swoich działalnościach pod kątem tych nowych przepisów. Pozwala im to poświęcić więcej czasu na uratowanie swojej płynności finansowej w tym trudnym czasie. Mamy nadzieję, że do lipca Polska upora się z panującą epidemią.

 

Zobacz też: Przegląd techniczny kasy fiskalnej – odroczony, jeśli złożysz wniosek

Czytany 6897 razy

Artykuły powiązane

 • Zmiana stawek VAT od 1 kwietnia 2024 r. Zmiana stawek VAT od 1 kwietnia 2024 r.

  Już 1 kwietnia 2024 r. wejdą w życie przepisy dotyczące zmiany stawek VAT dla dwóch branż: spożywczej i Beauty. W pierwszym przypadku skończy się możliwość korzystania z preferencyjnej „zerowej” stawki. W drugim natomiast przedsiębiorcy będą mogli obniżyć ceny swoich usług. Sprawdź, jak przebiegnie zmiana stawek VAT od 1 kwietnia 2024 r.

 • Błędna stawka VAT na paragonie – co robić? Błędna stawka VAT na paragonie – co robić?

  Pomyłka w użytkowaniu kasy fiskalnej może zdarzyć się każdemu – szczególnie przy dużym natężeniu ruchu. O ile jednak w przypadku takich oczywistych błędów wiemy co robić - mówią nam o tym przepisy rozporządzenia w sprawie kas, o tyle przy zaprogramowaniu niewłaściwej stawki VAT sprawa nie jest już tak oczywista. Jak dokonać korekty, gdy pojawi się błędna stawka VAT na paragonie?

 • Od 1 lipca 2020 r. nowa matryca stawek VAT Od 1 lipca 2020 r. nowa matryca stawek VAT

  Zmieniają się zasady klasyfikacji towarów i usług. Zamiast PKWiU z 2008 r. stosować będziemy PKWiU 2015 i nomenklaturę scaloną (CN). Ma być prościej, łatwiej i przejrzyściej. Nowa matryca stawek VAT od 1 lipca 2020 r. wymaga jednak odpowiednich przygotowań.

 • Obowiązek zmiany matrycy stawek VAT w kasie fiskalnej do 31.07.2019 Obowiązek zmiany matrycy stawek VAT w kasie fiskalnej do 31.07.2019

  Nowe oznaczenia literowe dla stawek VAT obowiązują wszystkich użytkowników kas fiskalnych. Sprawdź, do kiedy musisz przeprogramować swoje urządzenie i czy można to zrobić samodzielnie. Poznaj też nową matrycę stawek VAT w kasach i drukarkach fiskalnych.

 • Kasy fiskalne 2019: od 1 maja nowa matryca stawek VAT Kasy fiskalne 2019: od 1 maja nowa matryca stawek VAT

  Nowe rozporządzenie w sprawie kas to nie tylko wprowadzenie wymogów dotyczących urządzeń fiskalnych online. To też m.in. nowa matryca stawek VAT. Sprawdź, do kiedy musisz przeprogramować swoje urządzenie – zmiany obejmują bowiem wszystkie kasy, nawet te „starego” typu z papierową i elektroniczną kopią paragonu.