poniedziałek, 22 czerwiec 2020 09:05

Rozporządzenie w sprawie przedłużenia stosowania tradycyjnych kas opublikowane!

Oceń ten artykuł
(4 głosów)

Zatwierdzono ostatecznie nowy terminarz wymiany kas na urządzenia online’owe przez określone branże. Tak jak zapowiadano, obowiązek wprowadzenia nowych kas został przesunięty o pół roku. Podatnicy, którzy zdecydują się kupić kasę online’ową wcześniej, mogą to zrobić bez utraty prawa do ulgi.

Dnia 19 czerwca 2020 r. weszło w życie oczekiwane rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 10 czerwca 2020 r. w sprawie przedłużenia terminów prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii (Dz. U. z 2020 r. poz. 1059). Ten nowy akt prawny zmienił terminy wprowadzenia obowiązkowych kas fiskalnych online przez przedsiębiorców z określonych branż.

 

Nowe terminy wymiany kas fiskalnych

O odroczeniu terminów wprowadzenia kas fiskalnych online przez niektóre branże mówiło się już od wielu tygodni. Zmiany te stanowią odpowiedź na potrzeby i sytuację przedsiębiorców, którzy odczuli negatywne skutki pandemii COVID-19 i rządowych obostrzeń. Od początku deklarowano przesuniecie obu terminów o pół roku. Nowe rozporządzenie zostało opublikowane dokładnie w takim brzemieniu, jakiego się spodziewaliśmy.

 

W § 1 nowego rozporządzenia czytamy:

 • § 1. 1. Przedłuża się terminy, w których podatnicy mogą prowadzić ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii, o których mowa w art. 145b ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług:

  1) do dnia 31 grudnia 2020 r. – do:

  a) świadczenia usług związanych z wyżywieniem wyłącznie świadczonych przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo, oraz usług w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania,

  b) sprzedaży węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych;

  2) do dnia 30 czerwca 2021 r. – do świadczenia usług:

  a) fryzjerskich,

  b) kosmetycznych i kosmetologicznych,

  c) budowlanych,

  d) w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów,

  e) prawniczych,

  f) związanych z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej – wyłącznie w zakresie wstępu.


  2. Przedłuża się terminy przyjęte za dzień rozpoczęcia prowadzenia ewidencji, o których mowa w art. 145b ust. 3 pkt 2 i 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług:

  1) na dzień 1 stycznia 2021 r. – dla podatników, o których mowa w ust. 1 pkt 1;

  2) na dzień 1 lipca 2021 r. – dla podatników, o których mowa w ust. 1 pkt 2.

 

Podatnicy, którzy chcą wcześniej wymienić kasę na online’ową, oczywiście mogą to zrobić. Zachowają prawo do ulgi – przysługuje ona branżom zobowiązanym do wymiany kas na online’owe, nawet jeśli przedsiębiorca już skorzystał z takiego odliczenia w przeszłości. Do wcześniejszej wymiany kas skłaniają podatników atrakcyjne oferty serwisów, m.in. promocja Posnetu.

 

Zobacz: Nowa promocja Posnet dla branży HoReCa – korzystaj teraz, zapłacisz za pół roku!

 

Kup teraz, zapłać za pół roku! Promocja Posnetu na kasy online dla branży Beauty!

Czytany 1129 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 22 czerwiec 2020 09:14

Artykuły powiązane

 • Kasy fiskalne online dla fryzjerów i kosmetyczek – obowiązkowe w 2021 r. Kasy fiskalne online dla fryzjerów i kosmetyczek – obowiązkowe w 2021 r.

  Pomimo trudnej sytuacji gospodarczej rząd nie planuje kolejnego odroczenia terminu obowiązkowego wprowadzenia kas fiskalnych online dla części branż. Na liście podmiotów zobowiązanych do wymiany urządzeń znalazły się m.in. lokale gastronomiczne, hotele, salony fryzjerskie i kosmetyczne. Sprawdź, do kiedy musisz kupić kasę online.

 • Kasy online dla gastronomii i hoteli wkrótce obowiązkowe Kasy online dla gastronomii i hoteli wkrótce obowiązkowe

  Termin wymiany kas fiskalnych przez podatników świadczących usługi związane z wyżywieniem, prowadzących obiekty noclegowe i składy opału został już raz przesunięty. Zbliża się obowiązująca data dla tych branż. Pomimo kolejnego wprowadzenia obostrzeń i istotnego paraliżu firm z branży HoReCa, rząd zdaje się nie planować przesunięcia aktualnego terminu wymiany kas.

 • Kasa online dla stomatologa – jaką wybrać? Kasa online dla stomatologa – jaką wybrać?

  Nie czekaj z wymianą kasy do 2021 r. – zrób to już teraz, a będziesz mieć większy wybór! Sprawdź, jaka kasa online dla stomatologa najlepiej trafi w potrzeby twojego gabinetu. Dowiedz się też, jakie parametry i czynniki wziąć pod uwagę, by wybrać urządzenie jednocześnie wygodne i niezawodne!

 • Kasa online dla składu opału – jaką wybrać? Kasa online dla składu opału – jaką wybrać?

  Obowiązek stosowania urządzeń fiskalnych nowego typu wejdzie w życie już za kilka miesięcy. Sprawdź, jaka kasa online dla składu opału sprawdzi się najlepiej w twojej działalności: mała kasa mobilna, fiskalny terminal płatniczy, a może drukarka online?

 • Kasy fiskalne. Przepisy aktualne w 2020 r. Kasy fiskalne. Przepisy aktualne w 2020 r.

  Zasady stosowania kas fiskalnych przez polskich podatników zostały uregulowane w ustawie o VAT oraz szczegółowo w licznych rozporządzeniach. W latach 2019 i 2020 weszło w życie wiele zmian w tym zakresie – mają one związek z modernizacją systemu kasowego. Cześć przepisów została wprowadzona szybciej niż planowano, ze względu na obostrzenia wywołane pandemią. Inne z kolei wejdą w życie później niż początkowo zakładano.