poniedziałek, 22 czerwiec 2020 09:05

Rozporządzenie w sprawie przedłużenia stosowania tradycyjnych kas opublikowane!

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Zatwierdzono ostatecznie nowy terminarz wymiany kas na urządzenia online’owe przez określone branże. Tak jak zapowiadano, obowiązek wprowadzenia nowych kas został przesunięty o pół roku. Podatnicy, którzy zdecydują się kupić kasę online’ową wcześniej, mogą to zrobić bez utraty prawa do ulgi.

Dnia 19 czerwca 2020 r. weszło w życie oczekiwane rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 10 czerwca 2020 r. w sprawie przedłużenia terminów prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii (Dz. U. z 2020 r. poz. 1059). Ten nowy akt prawny zmienił terminy wprowadzenia obowiązkowych kas fiskalnych online przez przedsiębiorców z określonych branż.

 

Nowe terminy wymiany kas fiskalnych

O odroczeniu terminów wprowadzenia kas fiskalnych online przez niektóre branże mówiło się już od wielu tygodni. Zmiany te stanowią odpowiedź na potrzeby i sytuację przedsiębiorców, którzy odczuli negatywne skutki pandemii COVID-19 i rządowych obostrzeń. Od początku deklarowano przesuniecie obu terminów o pół roku. Nowe rozporządzenie zostało opublikowane dokładnie w takim brzemieniu, jakiego się spodziewaliśmy.

 

W § 1 nowego rozporządzenia czytamy:

 • § 1. 1. Przedłuża się terminy, w których podatnicy mogą prowadzić ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii, o których mowa w art. 145b ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług:

  1) do dnia 31 grudnia 2020 r. – do:

  a) świadczenia usług związanych z wyżywieniem wyłącznie świadczonych przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo, oraz usług w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania,

  b) sprzedaży węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych;

  2) do dnia 30 czerwca 2021 r. – do świadczenia usług:

  a) fryzjerskich,

  b) kosmetycznych i kosmetologicznych,

  c) budowlanych,

  d) w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów,

  e) prawniczych,

  f) związanych z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej – wyłącznie w zakresie wstępu.


  2. Przedłuża się terminy przyjęte za dzień rozpoczęcia prowadzenia ewidencji, o których mowa w art. 145b ust. 3 pkt 2 i 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług:

  1) na dzień 1 stycznia 2021 r. – dla podatników, o których mowa w ust. 1 pkt 1;

  2) na dzień 1 lipca 2021 r. – dla podatników, o których mowa w ust. 1 pkt 2.

 

Podatnicy, którzy chcą wcześniej wymienić kasę na online’ową, oczywiście mogą to zrobić. Zachowają prawo do ulgi – przysługuje ona branżom zobowiązanym do wymiany kas na online’owe, nawet jeśli przedsiębiorca już skorzystał z takiego odliczenia w przeszłości. Do wcześniejszej wymiany kas skłaniają podatników atrakcyjne oferty serwisów, m.in. promocja Posnetu.

 

Zobacz: Nowa promocja Posnet dla branży HoReCa – korzystaj teraz, zapłacisz za pół roku!

 

Kup teraz, zapłać za pół roku! Promocja Posnetu na kasy online dla branży Beauty!

Czytany 390 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 22 czerwiec 2020 09:14

Artykuły powiązane

 • Szukasz kasy online dla lekarzy? Szukasz kasy online dla lekarzy?

  Już tylko kilka miesięcy zostało lekarzom do obowiązkowego wprowadzenia kas fiskalnych online w swoich gabinetach. Nawet jeśli kupią kasę wcześniej, mogą skorzystać z ulgi. Wybraliśmy cztery modele kas i drukarek fiskalnych online, które najlepiej sprawdzają się w branży medycznej.

 • Jak działa kasa fiskalna online? Jak działa kasa fiskalna online?

  Wyposażona w nowe funkcje, kasa fiskalna online przesyła dane do systemu CRK. Co to oznacza dla użytkownika? Czy konieczne jest zainwestowanie w szkolenie z obsługi technicznej urządzenia dla pracowników? Dowiedz się, jak działa kasa fiskalna online i jakie modele są dostępne na rynku.

 • Kasy fiskalne online – nowe terminy wymiany Kasy fiskalne online – nowe terminy wymiany

  Przepisy wyznaczające nowy harmonogram wymiany urządzeń z papierową i elektroniczną kopią paragonu na kasy fiskalne online weszły w życie w czerwcu 2020 r. Odroczenie terminów pozwoli przedsiębiorcom odsunąć w czasie wydatek. Warto jednak pamiętać o uldze, która przysługuje przy wymianie kasy.

 • Nowa promocja POSNET dla branży HoReCa – korzystaj teraz, zapłacisz za pół roku! Nowa promocja POSNET dla branży HoReCa – korzystaj teraz, zapłacisz za pół roku!

  Prowadzisz punkt gastronomiczny lub obiekt noclegowy? Skorzystaj z nowej promocji Posnetu dedykowanej branży HoReCa! Wybierz kasę lub drukarkę online’ową dostosowaną do potrzeb twojej działalności – korzystaj z niej już teraz, zapłać nawet od 180 dni. Sprawdź szczegóły promocji!

 • Kasy online odroczone dla prawników! Kasy online odroczone dla prawników!

  Świadczysz usługi prawnicze? Masz pół roku więcej na zainstalowania kasy fiskalnej online! Rząd przesunął terminy wymiany kas na urządzenia online’owe dla wszystkich branż, które do tej pory jeszcze tego nie zrobiły. Możesz wymienić kasę do lipca 2021 r. bez obawy o utratę prawa do ulgi.