piątek, 02 październik 2020 21:53

Plik JPK_VAT z deklaracją - od kiedy obowiązuje?

Oceń ten artykuł
(1 głos)

JPK_VAT z deklaracją to połączenie dwóch obowiązków w jeden - ułatwienie, na które czekało wielu przedsiębiorców i księgowych. Deklaracje VAT-7 i VAT-7K oraz plik JPK_VAT podatnicy będą składać jednocześnie, we wspólnym dokumencie. Od kiedy obowiązują nowe zasady?

Dotychczas przedsiębiorcy zobowiązani byli do przesyłania dwóch dokumentów do urzędu skarbowego: JPK_VAT oraz deklaracji VAT-7 lub VAT 7K. Zmiany w przepisach, które już weszły w życie, stanowią dla nich spore ułatwienie. Zgodnie z aktualnymi regulacjami, będą wysyłać jeden plik: JPK_VAT z deklaracją. Ten elektroniczny dokument składa z dwóch części: ewidencyjnej i deklaracyjnej. Obejmuje zarówno zestaw informacji o zakupach i sprzedaży, który wynika z ewidencji VAT przedsiębiorcy za dany okres, jak i dane z deklaracji VAT-7 lub VAT-7K.

 

Od kiedy obowiązują nowe przepisy?

Od kiedy czynni podatnicy VAT muszą składać JPK_VAT z deklaracją? Przepisy regulujące tę kwestię obowiązują od 1 października 2020 r.  Dokumenty na nowych zasadach składają duże, średnie, małe firmy, a także mikroprzedsiębiorstwa – wszyscy muszą rozpocząć przesyłanie nowych plików w tym samym terminie.

 

Istnieją dwa warianty JPK_VAT:

JPK_V7M - dla podatników, którzy rozliczają się miesięcznie

JPK_V7K - dla podatników, którzy rozliczają się kwartalnie

 

JPK_VAT z deklaracją tylko elektronicznie!

Nowy JPK_VAT z deklaracją można składać wyłącznie w wersji elektronicznej do 25. dnia miesiąca za miesiąc poprzedni (chyba, że dzień ten wypada w sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, wtedy termin przesuwa się na pierwszy dzień roboczy następujący po dniu wolnym). Dokumenty za miesiąc październik należy więc przesłać do 25. listopada 2020 r. Termin ten wypada w środę.   

Przedsiębiorcy, którzy rozliczają się za okresy kwartalne, za pierwsze dwa miesiące danego kwartału składają plik JPK_V7K z wypełnioną jedynie częścią ewidencyjną. A za ostatni miesiąc kwartału – z wypełnioną zarówno częścią ewidencyjną, jak i deklaracyjną.      

Podatnicy podpiszą JPK_VAT z deklaracją podpisem kwalifikowanym, profilem zaufanym lub danymi autoryzującymi. Poprawne złożenie dokumentu potwierdzone zostanie Urzędowym Poświadczeniem Odbioru (UPO), które będzie można pobrać.

 

Korzyści ze zmian

Z wprowadzenia JPK_VAT z deklaracją wynikają rozmaite korzyści. Ułatwieniem zarówno dla podatników, jak i biur rachunkowych, jest scalenie dokumentów. Tym samym wysłanie jednego pliku pozwoli zrealizować dwa obowiązki. Ograniczona zostanie także liczba kontroli podatkowych i postępowań, ale też skróci się czas wykonywania czynności kontrolnych. Poza tym weryfikacja rozliczenia VAT w zakresie prawidłowości wykazanych kwot podatku należnego i naliczonego będzie się odbywać automatycznie – bez konieczności angażowania podatnika.  

 

Zobacz też: Limit do zwolnienia z kasy fiskalnej w 2021 r.

Czytany 2049 razy

Artykuły powiązane

  • Faktury uproszczone w nowych plikach JPK_V7 – czy trzeba je ujmować? Faktury uproszczone w nowych plikach JPK_V7 – czy trzeba je ujmować?

    Paragon fiskalny z numerem NIP nabywcy może być uznany za fakturę uproszczoną. Sprawdź, jak ujmować dane z takiej sprzedaży w nowym pliku JPK_V7. Dowiedz się też, w jakich okolicznościach nie można wystawić faktury lub faktury zbiorczej do paragonów z NIP-em nabywcy.

  • Faktura do paragonu w nowym pliku JPK_V7 – jak ująć od 1.10.2020? Faktura do paragonu w nowym pliku JPK_V7 – jak ująć od 1.10.2020?

    Wraz z nową strukturą JPK_V7 weszły też w życie nowe oznaczenia. Jedno z nich dotyczy faktur do paragonów z kasy fiskalnej. Sprawdź, w jakim okresie i jak prawidłowo ująć je w nowym pliku JPK_V7. Dowiedz się też, czy takie same zasady dotyczą paragonów będących fakturami uproszczonymi.