wtorek, 29 wrzesień 2020 22:18

Ulga 700 zł – na jaką kasę przysługuje, a na jaką nie?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Możliwość odliczenia do 700 zł na każdą kasę fiskalną to dla podatników spore ułatwienie. Należy jednak pamiętać, iż całkiem niedawno zmieniły się przepisy dotyczące ulgi na kasę! Nowe regulacje dotyczą m.in. typów urządzeń, na które przysługuje odliczenie.

Aby skorzystać z ulgi na kasę fiskalną, trzeba spełnić pewne warunki. Ważne są m.in. terminowa instalacja kasy oraz uregulowanie całej należności wynikającej z faktury. Od 1 maja 2019 r. obowiązującym aktem prawnym jest rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29.04.2019 r. w sprawie odliczania lub zwrotu kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących oraz zwrotu tych kwot przez podatnika (Dz. U. z 2019 r. poz. 820).

 

Ulga 700 zł tylko na kasę online!

Przepisy wspomnianego rozporządzenia opierają się na ustawie o VAT. To właśnie ta ustawa wprowadziła zmianę, zgodnie z którą ulga do 700 zł przysługuje wyłącznie na kasę lub drukarkę fiskalną online. W art. 111 ust. 4 ustawy określono, kto może skorzystać z ulgi. Mowa tam o podatnikach, którzy rozpoczęli prowadzenie ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących, o których mowa w ust. 6a

W przywołanym tu art. 111 ust. 6a czytamy:

6a. Kasa rejestrująca musi zapewniać prawidłowe zaewidencjonowanie, przechowywanie i bezpieczne przesyłanie danych z kasy rejestrującej na zewnętrzne nośniki danych oraz umożliwiać połączenie i przesyłanie danych między kasą rejestrującą a Centralnym Repozytorium Kas, określone w art. 111a ust. 3. Pamięć fiskalna kasy rejestrującej musi posiadać numer unikatowy nadawany w drodze czynności materialno-technicznych przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych.

 

Kasa, która umożliwia przesyłanie danych do Centralnego Repozytorium Kas (CRK) to właśnie kasa online. Oczywiście zasada ta dotyczy też drukarek online.

Prawa do ulgi nie zachowają podatnicy, którzy po wejściu w życiu nowych przepisów zdecydowali lub zdecydują się na zakup kasy fiskalnej z papierową lub elektroniczną kopią paragonu. Urządzenia tego drugiego typu wciąż są obecne do kupienia, jednak nie przysługuje na nie ulga do 700 zł.

 

Kupiłem dawno, czy wciąż mam prawo do ulgi?

Ani poprzednie, ani obecne przepisy dotyczące ulgi na kasę online nie wyznaczają końcowego terminu, w którym podatnik może skorzystać z takiego odliczenia. Jeśli więc zaczął ewidencjonować sprzedaż na kasie „starego” typu przed 1 maja 2019 r., miał prawo do ulgi, ale z niej nie skorzystał, wciąż może ją odliczyć. Ta sama zasada dotyczy przedsiębiorców, którzy wykorzystali ulgę tylko częściowo. Liczy się data rozpoczęcia ewidencjonowania.

 

Ważne!

W 2020 r. ulga do 700 zł przysługuje wyłącznie na kasę fiskalną online!

 

Zobacz też: Jak odliczyć ulgę na kasę online w 2020 r. – czynni podatnicy VAT

Czytany 2211 razy

Artykuły powiązane

 • Zakup kasy online po terminie a ulga 700 zł. Czy przysługuje? Zakup kasy online po terminie a ulga 700 zł. Czy przysługuje?

  Terminowe rozpoczęcie ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy online jest jednym z podstawowych warunków uzyskania ulgi do 700 zł za każde urządzenie. W praktyce jednak zdarzają się różne sytuacje – choroba, trudności z zakupem urządzenia, czy znane z ubiegłych lat zamknięcie branż ze względu na pandemię. Czy w takich okolicznościach zakup kasy online po terminie przekreśla prawo do ulgi 700 zł? W znalezieniu odpowiedzi pomocne będą interpretacje indywidualne.

 • Kupiłeś kasę online? Sprawdź, do kiedy złożyć wniosek o ulgę 700 zł! Kupiłeś kasę online? Sprawdź, do kiedy złożyć wniosek o ulgę 700 zł!

  Do końca czerwca 2021 r. tysiące podatników obowiązkowo wymieniło swoje dotychczasowe urządzenia na kasy fiskalne online. Jeśli zrobili to w terminie, mają prawo do ulgi na kasę – przysługuje ona w formie zwrotu na rachunek bankowy lub jako odliczenie w części deklaracyjnej pliku JPK_V7. Sprawdź, do kiedy możesz odebrać zwrot!

 • Brak kasy online w terminie a zawieszenie działalności – czy tracę prawo do ulgi? Brak kasy online w terminie a zawieszenie działalności – czy tracę prawo do ulgi?

  Do 1 lipca 2021 r. pięć dużych branż obowiązkowo wymieniło swoje urządzenia na kasy fiskalne online. Terminowa instalacja kasy online’owej stanowiła jeden z warunków uzyskania ulgi do 700 zł. A co z podatnikami, którzy w tym czasie mieli zawieszone działalności gospodarcze? W jakich okolicznościach przedsiębiorca mógł zachować prawo do ulgi, a w jakich ją stracił?

 • Masz już kasę online? Sprawdź, jak otrzymać ulgę do 700 zł Masz już kasę online? Sprawdź, jak otrzymać ulgę do 700 zł

  Do końca czerwca 2021 r. setki tysięcy podatników obowiązkowo wymieniło swoje dotychczasowe urządzenia na kasy fiskalne online. Ten spory wydatek można pomniejszyć o kwotę ulgi na kasę online. Jeśli spełniłeś wymogi określone w przepisach, uzyskasz nawet 700 zł za każde swoje nowe urządzenie. Sprawdź, jak otrzymać ulgę na kasę online i jak nie stracić do niej prawa w kolejnych latach.

 • Przegląd techniczny kasy online w 2021 r. – co grozi za spóźnienie? Przegląd techniczny kasy online w 2021 r. – co grozi za spóźnienie?

  Zgłaszanie kasy fiskalnej do okresowego przeglądu technicznego stanowi obowiązek podatnika. Spóźnienie może go słono kosztować –nie tylko zapłaci karę w wysokości 300 zł nałożoną przez urząd skarbowy, ale może też stracić prawo do ulgi na kasę. Sprawdź, co grozi za spóźnienie z przeglądem technicznym kasy online w 2021 r.