wtorek, 29 wrzesień 2020 22:18

Ulga 700 zł – na jaką kasę przysługuje, a na jaką nie?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Możliwość odliczenia do 700 zł na każdą kasę fiskalną to dla podatników spore ułatwienie. Należy jednak pamiętać, iż całkiem niedawno zmieniły się przepisy dotyczące ulgi na kasę! Nowe regulacje dotyczą m.in. typów urządzeń, na które przysługuje odliczenie.

Aby skorzystać z ulgi na kasę fiskalną, trzeba spełnić pewne warunki. Ważne są m.in. terminowa instalacja kasy oraz uregulowanie całej należności wynikającej z faktury. Od 1 maja 2019 r. obowiązującym aktem prawnym jest rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29.04.2019 r. w sprawie odliczania lub zwrotu kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących oraz zwrotu tych kwot przez podatnika (Dz. U. z 2019 r. poz. 820).

 

Ulga 700 zł tylko na kasę online!

Przepisy wspomnianego rozporządzenia opierają się na ustawie o VAT. To właśnie ta ustawa wprowadziła zmianę, zgodnie z którą ulga do 700 zł przysługuje wyłącznie na kasę lub drukarkę fiskalną online. W art. 111 ust. 4 ustawy określono, kto może skorzystać z ulgi. Mowa tam o podatnikach, którzy rozpoczęli prowadzenie ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących, o których mowa w ust. 6a

W przywołanym tu art. 111 ust. 6a czytamy:

6a. Kasa rejestrująca musi zapewniać prawidłowe zaewidencjonowanie, przechowywanie i bezpieczne przesyłanie danych z kasy rejestrującej na zewnętrzne nośniki danych oraz umożliwiać połączenie i przesyłanie danych między kasą rejestrującą a Centralnym Repozytorium Kas, określone w art. 111a ust. 3. Pamięć fiskalna kasy rejestrującej musi posiadać numer unikatowy nadawany w drodze czynności materialno-technicznych przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych.

 

Kasa, która umożliwia przesyłanie danych do Centralnego Repozytorium Kas (CRK) to właśnie kasa online. Oczywiście zasada ta dotyczy też drukarek online.

Prawa do ulgi nie zachowają podatnicy, którzy po wejściu w życiu nowych przepisów zdecydowali lub zdecydują się na zakup kasy fiskalnej z papierową lub elektroniczną kopią paragonu. Urządzenia tego drugiego typu wciąż są obecne do kupienia, jednak nie przysługuje na nie ulga do 700 zł.

 

Kupiłem dawno, czy wciąż mam prawo do ulgi?

Ani poprzednie, ani obecne przepisy dotyczące ulgi na kasę online nie wyznaczają końcowego terminu, w którym podatnik może skorzystać z takiego odliczenia. Jeśli więc zaczął ewidencjonować sprzedaż na kasie „starego” typu przed 1 maja 2019 r., miał prawo do ulgi, ale z niej nie skorzystał, wciąż może ją odliczyć. Ta sama zasada dotyczy przedsiębiorców, którzy wykorzystali ulgę tylko częściowo. Liczy się data rozpoczęcia ewidencjonowania.

 

Ważne!

W 2020 r. ulga do 700 zł przysługuje wyłącznie na kasę fiskalną online!

 

Zobacz też: Jak odliczyć ulgę na kasę online w 2020 r. – czynni podatnicy VAT

Czytany 135 razy

Artykuły powiązane

 • Jak odliczyć ulgę na kasę online w 2020 r. – czynni podatnicy VAT Jak odliczyć ulgę na kasę online w 2020 r. – czynni podatnicy VAT

  Obecnie czynni podatnicy VAT odliczają ulgę na kasę fiskalną prościej niż kiedyś. Zdjęto m.in. ograniczenia związane z możliwością jednorazowego odliczania ulgi przy niskim podatku do zapłaty. Sprawdź, jak w 2020 r. skorzystać z ulgi na kasę online i jakie rubryki wypełnić w deklaracjach VAT, a jakie w nowych JPK od 1 października 2020 r.

 • Ulga na kasę online dla nieVAT-owca – jak uzyskać? Ulga na kasę online dla nieVAT-owca – jak uzyskać?

  Sposób uzyskania wsparcia finansowego przy zakupie kasy fiskalnej zależy od statusu VAT podatnika. Ulga na kasę online dla nieVAT-owca trafi na jego konto bankowe. Sprawdź, jak powinien wyglądać wniosek o uzyskanie przysługującej kwoty.

 • Zwrot ulgi na kasę przy zawieszeniu działalności gospodarczej Zwrot ulgi na kasę przy zawieszeniu działalności gospodarczej

  Coraz więcej przedsiębiorców musi stosować kasy fiskalne od samego początku prowadzenia działalności. Wielu z nich korzysta z ulgi na zakup kasy – koszt sprzętu staje się bardziej przystępny dla startującego biznesu! A co, jeśli sytuacja podatnika będzie wymagać przerwania sprzedaży i zawieszenia działalności gospodarczej? Czy konieczny jest wówczas zwrot ulgi na kasę?

 • Czy dostanę ulgę na zakup kasy ONLINE? Czy dostanę ulgę na zakup kasy ONLINE?

  Ulga na zakup kasy online przysługuje aż trzem grupom podatników. Nie każdy jednak może skorzystać z prawa do ulgi na wymianę „starego” urządzenia na kasę online’ową. Sprawdź, czy jesteś w tej uprzywilejowanej grupie. Dowiedz się też, jak w praktyce uzyskać lub odliczyć przysługującą kwotę.

 • Czy można odliczyć ulgę na kasę fiskalną online? Czy można odliczyć ulgę na kasę fiskalną online?

  W 2020 r. trzy grupy podatników mogą odliczyć ulgę na kasę fiskalną. Sprawdź, komu przysługuje to prawo i jak w praktyce dokonać odliczenia lub uzyskać zwrot ulgi na rachunek bankowy. Dowiedz się też, jakie są warunki otrzymania ulgi na kasę.