piątek, 25 wrzesień 2020 20:43

Limit do zwolnienia z kasy fiskalnej w 2021 r.

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Korzystasz ze zwolnienia z kasy fiskalnej ze względu na niskie obroty ze sprzedaży? A może dopiero rozpoczynasz działalność i zastanawiasz się, po jakim czasie musisz kupić urządzenie i rozpocząć jego stosowanie? Sprawdź, jaki będzie limit do zwolnienia z kasy fiskalnej w 2021 r.!

Nowy rok zawsze przynosi zmianę przynajmniej części przepisów. Podatnicy, którzy korzystają ze zwolnień z obowiązku stosowania kasy fiskalnej, muszą być pod tym względem szczególnie czujni. Każdy nowy akt prawny regulujący tę kwestię w mniejszym lub większym stopniu ogranicza grono przedsiębiorców, którzy spełniają warunku do zachowania tej preferencji.

 

Limit do zwolnienia z kasy fiskalnej w 2021 r. – czy się zmieni?

W 2021 r. dalej obowiązywać będzie rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 grudnia 2018 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2018 r. poz. 2519). Weszło ono w życie na początku 2019 r. i będzie aktualne aż do końca 2021 r. W zakresie zwolnienia podmiotowego z kas powiela ono regulacje, które obowiązywały w poprzednich latach.

 

Limit do zwolnienia z kasy fiskalnej w 2021 r. wynosi 20.000 zł. Jeśli twoje obroty ze sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych w roku 2020 nie przekroczą tej kwoty, zachowasz prawo do zwolnienia z kasy w 2021 r.

 

A co z podatnikami, którzy w 2021 r. dopiero rozpoczną sprzedaż na rzecz tych nabywców? Limit do zwolnienia z kasy fiskalnej wyliczą w proporcji do okresu jej prowadzenia, według poniższego wzoru:

20.000 zł / 365 x Liczba dni

Przy czym za liczbę dni uznajemy okres od rozpoczęcia sprzedaży do końca roku.

 

Jakie czynności nie wliczają się do limitu

W celu określenia prawa do zwolnienia z kasy w 2021 r. należy wziąć pod uwagę obrót ze sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych. Przy czym, zgodnie z § 3 ust. 4 rozporządzenia, w obrocie tym nie uwzględnia się następujących czynności:

 • Dostawy nieruchomości
 • Dostawy towarów i świadczenia usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, jeżeli czynności te w całości zostały udokumentowane fakturą

 

Kto nie skorzysta ze zwolnienia podmiotowego z kas w 2021 r.

Wysokość obrotu nie ma znaczenia w przypadku podatników, którzy wykonują czynności wymienione w § 4 rozporządzenia. Znalazł się tam katalog towarów i usług, które ze względu na swój specyficzny charakter muszą być rejestrowane na kasie fiskalnej już od pierwszej sprzedaży.

To m.in. dostawa gazu płynnego, części do silników, sprzętu radiowego, telewizyjnego i telekomunikacyjnego, sprzętu fotograficznego, zapisanych i niezapisanych nośników danych cyfrowych i analogowych, wyrobów tytoniowych i napojów alkoholowych, perfum i wód toaletowych, a także usługi przewozu osób oraz ich bagażu podręcznego taksówkami, usługi naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów, usługi w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów, usługi prawnicze, usługi doradztwa podatkowego, usługi związane z wyżywieniem, usługi fryzjerskie, usługi kosmetyczne, usługi kulturalne i rozrywkowe oraz usługi związane z rozrywką i rekreacją.

Lista czynności wyłączających z prawa do zwolnień z kas jest jednak znacznie dłuższa. Przy ustalaniu prawa do zwolnienia ze względu na nieprzekroczenie limitu obrotu warto dokładnie się z nią zapoznać.

 

Więcej o zwolnieniach z kas w 2021 r. czytaj w Poradniku

 

Kasy fiskalne Warszawa – zobacz naszą ofertę

Czytany 25372 razy

Artykuły powiązane

 • Zwolnienia z kas fiskalnych 2021: Kiedy lekarz nie musi wystawiać paragonu? Zwolnienia z kas fiskalnych 2021: Kiedy lekarz nie musi wystawiać paragonu?

  Lekarze i stomatolodzy przyjmujący pacjentów w prywatnych gabinetach muszą mieć kasy fiskalne niezależnie od wysokości obrotu – takie przepisy obowiązują już od kilku lat. Ponadto od 1 lipca 2021 r. branżę medyczną obejmie obowiązek wymiany kas na online’owe. Jednakże w niektórych przypadkach lekarz nie musi wystawiać paragonu, mimo iż ma w gabinecie kasę fiskalną. Jakie to sytuacje?

 • Przekroczenie limitu 20.000 zł – kiedy wprowadzić kasę fiskalną? Przekroczenie limitu 20.000 zł – kiedy wprowadzić kasę fiskalną?

  Zwolnienie podmiotowe z kasy fiskalnej jest najbardziej popularną tego typu preferencją. Korzysta z niej dość szerokie grono podatników osiągających niski obrót ze sprzedaży na rzecz konsumentów. Niestety, przekroczenie limitu 20.000 zł lub niższego liczonego w proporcji na zawsze pozbawia prawa do tego zwolnienia. Przedsiębiorca musi kupić kasę fiskalną. Sprawdź, ile ma na to czasu!

 • Kto nie może korzystać ze zwolnienia z kasy fiskalnej w 2021 r.? Kto nie może korzystać ze zwolnienia z kasy fiskalnej w 2021 r.?

  Zwolnienia z kasy fiskalnej w 2021 r. przysługują wąskiej grupie podatników, którzy wykonują określone czynności lub osiągają niskie obroty ze sprzedaży na rzecz konsumentów. Jednakże pewna grupa przedsiębiorców traci prawo do zwolnienia ze względu na rodzaj prowadzonej sprzedaży. Sprawdzenie listy czynności wyłączonych jest szczególnie istotna przy rozpoczęciu działalności. Sprawdź, kto nie może korzystać ze zwolnienia z kasy fiskalnej w 2021 r.!

 • Zwolnienie z kasy fiskalnej w 2021 – płatność przelewem Zwolnienie z kasy fiskalnej w 2021 – płatność przelewem

  Prowadzenie sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych wymaga posiadania kasy fiskalnej. Zwolnienie z tego obowiązku dotyczy m.in. podatników, których obrót z tej sprzedaży w poprzednim roku nie przekroczył 20.000 zł netto. Warto jednak wiedzieć, iż w niektórych przypadkach można korzystać ze zwolnienia z kasy fiskalnej w 2021 r. nawet przy wyższej sprzedaży. Prawo to przysługuje m.in. usługodawcom, którzy otrzymują zapłatę na rachunek.

 • Urządzenia fiskalne online – co to takiego? Czym różnią się od zwykłych kas? Urządzenia fiskalne online – co to takiego? Czym różnią się od zwykłych kas?

  O kasach fiskalnych online dużo mówi się już od kilku lat. Przedsiębiorców niepokoiła przede wszystkim konieczność masowej wymiany urządzeń, która na szczęście nie została wprowadzona. Dla większości firm urządzenia fiskalne online stanowią obecnie alternatywę. Czym różnią się od tradycyjnych kas z elektroniczną kopią paragonu? W jakie dodatkowe funkcje zostały wyposażone i czy rzeczywiście warto się na nie zdecydować?