piątek, 29 kwiecień 2022 10:11

Faktura ustrukturyzowana będzie obowiązkowa!

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Nowy rodzaj dokumentów – faktura ustrukturyzowana – wystawianych i odbieranych za pośrednictwem Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) funkcjonuje w Polsce od początku. Z końcem marca 2022 r. Komisja Europejska wydała upoważnienie do wdrożenia w naszym kraju obowiązkowego fakturowania elektronicznego. Sprawdź, co to oznacza dla przedsiębiorców!

Krajowy System e-Faktur funkcjonuje od 1 stycznia 2022 r. Kwestie takie jak m.in. rodzaje uprawnień do korzystania z systemu, sposoby nadawania, zmiany i odbierania uprawnień, uwierzytelnienia podmiotów korzystających z KSeF czy dane faktury ustrukturyzowanej, których podanie umożliwia dostęp do niej, zostały uregulowane w przepisach. Znajdziemy je w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 27 grudnia 2021 r. w sprawie korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur (Dz. U. z 2021 r. poz. 2481).

 

Obowiązkowa faktura ustrukturyzowana

Dnia 30 marca 2022 r. Ministerstwo Finansów na swojej oficjalnej stronie internetowej zamieściło komunikat, z którego wynika, że Komisja Europejska udzieliła zgody na obowiązkową e-fakturę w Polsce. Projekt decyzji derogacyjnej upoważniającej nasz kraj do wprowadzenia systemu fakturowania elektronicznego Komisja skierowała do Rady Unii Europejskiej. Możemy więc z całą pewnością stwierdzić, że faktura ustrukturyzowana w najbliższym czasie stanie się dla polskich przedsiębiorców obowiązkowa.

W komunikacie czytamy m.in.:

(...) Faktury ustrukturyzowane są sporządzane zgodnie z opracowanym przez Ministerstwo Finansów wzorem faktury w lokalnych programach finansowo-księgowych przedsiębiorców. Faktura po jej wystawieniu jest przesyłana z systemu finansowo-księgowego za pośrednictwem interfejsu (API) do centralnej bazy MF (KSeF), po czym jest dostępna w tym systemie i możliwa do pobrania przez kontrahenta. (...)

Wprowadzeniem systemu KSeF i faktury ustrukturyzowanej to kolejny krok rządu w kierunku cyfryzacji życia przedsiębiorców oraz usług administracyjnych. Obecnie resort finansów pracuje nad koncepcją prawną i biznesową, która pozwoli w pełni wykorzystać wdrożony system.

 

Czym jest faktura ustrukturyzowana

Faktura ustrukturyzowana, nazywana też e-fakturą, to dokument zgodny ze wzorem udostępnionym m.in. na elektronicznej platformie usług administracji publicznej (e-PUAP). Taką e-fakturę wystawiamy przy użyciu systemu KSeF. Do udostępniania i otrzymywania dokumentów podatnicy wykorzystują oprogramowanie interfejsowe. Jeśli mają w swoich firmach nowoczesne systemy księgowe, takie jak np. programy InsERT, wdrożenie faktury ustrukturyzowanej nie wymaga od nich znaczących zmian. Tego typu systemy zostały już dostosowane do wymogów ustawodawcy. Istnieje też możliwość skorzystania z narzędzia udostępnionego przez ministerstwo finansów.

 

Zobacz też: Fakturowanie w Windows – zintegrowane z e-księgowością

Czytany 396 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 02 maj 2022 08:18

Artykuły powiązane

 • Obowiązkowe faktury elektroniczne: Kary za fakturowanie „po staremu” Obowiązkowe faktury elektroniczne: Kary za fakturowanie „po staremu”

  O obowiązkowych fakturach elektronicznych rząd mówi od lat. System, przez które wszystkie takie dokumenty ma przechodzić, stanie się kolejnym narzędziem kontroli w rękach fiskusa.                Za wystawianie papierowych faktur przewidziano kary. Podobnie jak za przekazanie dokumentu poza systemem. Od kiedy takie zmiany? Sprawdź, co czeka przedsiębiorców już za kilka miesięcy!

 • Faktura ustrukturyzowana w praktyce Faktura ustrukturyzowana w praktyce

  Faktura ustrukturyzowana stanie się obowiązkowa od początku 2024 roku. Do tego czasu można dobrowolnie korzystać z Krajowego Systemu e-Faktur – obecne przepisy tego nie wymagają. Sprawdź, jak w praktyce wygląda nowy system fakturowania, czego wymaga od przedsiębiorcy i czy niesie ze sobą jakieś korzyści.

 • Koniec papierowych faktur – od kiedy? Jaki program do faktur kupić? Koniec papierowych faktur – od kiedy? Jaki program do faktur kupić?

  Uruchomienie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) i planowane objęcie przedsiębiorców obowiązkowym e-fakturowaniem to wyzwanie – szczególnie dla małych firm. Kiedy nastąpi koniec papierowych faktur? Choć podatnicy mają jeszcze trochę czasu na dostosowanie się do nowych wymogów, dla wielu z nich będzie to rewolucja, więc warto rozpocząć ją jak najwcześniej.

 • Faktura ustrukturyzowana usprawni księgowość dla firm Faktura ustrukturyzowana usprawni księgowość dla firm

  Wprowadzona od 1 stycznia faktura ustrukturyzowana obecnie jest dla polskich przedsiębiorców wyborem, nie przymusem. Rząd wprowadzi jednak obowiązek jej stosowania – i to już od 2024 roku. Choć jak każda zmiana przeraża podatników, dla biur rachunkowych może być dużym odciążeniem. Sprawdź, jak system KSeF i faktura ustrukturyzowana usprawnią księgowość dla firm.

 • Cyfrowa księgowość – co oznacza dla współczesnego biznesu? Cyfrowa księgowość – co oznacza dla współczesnego biznesu?

  Czym jest nowoczesna księgowość? Dziś to zdecydowanie nie pilnowanie, by faktury były równo ułożone w segregatorze. Nowoczesna księgowość to cyfrowa księgowość – skupiona na ścisłej współpracy na linii: właściciel firmy – biuro rachunkowe. Proaktywne działanie, natychmiastowa wymiana informacji – takie cele stawia sobie innowacyjna e-księgowość.