piątek, 29 kwiecień 2022 10:11

Faktura ustrukturyzowana będzie obowiązkowa!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Nowy rodzaj dokumentów – faktura ustrukturyzowana – wystawianych i odbieranych za pośrednictwem Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) funkcjonuje w Polsce od początku. Z końcem marca 2022 r. Komisja Europejska wydała upoważnienie do wdrożenia w naszym kraju obowiązkowego fakturowania elektronicznego. Sprawdź, co to oznacza dla przedsiębiorców!

Krajowy System e-Faktur funkcjonuje od 1 stycznia 2022 r. Kwestie takie jak m.in. rodzaje uprawnień do korzystania z systemu, sposoby nadawania, zmiany i odbierania uprawnień, uwierzytelnienia podmiotów korzystających z KSeF czy dane faktury ustrukturyzowanej, których podanie umożliwia dostęp do niej, zostały uregulowane w przepisach. Znajdziemy je w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 27 grudnia 2021 r. w sprawie korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur (Dz. U. z 2021 r. poz. 2481).

 

Obowiązkowa faktura ustrukturyzowana

Dnia 30 marca 2022 r. Ministerstwo Finansów na swojej oficjalnej stronie internetowej zamieściło komunikat, z którego wynika, że Komisja Europejska udzieliła zgody na obowiązkową e-fakturę w Polsce. Projekt decyzji derogacyjnej upoważniającej nasz kraj do wprowadzenia systemu fakturowania elektronicznego Komisja skierowała do Rady Unii Europejskiej. Możemy więc z całą pewnością stwierdzić, że faktura ustrukturyzowana w najbliższym czasie stanie się dla polskich przedsiębiorców obowiązkowa.

W komunikacie czytamy m.in.:

(...) Faktury ustrukturyzowane są sporządzane zgodnie z opracowanym przez Ministerstwo Finansów wzorem faktury w lokalnych programach finansowo-księgowych przedsiębiorców. Faktura po jej wystawieniu jest przesyłana z systemu finansowo-księgowego za pośrednictwem interfejsu (API) do centralnej bazy MF (KSeF), po czym jest dostępna w tym systemie i możliwa do pobrania przez kontrahenta. (...)

Wprowadzeniem systemu KSeF i faktury ustrukturyzowanej to kolejny krok rządu w kierunku cyfryzacji życia przedsiębiorców oraz usług administracyjnych. Obecnie resort finansów pracuje nad koncepcją prawną i biznesową, która pozwoli w pełni wykorzystać wdrożony system.

 

Czym jest faktura ustrukturyzowana

Faktura ustrukturyzowana, nazywana też e-fakturą, to dokument zgodny ze wzorem udostępnionym m.in. na elektronicznej platformie usług administracji publicznej (e-PUAP). Taką e-fakturę wystawiamy przy użyciu systemu KSeF. Do udostępniania i otrzymywania dokumentów podatnicy wykorzystują oprogramowanie interfejsowe. Jeśli mają w swoich firmach nowoczesne systemy księgowe, takie jak np. programy InsERT, wdrożenie faktury ustrukturyzowanej nie wymaga od nich znaczących zmian. Tego typu systemy zostały już dostosowane do wymogów ustawodawcy. Istnieje też możliwość skorzystania z narzędzia udostępnionego przez ministerstwo finansów.

 

Zobacz też: Fakturowanie w Windows – zintegrowane z e-księgowością

Czytany 92 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 02 maj 2022 08:18

Artykuły powiązane

 • Cyfrowa księgowość – co oznacza dla współczesnego biznesu? Cyfrowa księgowość – co oznacza dla współczesnego biznesu?

  Czym jest nowoczesna księgowość? Dziś to zdecydowanie nie pilnowanie, by faktury były równo ułożone w segregatorze. Nowoczesna księgowość to cyfrowa księgowość – skupiona na ścisłej współpracy na linii: właściciel firmy – biuro rachunkowe. Proaktywne działanie, natychmiastowa wymiana informacji – takie cele stawia sobie innowacyjna e-księgowość.

 • Wystawianie faktur od 1 stycznia 2022 – co się zmieni? Wystawianie faktur od 1 stycznia 2022 – co się zmieni?

  Od 1 stycznia 2022 r. rusza Krajowy System e-Faktur, a wraz z nim – faktury ustrukturyzowane. Czy ta rewolucyjna na poziomie technologii nowość zmieni o 180 st. życie przedsiębiorców? Raczej nie. Po pierwsze – przynajmniej przez rok korzystanie z KSeF będzie dobrowolne. Po drugie – użytkownicy nowoczesnych programów dla firm zmiany praktycznie nie odczują. Sprawdź, jak będzie wyglądało wystawianie faktur od 1 stycznia 2022 r.

 • Faktura ustrukturyzowana - czy zastąpi fakturę elektroniczną i papierową? Faktura ustrukturyzowana - czy zastąpi fakturę elektroniczną i papierową?

  Już wkrótce do obiegu wejdzie nowa forma dokumentowania sprzedaży. Przepisy, które regulują tę zmianę najprawdopodobniej wejdą w życie 1 stycznia 2022 r. Czy faktura ustrukturyzowana zastąpi fakturę elektroniczną i papierową?         

 • Krajowy System E-faktur – ułatwienie czy utrudnienie? Krajowy System E-faktur – ułatwienie czy utrudnienie?

  Krajowy System E-faktur ma zostać uruchomiony już w 2022 roku. Faktura ustrukturyzowana nie zastąpi jednak ani faktur elektronicznych, ani papierowych. Będzie funkcjonować obok nich, jako jedna z dopuszczalnych form dokumentowania transakcji. Czy model fakturowania za pośrednictwem KSeF to ułatwienie czy utrudnienie dla przedsiębiorców?

   

 • Krajowy System E-faktur – od kiedy obowiązkowy? Krajowy System E-faktur – od kiedy obowiązkowy?

  Planowane już od wielu miesięcy przepisy dotyczącego Krajowego Systemu E-faktur (KSeF) oraz faktury ustrukturyzowanej nie weszły w życie od 1 października 2021 r. Projekt ustawy zmieniającej został skierowany do Sejmu. Sprawdź, od kiedy będzie można korzystać z możliwości wystawiania faktur ustrukturyzowanych i czy ten nowy system stanie się obowiązkowy dla wszystkich podatników.