piątek, 29 kwiecień 2022 10:11

Faktura ustrukturyzowana będzie obowiązkowa!

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Nowy rodzaj dokumentów – faktura ustrukturyzowana – wystawianych i odbieranych za pośrednictwem Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) funkcjonuje w Polsce od początku. Z końcem marca 2022 r. Komisja Europejska wydała upoważnienie do wdrożenia w naszym kraju obowiązkowego fakturowania elektronicznego. Sprawdź, co to oznacza dla przedsiębiorców!

Krajowy System e-Faktur funkcjonuje od 1 stycznia 2022 r. Kwestie takie jak m.in. rodzaje uprawnień do korzystania z systemu, sposoby nadawania, zmiany i odbierania uprawnień, uwierzytelnienia podmiotów korzystających z KSeF czy dane faktury ustrukturyzowanej, których podanie umożliwia dostęp do niej, zostały uregulowane w przepisach. Znajdziemy je w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 27 grudnia 2021 r. w sprawie korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur (Dz. U. z 2021 r. poz. 2481).

 

Obowiązkowa faktura ustrukturyzowana

Dnia 30 marca 2022 r. Ministerstwo Finansów na swojej oficjalnej stronie internetowej zamieściło komunikat, z którego wynika, że Komisja Europejska udzieliła zgody na obowiązkową e-fakturę w Polsce. Projekt decyzji derogacyjnej upoważniającej nasz kraj do wprowadzenia systemu fakturowania elektronicznego Komisja skierowała do Rady Unii Europejskiej. Możemy więc z całą pewnością stwierdzić, że faktura ustrukturyzowana w najbliższym czasie stanie się dla polskich przedsiębiorców obowiązkowa.

W komunikacie czytamy m.in.:

(...) Faktury ustrukturyzowane są sporządzane zgodnie z opracowanym przez Ministerstwo Finansów wzorem faktury w lokalnych programach finansowo-księgowych przedsiębiorców. Faktura po jej wystawieniu jest przesyłana z systemu finansowo-księgowego za pośrednictwem interfejsu (API) do centralnej bazy MF (KSeF), po czym jest dostępna w tym systemie i możliwa do pobrania przez kontrahenta. (...)

Wprowadzeniem systemu KSeF i faktury ustrukturyzowanej to kolejny krok rządu w kierunku cyfryzacji życia przedsiębiorców oraz usług administracyjnych. Obecnie resort finansów pracuje nad koncepcją prawną i biznesową, która pozwoli w pełni wykorzystać wdrożony system.

 

Czym jest faktura ustrukturyzowana

Faktura ustrukturyzowana, nazywana też e-fakturą, to dokument zgodny ze wzorem udostępnionym m.in. na elektronicznej platformie usług administracji publicznej (e-PUAP). Taką e-fakturę wystawiamy przy użyciu systemu KSeF. Do udostępniania i otrzymywania dokumentów podatnicy wykorzystują oprogramowanie interfejsowe. Jeśli mają w swoich firmach nowoczesne systemy księgowe, takie jak np. programy InsERT, wdrożenie faktury ustrukturyzowanej nie wymaga od nich znaczących zmian. Tego typu systemy zostały już dostosowane do wymogów ustawodawcy. Istnieje też możliwość skorzystania z narzędzia udostępnionego przez ministerstwo finansów.

 

Zobacz też: Fakturowanie w Windows – zintegrowane z e-księgowością

Czytany 606 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 02 maj 2022 08:18

Artykuły powiązane

 • KSeF nie będzie obowiązkowy w 2024 r. Rząd przesuwa terminy KSeF nie będzie obowiązkowy w 2024 r. Rząd przesuwa terminy

   

   System KSeF nie będzie obowiązkowy w 2024 roku – taką informację podał w styczniu Minister Finansów Andrzej Domański. Przyczyną mają być krytyczne błędy systemu i konieczność przeprowadzenia zewnętrznego audytu. Na kiedy rząd przesunie obowiązkową fakturę ustrukturyzowaną? Sprawdź, co już wiemy o terminach i jak ta zmiana wpłynie na przedsiębiorców!

   

 • Faktura ustrukturyzowana w programach InsERT. Przygotuj się na KSeF! Faktura ustrukturyzowana w programach InsERT. Przygotuj się na KSeF!

  Już na pół roku czynni podatnicy VAT obowiązkowo rozpoczną korzystanie z KSeF. Choć termin ten może wydawać się odległy, warto już teraz przygotować się na zmiany. Korzystasz z programów takich jak Subiekt GT, Subiekt nexo czy Subiekt 123? Sprawdź, jak będzie wyglądać faktura ustrukturyzowana w programach InsERT!

 • KSeF dla nievatowców – od kiedy obowiązkowy? KSeF dla nievatowców – od kiedy obowiązkowy?

  KSeF dla nievatowców stanie się obowiązkowy dopiero od 1 stycznia 2025 r. Nie oznacza to, że przedsiębiorcy zwolnieni z VAT w pewnych okolicznościach nie będą musieli korzystać z rządowego systemu do wystawiania i odbierania faktur. Sprawdź, z czym wiąże się KSeF dla nievatowców i jak wpłyną na nich zmiany od 1 lipca 2024 r.

 • Kto musi wystawiać e-faktury? E-faktura a faktura ustrukturyzowana Kto musi wystawiać e-faktury? E-faktura a faktura ustrukturyzowana

  Wystawianie i przesyłanie e-faktur to dziś powszechna praktyka. Należy jednak odróżnić fakturę elektroniczną w formie znanej polskim przedsiębiorcom od lat, od faktury ustrukturyzowanej. Sprawdź, czym jest format xml e-faktury, jakie dane powinien zawierać taki dokument oraz czym jest Krajowy System e-Faktur.

 • Jak nadać uprawnienia do KSeF pracownikowi biura rachunkowego? Jak nadać uprawnienia do KSeF pracownikowi biura rachunkowego?

  Podatnicy, którzy wystawianie faktur zlecają zewnętrznym podmiotom, będą mogli zachować tę praktykę także po wprowadzeniu obowiązkowej faktury ustrukturyzowanej. Do Krajowego Systemu e-Faktur dostęp może mieć np. biuro rachunkowe, które zajmuje się Twoimi rozliczeniami. Sprawdź, jak nadać uprawnienia do KSeF.