środa, 11 maj 2022 21:18

Pierwsza na rynku drukarka fiskalna z e-paragonem! To produkt Posnet

Oceń ten artykuł
(4 głosów)

E-paragony funkcjonują już od 2021 r. w przepisach i… do tej pory tylko tam. Jak dotąd bowiem nie było na polskim rynku urządzenia fiskalnego wyposażonego w funkcję przesyłania paragonów elektronicznych. Sytuacja ta zmieniła się za sprawą Thermal XL 2 Online S firmy Posnet.

Regulacje dotyczące e-paragonów znajdują się w dwóch rozporządzeniach Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 12 września 2021 r.:

 • w sprawie wymagań technicznych dla kas rejestrujących (Dz. U. z 2021 r. poz. 1759) oraz
 • w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące z elektronicznym zapisem kopii (Dz. U. z 2021 r. poz. 1753),

Na mocy dwóch powyższych aktów prawnych oraz rozporządzenia Ministra Finansów z 29 kwietnia 2019 r. w sprawie kas rejestrujących (Tekst jednolity Dz. U. z 2021 r. poz. 1625) podatnik ma prawo wystawiania i wydawania paragonów fiskalnych w formie elektronicznej bez konieczności ich drukowania. Taką funkcjonalność posiadają wyłącznie urządzenia online.

 

Pierwsza drukarka fiskalna z e-paragonem!

Choć powyższe przepisy funkcjonują już od wielu miesięcy, a temat e-paragonów poruszany jest przez resort finansów już od lat, do tej pory brak było na rynku rozwiązań dających techniczną możliwość wystawienia takiego dokumentu w formie elektronicznej. Tymczasem zarówno konsumenci, jak i sami przedsiębiorcy czekali na urządzenie, które pozwoli wydawać e-paragony. Dokumenty w formie cyfrowej szczególnie cenią nabywcy drogich produktów, m.in. sprzętu elektronicznego, markowej odzieży czy dóbr luksusowych.

Potrzebom konsumentów wyszedł naprzeciw wiodący producent kas fiskalnych – firma Posnet. Drukarka fiskalna Thermal XL 2 Online S to pierwsze tego typu urządzenie na rynku z e-paragonem!

 

E-paragon w praktyce

Przypomnijmy, iż zgodnie z przepisami to nabywca decyduje, w jakiej formie chce otrzymać dokument sprzedaży. Standardowo otrzymuje wydrukowany paragon, może jednak zażyczyć sobie wydanie e-paragonu. Forma i sposób przekazania dokumentu również powinny zostać z nim uzgodnione. Najczęściej jest to SMS.

E-paragon wysłany w formie SMS-a zawiera wszystkie dane wymagane dla prawidłowo sporządzonego paragonu fiskalnego.

W komunikacie "E-paragon już wkrótce w kasach on-line" z dnia 28 września 2021 r. wydanym przez Ministerstwo Finansów czytamy m.in.:

(...) Dopuszczenie możliwości wydawania paragonów w postaci elektronicznej, tzw. e-paragonów, umożliwia klientowi wybór, czy chce otrzymywać papierowy paragon fiskalny, czy też woli otrzymywać paragony elektronicznie.

Możliwość rezygnacji z drukowania paragonów fiskalnych to wygoda dla sprzedawcy i klienta. Sprzedawca nie musi drukować paragonu - oszczędza czas, a klient nie ma obawy, że paragon ulegnie zniszczeniu lub zaginięciu, albo po prostu wyblaknie. To rozwiązanie przyjazne dla środowiska i ważne w dobie pandemii - ogranicza transmisję wirusa. (...)

Nie zostanie narzucony jeden sposób przechowywania i przekazywania paragonów w postaci elektronicznej. Kwestia ta zostanie wypracowana na rynku w drodze samoregulacji. Klient będzie mógł otrzymać paragon elektroniczny np. SMS-em (...)

Obecnie posiadanie kasy fiskalnej online z e-paragonem nie jest obowiązkowe. Natomiast same urządzenia online jako takie muszą mieć m.in. mechanicy, fryzjerzy, kosmetyczki, lekarze, prawnicy, właściciele firm budowlanych, klubów fitness, lokali gastronomicznych, składów opału i stacji paliw.

Pierwsza drukarka fiskalna z e-paragonem – Posnet Thermal XL 2 Online S – uzyskała już homologację i jest dostępna w salonach sprzedaży kas online w Warszawie i nie tylko.

 

Kasy fiskalne online – zobacz naszą ofertę

Czytany 2084 razy

Artykuły powiązane

 • Sprzedaż sezonowa – jaką kasę fiskalną wybrać? Sprzedaż sezonowa – jaką kasę fiskalną wybrać?

  Lato zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim – sprzedaż sezonowa. Dla wielu przedsiębiorców ciepłe miesiące to okres największego (a czasem nawet jedynego w całym roku) zarobku. Otwierając sezonowy biznes pamiętaj, że obowiązują Cię przepisy dotyczące posiadania kasy fiskalnej. Sprawdź, jaka kasa fiskalna najlepiej sprawdzi się w sprzedaży sezonowej!

 • Kasy online od 2023 r. – obowiązkowe dla wszystkich? Kasy online od 2023 r. – obowiązkowe dla wszystkich?

  Wraz z końcem 2022 r. z półek serwisów fiskalnych znikną kasy fiskalne z elektroniczną kopią paragonu. To dalszy ciąg reformy fiskalnej prowadzonej w Polsce od 2019 roku. Co w praktyce oznacza dla przedsiębiorców? Czy musimy obowiązkowo wymienić urządzenia na kasy online od 2023 r.?

 • Nowa drukarka fiskalna Posnet Thermal HX – szybka, wytrzymała i nowoczesna Nowa drukarka fiskalna Posnet Thermal HX – szybka, wytrzymała i nowoczesna

  Nowa drukarka fiskalna Posnet Thermal HX dołączyła do urządzeń rejestrujących z rodziny Thermal. Co, wraz z pojawieniem w sprzedaży nowoczesnego sprzętu, zaproponował klientom wiodący producent kas i drukarek? W potrzeby których branż trafi Posnet? Poznaj główne zalety drukarki Thermal HX.    

 • Zakup kasy online po terminie a ulga 700 zł. Czy przysługuje? Zakup kasy online po terminie a ulga 700 zł. Czy przysługuje?

  Terminowe rozpoczęcie ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy online jest jednym z podstawowych warunków uzyskania ulgi do 700 zł za każde urządzenie. W praktyce jednak zdarzają się różne sytuacje – choroba, trudności z zakupem urządzenia, czy znane z ubiegłych lat zamknięcie branż ze względu na pandemię. Czy w takich okolicznościach zakup kasy online po terminie przekreśla prawo do ulgi 700 zł? W znalezieniu odpowiedzi pomocne będą interpretacje indywidualne.

 • Kasy online 2023 – czy będą obowiązkowe? Kasy online 2023 – czy będą obowiązkowe?

  Nowelizacja ustawy o VAT wprowadziła terminy, po których nie będzie już można kupić kasy z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii. Czy oznacza to, że kasy online 2023 roku będą obowiązkowe? Sprawdź aktualne przepisy!