poniedziałek, 26 listopad 2012 00:00

Wyższy VAT w 2013 roku

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Od 1 stycznia 2013 roku obowiązywać będzie wyższy podatek dla kilku grup towarów i usług, które do tej pory miały stawkę VAT niższą niż 23%. Wyższe podatki od 2013 roku będą płacić m.in. twórcy sztuki ludowej, producenci wełny szarpanej i dostawcy usług radiowych i telewizyjnych.

Ustawodawca podjął decyzję o kolejnej podwyżce stawek VAT. Celem zmian w załączniku nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług jest pełniejsze dostosowanie przepisów do postanowień dyrektywy 2006/112/WE w zakresie możliwości stosowania obniżonych stawek VAT. Zakres towarów i usług objętych nowelizacją nie jest szeroki – dotyczy niektórych pozycji ze stawką 8%. Warto jednak wcześniej zapoznać się ze zmianami, aby w odpowiednim terminie przeprogramować kasy fiskalne i dokonać zmian w systemach księgowych.

Kawa czy herbata za 23%

Jedną z najistotniejszych zmian jest stawka VAT dla napojów, do których przyrządzania wykorzystuje się napar z kawy lub herbaty. Nowelizacja ma raz na zawsze rozstrzygnąć kwestię sporną dotyczącą tych towarów. Do tej pory obowiązująca stawka 8% wzrośnie do 23% dla każdego takiego produktu, niezależnie od procentowego udziału naparu w napoju. Stawka podstawowa będzie obowiązywała także dla samych naparów z kawy i herbaty. Wprowadzona zmiana dotyczy poz. 52 załącznika nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług.

Ulga na żołądki

Wyższa stawka VAT od stycznia 2013 roku dotyczy także poz. 24 załącznika nr 3, czyli wełny szarpanej oraz niejadalnych odpadów zwierzęcych. Od nowego roku produkty te będą miały stawkę 23%. Wyjątkiem będą odpady zwierzęce o PKWiU 10.11.60.0, czyli jelita, żołądki i pęcherze. Zdaniem ustawodawcy ta grupa produktów powinna mieć stawkę 5%, ponieważ żołądki w wielu domach spożywa się jako pełnowartościowe danie, a jelita i pęcherze są bardzo często wykorzystywane przy produkcji kiełbas, salcesonów i innych wyrobów spożywczych.

Usługi radiowe i telewizyjne

Najszersza grupa pozycji z załącznika nr 3, które zostaną objęte podwyższoną stawką, to usługi radiowe i telewizyjne, inne niż wymienione w art. 43 ust. 1 pkt 34 ustawy o VAT. W 2013 roku stawkę VAT 8% stracą wszystkie pozycje od 164 do 168 wymienione w załączniku nr 3. Wśród nich znalazły się usługi związane z projekcją filmów  (PKWiU ex 59.14.10.0); usługi w zakresie nagrywania dźwięku i wydarzeń na żywo (PKWiU ex 59.20.1); usługi związane z nadawaniem programów ogólnodostępnych i abonamentowych, innych niż wymienione w art. 43 ust. 1 pkt 34 ustawy (PKWiU ex 60); usługi w zakresie produkcji programów telewizyjnych (PKWiU ex 59.11.1) i radiofonicznych  (PKWiU ex 59.20.2).

Wyższy podatek dla sztuki ludowej

Skutki nowelizacji odczują także twórcy sztuki ludowej. Wprowadzone zmiany dotyczą wszystkich wyrobów sztuki ludowej wymienionych w pozycjach 108 do 128 z załącznika nr 3 do ustawy o VAT. Do tej pory towary tego typu obowiązywała stawka VAT 8%. Od 1 stycznia 2013 roku wzrośnie ona do stawki podstawowej 23%, co wiąże się z usunięciem dotychczasowych preferencji w tym zakresie.

Czytany 14798 razy Ostatnio zmieniany piątek, 04 lipiec 2014 17:41

Artykuły powiązane

 • Obowiązek zmiany matrycy stawek VAT w kasie fiskalnej do 31.07.2019 Obowiązek zmiany matrycy stawek VAT w kasie fiskalnej do 31.07.2019

  Nowe oznaczenia literowe dla stawek VAT obowiązują wszystkich użytkowników kas fiskalnych. Sprawdź, do kiedy musisz przeprogramować swoje urządzenie i czy można to zrobić samodzielnie. Poznaj też nową matrycę stawek VAT w kasach i drukarkach fiskalnych.

 • Kasy fiskalne 2019: od 1 maja nowa matryca stawek VAT Kasy fiskalne 2019: od 1 maja nowa matryca stawek VAT

  Nowe rozporządzenie w sprawie kas to nie tylko wprowadzenie wymogów dotyczących urządzeń fiskalnych online. To też m.in. nowa matryca stawek VAT. Sprawdź, do kiedy musisz przeprogramować swoje urządzenie – zmiany obejmują bowiem wszystkie kasy, nawet te „starego” typu z papierową i elektroniczną kopią paragonu.

 • Nowe stawki VAT jeszcze w 2019 r. Nowe stawki VAT jeszcze w 2019 r.

  Niższe stawki VAT na pieczywo i ciastka, prasę, książki oraz niektóre warzywa i owoce. Wyższe – na napoje, owoce morza, lód i czasopisma specjalistyczne. Rząd wprowadza zmiany w obecnie stosowanych stawkach VAT – ma być łatwej i przejrzyściej. Sprawdź, jakie jeszcze nowości rząd zaplanował dla polskich przedsiębiorców – część z nich wejdzie w życie już w pierwszej połowie 2019 r.

 • VAT w 2019 r. – Poradnik VAT w 2019 r. – Poradnik

  Nowe zasady rozliczania VAT od usług elektronicznych; nowe definicje i sposób opodatkowania bonów; skorzystanie z ulgi na złe długi w krótszym terminie; likwidacja kolejnych zwolnień z obowiązku stosowania kasy fiskalnej – to tylko niektóre z wielu zmian w VAT wprowadzonych w 2019 r. Sprawdź, jakie to zmiany i kogo w praktyce dotyczą.

 • Informacje o firmach; Jak sprawdzić kontrahenta Informacje o firmach; Jak sprawdzić kontrahenta

  Uzyskanie danych o podmiocie gospodarczym nie wymaga wynajmowania agencji detektywistycznej – wystarczy skorzystać z jednej z kilku bezpłatnych, publicznych wyszukiwarek dostępnych online. Znajdziemy w nich informacje o jednoosobowych firmach, spółkach cywilnych i spółkach handlowych. Sprawdź, jak z nich korzystać i na co zwrócić uwagę, aby uzyskać oczekiwane wyniki.