poniedziałek, 15 lipiec 2019 19:08

Obowiązek zmiany matrycy stawek VAT w kasie fiskalnej do 31.07.2019

Oceń ten artykuł
(7 głosów)

Nowe oznaczenia literowe dla stawek VAT obowiązują wszystkich użytkowników kas fiskalnych. Sprawdź, do kiedy musisz przeprogramować swoje urządzenie i czy można to zrobić samodzielnie. Poznaj też nową matrycę stawek VAT w kasach i drukarkach fiskalnych.

Od 1 maja 2019 r. obowiązują nowe przepisy dotyczące użytkowania kas fiskalnych. Zostały one określone w rozporządzeniu Ministra Finansów z 29 kwietnia 2019 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. z 2019 r. poz. 816). Celem wprowadzenia nowego aktu prawnego było przede wszystkim dostosowanie bieżących regulacji do wymogów dotyczących kas fiskalnych online.

Wiele zmian objęło jednak użytkowników wszystkich kas fiskalnych – zarówno urządzeń online’owych, przesyłających dane do Centralnego Repozytorium Kas (CRK), jak i kas i drukarek fiskalnych tradycyjnych z elektroniczną lub papierową kopią paragonu. Jedną z tych zmian jest nowa matryca stawek VAT zaprogramowana w kasie.

 

Nowa matryca stawek VAT w kasach – od kiedy obowiązkowa?

Zmiana oznaczeń literowych, jakim przyporządkowane są stawki VAT, to obowiązek spoczywający na podatniku będącym właścicielem kasy. Wszystkie urządzenia fiskalizowane po wejściu z życiu nowych przepisów mają już wprowadzoną matrycę stawek VAT odpowiadającą nowym wymogom.

W przypadku kas zafiskalizowanych przed 1 maja 2019 r. konieczne jest wprowadzenie zmiany oznaczeń literowych – podatnicy mają na to czas tylko do końca lipca 2019 r.

 

Ważne!

Zmiany matrycy stawek VAT w kasach fiskalnych należy dokonać najpóźniej do 31 lipca 2019 r. Od 1 sierpnia 2019 r. wszystkie urządzenia muszą mieć przyporządkowane nowe oznaczenia literowe.

 

Nowe oznaczenia literowe stawek VAT w kasach fiskalnych

Przed wejściem w życie nowych przepisów podatnik miał dużą dowolność w programowaniu stawek VAT w kasie fiskalnej. Literze „A” należało przyporządkować stawkę podstawową 23%. Natomiast literom od „B” do „G” – pozostałe stawki podatku stosowane na poszczególne towary i usługi oraz zwolnienie od podatku. Od 1 maja 2019 r. przyporządkowanie stawek VAT do określonych oznaczeń literowych jest ścisłe – podatnik musi trzymać się wytycznych określonych § 6 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia:

 • § 6. 1. Podatnicy, prowadząc ewidencję:
  (…)
  5) przypisują oznaczenia literowe od „A” do „G” do stawek podatku lub zwolnienia od podatku, przypisanych do nazw towarów i usług, w następujący sposób:
  a) literze „A” – jest przypisana stawka podstawowa podatku w wysokości 22% albo 23%,
  b) literze „B” – jest przypisana stawka obniżona podatku w wysokości 7% albo 8%,
  c) literze „C” – jest przypisana stawka obniżona podatku w wysokości 5%,
  d) literze „D” – jest przypisana stawka obniżona podatku w wysokości 0%,
  e) literze „E” – jest przypisane zwolnienie od podatku,
  f) literze „F” i „G” – są przypisane pozostałe stawki podatku, w tym wartość 0% (zero techniczne) w przypadku sprzedaży opodatkowanej, o której mowa w art. 119 ust. 1 lub art. 120 ust. 4 ustawy;

 

Warto też wspomnieć o regulacji, która znalazła się w § 6 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia. Zgodnie z tym przepisem, na żądane organu podatkowego podatnik ma obowiązek przedstawić przypisania odpowiednich oznaczeń literowych do danej stawki podatku VAT lub zwolnienia od podatku.

 

Zmiana oznaczeń literowych dla stawek VAT jest obowiązkiem podatnika, ale nasz zespół serwisantów jest do Państwa dyspozycji. Zapraszamy do kontaktu: tel. 698 673 940.

 

Czytaj też: Kasy fiskalne online – Poradnik

Czytany 11564 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 15 lipiec 2019 19:14

Artykuły powiązane

 • Zmiana stawek VAT od 1 kwietnia 2024 r. Zmiana stawek VAT od 1 kwietnia 2024 r.

  Już 1 kwietnia 2024 r. wejdą w życie przepisy dotyczące zmiany stawek VAT dla dwóch branż: spożywczej i Beauty. W pierwszym przypadku skończy się możliwość korzystania z preferencyjnej „zerowej” stawki. W drugim natomiast przedsiębiorcy będą mogli obniżyć ceny swoich usług. Sprawdź, jak przebiegnie zmiana stawek VAT od 1 kwietnia 2024 r.

 • Błędna stawka VAT na paragonie – co robić? Błędna stawka VAT na paragonie – co robić?

  Pomyłka w użytkowaniu kasy fiskalnej może zdarzyć się każdemu – szczególnie przy dużym natężeniu ruchu. O ile jednak w przypadku takich oczywistych błędów wiemy co robić - mówią nam o tym przepisy rozporządzenia w sprawie kas, o tyle przy zaprogramowaniu niewłaściwej stawki VAT sprawa nie jest już tak oczywista. Jak dokonać korekty, gdy pojawi się błędna stawka VAT na paragonie?

 • Od 1 lipca 2020 r. nowa matryca stawek VAT Od 1 lipca 2020 r. nowa matryca stawek VAT

  Zmieniają się zasady klasyfikacji towarów i usług. Zamiast PKWiU z 2008 r. stosować będziemy PKWiU 2015 i nomenklaturę scaloną (CN). Ma być prościej, łatwiej i przejrzyściej. Nowa matryca stawek VAT od 1 lipca 2020 r. wymaga jednak odpowiednich przygotowań.

 • Nowa matryca stawek VAT dopiero od 1 lipca 2020 r. Nowa matryca stawek VAT dopiero od 1 lipca 2020 r.

  Pandemia koronawirusa COVID-19 skłania rząd do przesuwania wielu terminów podatkowych. Tak stało się też z nową matrycą stawek VAT. Sprawdź, jak będzie wyglądała nowa klasyfikacja, jakie towary zyskaną niższą stawkę i jak cel przyświecał ustawodawcy przy wprowadzaniu nowych przepisów.

 • Nowa matryca stawek VAT – zmiany w kasach fiskalnych obowiązkowo od 1 sierpnia 2019 r.! Nowa matryca stawek VAT – zmiany w kasach fiskalnych obowiązkowo od 1 sierpnia 2019 r.!

  Posiadasz kasę zafiskalizowaną przed 1 maja 2019 r.? Do końca lipca musisz zmienić oznaczenia literowe przyporządkowane do poszczególnych stawek VAT i sprzedaży zwolnionej! Sprawdź, jak wygląda nowa matryca stawek VAT i czy potrzebna jest do tego pomoc serwisanta.