poniedziałek, 15 lipiec 2019 19:08

Obowiązek zmiany matrycy stawek VAT w kasie fiskalnej do 31.07.2019

Oceń ten artykuł
(7 głosów)

Nowe oznaczenia literowe dla stawek VAT obowiązują wszystkich użytkowników kas fiskalnych. Sprawdź, do kiedy musisz przeprogramować swoje urządzenie i czy można to zrobić samodzielnie. Poznaj też nową matrycę stawek VAT w kasach i drukarkach fiskalnych.

Od 1 maja 2019 r. obowiązują nowe przepisy dotyczące użytkowania kas fiskalnych. Zostały one określone w rozporządzeniu Ministra Finansów z 29 kwietnia 2019 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. z 2019 r. poz. 816). Celem wprowadzenia nowego aktu prawnego było przede wszystkim dostosowanie bieżących regulacji do wymogów dotyczących kas fiskalnych online.

Wiele zmian objęło jednak użytkowników wszystkich kas fiskalnych – zarówno urządzeń online’owych, przesyłających dane do Centralnego Repozytorium Kas (CRK), jak i kas i drukarek fiskalnych tradycyjnych z elektroniczną lub papierową kopią paragonu. Jedną z tych zmian jest nowa matryca stawek VAT zaprogramowana w kasie.

 

Nowa matryca stawek VAT w kasach – od kiedy obowiązkowa?

Zmiana oznaczeń literowych, jakim przyporządkowane są stawki VAT, to obowiązek spoczywający na podatniku będącym właścicielem kasy. Wszystkie urządzenia fiskalizowane po wejściu z życiu nowych przepisów mają już wprowadzoną matrycę stawek VAT odpowiadającą nowym wymogom.

W przypadku kas zafiskalizowanych przed 1 maja 2019 r. konieczne jest wprowadzenie zmiany oznaczeń literowych – podatnicy mają na to czas tylko do końca lipca 2019 r.

 

Ważne!

Zmiany matrycy stawek VAT w kasach fiskalnych należy dokonać najpóźniej do 31 lipca 2019 r. Od 1 sierpnia 2019 r. wszystkie urządzenia muszą mieć przyporządkowane nowe oznaczenia literowe.

 

Nowe oznaczenia literowe stawek VAT w kasach fiskalnych

Przed wejściem w życie nowych przepisów podatnik miał dużą dowolność w programowaniu stawek VAT w kasie fiskalnej. Literze „A” należało przyporządkować stawkę podstawową 23%. Natomiast literom od „B” do „G” – pozostałe stawki podatku stosowane na poszczególne towary i usługi oraz zwolnienie od podatku. Od 1 maja 2019 r. przyporządkowanie stawek VAT do określonych oznaczeń literowych jest ścisłe – podatnik musi trzymać się wytycznych określonych § 6 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia:

 • § 6. 1. Podatnicy, prowadząc ewidencję:
  (…)
  5) przypisują oznaczenia literowe od „A” do „G” do stawek podatku lub zwolnienia od podatku, przypisanych do nazw towarów i usług, w następujący sposób:
  a) literze „A” – jest przypisana stawka podstawowa podatku w wysokości 22% albo 23%,
  b) literze „B” – jest przypisana stawka obniżona podatku w wysokości 7% albo 8%,
  c) literze „C” – jest przypisana stawka obniżona podatku w wysokości 5%,
  d) literze „D” – jest przypisana stawka obniżona podatku w wysokości 0%,
  e) literze „E” – jest przypisane zwolnienie od podatku,
  f) literze „F” i „G” – są przypisane pozostałe stawki podatku, w tym wartość 0% (zero techniczne) w przypadku sprzedaży opodatkowanej, o której mowa w art. 119 ust. 1 lub art. 120 ust. 4 ustawy;

 

Warto też wspomnieć o regulacji, która znalazła się w § 6 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia. Zgodnie z tym przepisem, na żądane organu podatkowego podatnik ma obowiązek przedstawić przypisania odpowiednich oznaczeń literowych do danej stawki podatku VAT lub zwolnienia od podatku.

 

Zmiana oznaczeń literowych dla stawek VAT jest obowiązkiem podatnika, ale nasz zespół serwisantów jest do Państwa dyspozycji. Zapraszamy do kontaktu: tel. 698 673 940.

 

Czytaj też: Kasy fiskalne online – Poradnik

Czytany 5502 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 15 lipiec 2019 19:14

Artykuły powiązane

 • Nowa matryca stawek VAT – zmiany w kasach fiskalnych obowiązkowo od 1 sierpnia 2019 r.! Nowa matryca stawek VAT – zmiany w kasach fiskalnych obowiązkowo od 1 sierpnia 2019 r.!

  Posiadasz kasę zafiskalizowaną przed 1 maja 2019 r.? Do końca lipca musisz zmienić oznaczenia literowe przyporządkowane do poszczególnych stawek VAT i sprzedaży zwolnionej! Sprawdź, jak wygląda nowa matryca stawek VAT i czy potrzebna jest do tego pomoc serwisanta.

 • Kasy fiskalne 2019: od 1 maja nowa matryca stawek VAT Kasy fiskalne 2019: od 1 maja nowa matryca stawek VAT

  Nowe rozporządzenie w sprawie kas to nie tylko wprowadzenie wymogów dotyczących urządzeń fiskalnych online. To też m.in. nowa matryca stawek VAT. Sprawdź, do kiedy musisz przeprogramować swoje urządzenie – zmiany obejmują bowiem wszystkie kasy, nawet te „starego” typu z papierową i elektroniczną kopią paragonu.

 • Nowe stawki VAT jeszcze w 2019 r. Nowe stawki VAT jeszcze w 2019 r.

  Niższe stawki VAT na pieczywo i ciastka, prasę, książki oraz niektóre warzywa i owoce. Wyższe – na napoje, owoce morza, lód i czasopisma specjalistyczne. Rząd wprowadza zmiany w obecnie stosowanych stawkach VAT – ma być łatwej i przejrzyściej. Sprawdź, jakie jeszcze nowości rząd zaplanował dla polskich przedsiębiorców – część z nich wejdzie w życie już w pierwszej połowie 2019 r.

 • VAT w 2019 r. – Poradnik VAT w 2019 r. – Poradnik

  Nowe zasady rozliczania VAT od usług elektronicznych; nowe definicje i sposób opodatkowania bonów; skorzystanie z ulgi na złe długi w krótszym terminie; likwidacja kolejnych zwolnień z obowiązku stosowania kasy fiskalnej – to tylko niektóre z wielu zmian w VAT wprowadzonych w 2019 r. Sprawdź, jakie to zmiany i kogo w praktyce dotyczą.

 • Czy będą niższe stawki VAT od 2019 r. Czy będą niższe stawki VAT od 2019 r.

  Obiecywane od kilku lat obniżenie stawek VAT do dawnych 22% i 7% prawdopodobnie stanie się faktem – jednak niestety jeszcze nie teraz. Resort finansów nie przewiduje takich zmian w 2019 r. Zmienić ma się natomiast system klasyfikacji towarów i usług. Obecny system PKWiU może zostać zastąpiony Nomenklaturą Scaloną (CN) – nowa klasyfikacja ma być o wiele prostsza, bez nieścisłości i nieracjonalnych rozwiązań znanych z PKWiU.